Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
РОС╤Я НАМАГА╢ТЬСЯ ПРОСУВАТИ НАРАТИВ ПРО АНЕКС╤Ю КРИМУ
Анекс╕я – це зм╕на юридично╖ належност╕ територ╕й. Нав╕ть якщо вона незаконна…


ОКУПАЦ╤ЙНОГО МУФТ╤Я МУСУЛЬМАН КРИМУ ЗАСУДИЛИ ДО 12 РОК╤В ТЮРМИ ЗА П╤ДТРИМКУ ЗБРОЙНО╥ АГРЕС╤╥ РФ
В╕н активно закликав кримськотатарське населення п╕вострова долучатися до лав Збройних сил РФ…


ДЕМОНТАЖ КУПОЛА УКРА╥НСЬКОГО СОБОРУ У КРИМУ:
Луб╕нець звернувся до ООН…


У КОМАНДУВАНН╤ ВМС ЗАПЕВНИЛИ, ЩО КЕРЧЕНСЬКИЙ М╤СТ БУДЕ ЗРУЙНОВАНИЙ
«Ми будемо робити все можливе для того, щоб його там б╕льше не було…»


УДАР ПО ДЖАНКОЮ:
У Генштаб╕ показали в╕део запуску ракет ╕ уточнили втрати рос╕ян…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #18 за 23.09.2011 > Тема "Крим - наш дім"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#18 за 23.09.2011
ДН╤ ЕСТОНСЬКО╥ КУЛЬТУРИ У КРИМУ

Фестиваль «Дн╕ естонсько╖ культури у Криму», присвячений 150-р╕ччю переселення естонц╕в до Криму, в╕дбувся у Кримськ╕й автоном╕╖. Зах╕д з╕брав чимало прихильник╕в розважливого, вдумливого й довол╕ усп╕шного народу, який може бути прикладом на теренах пострадянського простору.
Про некваплив╕сть естонц╕в ходять легенди, проте вони завжди ╕ всюди встигають. Про це св╕дчать два останн╕ десятир╕ччя ╖хньо╖ ╕стор╕╖. Маленький, впертий, непоступливий народ зум╕в в умовах жорсткого сьогодення створити розвинуте ╓вропейське сусп╕льство.
Експерти вважають Естон╕ю найусп╕шн╕шою кра╖ною пострадянського простору. Вона без втрат пройшла св╕тову кризу, ма╓ прозоре законодавство та довол╕ низький р╕вень корупц╕╖. Отже, зовн╕ некваплив╕ естонц╕ виявилися довол╕ швидкими на досконал╕ р╕шення.
Власний прагматизм та розважлив╕сть представники цього працелюбного народу пояснюють просто: мовляв, якщо вс╕м лише в╕дома народна мудр╕сть: «С╕м раз в╕дм╕ряй, а раз в╕др╕ж», то естонц╕ покликан╕ вт╕лити ╖╖ у життя.
Вони понад усе ц╕нують свою землю, ╕сторичн╕ символи, сво╖х нац╕ональних геро╖в й неохоче пере╖здять в ╕нш╕ кра╖. Т╕, хто змушений був покинути Естон╕ю, завжди мр╕яли про повернення й н╕коли не втрачали зв’язк╕в з╕ сво╓ю батьк╕вщиною.
Естонський етнос належить до ф╕нно-угорсько╖ с╕м’╖ народ╕в. Представник╕в цього етносу у св╕т╕ - трохи б╕льше м╕льйона. З них 2868 ос╕б мешкають в Укра╖н╕. (Всеукра╖нський перепис 2001 року)
╤стор╕я естонського та укра╖нського народ╕в досить под╕бна: завойован╕ сус╕дами, вони тривалий час не мали власно╖ держави та п╕ддавалися насильницьк╕й асим╕ляц╕╖. Чимало етн╕чних естонц╕в сьогодн╕ мешкають в Укра╖н╕ й, зокрема, у Криму.
Представники цього п╕вн╕чного народу з’явилися тут у 1860 роц╕, коли 180 тисяч кримських татар, через утиски влади царсько╖ Рос╕╖, ви╖хали до Туреччини. На той час естонськ╕ селяни, в╕дчуваючи брак в╕льних земель, домоглися переселення на зв╕льнен╕ кримськ╕ земл╕.
У серпн╕ 1861 року перш╕ 5 естонських родин переселилися до села Актач╕-К╕ят С╕мферопольського пов╕ту. Друга група, у склад╕ 23 родин, прибула трохи п╕зн╕ше до села Самрук (нин╕ с. Берегове Бахчисарайського району). Попри те, що естонцям на новому м╕сц╕ спочатку було скрутно через неврожай, наступного року ще п╕втисяч╕ переселенц╕в прибули до С╕мферополя й к╕лька сотень – до села Капа-К╕ят.
Перш за все вони вир╕шили громадою збудувати школу, а вже пот╕м – власне житло. Вчител╕в для школи запрошували з Естон╕╖.
Наприк╕нц╕ 1897 року в Криму вже проживало 2 тисяч╕ 176 естонц╕в або 0,4% всього населення п╕вострова. На той час це був найграмотн╕ший етнос Тавр╕йсько╖ губерн╕╖. Сьогодн╕ у Криму мешка╓ 612 естонц╕в.
Два роки тому в С╕мферопол╕ побачила св╕т перша л╕тературно-художня газета “Кримськ╕ естонц╕”.
Досить вагомий внесок Кримського естонського товариства культури у вивчення р╕дно╖ мови в школ╕ села Олександр╕вка Красногвард╕йського району. Там навчаються д╕ти з села Краснодарка – найб╕льшого з естонських с╕л у Криму. Угоду про викладання естонсько╖ мови кримським школярам п╕дписали три роки тому директор Олександр╕всько╖ школи ╤рина Супрун ╕ радник м╕н╕стра Естон╕╖ з мовних питань Юр╕й Вальге.
Сп╕лкуватися естонською тут можна ще у дитячому л╕тньому табор╕ в сел╕ Краснодарка, куди вл╕тку при╖здять ╕ естонськ╕ школяр╕. Водночас д╕ти з родин кримських естонц╕в мають змогу щороку в╕дпочивати в аналог╕чних учн╕вських таборах в Естон╕╖, де ознайомлюються з традиц╕ями ╕ звичаями народу, пам’ятками ╕стор╕╖ ╕ культури, вчать естонську мову.
В ст. 6 Закону Укра╖ни «Про нац╕ональн╕ меншини в Укра╖н╕» зазначено, що держава гаранту╓ вс╕м нац╕ональним меншинам права на нац╕онально-культурну автоном╕ю: навчання р╕дною мовою, розвиток нац╕ональних традиц╕й, задоволення потреб у л╕тератур╕, мистецтв╕, ЗМ╤. Пам’ятки ╕стор╕╖ ╕ культури нац╕ональних меншин в Укра╖н╕ охороняються законом.
Сьогодн╕ в Укра╖н╕ д╕ють понад 780 нац╕онально-культурних товариств, що входять до Асоц╕ац╕╖ нац╕онально-культурних об’╓днань. Крим може бути прикладом виваженого п╕дходу до вир╕шення м╕жнац╕ональних проблем.
У рамках фестивалю «Дн╕ естонсько╖ культури у Криму» 11 вересня у сел╕ Краснодарка Красногвард╕йського району Криму в╕дкрито пам’ятний знак першим естонським переселенцям, а також мемор╕ал на честь кримських естонц╕в, як╕ загинули в роки Друго╖ св╕тово╖ в╕йни та роки стал╕нських репрес╕й. В урочистостях взяли участь: Надзвичайний ╕ Повноважний Посол Естон╕╖ в Укра╖н╕ Лаур╕ Л╓п╕к, голова Естонського Земляцтва в Укра╖н╕ Маре Л╕тн╓вська, голова естонського товариства у Криму Мер╕ Н╕кольська, голова Асоц╕ац╕╖ нац╕онально-культурних товариств Севастополя Валер╕й М╕лодан, голова нац╕онально-культурного товариства естонц╕в Севастополя Ер╕х Калл╕нг, численн╕ гост╕ з Естон╕╖, представники нац╕онально-культурних товариств Севастополя тощо.

Л╕д╕я СТЕПКО
м. Севастополь

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #18 за 23.09.2011 > Тема "Крим - наш дім"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=9367

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков