Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ДМИТРО КАПРАНОВ: БРАТ, ЯКОГО НЕ СТАЛО
З╕ смертю Дмитра не стало ╕ явища Брат╕в Капранових…


УКРА╥НУ МА╢ ЗАХИЩАТИ КОЖЕН, А Н╤ – ТО МОЖНА В╤ДМОВИТИСЯ В╤Д ГРОМАДЯНСТВА
Дмитро Курилович, «Дронго», во╖н-доброволець…


«Я ПРЕДСТАВНИК БОГООБРАНОГО НАРОДУ, ЯКИЙ МА╢ ПОК╤НЧИТИ З НАЙБ╤ЛЬШИМ ЗЛОМ»
Капелан ПЦУ про служ╕ння в окоп╕, РПЦ та м╕с╕ю укра╖нц╕в…


СТЕПАН РУДАНСЬКИЙ: ПРОЧИТАНИЙ, АЛЕ ДО К╤НЦЯ НЕ ОСМИСЛЕНИЙ
Твоя слава у могил╕/А воля в Сиб╕ру/Ось що тоб╕, матусенько/Москал╕ зробили!..


ПОМЕР ДИСИДЕНТ СТЕПАН ХМАРА
«В╕н так любив Укра╖ну ╕ укра╖нц╕в. В╕н рвав свою душу ╕ серце за не╖…»




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #20 за 30.09.2011 > Тема "Українці мої..."
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#20 за 30.09.2011
У ЦВ╤Т╤ СОНЯШНИК╤В

Ми ╖хали легковим автомоб╕лем ╕з С╕мферополя на Полтавщину в серпн╕ 2006 року. За кермом був Вадим Михайлович Ро╖к, поряд сид╕ла В╕ра Серг╕╖вна, а позаду – я з донькою ╤риною. За╖хали в Кобеляки – м╕стечко, дороге серцю В╕ри Серг╕╖вни, бо тут жив ╖╖ р╕дний брат ╢вген з родиною, тут в╕н похований. Побували на кладовищ╕, у центр╕ м╕ста, в л╕тературному музе╖, яким зав╕ду╓ давн╕й друг Ро╖к╕в — Микола Скляренко. Пот╕м продовжили подорож. А обаб╕ч шляху розстилалося кв╕туче соняшникове поле, ╕ я запропонувала В╕р╕ Серг╕╖вн╕ сфотографуватися на його фон╕.
Так з’явилася ун╕кальна за композиц╕╓ю ╕ колоритом художня фотограф╕я: осяяне сонцем миле, ╕нтел╕гентне обличчя в╕домо╖ укра╖нсько╖ вишивальниц╕ В╕ри Ро╖к серед гол╕вок розкв╕тлих соняшник╕в. Через р╕к ми розм╕стили ╖╖ на титульн╕й стор╕нц╕ рекламного буклета про виставку «Укра╖нський рушничок» в галере╖ образотворчого мистецтва Лубенського кра╓знавчого музею.
В╕ра Серг╕╖вна завжди з великою рад╕стю ╖хала в Лубни, де народилася, де минули ╖╖ дитяч╕ роки, де розпочався особистий творчий шлях. Тут, у м╕ст╕ над красивою р╕чкою Сулою, вона по╓днала свою долю з Михайлом Ро╖ком, народився син Вадим. Вона ╖хала ╕ не скаржилася на тривал╕ дорожн╕ випробування, хоч багатогодинне сид╕ння в одн╕й поз╕ в автомоб╕л╕ негативно впливало на самопочуття.
При╖зди в Лубни, особливо в останн╕ роки, не завжди були пов’язан╕ т╕льки з орган╕зац╕╓ю виставок. В╕ра Серг╕╖вна наст╕льки любила сво╓ р╕дне м╕сто ╕ лубенц╕в, була другом багатьох ╕з них, що обминути його не могла ╕ тод╕, коли дороги ╖╖ виставкового туру вели в ╕нш╕ м╕ста Полтавсько╖ област╕, – Пирятин, Миргород, Диканьку, Кременчук чи ╕нш╕, близьк╕ до них, а ╕нод╕ – ╕ в зах╕дн╕ област╕ кра╖ни, наприклад, у Житомир.
Я часто сп╕лкувалася з В╕рою Серг╕╖вною по телефону. ╤ першим ╖╖ запитанням завжди було: «Як╕ новини в Лубнах?» Я розпов╕дала про под╕╖ культурно-мистецького життя, про кожного з ╖╖ друз╕в ╕ знайомих. А на ╖╖ персональн╕й виставц╕ «Укра╖нський рушничок» я вперше побувала в 1988 роц╕. Вона в╕дбулася в рамках в╕дзначення 1000-л╕ття Лубен. Експозиц╕я майстрин╕ викликала величезний ╕нтерес. Зал галере╖ був заповнений людьми старшого в╕ку ╕ молоддю. В╕ра Серг╕╖вна, яка волод╕ла майже трьомастами видами техн╕к вишивання, розпов╕дала про ╖хн╕ в╕дм╕нност╕ ╕ техн╕чн╕ особливост╕.
З того часу ╕ розпочалася наша дружба. Я багато раз╕в бувала в гостях у В╕ри Ро╖к в С╕мферопол╕, познайомилася з ус╕╓ю ╖╖ родиною: сином Вадимом Михайловичем, його дружиною Валентиною Васил╕вною, ╖хньою молодшою донькою Ал╕ною, внучкою Юлею. В ╖╖ квартир╕ щороку бувало багато людей р╕зних профес╕й, народних ум╕льц╕в з р╕зних рег╕он╕в Укра╖ни – Ки╓ва, Полтави, К╕ровограда, Луцька, а також з Москви, Курська, Саратова, Прибалтики та ╕нших рег╕он╕в колишнього Союзу.
У Лубнах В╕ру Серг╕╖вну з сином радо зустр╕чали ми з чолов╕ком Юр╕╓м Федоровичем. Пригадую, з яким захопленням вона розпов╕дала про свою по╖здку з вишитими виробами в Туреччину, про розвиток р╕зних ремесел у ц╕й кра╖н╕. Як закордонний сувен╕р подарувала нам привезений зв╕дти наб╕р б╕лосн╕жних вишитих серветок.
При╖жджала В╕ра Ро╖к у Лубни з мистецтвознавцями спочатку маленьким комфортабельним РАФом, за кермом якого був вод╕й Гена ╢ск╕н. П╕зн╕ше – з сином Вадимом автомоб╕лем «Вольво» чи «Тойота». М╕ський голова А. Собол╓в, його наступник В. Коряк, секретар м╕ськради О. Пивовар завжди оперативно вир╕шували вс╕ орган╕зац╕йн╕ питання, пов’язан╕ з в╕дкриттям виставок, проведенням зустр╕чей ╕ майстер-клас╕в заслуженого майстра народно╖ творчост╕ Укра╖ни, самобутньо╖ художниц╕ з школярами, народними ум╕льцями. А коли В╕ра Ро╖к за сво╓ мистецтво вишивки була в╕дзначена найвищою нагородою держави – Золотою З╕ркою Героя Укра╖ни, то у травн╕ 2007 року ╖й було присво╓но звання почесного громадянина м╕ста Лубни.
В╕ра Серг╕╖вна зустр╕чалася з╕ сво╖ми друзями, знайомими, зокрема, сп╕лкувалася з журнал╕стом ╕ кра╓знавцем Борисом Ванцаком, Галиною Л╕нською, яка працювала кер╕вником апарату районно╖ ради. У 2009 роц╕ вона познайомилася з сином письменника Володимира Малика – Олександром Сиченком ╕ його дружиною Ольгою Микола╖вною. Ми вс╕ разом зд╕йснили тод╕ по╖здку в Мгарський Спасо-Преображенський монастир, пили освячену воду з його джерела.
Дивною притягальною силою волод╕ла ця ж╕нка. Сво╓ю високою культурою ╕ широкою ерудиц╕╓ю вона легко вводила в св╕т народного мистецтва, коло власних уподобань вс╕х, з ким сп╕лкувалася, у першу чергу молодь. З нею хот╕лося говорити ╕ говорити на зустр╕чах у музе╖ в ЗОШ № 7, де створено музей вишивки ╖╖ ╕мен╕, в ╕нших навчальних закладах. На ╖╖ приклад╕ учн╕ п╕д кер╕вництвом педагог╕в Любов╕ Шуть ╕ Любов╕ Величко п╕дготували ц╕кав╕ матер╕али, в тому числ╕ вишит╕ карти Укра╖ни, ╕ стали лауреатами Всеукра╖нського огляду-конкурсу на кращий тв╕р з кра╓знавства.
В╕ра Серг╕╖вна була невибаглива в побут╕, ╖╖ задовольняли елементарн╕ умови, але при цьому вона любила чистоту ╕ порядок, пом╕чала все до др╕бниць ╕ якщо бачила недол╕ки, ненав’язливо п╕дказувала, як ╖х виправити. ╤з страв вона ╖ла тоненьк╕ млинц╕, з м’яса – куряч╕ крильця. Любила вареники з вишнею, смажен╕ р╕чков╕ карас╕, а особливо смажений перець з майонезом та пир╕жки з яйцем. Вл╕тку – окрошка, взимку – борщ. Ц╕ страви вона завжди з великим задоволенням готувала ╕ пригощала гостей. Пила домашн╓ молоко, розбавляючи його охолодженою кип’яченою водою.
Р╕дне м╕сто немов зн╕мало з не╖ вантаж прожитих рок╕в, додавало нових сил та енерг╕╖, надихало на творч╕сть.

Симфон╕я життя на полотн╕ –
Пол╕в ╕ лук╕в багатоголосся,
В╕нець натхненних
 хл╕боробських дн╕в –
Пшениць безкра╖х золоте колосся…
 
Все це в ╖╖ уяв╕ ожило,
Заграло сяйвом свята урожаю,
Мов п╕сня горда, з серця полилось,
Крилом торкнувшись диво-небокраю.
 
Тонким узором ваблять рушники,
З╕бравши цв╕т вс╕╓╖ Укра╖ни.
Невтомний почерк вправно╖ руки
До свого краю кр╕зь роки полине.
 
З ус╕х усюд стежки вели в Лубни,
Де м╕ж крислатих яблунь виростала.
Запали в душу назавжди вони
╤ дорогими ╖й нав╕ки стали.
 
У кримськ╕м л╕т╕ – затишок, тепло,
Узори – з поля над Сулою.
Кораблем дол╕ пропливло
Серце, яке билося весною.

╢вген╕я ЛОГВИНЕНКО,
зав╕дувач в╕дд╕лу районно╖ газети «Лубенщина» Полтавсько╖ област╕

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #20 за 30.09.2011 > Тема "Українці мої..."


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=9416

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков