Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
К╤ЛЬК╤СТЬ СКАРГ НА ДОТРИМАННЯ ЗАКОНУ ПРО МОВУ ЗРОСТА╢
Значний стрибок у ставленн╕ до мови стався власне п╕сля повномасштабного вторгнення Рос╕╖…


НА ХЕРСОНЩИН╤ В╤ДКРИВСЯ ПЕРШИЙ ФЕСТИВАЛЬ «Р╤ДНА МОВА - ШЛЯХ ДО ПЕРЕМОГИ»
Укра╖нська мова об’╓дну╓ укра╖нц╕в у боротьб╕ та в нац╕ональн╕й ╕дентичност╕…


УКРА╥НЦ╤ ВИЗНАЧИЛИСЬ, ЧИ ТРЕБА РОС╤ЙСЬКА У ШКОЛАХ
42% укра╖нц╕в п╕дтримують збереження вивчення рос╕йсько╖ мови в певному обсяз╕.


МОВА П╤Д ЧАС В╤ЙНИ СТАЛА ЗБРО╢Ю
В Укра╖н╕ в╕дзначають День писемност╕ та мови.


МОВИ Р╤ДНО╥ ОБОРОНЦ╤
Сьогодн╕шня доб╕рка поез╕й – це твори кримських укра╖нських педагог╕в-поет╕в…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #39 за 25.11.2011 > Тема "Урок української"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#39 за 25.11.2011
СВЯТО МОВИ В МАР╤УПОЛ╤

У вс╕х навчальних закладах Мар╕уполя проводилися дн╕ укра╖нсько╖ писемност╕ та мови. Членкин╕ мар╕упольського Союзу укра╖нок брали активну участь у цьому заход╕, вс╕ляко пропагуючи та п╕дтримуючи його.
Тетяна ╤гнатченко допомагала проводити написання Всеукра╖нського диктанту з укра╖нсько╖ мови у найб╕льшому ВНЗ м╕ста — Приазовському державному техн╕чному ун╕верситет╕. Бажаючих долучитися до под╕╖, колись ╕н╕ц╕йовано╖ канадським укра╖нцем Петром Яциком, виявилось б╕льше сотн╕! «Треба було бачити, як серйозно, нав╕ть урочисто складали ╕спит з р╕дно╖ мови сивочол╕ декани, фах╕вц╕ з металург╕╖ та економ╕ки, — каже пан╕ Тетяна. — Стосовно декого я нав╕ть не мала гадки, що вони — укра╖нц╕, а з’ясувалось, що на спод╕ душ╕ у людях жевр╕╓ вогник любов╕ до укра╖нства!» Серед викладач╕в найкраще — без жодно╖ помилки! — впоралися ╕з дуже непростим завданням професори В’ячеслав Роянов та ╤гор Ткаченко, декан факультету ╕нформац╕йних технолог╕й Михайло Верескун, доцент В╕ктор Кравченко ╕ зав╕дувач лаборатор╕╖ ковальсько-штампувального виробництва Володимир Стас╕в. До в╕дм╕нник╕в можна зарахувати 3-х студент╕в та повний склад ун╕верситетських журнал╕ст╕в, серед яких була й сама Т. ╤гнатченко. Отже, нема п╕дстав вважати Мар╕уполь неукра╖нським м╕стом. Шанувальники р╕дно╖ мови у нас ╓, треба лише п╕дтримувати ╖х на державному р╕вн╕ ╕ тод╕ укра╖нська залуна╓ в Приазов’╖.
Я була запрошена до М╕ського л╕цею на урок «╤нтерактивн╕ методи у вивченн╕ Пересопницького ╢вангел╕я», котрий проводила ╕з десятикласниками вчитель-методист Людмила ╤ван╕вна Даниленко. Учн╕ заздалег╕дь розд╕лились на три групи, кожна з яких вивчала Першокнигу з власно╖ точки зору. Група «╤сторики» склала власну таблицю найпом╕тн╕ших дат у житт╕ визначно╖ книги. ╥хн╕ друз╕ — «Ф╕лологи» зосередились на мовних особливостях твору, який автори — арх╕мандрит Григор╕й та Михайло Саноцький — намагались якомога б╕льше наблизити до народно╖ укра╖нсько╖ мови. «Мистецтвознавц╕» захоплювались зовн╕шн╕м оздобленням Пересопницького ╢вангел╕я, його неперевершеними малюнками, пропонували однокласникам намалювати л╕тери з Першокниги.
Наступного дня з л╕це╖стами зустр╕чались союзянки — поетеси В╕ра Сильченко та Св╕тлана Павлюк. Вони не т╕льки представили юнакам сво╖ нов╕ в╕рш╕, але ╕з задоволенням послухали твори, складен╕ молодими шанувальниками л╕рики.
Загальноосв╕тня школа № 4 порадувала гарним стендом, присвяченим Дню укра╖нсько╖ писемност╕.
Завдяки ╕н╕ц╕атив╕ директора закладу Валентини Микола╖вни Полторацько╖, у рос╕йськомовн╕й школ╕ ╓ укра╖нський клас у кожн╕й паралел╕ — з 1 до 8 класу. Гарн╕, вихован╕ школярики 6-го укра╖нського класу разом ╕з класною кер╕вницею Натал╕╓ю Валентин╕вною К╕рпиченко прослухали лекц╕ю про 450-т╕ роковини Пересопницького ╢вангел╕я ╕ нав╕ть додали власних еп╕тет╕в для характеристики укра╖нського духовного скарбу.
Рос╕йськомовна школа № 47 також ма╓ 5 клас╕в з укра╖нською мовою викладання. До дн╕в писемност╕ тут склали ц╕лу програму заход╕в: диспути й «кругл╕ столи» для старших клас╕в, виставка мовознавчо╖ л╕тератури в б╕бл╕отец╕, а середн╕ класи п╕дготували концерт «Р╕дна мова, р╕дне слово».
На концерт╕ старшокласники розпов╕ли про Нестора Л╕тописця. Вчителька 5 класу Ганна Микола╖вна Онопри╓нко ╕з сво╖ми д╕тьми п╕дготувала музичну композиц╕ю «Р╕дне слово», а школяр╕ 9-го укра╖нського класу (кер╕вник Галина Андр╕╖вна Севрук) в нац╕ональному вбранн╕ засп╕вали п╕сню «Чар╕вн╕ слова» (на фото). Союзянки подякували директору Н╕н╕ ╤ван╕вн╕ Воробей за увагу до р╕дно╖ мови та подарували власне досл╕дження «Велес книги» просв╕тянина Володимира Нестеренка.
Вчителька укра╖нсько╖ мови з Технолог╕чного л╕цею Олена Володимир╕вна Кул╕г╕на нетрадиц╕йно п╕д╕йшла до проведення свята. Учн╕ з середн╕х клас╕в розпов╕ли про засновник╕в писемност╕ у Давн╕й Рус╕. Але зв╕дк╕ля бере витоки писемн╕сть? Безсумн╕вним джерелом л╕тературно╖ мови була й ╓ багатюща усна творч╕сть нашого народу. Тому десятикласники з драматичного гуртка «Джерела» разом з╕ сво╓ю кер╕вницею Оленою Кул╕г╕ною порадували присутн╕х «Р╕здвяною драмою». Директор техл╕цею Павло Анатол╕йович Чистяков зазначив, що драматичний гурток у них працю╓ вже к╕лька рок╕в, пост╕йно ставить п’╓си в╕тчизняних класик╕в, що сприя╓ зац╕кавленню укра╖нською мовою серед студент╕в математично-ф╕зичного спрямування.
Останньою крапкою в святкуванн╕ Дня укра╖нсько╖ мови був зах╕д у Будинку вчителя. Для учн╕в укра╖номовно╖ школи              № 66 поетеса Лариса Козл╕к╕на та я п╕дготували лекц╕ю про видатного археолога ╕ поета Бориса Мозолевського. Школяр╕ не лише д╕знались про в╕дкривача славетно╖ Золото╖ пекторал╕, що належала ск╕фському царев╕, а й прослухали чудов╕ в╕рш╕ Бориса Мозолевського. Представники м╕ського телебачення зняли ц╕кавий сюжет про зах╕д, який було показано у «Новинах» Мар╕уполя.
Молодь приморського м╕ста д╕зналась багато нового п╕д час свята укра╖нсько╖ писемност╕.

╤рина МОЛЧАНОВА,
голова Мар╕упольського осередку Союзу укра╖нок


Ложка дьогтю...

╤ГНОРУВАННЯ ДЕРЖАВНИХ ЗАХОД╤В ЧИ ПРОФЕС╤ЙНА НЕСПРОМОЖН╤СТЬ?

Нав╕що проводяться державн╕ заходи?  Вочевидь, щоб до них долучились громадяни держави, насамперед, прац╕вники в╕дпов╕дних галузей. За лог╕кою всеукра╖нський День укра╖нсько╖ писемност╕ та мови повинн╕ в╕дзначати ус╕ причетн╕ до писемност╕: навчальн╕ заклади, письменники ╕ журнал╕сти.
При╓мно в╕дзначити, що школи та ВНЗ Мар╕уполя добре впорались ╕з цим завданням: скр╕зь проводились виставки, концерти, лекц╕╖, присвячен╕ темам становлення писемност╕ в Укра╖н╕ та ╖╖ сучасному розвитков╕.
На тл╕ такого уважного ставлення до укра╖нсько╖ мови з боку мар╕упольських учител╕в вкрай негативне враження справля╓ редакц╕я м╕сько╖ газети «╤лл╕ч╕вець». Так, вона пом╕стила на сво╖х шпальтах статтю Анни Уварово╖ про диктант з укра╖нсько╖ мови, що викликав велике зац╕кавлення викладач╕в та студент╕в Приазовського державного техн╕чного ун╕верситету, але якою мовою? РОС╤ЙСЬКОЮ! ╤ це в дн╕ проведення заход╕в з укра╖нсько╖ писемност╕ й саме про написання УКРА╥НСЬКОГО ДИКТАНТУ!
Ми, члени Всеукра╖нського товариства «Просв╕та», не можемо д╕йти остаточного р╕шення: що керу╓ журнал╕стами «╤лл╕ч╕вця»? В╕дверте, навмисне ╕ демонстративне ╕гнорування державних свят Укра╖ни чи ╖хня профес╕йна неспроможн╕сть? Можливо, люди, як╕ працюють над створенням газети, просто не волод╕ють державною мовою? Або вони забули, в як╕й кра╖н╕ живуть? Чи взагал╕ погано осв╕чен╕, бо тор╕к, знову ж у дн╕ святкування р╕дно╖ мови, захоплено писали, що в як╕йсь школ╕ учн╕ на це свято ╕з задоволенням ласували варениками? Невже журнал╕сти «╤лл╕ч╕вця» не бачать р╕зниц╕ м╕ж мовою та варениками?
Ми — просв╕тяни Мар╕уполя — висловлю╓мо сво╓ обурення з приводу негативного ставлення редакц╕╖ до всього укра╖нського. Як «╤лл╕ч╕вець» демонстративно ╕гнору╓ укра╖нство в Укра╖н╕, так ╕ ми демонстративно в╕дмовля╓мось в╕д передплати цього видання, про що пов╕домля╓мо редакц╕ю «╤лл╕ч╕вця» та ╕нш╕ ЗМ╤. 

П╕дписались 14 член╕в ВУТ «Просв╕та» м. Мар╕уполя на чол╕ з головою Анатол╕╓м Морозом

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #39 за 25.11.2011 > Тема "Урок української"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=9650

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков