Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПОЕЗ╤Я ╤ ПРОЗА НАШОГО ЖИТТЯ
Третя зб╕рка поез╕╖ - «╥╖ написала в╕йна»…


НЕ ХОДИ НА ЛИСУ ГОРУ…
Наш╕ традиц╕╖


КАРИКАТУРИ БАТЬКА Й ЖИВОПИС СИНА
Карикатури батька викривають агресивну пол╕тику Москви, показують, що вона ╓ загрозою для всього...


РОЗПУСКА╢ТЬСЯ Л╤ЩИНА
Наш╕ традиц╕╖


ЛЮТЬ, НАД╤Я, ЛЮБОВ
На початку широкомасштабного вторгнення рос╕йських в╕йськ подруга художниц╕ попрохала ╖╖...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #25 за 14.10.2011 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#25 за 14.10.2011
В╤ДЛУННЯ ФЕСТИВАЛЮ

XI «Всеукра╖нський фестиваль укра╖нсько╖ книги», присвячений 20-й р╕чниц╕ Незалежност╕ Укра╖ни, тривав 18 — 25 серпня 2011 року у Феодос╕╖, одному з найдревн╕ших м╕ст ╢вропи. Його орган╕заторами стали Всеукра╖нське товариство «Просв╕та» ╕мен╕ Т. Г. Шевченка, Республ╕канський ком╕тет АР Крим з ╕нформац╕╖ та виконавчий ком╕тет Феодос╕йсько╖ м╕ськради.
Орган╕зац╕йний ком╕тет з п╕дготовки та проведення фестивалю очолив в╕домий дитячий письменник з Феодос╕╖, автор 45 книжок, лауреат багатьох всеукра╖нських, м╕жнародних книжкових конкурс╕в та к╕лькох л╕тературних прем╕й ╢вген Б╕лоусов. На форум при╖хало б╕льше 30 учасник╕в з р╕зних м╕ст Укра╖ни: Ки╓ва, Донецька, В╕нниц╕, Житомира, Севастополя, Львова, ╤вано-Франк╕вська та ╕нших.
В╕дкриття заходу в╕дбулось у Центральн╕й м╕ськ╕й б╕бл╕отец╕ ╕мен╕ О. Гр╕на. В╕дкрили фестиваль ╢вген Б╕лоусов, заступник м╕ського голови Василь Ганиш, головний спец╕ал╕ст Республ╕канського ком╕тету АР Крим з ╕нформац╕╖ Зера Абдураманова.
Кожен фестивальний день – тематичний: «День кра╓знавчо╖ книги», «День поез╕╖», «День укра╖нознавства», «День фахового сп╕лкування», «День дитячо╖ книги», «День б╕бл╕отеки та б╕бл╕отекар╕в».
Учасники ╕ гост╕ форуму ознайомились ╕з книжковими виставками, на яких були представлен╕ твори учасник╕в фестивалю, видавництв Укра╖ни «Л╕лея-НВ» (м. ╤вано-Франк╕вськ), «Шк╕льний св╕т» (м. Ки╖в), л╕тература з фонд╕в Центрально╖ м╕сько╖ б╕бл╕отеки ╕м. О. Гр╕на.
В╕дбулась презентац╕я нових твор╕в: Тараса Прохаська «Ботаке», переклад книги М╕наса Саргсяна «╤ван Айвазовський», зб╕рки «З труд╕в ╕ дн╕в Максима Рильського», зб╕рки Людмили Пуля╓во╖ «Тест на в╕рн╕сть» та багатьох ╕нших.
Олекс╕й Боржковський (правнучатий плем╕нник поета ╕ л╕каря Степана Руданського) з Житомира презентував фотовиставку «Степан Руданський: в╕домий ╕ нев╕домий», присвячену 150-р╕ччю при╖зду молодого л╕каря до Криму та ознайомив учасник╕в фестивалю з малов╕домими стор╕нками б╕ограф╕╖ свого видатного родича.
В╕н наголосив, що найважлив╕шим у житт╕ ╕ творчост╕ Степана Руданського була нац╕ональна ╕дея – боротьба за укра╖нську мову як основу ╕снування нац╕╖, держави. Обер╕гаймо ж ╖╖, нашу р╕дну мову, як найдорожчий скарб, як найц╕нн╕ше, що ми ма╓мо.
Одн╕╓ю ╕з головних под╕й фестивалю стало ви╖зне зас╕дання Укра╖нсько╖ секц╕╖ (IBBY) ЮНЕСКО.
Автор ╕ к╕нодраматург Альб╕на Афон╕на презентувала документальний ф╕льм «Три осколки дзеркала» (Арсен╕й ╕ Андр╕й Тарковськ╕ та Укра╖на). З досв╕дом роботи Севастопольського м╕ського клубу дитячих письменник╕в ознайомила його президент Тетяна Корн╕╓нко.
Зм╕стовними були й виступи ╕нших учасник╕в форуму. Загалом фестивальн╕ дн╕ виявились досить насиченими ╕ ц╕кавими: учасники мали змогу брати участь у культурн╕й програм╕, сп╕лкуватись. Ми не лише д╕лилися досв╕дом, а й завели чимало нових друз╕в; обм╕нювались, купували та дарували одне одному книги.
Ц╕кавою ╕ багатою на под╕╖ була культурна програма: учасники фестивалю в╕дв╕дали Нац╕ональну картинну галерею ╕м. ╤. Айвазовського, музе╖ О. Гр╕на, Марини й Анастас╕╖ Цв╓та╓вих, музе╖ Старого Криму: О. Гр╕на та К. Паустовського. В останньому разом з╕ сп╕вроб╕тниками музею посадили привезен╕ з батьк╕вщини Степана Руданського (с. Хомутинц╕, В╕нниччина) тюльпани, як╕ на початку травня в дн╕ Всеукра╖нського свята «Весна Степана Руданського» (2-3 травня) прикрасять сво╖м цв╕том садибу письменника.
На легендарн╕й гор╕ Узун-Сирт в╕дбулась акц╕я «Укра╖нська книга завжди на висот╕».
Наприк╕нц╕ заходу в╕дбулось нагородження учасник╕в фестивалю: диплом переможця форуму в ном╕нац╕╖ «Краща книга фестивалю» за книжку «Б╕бл╕я розуму, або як стати щасливим» (К., 2011) вручено письменнику Микол╕ Павленку з Ки╓ва; в ╕нших ном╕нац╕ях дипломами лауреат╕в за кращу книжку фестивалю нагороджен╕ десять його учасник╕в, серед них: Тарас Прохасько «Художня л╕тература. Проза»; Людмила Путя╓ва та Наталя Сав╕нова «Художня л╕тература. Поез╕я»; Валер╕я Норченко «Публ╕цистика»; Олег Майборода та Натал╕я Веселицька «Дитяча л╕тература»; Ерванд Бараш’ян «Видатн╕ постат╕».
Учасники форуму прив╕тали орган╕затора фестивалю: лауреатом щор╕чно╖ Нац╕онально╖ прем╕╖ «Краща книга Укра╖ни» 2011 року в ном╕нац╕╖ «Проза» став ╢вген Б╕лоусов за роман «Вожат╕».
Багатьом учасникам книжкового форуму вручено подяки за активну участь у заход╕; серед них – лауреат багатьох всеукра╖нських та м╕жнародних конкурс╕в, талановита поетеса, композитор, сп╕вачка Олеся С╕нчук (м. Ки╖в), дитяча поетеса з Донецька Людмила Бражн╕кова.
Увечер╕ (форум тривав с╕м дн╕в) п╕сля денних зас╕дань ╕ екскурс╕й довго ходили старовинним м╕стом у футболках з фестивальною емблемою та в сорочках-вишиванках, п╕дставляючи обличчя вологому прохолодному морському бризу. ╤нколи перехож╕ в╕тали нас, виголошуючи: «Слава Укра╖н╕!» Було при╓мно чути щир╕ в╕тання та побажання в дн╕ святкування 20-╖ р╕чниц╕ Незалежност╕ Укра╖ни.
Ми мандрували ╕ вголос згадували, чим пов’язана Феодос╕я з Укра╖ною.
За Кримського ханства м╕сто називалось Кафою; тут був найб╕льший нев╕льничий ринок (разом ╕з Гезлевом (╢впатор╕я)), де продавали нев╕льник╕в з Укра╖ни, Молдови, Рос╕╖ — ясир, набраний п╕д час спустошливих татарських наб╕г╕в. Знане воно й тим, що козаки, у в╕дпов╕дь на агрес╕ю Ханства ╕ Османсько╖ Порти, робили см╕лив╕ морськ╕ походи на кораблях-чайках на Крим та Туреччину. Особливо орган╕зованими та п╕дготовленими стали вони за гетьмана Петра Сагайдачного, коли чи не щороку запорожц╕ випливали в море на сотнях добре озбро╓них чайок, перетинали за 40 годин Чорне море ╕ зненацька завдавали удар╕в по портових м╕стах Туреччини: С╕нопу, Трабзонду та нав╕ть по сам╕й столиц╕ Осман╕в – Стамбулу.
В один ╕з таких усп╕шних морських поход╕в козацька флотил╕я, об╕гнувши морем Крим, раптово вдарила по Каф╕, незважаючи на те, що тут були висок╕ фортечн╕ мури, а за ними — 14-тисячна турецька залога ╕з в╕дб╕рних яничар. У результат╕ злагоджених см╕ливих бойових д╕й з моря ╕ суш╕, залогу було розбито, яничар╕в знищено, м╕сто взято. Визволено к╕лька тисяч бранц╕в-нев╕льник╕в, яких козаки повернули на р╕дну землю. Було це в 1616 роц╕.
Варто зазначити також, що п╕зн╕ше Кримське ханство як союзник Укра╖ни за час╕в гетьмана Богдана Хмельницького брало активну участь на нашому боц╕ у нац╕онально-визвольн╕й в╕йн╕ укра╖нського народу проти польсько-шляхетського поневолення.
Та й у подальш╕ часи Крим був т╕сно пов’язаний з Укра╖ною. Наш╕ земляки заселяли степову частину п╕вострова. Тут свого часу проживали ╕ творили так╕ видатн╕ д╕яч╕ укра╖нсько╖ л╕тератури ╕ культури, як Степан Руданський, Леся Укра╖нка, Михайло Коцюбинський, Агатангел Кримський та ╕нш╕.
За радянсько╖ доби економ╕ка Криму була пов’язана саме з Укра╖ною: сюди прокладено з Тавр╕╖ П╕вн╕чно-Кримський канал, по якому й донин╕ пода╓ться вода з Дн╕пра в степову частину п╕вострова, без не╖ тут просто неможливе землеробство.
Отаке глибоке ╕ давн╓ наше кор╕ння в Криму.
На закритт╕ фестивалю ╢вген Б╕лоусов подякував ус╕м присутн╕м та висловив побажання розширити коло учасник╕в на наступному XII фестивал╕ укра╖нсько╖ книжки у Феодос╕╖, що в╕дбудеться 18 — 25 серпня 2012 року.

Ольга ЮРЧИШИНА,
учасниця фестивалю
с. ╤ван╕в, В╕нниччина

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #25 за 14.10.2011 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=9480

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков