Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
«З НАБЛИЖЕННЯМ НЕБЕЗПЕКИ ДО НЕ╥ ВЕРТАВ ДОБРИЙ НАСТР╤Й»
Про траг╕чну долю в╕дважно╖ розв╕дниц╕ холодноярських повстанц╕в Ольги...


НА ЗАХИСТ╤ НАШО╥ СТОЛИЦ╤
Виставка висв╕тлю╓ знаков╕ под╕╖ во╓нно╖ ╕стор╕╖ Ки╓ва…


╤СТОР╤Я УКРА╥НИ В╤Д МАМОНТ╤В ДО СЬОГОДЕННЯ У 501 ФАКТ╤
Не вс╕м цим фактам знайшлося м╕сце у шк╕льних п╕дручниках, але саме завдяки ╖м ╕стор╕я ста╓ живою...


ДМИТРО ДОНЦОВ - ТВОРЕЦЬ ПОКОЛ╤ННЯ УПА, НАСТУПАЛЬНИЙ ТА БЕЗКОМПРОМ╤СНИЙ
Тож за яку Укра╖ну? Вкотре перекону╓мося, що питання, як╕ ставив Дмитро Донцов, сьогодн╕ ╓...


ПОВЕРНУТИ ╤СТОРИЧНУ ПАМ’ЯТЬ
╤сторична пам'ять – головний феномен в╕дтворення ╕стор╕╖ сусп╕льства, кра╖ни, нац╕╖…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #25 за 14.10.2011 > Тема ""Білі плями" історії"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#25 за 14.10.2011
ОУН-УПА ЗАВАДИЛА МОСКВ╤ ЗД╤ЙСНИТИ ДЕПОРТАЦ╤Ю УКРА╥НЦ╤В ВОСЕНИ 1944 РОКУ

Прошу слова!

В╕ктор ТИХЕНКО
с. Видне, АР Крим

Укра╖нська повстанська арм╕я (УПА) народилася в л╕сах Волин╕ якраз на Покрову 14 жовтня 1942 року, коли окрем╕ загони Укра╖нсько╖ Нац╕онально╖ Самооборони стали п╕д ╓дине командування. Це в╕дразу зробило значно ефективн╕шим захист укра╖нського населення ╕ в╕д н╕мецько╖ адм╕н╕страц╕╖ з ╖╖ великими матер╕альними поборами та примусовим вивозом молод╕ до Н╕меччини, ╕ в╕д польських шов╕н╕ст╕в, коли т╕ винищували укра╖нськ╕ села, намагаючись у такий спос╕б утримати за собою Волинь. Був ╕ще ╕ трет╕й фронт боротьби, найтривал╕ший (до 1954 р.) ╕ найважчий. Це боротьба супроти червоно╖ Москви, тобто спочатку проти радянських партизан╕в, як╕ за вказ╕вкою з Кремля повсякчас нападали на повстанц╕в-бандер╕вц╕в, а пот╕м ╕ проти НКВД та арм╕йських частин.
Орган╕затором ╕ активним учасником УПА була ОУН (Орган╕зац╕я Укра╖нських Нац╕онал╕ст╕в), тому ╕ ма╓мо повну назву «ОУН-УПА». Цими днями виповню╓ться вже 69-та р╕чниця створення ц╕╓╖ могутньо╖ сили, яка в╕д╕грала велику ╕сторичну роль для всього укра╖нського народу.
Власне, про ОУН-УПА чи не в ус╕х ЗМ╤ вже сказано досить багато як позитивного та правдивого, так ╕ негативного та брехливого. Тут усе залежить в╕д по╕нформованост╕, сумл╕ння та нац╕онально╖ самосв╕домост╕ автора. Як на м╕й погляд, то найб╕льш точно й правдиво, хоча й дуже лакон╕чно про повстанц╕в-бандер╕вц╕в сказано в невеличк╕й (72 стор╕нки) книжц╕ з такою предовгою назвою «Орган╕зац╕я Укра╖нських Нац╕онал╕ст╕в ╕ Укра╖нська повстанська арм╕я. Фаховий висновок робочо╖ групи ╕сторик╕в при Урядов╕й ком╕с╕╖ з вивчення д╕яльност╕ ОУН ╕ УПА». Та робоча група п╕д кер╕вництвом професора С. Кульчицького складалася з 20 ╕сторик╕в р╕зних пол╕тичних погляд╕в на дану проблему ╕ працювала вона аж 7 рок╕в, ретельно перев╕ряючи вс╕ арх╕вн╕ документи й викидаючи все недостов╕рне та сфальсиф╕коване будь-ким. А тому загальним висновкам тих ╕сторик╕в дуже хот╕лося б в╕рити…
Та все ж дивно, що така сол╕дна «робоча група ╕сторик╕в з вивчення д╕яльност╕ ОУН ╕ УПА» так ╕ не побачила прямого зв’язку м╕ж во╓нною потугою ОУН-УПА ╕ вимушеним в╕дступом Москви в╕д свого плану депортац╕╖ укра╖нц╕в з Укра╖ни. Маю на уваз╕ такий важливий ╕сторичний документ, як злов╕сний стал╕нський «ПРИКАЗ № 0078/42 от 22 июня 1944 г., г. Москва», зг╕дно з яким наказувалося «выслать в отдельные края Союза ССР всех украинцев… после того, как будет собран урожай и сдан для нужд Красной Армии», а в четвертому пункт╕ йшлося саме про ОУН-УПА: «Для борьбы с антисоветскими бандами перебросить 12 и 25 карательные дивизии НКВД». До реч╕, н╕мецьк╕ фашисти спочатку повстанц╕в-бандер╕вц╕в також називали «бандами».
Сила ОУН-УПА була не так у ╖хн╕й значн╕й чисельност╕, як у широк╕й народн╕й п╕дтримц╕ та добре замаскован╕й п╕дп╕льн╕й мереж╕, що давала змогу швидко поповнюватись ╕ в╕дновлювати бо╓здатн╕сть п╕сля жорстоких бо╖в. Тож ╕ от╕ дв╕ «карательные дивизии НКВД» разом ╕з сильною п╕дмогою так ╕ не змогли повн╕стю розгромити УПА, яка й на ос╕нь 1944 року зоставалась ╕ще досить могутньою. А тому очевидно, що коли б Москва у так╕й несприятлив╕й для себе ситуац╕╖ все-таки наважилася розпочати повномасштабну ╕ неминуче довготривалу депортац╕ю багатом╕льйонно╖ маси укра╖нц╕в, то ОУН-УПА досить швидко орган╕зувала б тепер уже Всеукра╖нське повстання ╕ очолила б його…
У шк╕льному п╕дручнику за 11 клас «История Украины» (видання 2002 р.) чита╓мо: «22 июня 1944 г. кремлевское руководство приняло решение о депортации украинского населения… Но, по невыясненным причинам, этот приказ не был исполнен». У небайдужих укра╖нц╕в тут в╕дразу ж виника╓ принаймн╕ три запитання: 1) Чому саме той «Приказ» не був виконаний ╕ хто нас тод╕ врятував в╕д велико╖ б╕ди? 2) Коли саме той «Приказ» було задумано ╕ що вже встигли «виконати»? 3) За що конкретно вс╕ укра╖нц╕ удосто╖лись в╕д Кремля тако╖ «чест╕»?..
На так╕ непрост╕ запитання укра╖нськ╕ ╕сторики вже досить тривалий час не дають в╕дпов╕д╕. Чому не дають? Не можуть чи не хочуть? Чи на цю тему накладено табу? ╤ чому наша держава н╕як не наважиться орган╕зувати ╕ще одну компетентну «робочу групу ╕сторик╕в», щоб у цих дуже важливих питаннях розставити вс╕ крапки на «╕»?
Ну а коли укра╖нськ╕ профес╕йн╕ ╕сторики чомусь мовчать, то небайдуж╕ укра╖нц╕ змушен╕ сам╕ знаходити в╕дпов╕д╕ (в межах сво╓╖ по╕нформованост╕ ╕ згадок). Як в╕домо, тему депортац╕╖ укра╖нц╕в з Укра╖ни першим порушив у 1956 р. на ХХ з’╖зд╕ КПРС тод╕шн╕й генсек Микита Хрущов, мовляв, це мало в╕дбутися через злод╕йство Й. Стал╕на, але так ╕ не зд╕йснилося через обмаль вагон╕в для оперативних перевезень, бо укра╖нц╕в дуже багато. Те пов╕домлення М. Хрущова про такий злов╕сний стал╕нський задум викликало серед укра╖нц╕в велике обурення, хоча були й так╕ «землячки», як╕ говорили, що «Микита бреше на Стал╕на». Щоправда, знаходилися ╕ так╕ розважлив╕ укра╖нц╕, як╕ не дуже в╕рили в «обмаль вагон╕в» ╕ казали, що М. Хрущов тут щось не договорю╓…
Коли в 1980-х роках кримськ╕ татари стали поступово повертатися додому в Крим, тод╕ ми, укра╖нц╕, чи не вперше почули в╕д них про вс╕ жахи стал╕нсько╖ депортац╕╖: енкаведисти й радянськ╕ солдати раптово вривалися рано-вранц╕ в помешкання, на з╕брання речей у дорогу давали нав╕ть не години, а л╕чен╕ хвилини, силом╕ць саджали на автомашини ╕ також силом╕ць заштовхували у вагони-товарняки часом ╕ б╕льше сотн╕ людей, а пот╕м у нестерпних умовах (т╕снява, спрага, голод, хвороби тощо) довгенько везли до м╕сць нових поселень, де м╕сцев╕ жител╕ тривалий час вовками дивилися на депортованих прибульц╕в, як на «ворог╕в народу». Тож ╕ не дивно, що людськ╕ втрати кримських татар були б╕льше 40% в╕д загально╖ чисельност╕ народу… ╤ це при тому, що кримських татар виселяли з Криму наприк╕нц╕ весни (18-20 травня 1944 р.), а болгар, грек╕в та в╕рмен – у червн╕, тобто коли було вже тепло. Укра╖нц╕в же Москва планувала виселяти восени, з настанням холод╕в…
Давайте хоч сьогодн╕ замислимось, панове, що ж тод╕ в╕д нас залишилося б, якби ОУН-УПА або взагал╕ не ╕снувала, або ж вона на той критичний момент часу була б уже ц╕лковито розгромлена?.. ╤ чи не гр╕х великий замовчувати цю тему укра╖нським ╕сторикам та можновладцям?! Тим б╕льше, що ╕ сьогодн╕ Москва веде супроти Укра╖ни не менш жорстоку економ╕чну боротьбу, як, наприклад, так звану «газову в╕йну»: примушу╓ нас платити найвищу в ╢вроп╕ ц╕ну, змушу╓ купувати газ у таких великих об’╓мах, як╕ нам зовс╕м не потр╕бн╕, та ще й забороня╓ продавати ╕ншим кра╖нам залишки того, не потр╕бного нам газу ╕ т. д.
* * *
Про злов╕сний стал╕нський «Приказ» газета «Кримська св╕тлиця» писала неодноразово, а дв╕ч╕ в╕н був надрукований повн╕стю (в╕д 19.01.2007 та 1.05.2009 рр.). По-во╓нному стисло й ч╕тко там указувалося, коли ╕ як розпочати депортац╕ю, як знешкодити ОУН-УПА («антисоветские банды»), як стежити за солдатами-укра╖нцями у Червон╕й Арм╕╖, щоб вони н╕чого не д╕зналися, що там д╕╓ться у них вдома з ╖хн╕ми с╕м’ями. Зокрема, наказувалося «завести в особых отделах специальные дела на каждого»; «все письма проверять не через цензуру, а через особый отдел», «прикрепить одного секретного сотрудника на 5 человек командиров и красноармейцев».
Щоправда, про величезну к╕льк╕сть потр╕бних для депортац╕╖ вагон╕в-товарняк╕в у тому «Приказе» не говорилося н╕чого, але про ╖хн╓ сутт╓ве зменшення у Москв╕ потурбувалися заздалег╕дь. По-перше, п╕д час зв╕льнення територ╕╖ Укра╖ни в╕д фашист╕в маршал Г. Жуков ╕ генерал М. Ватут╕н оперативно моб╕л╕зували все чолов╕че населення в╕дпов╕дного в╕ку ╕ в╕дразу ж не навчених ╕ часом нав╕ть ╕ще й не переодягнених у в╕йськову форму посилали, як гарматне м’ясо, в атаки на добре укр╕плен╕ н╕мецьк╕ позиц╕╖. Тож ╕ гинули т╕ новобранц╕ щодня тисячами, якщо не десятками тисяч, «економлячи» таким чином безл╕ч вагон╕в, необх╕дних Москв╕ для заплановано╖ нею депортац╕╖ укра╖нц╕в з Укра╖ни. По-друге, Москвою було також заплановано безл╕ч диверс╕й на н╕мецьких комун╕кац╕ях в окупован╕й Укра╖н╕, бо в Кремл╕ добре знали, що за кожну таку, нав╕ть др╕бну диверс╕ю н╕мц╕ зд╕йснювали «в╕дплатн╕ акц╕╖»: спалювали села, а головне — знищували й мешканц╕в тих с╕л. Але «кер╕вництву УПА вдалося сутт╓во ускладнити бойову д╕яльн╕сть радянських партизан╕в у багатьох районах Волин╕ й Пол╕сся, перешкодити ╖м у диверс╕ях», ╕ таким чином було збережене життя тисячам наших людей…
Тут, певно, варто ╕ще раз наголосити, що в той час ОУН-УПА абсолютно н╕чого не знала про ╕снування «совершенно секретного» стал╕нського «Приказа», вже п╕дписаного Л. Бер╕╓ю ╕ Г. Жуковим, але сво╓ю активною й геро╖чною д╕яльн╕стю зробила все можливе ╕ нав╕ть неможливе, щоб завадити Москв╕ той «Приказ» виконати. Тож, мабуть, можна зробити такий висновок, що попри вс╕ велик╕ заслуги ОУН-УПА перед Укра╖ною все-таки основною нац╕ональною м╕с╕╓ю ОУН-УПА у той критичний момент нашо╖ ╕стор╕╖ був саме порятунок укра╖нц╕в в╕д згубно╖ стал╕нсько╖ депортац╕╖ восени 1944 року…
Про велике призначення ОУН-УПА згадував у «Кримськ╕й св╕тлиц╕» (№ 17 за 24.04.2009 р.) ╕ керчанин К. Мочульський, ╕нвал╕д Велико╖ В╕тчизняно╖ в╕йни: «Ми, молод╕ укра╖нц╕-танк╕сти, д╕зналися про формування сексот╕в навколо нас, затримання лист╕в, хоча це приховували в╕д нас. Ми захвилювалися. Наявн╕сть УПА та можлив╕сть заколоту в арм╕╖ примусили Стал╕на в╕дкласти виселення укра╖нц╕в з Укра╖ни…»
…А тепер слово за вами, панове чесн╕ ╕сторики!
Слава ОУН-УПА! Слава Укра╖н╕!

В╕ктор ТИХЕНКО,
небайдужий укра╖нець, пенс╕онер
с. Видне, АР Крим

В╕ктор Дмитрович Тихенко — давн╕й читач ╕ автор «Кримсько╖ св╕тлиц╕». Пост╕йно передплачу╓ по к╕лька екземпляр╕в газети — не лише для себе, але й у с╕льську б╕бл╕отеку, сво╖м знайомим. На сво╖ куц╕, але так╕ патр╕отичн╕ пенс╕йн╕ гривн╕... От би такими «зарядженими» патр╕отизмом гривнями депутатам зарплату видавати — ск╕льки б щедрих ╕ щирих меценат╕в у держав╕ з’явилося!

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #25 за 14.10.2011 > Тема ""Білі плями" історії"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=9486

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков