Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ДМИТРО КАПРАНОВ: БРАТ, ЯКОГО НЕ СТАЛО
З╕ смертю Дмитра не стало ╕ явища Брат╕в Капранових…


УКРА╥НУ МА╢ ЗАХИЩАТИ КОЖЕН, А Н╤ – ТО МОЖНА В╤ДМОВИТИСЯ В╤Д ГРОМАДЯНСТВА
Дмитро Курилович, «Дронго», во╖н-доброволець…


«Я ПРЕДСТАВНИК БОГООБРАНОГО НАРОДУ, ЯКИЙ МА╢ ПОК╤НЧИТИ З НАЙБ╤ЛЬШИМ ЗЛОМ»
Капелан ПЦУ про служ╕ння в окоп╕, РПЦ та м╕с╕ю укра╖нц╕в…


СТЕПАН РУДАНСЬКИЙ: ПРОЧИТАНИЙ, АЛЕ ДО К╤НЦЯ НЕ ОСМИСЛЕНИЙ
Твоя слава у могил╕/А воля в Сиб╕ру/Ось що тоб╕, матусенько/Москал╕ зробили!..


ПОМЕР ДИСИДЕНТ СТЕПАН ХМАРА
«В╕н так любив Укра╖ну ╕ укра╖нц╕в. В╕н рвав свою душу ╕ серце за не╖…»




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #25 за 14.10.2011 > Тема "Українці мої..."
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#25 за 14.10.2011
НЕ МА╢МО ПРАВА ЗАБУТИ!

Нашого цв╕ту — по всьому св╕ту…

Письменник В╕ктор Жадько в╕домий, перш за все, як некрополезнавець: на його творчому рахунку так╕ видання, як «Байковий некрополь», «Укра╖нський некрополь», «У пам’ят╕ Ки╓ва: некрополь столичних письменник╕в», «Некрополь на Байков╕й гор╕», а нещодавно в газет╕ «День» видрукувана велика стаття «Укра╖нський некрополь в Н╕цц╕». Сьогодн╕ письменник працю╓ над укладанням «Всесв╕тньо╖ укра╖нсько╖ енциклопед╕╖ некрополезнавства». Ми попросили автора розпов╕сти про в╕домих укра╖нц╕в, наш нац╕ональний цв╕т, що розкиданий по всьому св╕ту.

...На Ольшанському кладовищ╕ (Прага, Чех╕я) — останн╕й притулок ще одн╕╓╖ в╕домо╖ особистост╕ з Укра╖ни Натал╕╖ Григор╕вни Яшв╕ль (у д╕воцтв╕ — Ф╕л╕псон; 1861-1939) — художника, ╕конописця, мецената, орган╕затора кустарного художнього промислу. Мешкала в сел╕ Сунки См╕лянського пов╕ту Ки╖всько╖ губерн╕╖, де спорудила школу й лазню для селян, в╕дкрила к╕лька майстерень: художн╕х, столярних та р╕зьбярних роб╕т ╕ карбування на метал╕, а також ручно╖ вишивки та килимових вироб╕в. У сел╕ Сунки працювали в╕дом╕ укра╖нськ╕ художники Михайло Нестеров, Ян Стан╕славський, Олександр Мурашко. Укра╖нськ╕ майстрин╕ були учасниками багатьох виставок художнього шитва: у Париж╕ (1900 — мала золота медаль); у Ки╓в╕ (на Перш╕й у 1906 р. ╕ Друг╕й у 1909 р. П╕вденноруських кустарних виставках — велика ср╕бна медаль); у Черн╕гов╕ (1912 — бронзова медаль); у Петербурз╕ (1913 — II Всерос╕йська кустарна виставка — прем╕я).
П╕сля революц╕╖ Н. Г. Яшв╕ль ╕з донькою ви╖хала до Праги (1922). Працювала над портретами та ╕конами, виконала низку м╕н╕атюр до церковних текст╕в. Малювала проекти р╕здвяних лист╕вок, обкладинок до рел╕г╕йно-популярних книжок, розписувала фарфор, тканини й дерев’ян╕ вироби, на яких переважала укра╖нська тематика.
Прага 1920-х рок╕в для укра╖нц╕в — це як тогочасний Париж для рос╕йсько╖ «б╕ло╖» ем╕грац╕╖. Як╕ ╕мена! Михайло Грушевський, ╢вген Маланюк, Олександр Олесь, Олег Ольжич, Олена Тел╕га, Дмитро Дорошенко... ╤ ще сотн╕ найдостойн╕ших пр╕звищ, як╕ б склали честь будь-як╕й ╓вропейськ╕й нац╕╖.
Прага була осередком ╕ пол╕тично╖ ем╕грац╕╖. Тут перебував ем╕грац╕йний центр УСДРП, тут плекали над╕╖ на в╕дродження села ╕ повернення в Укра╖ну есери: врешт╕-решт, саме у Чех╕╖ постала Сп╕лка укра╖нських нац╕онал╕ст╕в — м╕цна цеглинка в п╕дмур╕вок майбутньо╖ ОУН. Не об╕йшлося ╕ без «сов╓тоф╕л╕в» — прихильники мар╕онеткового укра╖нського радянського уряду збиралися в читальн╕ ╕мен╕ Тараса Шевченка, а також в об’╓днанн╕ «Жовтневе коло» й Товариств╕ громадян УРСР. До них при╖здили Павло Тичина, Олександр Довженко ╕ д╕яч╕ згодом викошеного п╕д кор╕нь Розстр╕ляного В╕дродження — Валер’ян П╕дмогильний, Лесь Курбас, Михайло Бойчук...
Восени 1921 року до Праги з В╕дня перенесли Укра╖нський в╕льний ун╕верситет, першим ректором якого був в╕домий мовознавець та ╕сторик л╕тератури, оборонець укра╖нських прав у в╕денському сейм╕ Олександр Колесса. Це було б неможливо без допомоги тод╕шнього президента Чех╕╖ Томаша Масарика, який бачив себе гуртувальником слов’янства. Саме з його ╕н╕ц╕ативи того ж 1921 року проведено так звану «рос╕йську акц╕ю», внасл╕док яко╖ змогли при╖хати до Праги й отримати роботу тисяч╕ антикомун╕стично налаштованих науковц╕в ╕ д╕яч╕в культури з колишньо╖ Рос╕йсько╖ ╕мпер╕╖, зокрема — чимало укра╖нц╕в.
Досл╕дники Володимир Трощинський та Анатол╕й Шевченко в монограф╕╖ «Укра╖нц╕ у св╕т╕» зазначають: «╤стор╕я не зна╓ ╕ншого випадку такого лояльного й гуманного ставлення до вельми чисельно╖, як для тако╖ невелико╖ кра╖ни, ╕ р╕знор╕дно╖ за сво╖м характером ем╕грац╕╖». К╕нець Друго╖ св╕тово╖ в╕йни став водночас ╕ к╕нцем укра╖нського в╕льного життя. Комун╕стичний уряд Чехословаччини 1948 року закрив останню установу — Укра╖нський музей (перша його назва — Музей визвольно╖ боротьби Укра╖ни). Ще перед тим б╕льш╕сть укра╖нц╕в залишили кра╖ну, що швидко радян╕зувалася, й перейшли через Австр╕ю до Бавар╕╖. Фонди ун╕кального музею, що за «Енциклопед╕╓ю укра╖нознавства» нал╕чували близько м╕льйона експонат╕в (арх╕ви УНР, Союзу визволення Укра╖ни, ╕нтернованих укра╖нських вояк╕в УНР, УПА, Укра╖нсько╖ республ╕кансько╖ капели Олександра Кошиця тощо, понад 1200 назв укра╖нсько╖ пер╕одики, нум╕зматична колекц╕я, одностро╖ в╕йськових формац╕й), почасти були знищен╕ п╕д час ав╕анальот╕в радянсько╖ ав╕ац╕╖, а решта вивезена до Москви п╕сля «визволення» Чехословаччини. Наприк╕нц╕ 80-х рок╕в життя укра╖нсько╖ д╕аспори в╕дродилося.

(Продовження в наступному номер╕).

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #25 за 14.10.2011 > Тема "Українці мої..."


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=9475

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков