Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4444)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4116)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2110)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1028)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (308)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (202)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
К╤ЛЬК╤СТЬ СКАРГ НА ДОТРИМАННЯ ЗАКОНУ ПРО МОВУ ЗРОСТА╢
Значний стрибок у ставленн╕ до мови стався власне п╕сля повномасштабного вторгнення Рос╕╖…


НА ХЕРСОНЩИН╤ В╤ДКРИВСЯ ПЕРШИЙ ФЕСТИВАЛЬ «Р╤ДНА МОВА - ШЛЯХ ДО ПЕРЕМОГИ»
Укра╖нська мова об’╓дну╓ укра╖нц╕в у боротьб╕ та в нац╕ональн╕й ╕дентичност╕…


УКРА╥НЦ╤ ВИЗНАЧИЛИСЬ, ЧИ ТРЕБА РОС╤ЙСЬКА У ШКОЛАХ
42% укра╖нц╕в п╕дтримують збереження вивчення рос╕йсько╖ мови в певному обсяз╕.


МОВА П╤Д ЧАС В╤ЙНИ СТАЛА ЗБРО╢Ю
В Укра╖н╕ в╕дзначають День писемност╕ та мови.


МОВИ Р╤ДНО╥ ОБОРОНЦ╤
Сьогодн╕шня доб╕рка поез╕й – це твори кримських укра╖нських педагог╕в-поет╕в…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #41 за 02.12.2011 > Тема "Урок української"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#41 за 02.12.2011
МИ — НЕ ЧУХРА╥НЦ╤! АБО РОЗПОВ╤ДЬ ПРО ТЕ, ЯК ПЕРЕМОЖНО ╤ ЩИРО КРИМ ПОСМ╤ХНУВСЯ ОСТАПУ ВИШН╤

Знай наших!

У Криму не вс╕ укра╖нц╕ — «чухра╖нц╕» — не вперше доводить кер╕вник зразково╖ театрально╖ студ╕╖ «Св╕танок», заслужений прац╕вник культури Укра╖ни Алла Петрова, яка вихову╓ у сво╖й студ╕╖ справжн╕ юн╕ укра╖нськ╕ таланти. Хоча за документами, як╕ нам залишив л╕тописець кра╖ни Чукрен по ╕мен╕ Остап Вишня, виходить, що саме ми ╕ ╓ т╕ люди, як╕ цю кра╖ну населяли. Чита╓мо: «П╕вдень кра╖ни Чукрен омивало море з водою синього кольору. Син╕м те море зробилося дуже давно, ще тод╕, коли  найб╕льший у св╕т╕ катакл╕зм ╕ в╕дд╕лив океан в╕д земл╕. Тод╕ те море хот╕ло зробитися океаном — надулося, посин╕ло, та так  син╕м на весь св╕й в╕к ╕ залишилось». Бачите, все сходиться: п╕вдень кра╖ни омива╓ море, це точно про Крим сказано. А те, що море — син╓, а не чорне, так багато часу минуло — от воно ╕ почорн╕ло. Все сходиться. Нав╕ть головн╕ нац╕ональн╕ риси чухра╖нц╕в:
1. Якби ж знаття?
2. Забув.
3. Сп╕знивсь.
4. Якось то воно буде.
5. Я так ╕ знав.
Та Алла Петрова разом з╕ сво╖ми студ╕йцями вперто в╕дмовля╓ться ╕ в╕д назви кра╖ни, ╕ в╕д назви народу, нав╕ть в╕д головних нац╕ональних рис. Вона говорить: н╕ — кра╖н╕ Чукрен ╕ чухра╖нцям, ╕ так — Укра╖н╕ та укра╖нцям! Ви сам╕ подумайте, чи здатн╕ кримськ╕ чухра╖нц╕ зробити те, що роблять юн╕ актори  зразково╖ театрально╖ студ╕╖ «Св╕танок» Кримського республ╕канського центру дитячо╖ та юнацько╖ творчост╕ (КРЦДЮТ).
У 2009 роц╕ в м. Ки╓в╕ на Всеукра╖нському конкурс╕ з майстерност╕ актора ╕м. М. Яковченка Гран-пр╕ отримала вихованка Алли Петрово╖ — студ╕йка Олеся Онопр╕╓нко. В 2010 роц╕ у Львов╕ студ╕я «Св╕танок» виборола перше м╕сце на Всеукра╖нському  конкурс╕ «Шевченко-фест». У 2010-му в Полтав╕ на Всеукра╖нському конкурс╕ юних гуморист╕в  «Посм╕хнемось щиро Вишн╕» друге м╕сце пос╕в студ╕╓ць Кирило Сузанський, а трет╓ — Ксен╕я Мусатенко. У 2011 роц╕ театральна студ╕я «Св╕танок» продовжу╓ св╕й шлях до перемог — ╕ в Луцьку на Всеукра╖нському конкурс╕ читц╕в «Тарасовими шляхами» перемогу здобува╓ Олександра Андр╓╓ва. А дал╕ — як 2011 р╕к розпочався, так переможно ╕ завершу╓ться, ╕ цьому п╕дтвердження — участь учн╕в зразково╖ театрально╖ студ╕╖ «Св╕танок» КРЦДЮТ у VI Всеукра╖нському конкурс╕ юних гуморист╕в «Посм╕хнемось щиро Вишн╕».
З метою виявлення ╕ п╕дтримки талановитих д╕тей, сприяння розвитку ╖хн╕х творчих зд╕бностей та забезпечення зм╕стовного дозв╕лля молод╕ з 18 по 20 листопада  2011 року в Полтавському обласному центр╕ естетичного виховання учн╕всько╖ молод╕ в╕дбувся VI Всеукра╖нський конкурс юних гуморист╕в «Посм╕хнемось щиро Вишн╕», орган╕зований за сприяння М╕н╕стерства осв╕ти ╕ науки, молод╕ та спорту Укра╖ни та Укра╖нського державного центру позашк╕льно╖ осв╕ти. 18 листопада на в╕дкритт╕ конкурсу 63 учасник╕в, як╕ при╖хали до Полтави з 13 областей Укра╖ни, прив╕тали господар╕ обласного центру естетичного виховання, кер╕вництво обласного управл╕ння осв╕ти м╕ста Полтави та сп╕вголова жур╕ конкурсу, зав╕дувач в╕дд╕лу театрально-циркового мистецтва Укра╖нського державного центру позашк╕льно╖ осв╕ти М╕н╕стерства осв╕ти ╕ науки, молод╕ та спорту Укра╖ни ╢лизавета Герчикова.
Три дн╕ юн╕ гумористи змагались у трьох в╕кових групах: перша група — в╕д 10 до 13 рок╕в, друга група — в╕д 14 до 17 рок╕в ╕ третя — р╕знов╕кова група читц╕в. Серед юних гуморист╕в Укра╖ни у молодш╕й в╕ков╕й категор╕╖ перше м╕сце виборола 10-р╕чна ╤ринка Осадченко, вихованка зразково╖ театрально╖ студ╕╖ «Св╕танок» КРЦДЮТ (кер╕вник А. Петрова) за тв╕р Остапа Вишн╕ «Та доки ж бо» та гумореску ╤. Блажкевич «Оля Стр╕ха». Акторське виконання ╤ринкою гумористичних твор╕в викликало як у член╕в жур╕, так ╕ у глядач╕в не т╕льки см╕х, але й бурю аплодисмент╕в. Треба в╕дзначити, що у молодш╕й груп╕ в ╤рини було 18 достойних конкурент╕в, як╕ стали кращими на обласних етапах конкурсу. Та цього виявилось замало, щоб об╕йти маленьку десятир╕чну кримчанку, яка ╕ отримала диплом першого ступеня, ставши переможцем у ном╕нац╕╖ «Вишнев╕ усм╕шки» в молодш╕й в╕ков╕й категор╕╖ Всеукра╖нського конкурсу юних гуморист╕в.
У старш╕й в╕ков╕й категор╕╖ — в╕ком в╕д 14 до 17 рок╕в напруга була не меншою, адже тут змагались школяр╕, як╕ мають за плечима не один конкурс всеукра╖нського р╕вня. Цю в╕кову категор╕ю в╕д Криму представляв ╢вген Давиденко, також вихованець Кримського республ╕канського центру дитячо╖ та юнацько╖ творчост╕, учень зразково╖ театрально╖ студ╕╖ «Св╕танок».
╢вген на конкурс всеукра╖нського р╕вня при╖хав уперше, читав два твори  — Остапа Вишн╕ «Понад туманами» та Павла Глазового «Як Кузьму провчила ж╕нка його мила». Ориг╕нальне режисерське р╕шення, а також майстерне виконання конкурсних твор╕в допомогло ╢вгенов╕ за балами об╕йти найближчих конкурент╕в ╕ привезти до Криму  найвищу нагороду — Гран-пр╕  Всеукра╖нського конкурсу юних гуморист╕в у ном╕нац╕╖ «Вишнев╕ усм╕шки».
Отримавши сво╖ нагороди, учасники конкурсу з нетерп╕нням чекали на той сюрприз, про який орган╕затори конкурсу говорили ще в перший день творчих змагань. Вс╕ чекали на по╖здку до  Диканьки. Так, саме до т╕╓╖ Диканьки, яку осп╕вував Микола Гоголь у сво╖х «Вечорах на хутор╕ поблизу Диканьки». ╤ от цей день настав. Ще здалеку при в’╖зд╕ до Диканьки конкурсанти побачили арку, яка колись слугувала входом до ма╓тку Кочубе╖в. Саме завдяки старанням та ╕н╕ц╕атив╕ ц╕╓╖ родини створено б╕льш╕сть тутешн╕х визначних м╕сць. Той самий бузковий гай, березовий, ялиновий... Нав╕ть дуби — ╕ т╕ кочубе╖вськ╕. Саме на цьому м╕сц╕ зустр╕чались юна Мотря Кочубе╖вна ╕ гетьман Мазепа. ╤ Микола╖вська церква, ╕ родинний склеп  Кочубе╖в — усе це да╓ добрий заряд енерг╕╖. Та попереду на юних гуморист╕в чекала по╖здка ще й до розважального ╕сторико-культурного комплексу, який розташований на хутор╕ Прон╕, що поблизу Диканьки. Це стало апоге╓м дитячо╖ радост╕ ╕ свята, адже учасники ╕ переможц╕ Всеукра╖нського конкурсу юних гуморист╕в «Посм╕хнемось щиро Вишн╕»  побували на справжньому укра╖нському хутор╕, побачили справжн╕х укра╖нських козак╕в на конях ╕ з╕ справжн╕ми шаблями. Кр╕м того, вони подивились театрал╕зоване д╕йство з участю гогол╕вських геро╖в, ╖ли справжн╕  полтавськ╕ вареники, як╕ в╕др╕зняються в╕д ус╕х вареник╕в на св╕т╕  ╕ за розм╕ром, ╕ за смаком. Два вареники ледве вм╕щаються на тар╕лц╕ — це варто побачити, а ще краще посмакувати.
Тож ╤ринка Осадченко та ╢вген Давиденко повезли до Криму не лише дипломи переможц╕в, але й м╕х вражень в╕д полтавського краю та й в╕д самих полтавчан. Час повертатись додому — ╕ учасники конкурсу прощаються з Диканькою, з хутором Прон╕, з Полтавою. Тепер вони знають, як вигляда╓ найкраща кра╖на в св╕т╕. Адже, щоб щось полюбити, треба це спочатку побачити.
╤ я переконаний, що тепер, читаючи поему Л╕ни Костенко «Маруся Чурай», д╕ти добре розум╕тимуть значення сл╕в:
...Бува╓ часом сл╕пну в╕д краси.
Спинюсь, не тямлю,
 що воно за диво.
Оц╕ степи, це небо, ц╕ л╕си.
Усе так гарно, чисто,
 незрадливо.
Усе як ╓ — дорога, явори,
усе мо╓, все зветься Укра╖на.
Така краса, висока ╕ нетл╕нна,
що хоч спинись ╕ з Богом говори.
Р╕вно через два роки до Полтави при╖дуть нов╕ конкурсанти, щоб позмагатись за право називатися кращими юними гумористами Укра╖ни. Але це буде у 2013 роц╕, а на сьогодн╕ кращими серед кращих юних укра╖нських пересм╕шник╕в стали наш╕ земляки — кримчани!
В╕та╓мо ╖х з перемогою! Таки права Алла Петрова, коли стверджу╓, що не вс╕ укра╖нц╕ в Криму (як ╕ в ус╕й Укра╖н╕) — чухра╖нц╕.

Олександр ПОЛЬЧЕНКО

АНОНС!
Телерозпов╕дь про кримський тр╕умф у Полтав╕ див╕ться в телепрограм╕ «Р╕дна хата» на ДТРК «Крим» 7 грудня, поч. о 17.25.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #41 за 02.12.2011 > Тема "Урок української"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=9682

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков