Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПОЕЗ╤Я ╤ ПРОЗА НАШОГО ЖИТТЯ
Третя зб╕рка поез╕╖ - «╥╖ написала в╕йна»…


НЕ ХОДИ НА ЛИСУ ГОРУ…
Наш╕ традиц╕╖


КАРИКАТУРИ БАТЬКА Й ЖИВОПИС СИНА
Карикатури батька викривають агресивну пол╕тику Москви, показують, що вона ╓ загрозою для всього...


РОЗПУСКА╢ТЬСЯ Л╤ЩИНА
Наш╕ традиц╕╖


ЛЮТЬ, НАД╤Я, ЛЮБОВ
На початку широкомасштабного вторгнення рос╕йських в╕йськ подруга художниц╕ попрохала ╖╖...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #20 за 30.09.2011 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#20 за 30.09.2011
В╤ДДЗЕРКАЛЕННЯ ТРАДИЦ╤Й ПОКОЛ╤НЬ

Творч╕сть ╕стинно народного майстра нерозривно пов’язана з епохою та середовищем, у якому йому випала доля жити ╕ працювати. У цьому сенс╕ житт╓вий ╕ творчий подвиг уславлено╖ майстрин╕ народного вишивання В╕ри Ро╖к – визначне ╕ самобутн╓ явище у в╕тчизняному мистецькому кол╕. Ровесниця ХХ стол╕ття, що сколихнуло св╕т виром буремних революц╕й ╕ в╕йн, боротьбою та знаковими перемогами, вона зум╕ла показати людству красу життя ╕ любов до батьк╕вщини, якими щедро наповнила сво╖ високохудожн╕, знан╕ та оц╕нен╕ к╕лькома покол╕ннями витвори.
За св╕й творчий в╕к майстриня оволод╕ла б╕льш як трьомастами видами вишивки ╕ здобула славу справжньо╖ легенди народного мистецтва. ╥╖ роботи – це барвисте мереживо техн╕к, мотив╕в, кольор╕в, у якому знайшли в╕дбиток прадавн╕ традиц╕╖ художньо╖ вишивки р╕зних рег╕он╕в Укра╖ни з ус╕╓ю багатозначн╕стю ╖хньо╖ символ╕ки та зм╕сту. У витворах ц╕╓╖ тенд╕тно╖ ж╕нки в╕ддзеркалилися житт╓ва мудр╕сть ╕ досв╕д покол╕нь, ритмами народних мелод╕й перенесен╕ нитками на полотно.
Вишивка стала для В╕ри Ро╖к джерелом мистецьких пошук╕в, ф╕лософських роздум╕в ╕ тим св╕точем, що впродовж усього життя спонукав до невпинного руху вперед, самовдосконалення та навчання ╕нших. Для сво╖х численних посл╕довник╕в та учн╕в, досл╕дник╕в ╕ знавц╕в творчост╕ вона завжди була не просто вчителем ╕ митцем, а й вз╕рцем житт╓дайного оптим╕зму, мужност╕ та нескоримост╕, доброти та щиросердност╕. Незр╕внянна майстриня голки ╕ нитки, вона палко ╕ натхненно пропов╕дувала та прищеплювала любов до нац╕онально╖ культури, яку в╕рно пронесла кр╕зь усе сво╓ життя.
Виставки з виробами В╕ри Ро╖к побачили шанувальники мистецтва вишивки не т╕льки в Укра╖н╕, а й у багатьох кра╖нах св╕ту. У нашому музе╖ вона побувала ще задовго до сво╓╖ першо╖ в ньому виставки. На фото 1968 року заф╕ксовано момент дружнього сп╕лкування майстрин╕ з директором музею В. Нага╓м (1914-1982) ╕ збер╕гачем фонд╕в М. Кул╕шовою (1906–1994). Згодом музейна колекц╕я поповнилася ╕ виробами В. Ро╖к – рушниками, серветками, наволочкою, юв╕лейним альбомом з обкладинкою ╖╖ роботи.
Зда╓ться, час став в╕рним другом В╕ри Серг╕╖вни, даючи ╖й сили та наснагу творити ╕ передавати сво╖ знання. Прив╕тна ╕ св╕тла особист╕сть, ╖╖ вроджен╕ ╕нтел╕гентн╕сть та в╕дчуття гумору завжди п╕дкоряли сп╕врозмовник╕в. У сп╕лкуванн╕ вона – неперевершений опов╕дач, з перших сл╕в якого в╕дчувалися глибок╕ знання, помножен╕ на непростий житт╓вий досв╕д, жагу творити ╕ навчати. А барвист╕сть мови – то в╕д таланту осп╕вувати красу на полотн╕.
Вл╕тку 2005 року виставка «Укра╖нський рушничок» у музе╖ оформлялася п╕д пильним кер╕вництвом ╖╖ автора. Пригадую, як пор╕г закладу неквапно переступила сивочола ж╕нка. У сво╖ 94 роки вишивальниця охоче д╕лилася спогадами, випром╕нювала оптим╕зм ╕ планувала майбутн╓. На в╕дкритт╕ виставки тепл╕ слова на адресу В╕ри Серг╕╖вни пролунали в╕д доктора мистецтвознавства, доктора ф╕лософських наук, доктора богословських наук Д. Степовика, народного художника Укра╖ни С. Нечипоренка, музейних сп╕вроб╕тник╕в ╕ численних шанувальник╕в, яких з╕брала п╕д одним дахом любов до не╖ та ╖╖ мистецтва.
Творч╕сть В╕ри Ро╖к, безумовно, живе поза часом ╕ давно перестала належати т╕льки укра╖нському народов╕. ╥╖ св╕тлий образ ╕ щира душа нав╕чно закарбувалися в пам’ят╕ палких посл╕довник╕в та учн╕в, а сповнен╕ сонця ╕ тепла витвори прикрашають численн╕ музейн╕ та приватн╕ колекц╕╖ в Укра╖н╕ та за кордоном.

Адр╕ана ВЯЛЕЦЬ,
генеральний директор Нац╕онального музею укра╖нського народного декоративного мистецтва, заслужений прац╕вник культури Укра╖ни

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #20 за 30.09.2011 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=9414

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков