Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
К╤ЛЬК╤СТЬ СКАРГ НА ДОТРИМАННЯ ЗАКОНУ ПРО МОВУ ЗРОСТА╢
Значний стрибок у ставленн╕ до мови стався власне п╕сля повномасштабного вторгнення Рос╕╖…


НА ХЕРСОНЩИН╤ В╤ДКРИВСЯ ПЕРШИЙ ФЕСТИВАЛЬ «Р╤ДНА МОВА - ШЛЯХ ДО ПЕРЕМОГИ»
Укра╖нська мова об’╓дну╓ укра╖нц╕в у боротьб╕ та в нац╕ональн╕й ╕дентичност╕…


УКРА╥НЦ╤ ВИЗНАЧИЛИСЬ, ЧИ ТРЕБА РОС╤ЙСЬКА У ШКОЛАХ
42% укра╖нц╕в п╕дтримують збереження вивчення рос╕йсько╖ мови в певному обсяз╕.


МОВА П╤Д ЧАС В╤ЙНИ СТАЛА ЗБРО╢Ю
В Укра╖н╕ в╕дзначають День писемност╕ та мови.


МОВИ Р╤ДНО╥ ОБОРОНЦ╤
Сьогодн╕шня доб╕рка поез╕й – це твори кримських укра╖нських педагог╕в-поет╕в…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #20 за 30.09.2011 > Тема "Урок української"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#20 за 30.09.2011
ФОРУМ ВИДАВЦ╤В ╤ МОЖЛИВОСТ╤ НАЦ╤╢ТВОРЕННЯ

Про льв╕вський Форум видавц╕в осв╕чен╕ укра╖нц╕ вже пам’ятають пост╕йно, принаймн╕ пер╕одично згадують упродовж року. ╤ чим ближче до вересня, тим част╕ш╕ нагадування – це я стверджую авторитетно, бо вже з к╕нця серпня друз╕ телефонують ╕ з Ки╓ва, ╕ з Донбасу, ╕ з Криму, можуть подзвонити нав╕ть з глухого пол╕ського села. Адже читаючий люд скр╕зь ╓! Якби у кожного були грош╕ на дорогу, на проживання у Львов╕, а головне – на книги, то посполит╕ при╖здили б до нас зв╕дус╕ль – не те, що тисячами, а сотнями тисяч! Адже Форум – це маленька частинка омр╕яно╖ ╢вропи (маса нових людей, найяскрав╕ших вражень ╕ в╕дчуття повно╖ свободи), а ще теплого, дружнього, щирого сп╕лкування по-укра╖нськи. Цього вже жодна ╢вропа не гаранту╓, а у нас воно збереглося. Тому той, хто лише раз побував на Форум╕, неодм╕нно захоче ще. За дек╕лька дн╕в до його початку льв╕в’яни мають можлив╕сть д╕знатися про найц╕кав╕ших гостей, бо в пресу просочу╓ться деяка ╕нформац╕я. А коли Форум розпочина╓ться, то просто оч╕ розб╕гаються в╕д потенц╕йних можливостей!
Адже можна посп╕лкуватися з самим Ерлендом Лу – в╕домим письменником з Норвег╕╖. Або з турецьким поетом ╕ перекладачем Алканом Тозаном. Можна послухати лекц╕ю поета ╕ громадського д╕яча з Естон╕╖ Арво Валтона. Якщо дуже пощастить, то можна взяти участь у дискус╕╖ «Уроки М╕лоша для Укра╖ни: Д╕алог цив╕л╕зац╕й». У н╕й братимуть участь Олжас Сулейменов (Казахстан), Аджей Менцвель (Польща), Борис Дуб╕н (Рос╕я), Мирослав Попович (Укра╖на). А модератором зустр╕ч╕ буде Ярослав Грицак – надзвичайно комун╕кабельний ╕ демократичний професор з╕ Львова. Якщо хтось любить Чех╕ю, то можна стати учасником зустр╕ч╕ «Укра╖нсько-чеськ╕ можливост╕». Хто небайдужий до Серб╕╖ – будь ласка, до ваших послуг культовий поет Звонко Каранов╕ч. А хто ц╕кавиться Скандинав╕╓ю, той без проблем може взяти участь у дискус╕╖ «Слова без кордон╕в»: «Норвезький шлях в укра╖нську л╕тературу».
 Тому й кажу про Форум як про нев╕д’╓мну частинку ╢вропи. Проте можна сказати й ширше – ц╕лого св╕ту. Бо нав╕ть теми ╓ в╕дпов╕дн╕: «Поет в еру глобал╕зац╕╖». Учасниками ц╕╓╖ зустр╕ч╕ будуть Андр╕й Гр╕цман (США/Рос╕я), Василь Махно (США/Укра╖на), Ф╕стон Мванза (Конго/Австр╕я). Як почува╓ться поет, коли зм╕ню╓ кра╖ну проживання? Х╕ба це не ц╕каво? Звичайно, ц╕каво! Прикро т╕льки, що в╕дв╕дувач Форуму ф╕зично не зможе побувати скр╕зь…
Усв╕домивши цю прикру обставину, я почав розм╕рковувати в ╕ншому ключ╕: а що, коли скласти докупи вс╕ отриман╕ враження? Не одн╕╓╖ людини, а вс╕х, хто побував на Форум╕… Або скласти во╓дино знання, одержан╕ внасл╕док прочитання куплених тут книг… Прикро, що точного показника результативност╕ Форуму дос╕ н╕хто не придумав. Але б╕льш-менш об’╓ктивно по╕нформувати нашого кримського читача можна в ╕нший спос╕б. Для цього достатньо описати к╕лька ц╕кавих зустр╕чей. Вони в╕дбулися впродовж одного лише дня, точн╕ше – к╕лькох годин.
 Отже, спочатку на презентац╕╖ книги «Сила м’якого знака, або Повернення Русько╖ правди» я пом╕тив серед присутн╕х Ярослава Гелет╕я, в╕домого досл╕дника визвольних змагань ╕ нашого давнього передплатника. Людей з╕бралося ст╕льки, що не протовпишся, але б╕ля нього таки знайшлося м╕сце, тому ми мали можлив╕сть трохи посп╕лкуватися. По-перше, треба сказати, що згадана книга належить до багатющо╖ б╕бл╕отеки «Дня», а ╖╖ презентац╕я читачам почалася саме з… Криму. Ще 14 вересня головний редактор газети Лариса ╤вшина побувала в С╕мферопольськ╕й укра╖нськ╕й г╕мназ╕╖. Це опосередковано св╕дчить про п╕двищену увагу «Дня» до сонячного п╕вострова, до земляк╕в, як╕ проживають в АРК. Оск╕льки пан╕ Лариса ╓ автором само╖ ╕де╖ видання ╕ передмови до нього, то зустр╕ч з нею була особливо ц╕кавою та пл╕дною. Ус╕ 800 стор╕нок книги ╓ в╕дпов╕ддю фальсиф╕каторам ╕стор╕╖, тому книга формуватиме адекватне сприйняття учнями ╕сторичного процесу. В╕дразу п╕сля презентац╕╖ (оце так зб╕г!) мен╕ зателефонували знайом╕ ╕з Закарпаття та попросили придбати два прим╕рники «Сили м’якого знака». Ось так╕ вони нин╕шн╕ гуцули – намагаються йти в ногу з часом! Причому, один потенц╕йний читач, принаймн╕ хоч живе в Рахов╕, а ось другий – той взагал╕ мешка╓ в л╕сов╕й «глибинц╕» п╕д самою Чорногорою. ╥хн╕й дзв╕нок ╓ досить об’╓ктивним показником потр╕бност╕ Форуму — на нього, як бачимо, чекають не лише мешканц╕ обласних центр╕в. До реч╕, сп╕лкуючись ╕з паном Гелет╕╓м, я вручив йому один з останн╕х прим╕рник╕в «Кримсько╖ св╕тлиц╕», в якому, окр╕м усього ╕ншого, йшлося ╕ про в╕дзначення 70-р╕ччя Олевсько╖ республ╕ки. Непоганий подарунок людин╕, яка особисто була знайома з Бульбою-Боровцем, правда ж? Тод╕, в роки в╕йни, Ярослав був лише п╕дл╕тком, але «повстанською» темою захвор╕в на все життя. Заодно я по╕нформував давнього нашого приятеля, що газета знову виходить. Не минуло й п╕вгодини п╕сля нашо╖ розмови, як я зустр╕в Мар╕ю Гнатюк з Коломи╖. Вона очолю╓ м╕сцеве в╕дд╕лення «Союзу укра╖нок». «Кримську св╕тлицю» до в╕домих под╕й передплачувала, добре знайома з Богданою Процак ╕з Севастополя. ╤й я передав номер «Св╕тлички», в якому йдеться про святкування150-р╕ччя в╕д дня народження в╕домого укра╖нського медика ╕ громадського д╕яча ╢вгена Озаркевича. Саме Коломия в╕дзначала згаданий юв╕лей наймасштабн╕ше (там ми й познайомилися з пан╕ Мар╕╓ю), а «Кримська св╕тлиця» просто не могла не згадати про вагомий внесок коломийсько╖ ╕нтел╕генц╕╖. Пот╕м телефону╓ в╕домий бандурист з Ялти Остап К╕ндрачук (теж наш читач) ╕ просить купити для нього шостий том «Арх╕ву коша ново╖ Запорозько╖ С╕ч╕». Цей дзв╕нок засв╕дчив: непоганим доповненням до Форуму ╓ й наша «св╕тличанська» мережа!
Тут ось що важливо: попри деяк╕ ╕сторичн╕, культурн╕ особливост╕ рег╕он╕в нашо╖ держави, укра╖номовна частина населення таки намага╓ться повноц╕нно сп╕лкуватися. В╕дстань тут особливо╖ рол╕ не в╕д╕гра╓, ╕ Форум видавц╕в т╕льки зайвий раз це п╕дтверджу╓. До того ж Форум не лише да╓ можлив╕сть сп╕лкуватися старим друзям. В╕н ще й знайомить! Ось я звернув увагу на книгу Артема Чапая «В пошуках Укра╖ни». З обкладинки було зрозум╕ло, що автор описав сво╖ мандр╕вки на мотоцикл╕ (тому друга назва книги «Подорож ╕з Мамайотою» — так любовно письменник назива╓ свого «зал╕зного коня»). Погортав книжку ╕ вир╕шив купити. Надто багато там ц╕кавих деталей, завдяки яким книга перетворю╓ться на маленьку енциклопед╕ю. Та й присвята зачепила за живе: «Присвячую вс╕м людям, як╕ допомагають ╕ншим». Твор╕в з такою гуман╕стичною настановою у нас не надто багато, тому вчитуюся уважн╕ше в текст: «По дороз╕ зупинився т╕льки в маленькому сел╕ Комишне взяти традиц╕йну у ц╕й подорож╕ каву. Два татарина грають за столиком у нарди. З телев╕зора луна╓ сх╕дна музика. Вт╕м, м╕ж п╕снями диктор говорить рос╕йською. На ст╕н╕, як ╕ по всьому Криму, два прапорц╕: укра╖нський нац╕ональний, жовто-блакитний, та кримський – б╕лий з вузькими червоною та синьою смужками з кра╖в…» О-о, знайома кримська специф╕ка… А дал╕ взагал╕ натикаюся на абзац, який змушу╓ задуматися про те, наск╕льки т╕сним ╓ наш св╕т! Артем Чапай пише, як гостював у Алли Таратор╕но╖ в Роздольному. Та це ж м╕сцева вчителька укра╖нсько╖ мови, до того ж наша добра знайома, «св╕тличанка»! В╕дразу виникло бажання познайомитися з автором, ╕ добре, що в╕н був поруч з пав╕льйоном. Виявилося, що Артем Чапай – це псевдон╕м, автора звати Антон Водяний, в╕н з Коломи╖. Боже, наск╕льки ж багатим на таланти ╓ це прикарпатське м╕сто! Каже, що з Аллою Таратор╕ною познайомився через ╖╖ доньку ╕ зятя, вони тепер кияни. Обм╕ню╓мося адресами ╕ домовля╓мося зустр╕тися завтра. А поки думаю: «Тут нам╕ча╓ться непогана сп╕впраця! Адже об╕цяв звести актив╕ст╕в з «Екомилосердя» (це шахтарська Сосн╕вка п╕д Червоноградом) з веломандр╕вниками з Дружк╕вки (Донецька область). ╤ т╕, й ╕нш╕ ╓ мешканцями шахтарських рег╕он╕в, кр╕м того, передплачують «Кримську св╕тлицю». Непогано було б, якби галицьк╕ шахтар╕ подружилися з донецькими! А книга «В пошуках Укра╖ни» лише п╕дклала б дров до вогню, зробила б необх╕дний поштовх…» Думаючи так, виходжу з палацу Потоцьких, де проходить Форум, надв╕р. ╤ раптом бачу В╕ру Олеш, в╕це-президента «Екомилосердя»! Ск╕льки зб╕г╕в за один лише день… Видно, Бог добре допомага╓ тим, хто почина╓ робити над собою деяк╕ зусилля. А орган╕затори Форуму ╓ неабиякими патр╕отами Укра╖ни, тому й склада╓ться все одне до одного. Показую пан╕ В╕р╕ книгу «В пошуках Укра╖ни» ╕ об╕цяю привезти ╖╖ найближчим часом у Сосн╕вку. Радо погоджу╓ться ╕ пропону╓ мен╕ виступити в Червоноград╕, на м╕сцевому телебаченн╕. Тод╕ й передплатник╕в у «Кримсько╖ св╕тлиц╕» стане б╕льше, ╕ справа галицько-донецько╖ дружби зрушить з м╕сця. Виступити на телебаченн╕? А чому б ╕ н╕? Так хочеться сприяти реал╕зац╕╖ гасла: «Шахтар╕ укра╖нського Заходу ╕ Сходу, ╓днайтеся!»
* * *
Як бачимо, розпов╕дь про Форум видавц╕в неминуче виходить за рамки друкарсько╖ справи, — як ╕ за рамки л╕тературного процесу в Укра╖н╕. Форум дару╓ величезн╕ можливост╕ для нац╕╓творення, для формування громадянського сусп╕льства. Наступного дня я вже сп╕лкувався з гостями ╕ в╕дв╕дувачами, почавши з Антона Водяного. Попросив молодого письменника под╕литися сво╖ми враженнями.
— Важко пор╕внювати цей форум з попередн╕ми, оск╕льки цей у мене перший, — каже Антон. — Проте не можу не в╕дзначити великого напливу осв╕чено╖ публ╕ки. ╤ це дуже при╓мно. Люди просто звикають до думки, що купувати книжки, читати ╖х, сп╕лкуватися з авторами – це нормально. А головне, що тут люди з р╕зних рег╕он╕в – це надзвичайно важлива обставина! Подорожуючи Укра╖ною, я у вс╕х людей запитував, що для них Укра╖на ╕ про що вони мр╕ють. ╤ переконався, що людей б╕льше об’╓дну╓, н╕ж роз’╓дну╓. ╤ люди, як╕ мають можлив╕сть подорожувати, в╕дчувають те ж саме. Ось я згадую в книз╕ Аллу Таратор╕ну з Криму. Колись (зда╓ться, ще в 1993 роц╕) вона ╖здила в ╤вано-Франк╕вську область на Р╕здвян╕ свята. ╤, побувши на Прикарпатт╕ к╕лька дн╕в, повн╕стю зм╕нила сво╓ уявлення про рег╕он. ╤ тепер вчителька, коли чу╓ розмови необ╕знаних кримчан про «злих бандер╕вц╕в», завжди каже сво╓ вагоме, авторитетне слово.

Тут, на Форум╕, така атмосфера, що можна знайти соб╕ багато друз╕в. В╕н зам╕ня╓ собою тисяч╕ мандр╕вок ╕ дуже сприя╓ формуванню «╕нтелектуального ядра» нац╕╖. Зараз в Укра╖н╕ ╓ багато проблем, але я в╕рю в ╖╖ майбутн╓. ╤ в першу чергу тому, що у нас дуже багато хороших людей…
* * *
А ось думки льв╕вського козака, в╕домого мандр╕вника морями-океанами на чайц╕ «Пресвята Покрова», давнього друга «Кримсько╖ св╕тлиц╕», Юрка Волощака:
— Територ╕я Форуму непом╕тно розширю╓ться, ╕ це ст╕йка тенденц╕я. Кор╕ння пущене дуже глибоко… Прикро т╕льки, що м╕ськрада не знаходить кошт╕в на Форум. Вона й ран╕ше давала м╕зер╕ю, а тепер ╕ зовс╕м н╕чого. ╤ це при тому, що щор╕чна акц╕я дода╓ дуже багато до ╕м╕джу нашого м╕ста. Форум видавц╕в – це те, що об’╓дну╓ багатьох ╕нтелектуал╕в, ╕ це те м╕сце, де вони можуть контактувати ╕з споживачами л╕тературно╖ продукц╕╖. Люди часто при╖здять з ╕нших м╕ст – ╕ не лише для того, щоб купити книжку, але й для того, щоб взяти участь в ц╕лому комплекс╕ заход╕в. Тут можна зустр╕тися не лише з норвезькими, польськими, чеськими чи сербськими авторами, але й в╕льно посп╕лкуватися з╕ «сво╖ми»: Л╕ною Костенко, Василем Шкляром, братами Капрановими тощо. Тут дуже демократична атмосфера, ╕ це надзвичайно важливо. Практично в ус╕х кав’ярнях Львова розписан╕ ╕ проводяться як╕сь л╕тературн╕ заходи. Можна сид╕ти ц╕лий день, пити каву ╕ слухати надзвичайно ц╕кав╕ дискус╕╖, знайомитися з р╕зними авторами. ╤, пом╕тьте, учасники форуму змагаються за публ╕ку! Така творча атмосфера не може не впливати на Льв╕в загалом. А опосередковано — на ╕нш╕ рег╕они Укра╖ни…
* * *
Дмитро Бондаренко, який не зрадив сво╓му правилу – щор╕чно писати ╕ видавати укра╖нською мовою (цього разу в╕н прив╕з нову книжечку: «Дн╕пропетровськ ╕ дн╕пропетровц╕»), також погодився сказати дек╕лька сл╕в про сво╖ враження в╕д Форуму:
— Мою останню книжечку беруть не так активно, як колись… Можливо, тепер просто зб╕льшилася пропозиц╕я. Книг б╕льше, н╕ж було в попередн╕ роки. Це пом╕тно нав╕ть неозбро╓ним оком – б╕льше стало яток на вулицях, ширший д╕апазон л╕тератури. До того ж ф╕нансов╕ можливост╕ у людей тепер менш╕, а ц╕ни на книжки зросли. Не можу не пом╕тити деяко╖ апат╕╖, втоми у частини людей. Це якщо пор╕внювати з 2004-2005 роками. Тод╕ все просто нуртувало, гор╕ло… Але я глибоко переконаний, що ця апат╕я — тимчасове явище, бо укра╖нц╕ за натурою — велик╕ оптим╕сти. Ось мене чомусь перестали пускати з мо╖ми книжками в дн╕пропетровськ╕ школи, а ран╕ше н╕коли не заперечували проти творчих зустр╕чей з учнями. Це нов╕ в╕яння в осв╕т╕? Хочеться в╕рити, що так довго не буде. У будь-якому випадку нам, дн╕пропетровцям, дуже важливо знати, що Форум видавц╕в був, ╓ ╕ буде. ╤ важливо, щоб в╕н проводився у Львов╕. Були спроби орган╕зувати щось под╕бне у самому Дн╕пропетровську, але специф╕ка нашого м╕ста така, що в ньому переважа╓ техн╕чна ╕нтел╕генц╕я. Зв╕сно, у промисловому м╕ст╕ ╕ читають менше. ╤нша справа – Льв╕в! Про це ╕ в╕домий письменник Андр╕й Курков сказав колись, що у Львов╕ ткнеш пальцем у людину ╕ неодм╕нно влучиш у гуман╕тар╕я. А в Дн╕пропетровську чи в Донецьку, в кращому випадку, в якогось ╕нженера… Тому у Львов╕, ╕ т╕льки у Львов╕! При╖жджа людина тут в╕дразу усв╕домлю╓, що ╓ вона, ота «справжня» Укра╖на, ╕ що укра╖нцем бути ц╕лком престижно.

Серг╕й ЛАЩЕНКО

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #20 за 30.09.2011 > Тема "Урок української"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=9399

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков