Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПОЕЗ╤Я ╤ ПРОЗА НАШОГО ЖИТТЯ
Третя зб╕рка поез╕╖ - «╥╖ написала в╕йна»…


НЕ ХОДИ НА ЛИСУ ГОРУ…
Наш╕ традиц╕╖


КАРИКАТУРИ БАТЬКА Й ЖИВОПИС СИНА
Карикатури батька викривають агресивну пол╕тику Москви, показують, що вона ╓ загрозою для всього...


РОЗПУСКА╢ТЬСЯ Л╤ЩИНА
Наш╕ традиц╕╖


ЛЮТЬ, НАД╤Я, ЛЮБОВ
На початку широкомасштабного вторгнення рос╕йських в╕йськ подруга художниц╕ попрохала ╖╖...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #18 за 23.09.2011 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#18 за 23.09.2011
ЗАПРОШУ╢МО ДО Б╤БЛ╤ОТЕКИ

Спочатку було Слово...

Центр Мар╕уполя. Великий побутовий комплекс. Скло ╕ бетон. Так сучасно вигляда╓ Централ╕зована б╕бл╕отечна система м╕ста. Але чи в╕дпов╕да╓ сучасному вигляду споруди зм╕ст закладу, призначеного нести людям розумне ╕ в╕чне?
Зразу в фой╓ в╕дв╕дувач може швидко одержати квиток члена б╕бл╕отеки або зробити ксерокоп╕ю, сканування потр╕бних документ╕в. Н╕куди не треба виходити – зручно! Тут же на нижньому поверс╕ розташований Л╕тературний музей. В╕н почина╓ться з портрета О. Пушк╕на, який колись про╖жджав неподал╕к у Приазовських степах, мандруючи до Одеси. Поряд стенд Т. Шевченка. Чи був Шевченко у Приазов’╖? М╕сцевий кра╓знавець А. Проценко знаходить п╕дтвердження можливост╕ тако╖ под╕╖. Безсумн╕вний факт - в╕домий мар╕упольський грек Феоктист Хартахай приятелював з Шевченком, коли обидва жили у Петербурз╕, та виголосив промову над його могилою укра╖нською мовою. Житель Мар╕уполя, грецький поет Григор╕й Костоправ був першим, хто переклав Шевченк╕вський «Запов╕т» новогрецькою (румейською) мовою. Деякий час жили у нашому кра╖ письменник О. Сераф╕мович, ц╕ла плеяда в╕домих поет╕в – В. Мамн╓в, М. Берилов, А. Шапурма. Саме тут часто проходять презентац╕╖ книжок м╕сцевих письменник╕в.
П╕днявшись на другий поверх бачимо зручн╕ кр╕сла та журнальн╕ столики для роботи читач╕в з каталогами. Зав╕дувач ╕нформац╕йно-б╕бл╕ограф╕чного в╕дд╕лу Над╕я Герасимова через комп’ютерну базу даних допоможе вам знайти будь-який правовий документ, адже у 2007 роц╕ ЦБС змогла придбати л╕ценз╕йну пошукову систему нормативних акт╕в Укра╖ни - НАУ. Вона кошту╓ дорого, але тепер жоден запит мешканця м╕ста не залиша╓ться без в╕дпов╕д╕. «Для незахищених верств населення у нас проводяться безплатн╕ правов╕ консультац╕╖ студентами юридичного факультету Мар╕упольського державного гуман╕тарного ун╕верситету. Це дуже корисна справа, особливо для пенс╕онер╕в, - д╕литься новинами пан╕ Герасимова. - Кр╕м того, ма╓мо систему автоматизованого каталогу «╤РБ╤С». У нас не бува╓ черг, хоча люди приходять з ранку до вечора! Взагал╕ робота ЦБ ╕м. В. Короленка повн╕стю комп’ютеризована. Це виводить наш заклад на високий сучасний р╕вень».
Довга по-п╕вденному св╕тла галерея з великими д╕жками кв╕тучих китайських роз. Уздовж не╖ - портрети видатних письменник╕в, символ╕ка Укра╖ни. Вл╕тку тут спекотно, але в╕дчинивши двер╕ у читальн╕ зали, можемо з полегшенням з╕тхнути: кондиц╕онер робить температуру прим╕щень зручною для прац╕ над л╕тературою. У зал╕ пер╕одичних видань розклада╓ по поличках щоденн╕ надходження завжди усм╕хнена Тетяна К╕р’якулова. Газети й блискуч╕ журнали ознайомлюють читача з под╕ями в Укра╖н╕ та св╕т╕. На стендах завжди можна знайти останн╕ числа «Ки╓ва», «Сучасност╕», «Ф╕лософсько╖ думки». Студенти м╕ста ц╕нують ц╕ зм╕стовн╕ видання. Поряд читацький зал ╕з м╕ськими раритетами. Тенд╕тна Наталя К╕бкало наст╕льки зна╓ свою справу, що нав╕ть ╕з зав’язаними очима може швидко знайти книги з найскладн╕ших питань. Саме сюди потрапляють ще «гаряч╕» дов╕дники та п╕дручники з менеджменту, пол╕тики, економ╕ки, як╕ користуються найб╕льшим попитом. Читальний зал збер╕га╓ нов╕ розк╕шн╕ видання «Тарас Шевченко» у 12 томах, «Енциклопед╕ю сучасно╖ Укра╖ни» й безл╕ч ╕нших.
Нарешт╕ потрапля╓мо в каб╕нет директора ЦБС м. Мар╕уполя, заслуженого прац╕вника культури Укра╖ни, лауреата конкурсу «Мар╕упольчанка 2001 року» Людмили Гурково╖.
- Як Вам вда╓ться мати сучасне обладнання, мебл╕ й багато нових надходжень, коли багато б╕бл╕отек скаржаться на вс╕ляк╕ негаразди? – хочу д╕знатися секрет╕в у господарки каб╕нету. - Под╕л╕ться та╓мницею усп╕ху!
- Жодних та╓мниць нема, - заперечу╓ пан╕ Гуркова. - У наш╕й робот╕ найголовн╕ше – ф╕нансування. Мар╕упольськ╕ заводи-г╕ганти працюють стаб╕льно, тому й м╕сто забезпечу╓ нас ф╕нансами досить щедро. Але до нашо╖ системи входить 14 ф╕л╕й по м╕сту ╕ близьких до нього районах, плюс наша головна б╕бл╕отека ╕м. В. Короленка. Ма╓мо трохи ╕ позабюджетного ф╕нансування, завдяки тим послугам, як╕ сам╕ робимо читачам. Це коп╕ювання на ксерокс╕, можлив╕сть для в╕дв╕дувач╕в брати л╕тературу на н╕ч додому, послуги з п╕дбору потр╕бних документ╕в в електронн╕й мереж╕, ╖хн╓ роздрукування. Так╕ послуги приваблюють людей, а нам надають додаткових грошей. Саме тому ще у 1993 роц╕ ми перш╕ з б╕бл╕отек област╕ змогли придбати 3 комп’ютери ╕ почали поступово запроваджувати нов╕тн╕ технолог╕╖. Нин╕ не т╕льки у Центральн╕й б╕бл╕отец╕, але й у ф╕л╕ях переходимо до роботи на електронних нос╕ях, що п╕двищу╓ як╕сть обслуговування читач╕в.
- Це добрий почин, ╕ я не дивуюсь, що в╕н народився саме у Вас, Людмило Васил╕вно. Адже про Вас прац╕вниц╕ кажуть: «Пан╕ Гуркова – це справжн╕й «в╕чний двигун». Вона зранку приходить з новою ╕дею, а надвеч╕р та ╕дея вже вт╕лена у життя!» Ваша в╕дзнака од М╕н╕стерства культури ╕ туризму за багатор╕чну працю та перемога в рег╕ональному конкурс╕ майстерност╕ «Обличчя культури» - тому п╕дтвердження.
- Так, ц╕кав╕ ╕де╖ виникають досить часто, але це не т╕льки моя заслуга. Цьому сприя╓ можлив╕сть обм╕нюватись досв╕дом з фах╕вцями р╕зних кра╖н. Мен╕, наприклад, вдалось побувати у Н╕меччин╕ та Дан╕╖ в склад╕ делегац╕й в╕д ╤нституту п╕двищення квал╕ф╕кац╕╖ нашого м╕н╕стерства. Так╕ по╖здки зд╕йснюються за програмою «╢вропейськ╕ стратег╕╖ розвитку б╕бл╕отек». Прац╕вниц╕ нашо╖ установи вже 15 рок╕в в╕дв╕дують у кримському м╕ст╕ Судак м╕жнародн╕ конференц╕╖ «Б╕бл╕отечн╕ та ╕нформац╕йн╕ ресурси в сучасному св╕т╕». Також ми зустр╕ча╓мось з укра╖нськими колегами з р╕зних областей держави п╕д час заход╕в за програмою «Сх╕д – Зах╕д». П╕сля таких зустр╕чей голова сповню╓ться незабутн╕х вражень, а руки сам╕ просяться зробити щось нове. Але про це л╕пше розкажуть наш╕ невтомн╕ ж╕ночки.
Переходжу до каб╕нету головного методиста б╕бл╕отек м. Мар╕уполя Ольги Подтинно╖. Тут бачу комп’ютер ╕ стелаж╕ з дов╕дниками. Розмову починаю з ╕стор╕╖ б╕бл╕отечно╖ справи в м╕ст╕.
- Перша публ╕чна б╕бл╕отека Мар╕уполя в╕дкрилась у 1904 роц╕ на Олександр╕вськ╕й площ╕, – без напруги згаду╓ дати пан╕ Подтинна. – К╕лька раз╕в та б╕бл╕отека зм╕нювала м╕сце свого розташування, у 1923 р. була названа на честь Володимира Короленка з нагоди його 70-р╕ччя. У 1976-му к╕лька районних б╕бл╕отек об’╓днались в ╓дину систему, що зараз нарахову╓ 15 складових. Приморський Мар╕уполь може пишатись стор╕чною ╕стор╕╓ю розвитку культурних заклад╕в!
- М╕цне п╕д╜рунтя – запорука гарно╖ споруди, - погоджуюсь я. – Але зараз мене ц╕кавить тепер╕шн╓ надходження укра╖нсько╖ л╕тератури до ЦБС та ╖╖ використання. Чи ╓ пр╕оритети в закуп╕вл╕ укра╖нських книжок?
- Укра╖нську л╕тературу ми отриму╓мо пост╕йно. Багато дов╕дково╖ л╕тератури нам надходить по обм╕ну з Донецько╖ обласно╖ науково╖ б╕бл╕отеки ╕м. Н. Крупсько╖. Також пост╕йно ╖╖ замовля╓мо та закупову╓мо сам╕, вивчивши попит. У тому нам допомага╓ т╕сна сп╕впраця з методичним центром Мар╕упольського управл╕ння осв╕ти. Починаючи з 2006 р., ми запрошу╓мо до себе вчител╕в м╕ста, насамперед ф╕лолог╕в. Пропону╓мо теми лекц╕й у Л╕тературному музе╖, ╕нформу╓мо про новинки. Кожне пом╕тне видання, насамперед книжки переможц╕в л╕тературного конкурсу «Коронац╕я слова», ми закупову╓мо, незважаючи на ╖хню ц╕ну. Кр╕м того, у нас створена мед╕отека в╕деоф╕льм╕в та DVD, що м╕стить багато художн╕х ф╕льм╕в за творами укра╖нських, рос╕йських, грецьких письменник╕в-класик╕в. Учител╕ та студенти цим матер╕алом охоче користуються, - п╕дсумову╓ методист О. Подтинна.
До сп╕лкування при╓дну╓ться заступник директора Наталя Кудинова.
- Багато м╕сцевих поет╕в ╕ проза╖к╕в дарують нам сво╖ твори, адже т╕льки б╕бл╕отека збереже ╖х на довг╕ роки. Деяк╕ пол╕тики також роблять благод╕йну справу. Наприклад, колишн╕й мешканець нашого м╕ста Михайло Поживанов передав 1000 прим╕рник╕в укра╖нсько╖ та англ╕йсько╖ л╕тератури. Дуже щедрою дарувальницею була дружина екс-президента Катерина Ющенко. У 2006 роц╕ вона направила б╕бл╕отекам Донецько╖ област╕ розк╕шн╕ альбоми про життя, побут, мистецтво укра╖нц╕в. Ми завжди представля╓мо ц╕ чудов╕ видання на наших виставках. Але найб╕льша наша горд╕сть – це Канадський центр!
В абонементному зал╕ найголовн╕ше м╕сце в╕дведено надходженням Канадсько-укра╖нського б╕бл╕отечного центру, в╕дкритого у 2001 роц╕ з ╕н╕ц╕ативи Канадського товариства приятел╕в Укра╖ни. Мар╕упольський центр був 14-тим на теренах незалежно╖ Укра╖ни.
Головний б╕бл╕отекар Л╕л╕я Коз╕нченко пов╕домля╓: «Центр в╕дкривав голова Канадського товариства Степан Горлач, який хрестив новонароджену Укра╖ну власним хресним ходом. З ним були Микола Колодка, доктор Мар╕я Ф╕шер-Слиж – спонсори проекту. Подив╕ться, як╕ чудов╕ з╕брання твор╕в вони нам передали! – ╕з захопленням показу╓ в╕дпов╕дальна. – Тут повна «╤стор╕я Укра╖ни-Руси» Михайла Грушевського ╕ його же «╤стор╕я укра╖нсько╖ л╕тератури», «Укра╖нська мала енциклопед╕я» ╢вгена Онацького, «Антолог╕я укра╖нсько╖ поез╕╖», «Антолог╕я укра╖нського опов╕дання». Ус╕ ц╕ видання користуються великим попитом у населення, насамперед у студентства».
Придивляюся ╕ пом╕чаю на поличках твори Дмитра Донцова, «╤нтернац╕онал╕зм чи русиф╕кац╕я?» ╤вана Дзюби, ╕нш╕ патр╕отичн╕ видання, яких точно нема в ╕нших б╕бл╕отеках. При╓мно раду╓, що прац╕вниц╕ влаштовують виставки до дат, як╕ у громад╕ Донеччини викликають дискус╕╖: до 350-р╕ччя Конотопсько╖ битви, 70-р╕ччя проголошення Карпатсько╖ Укра╖ни на чол╕ з Августином Волошиним.
- А це наша горд╕сть – справжн╕ енциклопед╕╖ ╕з Великобритан╕╖ та Колумб╕╖ англ╕йською мовою, ╓ зв’язки ╕ з ╕ншими кра╖нами, - показу╓ дал╕ Л. Коз╕нченко. – Видання н╕мецькою мовою нам надсила╓ ╤нститут ╫ете при н╕мецькому представництв╕ у Ки╓в╕, а чудову «Енциклопед╕ю США» передав укра╖нсько-американський фонд «Корпус миру».
Зда╓ться, п╕сля того читача вже н╕чим не можна здивувати, але завбачлив╕ б╕бл╕отекар╕ приберегли родзинку наостанок. То ╤нтернет-центр, де за комп’ютерами працю╓ переважно молодь.
– Як Вам вдалося обладнати ц╕лий комп’ютерний комплекс? – дивуюсь ╕ запитую В╕ктор╕ю Л╕согор. – Це ж кошту╓ купу грошей?
- ╤нтернет-центр, справд╕, дороге задоволення. Однак ми його ма╓мо безплатно, оск╕льки виграли оголошений посольством США конкурс «╤нтернет для читач╕в публ╕чних б╕бл╕отек LEAP». 2001 року посольство перерахувало нам $24000. На них ми придбали комп’ютери ╕ обладнання. П╕зн╕ше ще три рази вигравали конкурси американського посольства ╕ отримали $4500.
- Це значн╕ суми, ╕ можна т╕льки дивуватись ваш╕й наполегливост╕ у сп╕впрац╕ з р╕зними орган╕зац╕ями, - захоплююсь винах╕длив╕стю наших б╕бл╕отекар╕в. – А як мар╕упольц╕ в╕дреагували на появу ╤нтернет-центру в б╕бл╕отец╕ ╕м. В. Короленка?
- Коли ми в╕дкривались, то була сенсац╕я на все м╕сто! Тод╕ комп’ютер╕в у людей було мало, а вих╕д на ╤нтернет взагал╕ мали одиниц╕. Ми же, за домовлен╕стю з американцями, перш╕ 2 роки працювали безплатно. Щоби д╕статись до безплатного ╤нтернету, жител╕ записувались у чергу на к╕лька тижн╕в уперед, - згаду╓ пан╕ Л╕согор.
- Як╕ послуги, кр╕м ╤нтернету, нада╓ Ваш центр?
- Пост╕йно робимо нов╕ програми. На сьогодн╕ ╓ сайти «Б╕бл╕отека ╕ влада», де з╕брано ус╕ закони й постанови Мар╕упольсько╖ м╕ськради. ╢ база даних «Край» про кра╓знавч╕ ресурси Донеччини в р╕зних галузях. Для школяр╕в та студент╕в ма╓мо базу реферат╕в, курсових роб╕т. Ус╕ ц╕ документи ми можемо роздрукувати або записати бажаючим на CD, DVD-R. Початок нового навчального року ми в╕дзначили в╕дкриттям безплатно╖ послуги виходу в WiFi-зону ╕з читального залу для тих, хто ма╓ ноутбук, - дода╓ б╕бл╕ограф ╤нга Шульга. - У планах – орган╕зувати курси з укра╖нсько╖ мови для б╕бл╕отекар╕в, як╕ давно прагнуть вдосконалити сво╖ знання.
Справд╕, нема╓ меж розвитку у тих, хто прагне нового! Негаразди, як╕ завжди бувають, перемагають лише слабких ╕ загартовують см╕ливих. Нема сумн╕ву, що ЦБС Мар╕уполя розвиватиметься ╕ дал╕, оск╕льки ╖╖ ж╕нки-прац╕вниц╕ не самотн╕. Поруч з ними завжди 52 000 читач╕в, а це б╕льш н╕ж одна десята усього населення Мар╕уполя.

╤рина МОЛЧАНОВА,
член НСЖУ, голова Мар╕упольсько╖ ф╕л╕╖ Союзу укра╖нок

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #18 за 23.09.2011 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=9385

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков