Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4462)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4140)
Українці мої... (1668)
Резонанс (2138)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1078)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (242)
Бути чи не бути? (339)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (213)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ВАЖКА Ц╤НА ЗА ПОВЕРНЕННЯ В УКРА╥НУ
П╕дполковник д╕╓во╖ Арм╕╖ УНР Митрофан Очеретько…


ПРЕЗИДЕНТ ╤З ДРУЖИНОЮ ПРИВ╤ТАЛИ УКРА╥НЦ╤В З ДНЕМ ВИШИВАНКИ
За роки спротиву агрес╕╖ вишиванка стала неформальним одностро╓м ус╕х, хто в╕дстою╓ людян╕сть,...


В УКРА╥Н╤ В╤ДЗНАЧИЛИ ДЕНЬ ВИШИВАНКИ
У трет╕й четвер травня в Укра╖н╕ традиц╕йно в╕дзначають День вишиванки…


РОЗПОВ╤СТИ ПРАВДУ
Автор розпов╕да╓ про бойов╕ д╕╖ у 2014—2015 роках, про побратим╕в ╕ ворог╕в…


КОМУ НАЛЕЖИТЬ УКРА╥НА?
На виставц╕ зокрема експону╓ться альбом з фронтовими замальовками…
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


FaceBook

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #25 за 14.10.2011 > Тема "Українці мої..."
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#25 за 14.10.2011
Г╤ДНИЙ НАЩАДОК РОДУ РУДАНСЬКИХ

Прац╕вники науково╖ б╕бл╕отеки В╕нницького нац╕онального медичного ун╕верситету ╕мен╕ Миколи Пирогова Неон╕ла Кравчук, ╤нна Гулик та Ольга Юрчишина орган╕зували зустр╕ч студент╕в ╕ викладач╕в ╕з надзвичайно ц╕кавою людиною — Олекс╕╓м Боржковським, який п╕встол╕ття тому зак╕нчив цей навчальний заклад.
Олекс╕й Васильович — л╕кар вищо╖ категор╕╖, п╕дполковник медично╖ служби, активний громадський д╕яч. А ще в╕н — правнучатий плем╕нник Степана Руданського. Його родове кор╕ння пов’язане з сестрою поета Ольгою.
У сво╖ с╕мдесят ш╕сть х╕рург-отоларинголог працю╓ у ЛОР в╕дд╕ленн╕ Житомирського базового в╕йськового шпиталю. У в╕льний час проводить пл╕дну пошукову роботу, в╕дкриваючи нев╕дом╕ чи призабут╕ стор╕нки роду свого ╕менитого пращура.
За досл╕дження ╕стор╕╖ життя класика укра╖нсько╖ л╕тератури, широку пропаганду його творчост╕ зокрема, та укра╖нського художнього слова загалом, Олекс╕й Боржковський цього року удосто╓ний Всеукра╖нсько╖ л╕тературно-мистецько╖ прем╕╖ ╕мен╕ Степана Руданського. Диплом ╕ прем╕ю йому вручали на центральн╕й площ╕ Калин╕вки перед к╕лькатисячною аудитор╕╓ю п╕д час Всеукра╖нського свята сатири ╕ гумору.
На зустр╕ч╕ в медичному ун╕верситет╕ прац╕вники б╕бл╕отек обласного центру, студенти захоплено слухали Олекс╕я Васильовича. В╕н розпов╕в чимало ц╕кавого про сво╓ життя, про пошукову роботу, в╕дпов╕в на численн╕ запитання присутн╕х. Неабиякий ╕нтерес викликали старовинн╕ фотограф╕╖ Руданських та Боржковських, публ╕кац╕╖ давно минулих рок╕в, деяк╕ принесен╕ документи.
Розпов╕дь гостя доповнив голова Житомирського осередку Всеукра╖нського товариства «Просв╕та», заслужений журнал╕ст Укра╖ни Святослав Васильчук. В╕нницьк╕ поети-сатирики й гумористи читали власн╕ твори й дарували б╕бл╕отец╕ книги. Члени л╕тературного об’╓днання «Л╕тературна весна» Ольга Гребенюк, Катерина Залужна, Св╕тлана Маков╕йчук та Ольга Швець декламували в╕рш╕ Степана Руданського. Урочисто звучала п╕сня «Пов╕й, в╕тре, на Вкра╖ну» на слова нашого славетного земляка у виконанн╕ студента медун╕верситету ╢вгена Мер╕на.
А гостев╕ на знак подяки за ц╕каву зустр╕ч б╕бл╕отекар╕ та студенти подарували картину «Щедре поле» з нас╕ння р╕зних рослин.
Детальн╕ше про Олекс╕я Боржковського розпов╕ла головний б╕бл╕отекар науково╖ б╕бл╕отеки, кра╓знавець Ольга Юрчишина.
В╕н народився 1934 року в с╕м’╖ ветл╕каря у старовинному селищ╕ Брацлав на В╕нниччин╕, р╕вно через сто рок╕в п╕сля приходу в цей св╕т його ген╕ального пращура. У 1953-му Олекс╕й зак╕нчив Брацлавську середню школу, а в 1959-му — В╕нницький медичний ╕нститут. Служив в╕йськовим л╕карем, начальником отоларинголог╕чного в╕дд╕лення у шпиталях Далекосх╕дного та Прикарпатського в╕йськових округ╕в, групи радянських в╕йськ у Н╕меччин╕. Практику╓ й дос╕.
Виконуючи батьк╕вський запов╕т, Олекс╕й Боржковський став невтомним досл╕дником житт╓вого ╕ творчого шляху Степана Руданського. Опубл╕кував чимало власних л╕тературознавчих розв╕док, статей, левова частка яких присвячена класиков╕ укра╖нського поетичного гумору.
Невтомний мандр╕вник, вод╕й ╕ фотограф ╕з сол╕дним стажем, в╕н разом з однодумцями побував у вс╕х м╕сцях, пов’язаних з ╕м’ям поета: Санкт-Петербург ╕ Ялта, Хомутинц╕ ╕ Руданське, Гайворон ╕ С╕мферополь... Зустр╕чався з кра╓знавцями, вченими, д╕ячами культури, учнями ╕ студентами. Допом╕г обладнати музейну к╕мнату в навчально-виховному комплекс╕ «Г╕мназ╕я-школа-садок № 15» ╕мен╕ Степана Руданського в Ялт╕; усп╕хом ув╕нчалося його клопотання про присво╓ння ╕мен╕ поета й л╕каря цьому навчальному закладу. В╕н орган╕зував зб╕р книг для б╕бл╕отеки ╕мен╕ Степана Руданського в С╕мферопол╕, надав багато ц╕кавих матер╕ал╕в для музею поета в с. Хомутинцях та для школи й с╕льсько╖ б╕бл╕отеки в с. Руданському на В╕нниччин╕, музею ╤вана Франка в Кривор╕вн╕ тощо.
Олекс╕й Васильович — пост╕йний учасник л╕тературно-мистецьких свят на батьк╕вщин╕ Степана Руданського, Дн╕в Степана Руданського в Криму, вечор╕в ушанування пам’ят╕ великого укра╖нця в Нац╕ональн╕й науков╕й медичн╕й б╕бл╕отец╕ Укра╖ни в Ки╓в╕, фестивал╕в укра╖нсько╖ книги у Феодос╕╖. Кожного року при╖здить ╕ в Хомутинц╕ та Калин╕вку на Всеукра╖нське свято сатири ╕ гумору, виступа╓ перед його учасниками.
З ╕н╕ц╕ативи Боржковського до 175-╖ р╕чниц╕ в╕д дня народження Степана Руданського побачили св╕т поштова марка та конверт ╕з зображенням поета. Щороку в День Незалежност╕ Укра╖ни при╖здить до Ялти, в╕дв╕ду╓ могилу великого укра╖нця. Разом з учнями та вчителями Олекс╕й Боржковський посадив на могил╕ сотн╕ тюльпан╕в ╕ нарцис╕в, привезених ╕з батьк╕вщини поета.
Св╕тлини л╕каря-подвижника ╕люструють буклети та книги про Степана Руданського. Одна з них — художньо-документальна пов╕сть талановитого письменника з Феодос╕╖ ╢вгена Б╕лоусова «Степан Руданський — поет ╕ л╕кар» (Терноп╕ль, 2008) нещодавно подана на здобуття прем╕╖ Президента. Ось дарчий напис на титульн╕й стор╕нц╕: «Олекс╕ю Васильовичу Боржковському, справжньому патр╕оту Укра╖ни, хранителю пам’ят╕ класика в╕тчизняно╖ гумористики С. В. Руданського, з вдячн╕стю. Щиросердно Ваш автор ╢вген Б╕лоусов». ╤ нижче: «Без Вашо╖ п╕дтримки ц╕╓╖ книги просто не було б. Спасиб╕ за все! 24 серпня 2010 р., Феодос╕я».
Разом з Олекс╕╓м Боржковським ми розшукали ╕ впорядкували в сел╕ Мал╕ Кутищ╕ на В╕нниччин╕ занедбан╕ могили р╕дно╖ сестри поета Ольги Рудансько╖ та ╖╖ чолов╕ка — священика Стефана Комарницького. Л╕кар за власн╕ кошти виготовив мемор╕альн╕ дошки.
Активний д╕яч житомирсько╖ «Просв╕ти», Боржковський бере участь у наукових конференц╕ях, часто виступа╓ перед студентами та учнями не лише Житомира й област╕ — р╕зних куточк╕в Укра╖ни, популяризуючи творч╕сть свого пращура, а водночас — красу ╕ велич укра╖нського слова.
Любов до р╕дно╖ мови, повагу до творчост╕ Степана Руданського л╕кар переда╓ у спадок двом синам, восьми онукам, правнуку. Сотн╕ плодових дерев, посаджених його дбайливими руками всюди, де довелося побувати, буйно кв╕тнуть ╕ щедро родять людям на вт╕ху, ╕ ╓ живими пам’ятниками людськ╕й доброт╕, працелюбству, безкорисливост╕, любов╕ та щедрост╕ душ╕.

П╕дготував Микола САРАХАН
м. В╕нниця

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #25 за 14.10.2011 > Тема "Українці мої..."


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=9481

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков