Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ДМИТРО КАПРАНОВ: БРАТ, ЯКОГО НЕ СТАЛО
З╕ смертю Дмитра не стало ╕ явища Брат╕в Капранових…


УКРА╥НУ МА╢ ЗАХИЩАТИ КОЖЕН, А Н╤ – ТО МОЖНА В╤ДМОВИТИСЯ В╤Д ГРОМАДЯНСТВА
Дмитро Курилович, «Дронго», во╖н-доброволець…


«Я ПРЕДСТАВНИК БОГООБРАНОГО НАРОДУ, ЯКИЙ МА╢ ПОК╤НЧИТИ З НАЙБ╤ЛЬШИМ ЗЛОМ»
Капелан ПЦУ про служ╕ння в окоп╕, РПЦ та м╕с╕ю укра╖нц╕в…


СТЕПАН РУДАНСЬКИЙ: ПРОЧИТАНИЙ, АЛЕ ДО К╤НЦЯ НЕ ОСМИСЛЕНИЙ
Твоя слава у могил╕/А воля в Сиб╕ру/Ось що тоб╕, матусенько/Москал╕ зробили!..


ПОМЕР ДИСИДЕНТ СТЕПАН ХМАРА
«В╕н так любив Укра╖ну ╕ укра╖нц╕в. В╕н рвав свою душу ╕ серце за не╖…»




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #22 за 07.10.2011 > Тема "Українці мої..."
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#22 за 07.10.2011
«Я не американка, не н╕мкеня. Я — укра╖нка за межами Укра╖ни!»

Ген╕альн╕ люди завжди викликають зац╕кавлення громади. Тому на зустр╕ч з Еммою Анд╕╓вською до Донецького обласного художнього музею з╕бралось чимало укра╖нц╕в нашого краю. Б╕льш╕сть – кер╕вники р╕зноман╕тних укра╖нських орган╕зац╕й та д╕яч╕ мистецтва.
Пан╕ Анд╕╓вська – маленька, кругленька ж╕нка у нап╕вдитячому чорному капелюс╕ – вразила присутн╕х сво╓ю жвав╕стю й безпосередн╕стю. Важко було пов╕рити, що 19 березня цього року вона в╕дзначила св╕й 80-р╕чний юв╕лей.
Як з’ясувалося, Емма Анд╕╓вська втрет╓ в╕дв╕ду╓ Донецьк за пору незалежност╕ Укра╖ни. Зустр╕ч╕ з нею орган╕зову╓ заслужений прац╕вник культури Укра╖ни, директор художнього музею Галина Чумак. Це невтомна Галина Чумак якось випадково натрапила на поетичн╕ зб╕рки письменниц╕, оц╕нила ╖хню ориг╕нальн╕сть, д╕зналась, що пан╕ Емма народилась у Донецьку (тод╕ м. Стал╕но) та почала запрошувати мисткиню в╕дв╕дати Батьк╕вщину.
«Як ╕ чому пан╕ Анд╕╓вська покинула Донеччину?» «Яким чином долучилась до вивчення укра╖нсько╖ мови?» Запитань було багато, а в╕дпов╕д╕ вичерпн╕. Народилась Емма в заможн╕й укра╖нськ╕й родин╕. Але саме через заможн╕сть мати наполегливо прищеплювала доньц╕ любов до рос╕йсько╖ мови, вважаючи ╖╖ б╕льш «культурною». У дитинств╕ д╕вчина була дуже хворобливою, тому ╖╖ вивезли до села. Тут вона в╕дчула милозвучн╕сть укра╖нського слова завдяки сп╕лкуванню з подругами ╕ п╕сням, котр╕ почала сп╕вати разом ╕з селянами. Краса укра╖нсько╖ мови так захопила Емму, що вона наперек╕р батькам вступила до укра╖нсько╖ школи. Коли ученицю запитали про нац╕ональн╕сть, вона, добре пом╕ркувавши, гордо в╕дпов╕ла – шахтарка! Адже р╕дна Донеччина назавжди залишилась малою Батьк╕вщиною Емми. На жаль, почалась в╕йна ╕ родина Анд╕╓вських ем╕грувала за кордон назавжди.
Нин╕ пан╕ Анд╕╓вська – громадянка США, однак живе ╕ працю╓ в Мюнхен╕. При тому завжди п╕дкреслю╓: «Я не американка, не н╕мкеня. Я — укра╖нка за межами Укра╖ни!» Ця талановита укра╖нка вже випустила в св╕т 38 поетичних зб╕рок, 2 романи, а нин╕ склада╓ власн╕ казки, сповнен╕ глибокого ф╕лософського зм╕сту. На зустр╕ч╕ у Донецьку вона зачитала «Розмову Шакала та Консервно╖ бляшанки», де доводить, що не лише люди впливають на жив╕ та нежив╕ ╕стоти навколо себе, але в╕дбува╓ться ╕ зворотний зв’язок. Тварини ╕ нав╕ть вигадан╕ штучн╕ бляшанки навза╓м д╕ють на людей, змушуючи рахуватись з власним ╕снуванням.
«Коли встига╓те написати так багато?» На це запитання в╕дпов╕дь проста: «Працюю по 18 годин на добу, тому встигаю дещо зробити. Тим паче, що не користуюсь чернетками. В╕дразу пишу начисто, як сво╖ романи, так ╕ власне життя». Найважчим у л╕тературн╕й прац╕ письменниця вважа╓ знайти грош╕ для видання твор╕в. Але ╖й щастить. Людин╕, яка н╕коли не прода╓ сво╖ в╕рш╕, а лише роздарову╓ ╖х ус╕м бажаючим по св╕ту, допомагають сучасн╕ свят╕ – спонсори. Оск╕льки, виявля╓ться, у нашому прагматичному сусп╕льств╕ заробляти грош╕ набагато легше, н╕ж писати так╕ поез╕╖, як╕ пише пан╕ Анд╕╓вська.
В╕рш╕ мисткин╕ зрозум╕л╕ не кожному ╕ не одразу. Вони вражають насичен╕стю неспод╕ваних образ╕в, вишукан╕стю укра╖нсько╖ мови, незвичн╕стю форми. Одним з перших в Укра╖н╕ ╖х почав друкувати журнал «Кур’╓р Кривбасу», який пропагу╓ постмодерну л╕тературу. На Донеччину зб╕рки письменниц╕ почали проникати знов-таки за сприяння Галини Чумак. Вона домовилась з письменницею, що з кожного нового видання 100 прим╕рник╕в надсилатимуться до Донецького обласного художнього музею, а вже тут пан╕ Чумак дару╓ книжки пан╕ Емми вс╕м м╕ським б╕бл╕отекам. Завдяки ╖╖ турбот╕ творч╕сть ген╕ально╖ поетки нин╕ добре знають у р╕дному кра╖. Зокрема, ╖╖ досл╕джують студенти Донецького нац╕онального ун╕верситету.
╤нша ╕постась мистецтва Анд╕╓всько╖ – ╖╖ картини. Вони, як ╕ поез╕я, н╕ на що не схож╕. Художниця малю╓ добрих см╕шних тваринок, яких не ╕сну╓ в реальност╕. Вони живуть лише в уяв╕ майстрин╕, будують рад╕сний св╕т добра, в якому вт╕люються дитяч╕ мр╕╖ про досконал╕сть ╕ гармон╕ю св╕ту. Картин у Емми Анд╕╓всько╖ теж дуже багато. Понад 14 тисяч. Вони прикрашають найпрестижн╕ш╕ виставков╕ зали Америки, Н╕меччини, де викликають незм╕нне здивування глядач╕в.
Укра╖нка, яка пройшла ус╕ випробування дол╕ й залишилась доброю дитиною, – таке враження залиша╓ться п╕сля зустр╕ч╕ ╕з завжди молодою Еммою Анд╕╓вською. ╥╖ гасло: «Я — людина, яка вир╕шу╓ проблеми, а не створю╓ ╖х». Ц╕ слова сповнен╕ св╕тла й оптим╕зму. Хочеться, щоби б╕льш╕сть укра╖нц╕в дотримувалися порад талановито╖ сп╕вв╕тчизниц╕.

╤рина МОЛЧАНОВА,
член Нац╕онально╖ сп╕лки журнал╕ст╕в Укра╖ни

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #22 за 07.10.2011 > Тема "Українці мої..."


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=9454

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков