Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ДМИТРО КАПРАНОВ: БРАТ, ЯКОГО НЕ СТАЛО
З╕ смертю Дмитра не стало ╕ явища Брат╕в Капранових…


УКРА╥НУ МА╢ ЗАХИЩАТИ КОЖЕН, А Н╤ – ТО МОЖНА В╤ДМОВИТИСЯ В╤Д ГРОМАДЯНСТВА
Дмитро Курилович, «Дронго», во╖н-доброволець…


«Я ПРЕДСТАВНИК БОГООБРАНОГО НАРОДУ, ЯКИЙ МА╢ ПОК╤НЧИТИ З НАЙБ╤ЛЬШИМ ЗЛОМ»
Капелан ПЦУ про служ╕ння в окоп╕, РПЦ та м╕с╕ю укра╖нц╕в…


СТЕПАН РУДАНСЬКИЙ: ПРОЧИТАНИЙ, АЛЕ ДО К╤НЦЯ НЕ ОСМИСЛЕНИЙ
Твоя слава у могил╕/А воля в Сиб╕ру/Ось що тоб╕, матусенько/Москал╕ зробили!..


ПОМЕР ДИСИДЕНТ СТЕПАН ХМАРА
«В╕н так любив Укра╖ну ╕ укра╖нц╕в. В╕н рвав свою душу ╕ серце за не╖…»




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #20 за 30.09.2011 > Тема "Українці мої..."
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#20 за 30.09.2011
ОБЕР╤Г НАЦ╤ОНАЛЬНО╥ КУЛЬТУРИ

Особисто для мене смерть В╕ри Серг╕╖вни Ро╖к р╕вноц╕нна смерт╕ мами, трохи старшо╖ за не╖. Вона померла в 1985 роц╕, проживши 80 рок╕в. Тож для мене св╕т вдруге под╕лився на два вим╕ри: до ╕ п╕сля смерт╕ мами та В╕ри Серг╕╖вни.
Упродовж двадцяти рок╕в життя переважно ввечер╕ у квартир╕ лунав телефонний дзв╕нок ╕ я, ще не чуючи особливого, притишено грудного голосу, здогадувався, що телефону╓ В╕ра Серг╕╖вна. У наших тривалих розмовах головним для не╖ було сп╕лкування. Вона хот╕ла знати мою думку про т╕ чи ╕нш╕ под╕╖ як у держав╕, так ╕ в Криму, д╕лилася сво╖ми творчими та виставковими планами. А вони були гранд╕озн╕. В роки незалежност╕ Укра╖ни майстриня провела б╕льше ста виставок та презентац╕й свого багатого творчого надбання в р╕зних рег╕онах держави ╕ за кордоном.
Наше сп╕лкування не обмежувалося телефонними розмовами. Коли ми довго не бачилися, В╕ра Серг╕╖вна пропонувала зустр╕тися разом з мо╓ю с╕м’╓ю у не╖ вдома. Зазвичай з╕брати всю свою родину мен╕ не вдавалося, тому ╖╖ гостинн╕стю скористовувався я один. За чашкою чаю В╕ра Серг╕╖вна знайомила мене з╕ сво╖м величезним арх╕вом, показувала дивовижно╖ краси вишивки ╕ нов╕ поповнення в колекц╕╖ наперстк╕в. Фактично це був домашн╕й музей укра╖нсько╖ вишивки.
Необх╕дн╕сть орган╕зац╕╖ такого музею в масштабах Криму ми обговорювали з нею довго. Це питання Кримська ф╕л╕я Наукового товариства ╕м. Т. Шевченка неодноразово порушувала як перед м╕сцевою владою, так ╕ перед кер╕вництвом кра╖ни. Проте як державно╖ мистецько╖ установи його при житт╕ майстрин╕ так ╕ не в╕дкрили. Лише п╕сля ╖╖ смерт╕ у Музе╖ ╕стор╕╖ С╕мферополя було в╕дкрито пост╕йно д╕ючу експозиц╕ю, присвячену творчост╕ В╕ри Ро╖к.
Проживши в Криму майже 35 рок╕в, я познайомився з творч╕стю В╕ри Ро╖к ╕ з нею особисто в перш╕ роки незалежност╕ Укра╖ни. У С╕мферопольському гарн╕зонному будинку оф╕цер╕в Всекримське товариство «Просв╕та» ╕м. Т. Шевченка та Всекримське товариство вчених проводили один ╕з святкових заход╕в. На другому поверс╕ у фой╓ була розгорнута велика виставка ╖╖ вироб╕в. Згодом було ще к╕лька виставок: на ╤ та ╤╤ Всекримських конгресах укра╖нц╕в, як╕ проходили з пром╕жком у к╕лька рок╕в у Кримському академ╕чному укра╖нському музичному театр╕ та С╕мферопольському музичному училищ╕ ╕м. П. Чайковського.
Майстриня добре знала св╕й родов╕д. Вона розпов╕дала про генетичн╕ зв’язки з╕ славетною родиною Яворських, яка веде сво╓ кор╕ння в╕д в╕домого церковного д╕яча арх╕╓пископа Мельх╕седека Значка-Яворського, одного з настоятел╕в в╕домого Мотрон╕вського монастиря. ╤ коли вл╕тку 2010 року я в╕дв╕дав Холодний Яр ╕ цей монастир, то спец╕ально для В╕ри Серг╕╖вни придбав чудову монограф╕ю про нього як про справжню укра╖нську святиню.
Вона була безмежно рада мо╓му дарунку, бо величезний розд╕л у монограф╕╖ присвячено д╕яльност╕ ╖╖ славетного предка арх╕╓пископа Яворського. Родина Яворських ма╓ зв’язок по материнськ╕й л╕н╕╖ з в╕домим ученим Володимиром Вернадським.
Репресивна стал╕нська машина не оминула н╕ батьк╕всько╖, н╕ материнсько╖ родин В╕ри Ро╖к. ╥╖ батько Серг╕й Онуфр╕йович Сосюрко безсл╕дно зник у б╕льшовицьких концтаборах. Його як людину, що знала ╕ноземн╕ мови, звинуватили у шпигунств╕. Згодом реаб╕л╕тували, але родина дос╕ не зна╓ м╕сця його останнього спочинку.
С╕м’я В╕ри Серг╕╖вни також зазнала голоду, во╓нних ╕ пово╓нних понев╕рянь.
Проживши б╕льшу частину свого життя в Ставропольському кра╖ Рос╕╖ ╕ Криму, В╕ра Серг╕╖вна у повсякденному житт╕ розмовляла рос╕йською мовою, але добре знала свою р╕дну мову, просила мене при зустр╕чах говорити по-укра╖нськи.
В кол╕ укра╖нсько╖ громади в╕дзначала сво╖ дн╕ народження, як╕ перетворювалися у сво╓р╕дн╕ творч╕ зв╕ти художниц╕.
Одного разу я показав В╕р╕ Серг╕╖вн╕ фотозн╕мок Володимира Короленка в пер╕од його перебування у тюремних казематах. На ньому письменник був одягнений в укра╖нську вишиванку. З очей майстрин╕ тод╕ покотилися сльози.
Вишивку вона уособлювала з╕ сво╓ю р╕дною землею. В родинному арх╕в╕ Ро╖к╕в я бачив фото ╕ сина В╕ри Серг╕╖вни – Вадима в так╕й же вишит╕й сорочц╕, яку в╕н одягав п╕д час навчання в С╕мферопольському зал╕зничному техн╕кум╕.
Найкращ╕ ╖╖ вишит╕ вироби збер╕гаються нин╕ у музеях р╕дних м╕ст — в Лубнах ╕ Полтав╕, а також у колекц╕ях декоративно-прикладного мистецтва народ╕в св╕ту в музеях б╕льш як тридцяти кра╖н.
За день до смерт╕ В╕ри Серг╕╖вни я разом з Вадимом Ро╖ком в╕дв╕дав ╖╖ в госп╕тал╕ ветеран╕в в╕йни у С╕мферопол╕. В палат╕ вона була одна ╕, здавалося, спала. Спроби Вадима Михайловича розбудити мат╕р були марними. Ми вир╕шили б╕льше не турбувати ╖╖ того дня, а пров╕дати п╕зн╕ше...
П╕сля смерт╕ народно╖ майстрин╕, яка вс╕м нам подала великий профес╕йний ╕ житт╓вий приклад, найкраще ╕ найц╕нн╕ше, що ми можемо зробити для не╖, це зберегти ╖╖ ╕ндив╕дуальний мистецький почерк, створивши в С╕мферопол╕ музей укра╖нсько╖ вишивки ╕мен╕ Героя Укра╖ни В╕ри Ро╖к.

Петро ВОЛЬВАЧ,
академ╕к, кандидат б╕олог╕чних наук, голова Кримського наукового товариства
╕м. Т. Шевченка

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #20 за 30.09.2011 > Тема "Українці мої..."


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=9417

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков