Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (3415)
З потоку життя (6649)
Душі криниця (3593)
Українці мої... (1478)
Резонанс (1532)
Урок української (995)
"Білі плями" історії (1702)
Крим - наш дім (533)
"Будьмо!" (260)
Ми єсть народ? (238)
Бути чи не бути? (70)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (108)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ФЛЕШМОБ «БУДЕМО РАЗОМ»
У Ки╓в╕ запущено флешмоб «Будемо разом» на п╕дтримку людей, що проживають на...


«ДИВОВИЖН╤ ╤СТОР╤╥ КРИМУ» У МИСТЕЦЬКОМУ АРСЕНАЛ╤
26 лютого у Мистецькому арсенал╕ в╕дкри╓ться виставка «Дивовижн╕ ╕стор╕╖ Криму».


УРОКИ КРИМУ: ПОПРИ ТРАВМУ, МИ МА╢МО ЗНАЙТИ СИЛИ ДЛЯ РОЗВИТКУ
Виступ учасника Нестор╕всько╖ групи ╢вгена Гл╕бовицького у Кримському дом╕ п╕д час вечора,...


ОДИНОЧН╤ П╤КЕТИ В КРИМУ: ВИКЛИК ОКУПАНТАМ
Б╕льше 80 суд╕в у справах кримськотатарських патр╕от╕в провела в один день т.зв. "кримська влада"...


ЗА «КРИМСЬКУ СВ╤ТЛИЦЮ» В КРИМУ!
Поширюйте цього листа. Ма╓мо застоювати себе, св╕й Край. Хто, як не ми?
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


FaceBook

Twitter

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #13 за 09.09.2011 > Тема "Крим - наш дім"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#13 за 09.09.2011
Р╤ДНОГО БЕРЕГА БРИЗ...

 Портрети ╕ пейзаж╕ – всього близько п’ятдесяти фотороб╕т молодо╖ фотохудожниц╕ Зареми Ялибойлу на ╖╖ перш╕й персональн╕й виставц╕ «Мо╖ горизонти», що в╕дкрилася у Всеукра╖нському ╕нформац╕йно-культурному центр╕, розкривають нове обличчя кримськотатарського народу за двадцять рок╕в з часу повернення на  Кримський п╕востр╕в з депортац╕╖.
 - Я пригадую, як ми, кримчани, придивлялися тод╕ до перших кримських татар, що прибули з м╕сць виселення: як╕ вони за зовн╕шн╕стю, який у них одяг ╕ якою мовою розмовляють, - сказав генеральний директор центру Владислав ╢рмаков. – У б╕льшост╕ з них були сумн╕ обличчя в╕д несправедливо╖ дискрим╕нац╕╖, неможливост╕ отримання чи придбання житла.
 Минали роки...
 - Ми будували будинки, виховували д╕тей, садили дерева, працювали ╕ робили все те, що повинна зробити кожна людина у сво╓му житт╕, - розпов╕да╓ мистецтвознавець, заслужений д╕яч мистецтв Автономно╖ Республ╕ки Крим  Ельм╕ра Черкезова. – У нас не було часу оглядатися назад.
 А коли з’явилася така можлив╕сть через два десятир╕ччя перебування в Криму, то побачили у кадрах, сфокусованих фотоапаратом Зареми, як╕й сам╕й не набагато – лише на п’ять рок╕в б╕льше, н╕ж нов╕тн╕й ╕стор╕╖ депортант╕в, усм╕шки на обличчях молод╕ в сучасному ╕ нац╕ональному вбранн╕, мудр╕сть ╕ почуття власно╖ г╕дност╕ в очах ветеран╕в, щасливе материнство, що з епохи В╕дродження було святим для кожного народу та етносу,  багато портрет╕в д╕тей.
 - Це дв╕ мо╖ маленьк╕ плем╕нниц╕, друз╕, знайом╕, яких я фотографую на р╕зних нац╕ональних святах, у родинному оточенн╕, - говорить автор про сво╖х моделей.
 Д╕вчина  ви╖жджа╓ для натурних зйомок у село Айвастил поблизу Ялти, зв╕дки родом ╖╖ д╕дусь Хал╕л. В╕н, як стрижень с╕м’╖, ╕ сам прив╕тав онуку з ╖╖ першим експозиц╕йним показом фотороб╕т, бо до ╖╖ зац╕кавлення фотосправою причетна, в першу чергу, родина, батьки – тато Рустем Ялибойлу, п╕дпри╓мець, ╕ мама Д╕нара. Коли Зарем╕ було с╕м рок╕в, дядько подарував ╖й фотоапарат «Зен╕т» з набором лабораторного обладнання, ╕ вона з╕ старшим на с╕м рок╕в братом Г╕ре╓м з ╕нтересом фотографувала нов╕ тод╕ для них п╕сля пере╖зду з м╕ста Геленджик Краснодарського краю кримськ╕ кра╓види. Удвох проявляли пл╕вки в х╕м╕чних реактивах ╕ друкували фотокартки.
 Це захоплення було ╖╖ пост╕йним супутником ╕ п╕д час навчання у С╕мферопольськ╕й ЗОШ         № 40 та на юридичному факультет╕ Тавр╕йського нац╕онального ун╕верситету ╕м. В. Вернадського, а п╕сля його зак╕нчення стало основним профес╕йним заняттям спочатку фотокореспондентом в ╕нформац╕йному агентств╕ «Кримськ╕ новини», а нин╕ – в молод╕жному кримськотатарському журнал╕ «Nesil» («Покол╕ння»). У 2010 роц╕ д╕вчина брала участь у Всесв╕тньому з’╖зд╕ тюркських фотограф╕в у Казан╕, пос╕ла друге м╕сце в конкурс╕ фотограф╕й на першому святкуванн╕ Дня кримськотатарського прапора.
 Для нин╕шньо╖ експозиц╕╖ з╕ свого арх╕ву, розм╕щеного б╕льш як на шестистах дисках, вона в╕д╕брала портрети, як╕, на ╖╖ думку, найб╕льш виразно передають типов╕ народн╕ риси та характери, неп╕дробн╕ почуття ╕ настро╖ людей у будн╕ ╕ свята. У них, як у документальних св╕дченнях, закарбовано не лише жив╕ прикмети часу, духовну ╕ моральну суть особистостей, ╕нод╕  у неспод╕ваному нав╕ть для них самих ракурс╕, а й св╕тоглядн╕сть та ц╕леспрямован╕сть ╖хнього автора.
 У Зареми з╕рк╕ оч╕, допитливий розум, пильний погляд. ╤ п╕двладним ╖й мистецтвом фотокомпозиц╕╖ та колористики вона проникливо вдивля╓ться навколо себе у св╕т в обличчях ╕ горизонтах природи, а п╕знаючи його, в╕дкрива╓ для глядач╕в частинку сво╓╖ душ╕ з любов’ю до Криму, пошаною традиц╕й предк╕в, в╕рою в щасливе продовження родоводу, торжество св╕тлих ╕деал╕в ╕ краси.
 Фотоекспозиц╕я, оформлена в ╓диному стил╕, приваблю╓ ф╕лософським зм╕стом сюжетних композиц╕й, змушу╓ замислитися  над високим призначенням людини, величчю природи. В╕д не╖, як в╕д подуву морського ╕ степового бризу, ╓ство наповню╓ться енерг╕╓ю радост╕ та творення.
 
Валентина НАСТ╤НА
На фото - Зарема Ялибойлу

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #13 за 09.09.2011 > Тема "Крим - наш дім"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=9307

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков