Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #11 за 02.09.2011 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#11 за 02.09.2011
КРИМСЬК╤ СЕЛА П╤ДКЛЮЧИЛИ ДО СОНЦЯ

Актуально!

  ПОЗБАВЛЯ╢МОСЬ ЕНЕРГОЗАЛЕЖНОСТ╤?
 До 7,5 МВт вдалося довести потужн╕сть сонячно╖ електростанц╕╖ б╕ля села Родникове, що п╕д С╕мферополем, хоча не минуло й року в╕д ╖╖ запуску. Спорудила одну з найб╕льших в ╢вроп╕ гел╕останц╕ю австр╕йська ф╕рма Activ Solar минуло╖ осен╕ з запор╕зьких комплектуючих на основ╕ панелей з пол╕кристал╕чного кремн╕ю.
 Це дозволить уже невдовз╕ виробляти сонячно╖ енерг╕╖ до 9,3 млн. к╕ловат-годин щороку, запевнили фах╕вц╕, яких працю╓ тут усього п’ять. Й розпов╕ли: повн╕стю автоматизована станц╕я склада╓ться з 34 тисяч панелей ╕з пол╕кристал╕чного кремн╕ю, що розташувалися на 15 гектарах уг╕дь. Фотоелектричн╕ пластини збирають сонячне св╕тло й перетворюють на пост╕йний струм. Його регенеру╓ трансформатор ╕ переда╓ на найближчу електростанц╕ю. Так отримана енерг╕я сонця надходить на сп╕льний енергоринок Укра╖ни, й пот╕м споживачам за ту саму ц╕ну, що й будь-яка ╕нша.
 Селяни Родникового й навколишн╕х с╕л - Аркад╕╖вки, Кубанського, Нового Миру, Шк╕льного (загалом понад п’ять тисяч жител╕в) кажуть, що тарифи на електрику у них не п╕двищили, зате зовс╕м зникли перебо╖ з ╖╖ подачею: поливати город чи дивитись телев╕зор тепер можна коли завгодно. Одна панель виробля╓ 230 Вт, яких вистача╓, щоб одночасно запалити п’ять лампочок. Терм╕н служби панелей 25 рок╕в, ╖х легко можна зам╕нити на нов╕, вироблен╕ Запор╕зьким заводом нап╕впров╕дник╕в. Енергетики з╕зналися, що поки що сонячна енерг╕я дорожча за електрику в 2,5 раза, але завдяки державному «зеленому тарифу» споживач╕ цього не в╕дчують. А проект окупиться вже за ш╕сть рок╕в, ╕ тепер не доведеться спалювати тонни вуг╕лля й газу та забруднювати довк╕лля. Тож у С╕мферопольському район╕ вже невдовз╕ з’явиться ще одна еколог╕чно чиста електростанц╕я потужн╕стю 100 МВт.
 Сонця на п╕востров╕ - 275 дн╕в на р╕к, як ╕ в ╤тал╕╖. Це да╓ можлив╕сть отримати енерг╕ю, р╕вну 380 тисячам тонн умовного палива. Ще й, кр╕м сонця, Крим ма╓ колосальний потенц╕ал практично ус╕х вид╕в в╕дновлювальних джерел енерг╕╖: в╕трово╖, геотермально╖, довк╕лля, б╕омаси й малих р╕чок: р╕чний потенц╕ал ус╕х разом таких енергонос╕╖в екв╕валентний 7069 млн. кубометр╕в природного газу. Ця цифра значно перевищу╓ об’╓ми сп╕льних р╕чних енергетичних потреб автоном╕╖. Мета прискореного осво╓ння природних джерел енерг╕╖ в Криму - якнайшвидше зменшити залежн╕сть в╕д постачання зовн╕ й поетапно примножити частку в╕дновлювально╖ енерг╕╖ в енергобаланс╕ п╕вострова.
 Зауважимо, що спроби змусити служити кримчанам енерг╕ю Ярила почалися р╕вно чверть стол╕ття тому, коли б╕ля селища Щолк╕не поруч з Кримською АЕС спорудили першу в св╕т╕ сонячну електростанц╕ю баштового типу потужн╕стю 5 МВт. Через в╕с╕м рок╕в вона виробила понад 2 млн. к╕ловат-годин. Але тод╕ ж припинилося ф╕нансування, й еколог╕чно чиста, але дорога електрика стала «неконкурентоспроможною». З того часу р╕зко загострилася проблема енергонос╕╖в, варт╕сть к╕ловат╕в зросла на порядок, й отримання енерг╕╖ з сонячних промен╕в перестало бути надто витратним.
 Нин╕ у ц╕й справ╕ ╓ багато хороших новин. Ця ж ф╕рма вже завершила буд╕вництво першо╖ черги одн╕╓╖ з найб╕льших у св╕т╕ сонячних електростанц╕й у сел╕ Охотн╕кове Сакського району потужн╕стю 25 МВт на р╕к й дозволить скоротити до 20 тис. тонн викид╕в вуглецю щороку та забезпечити електроенерг╕╓ю близько п’яти тисяч господарських об’╓кт╕в. Х╕д усп╕шно╖ реал╕зац╕╖ сво╖х проект╕в компан╕я Activ Solar презентуватиме днями на м╕жнародн╕й виставц╕ Intersolar у Мюнхен╕.
 А н╕мецьк╕ ╕нвестори компан╕╖ «WKN Windkraft Nord AG» у в╕дпов╕дь на щиру зац╕кавлен╕сть й гарант╕╖ сп╕впрац╕ уряду автоном╕╖ зголосилися швидко збудувати у Джанкойському й Красноперекопському районах Криму дв╕ в╕троелектростанц╕╖ за майже 600 млн. ╓вро загальною потужн╕стю 400 МВт. Кер╕вники ц╕╓╖ компан╕╖ зазначили, що для них Крим явля╓ чималий ╕нтерес у питанн╕ розвитку альтернативних джерел енерг╕╖. Вт╕ленням под╕бних проект╕в зайнялося створене Агентство рег╕онального розвитку автоном╕╖, головн╕ завдання якого – не лише безпосередн╓ залучення над╕йних ╕нвестор╕в, а й турботливе супроводження ╖хн╕х проект╕в. Результат не забарився: не лише н╕мецьк╕, а й американськ╕, англ╕йськ╕, французьк╕, португальськ╕ ╕нвестори вже почали споруджувати на п╕востров╕ к╕лька в╕троелектростанц╕й на 8 млрд. ╓вро. загальною потужн╕стю 5 тисяч МВт.
 Кр╕м того, в Криму старту╓ новий проект у галуз╕ альтернативних джерел за участ╕ грецьких ╕нвестиц╕й ╕з запланованим об’╓мом вкладень 795 м╕льйон╕в ╓вро. У результат╕ реал╕зац╕╖ вс╕х цих проект╕в Крим «уже до 2014 року зб╕льшить виробництво електроенерг╕╖ втрич╕ й забезпечить власн╕ потреби б╕льш н╕ж на третину», зазначають урядовц╕ автоном╕╖. Й п╕дкреслюють, що стимулювання альтернативно╖ енергетики й ╕нновац╕йно╖ промисловост╕ стали ч╕льним напрямком розвитку Криму.
 
 ПРИПЛЮСУ╢МО Й ЕНЕРГОНОС╤╥ З ГЛИБИН?
 З’явилися вт╕шн╕ новини й у царин╕ власного видобутку вуглеводн╕в. Фах╕вц╕ доч╕рньо╖ компан╕╖ «Нафтогаз Укра╖ни» - ДАТ «Чорноморнафтогаз» пов╕домили, що в поточному роц╕ отримають у сво╓ розпорядження чотири нових технолог╕чних судна, баржу для швидкого вкладання труб, потужну плавучу бурову установку й устаткування для видобутку ╕ осво╓ння шельфу Азово-Чорноморського басейну. Завдяки новому устаткуванню компан╕я найближчим часом осво╖ть два нових газових родовища - Одеське й Без╕менне - та почне експлуатац╕ю першого в Чорному мор╕ нафтового Суботинського родовища.
 Сучасне обладнання дозволить продовжити розв╕дку й видобуток на б╕льших глибинах, де виявлено 11 перспективних структур. Прогнозн╕ ресурси п’яти з них складають близько 70 млрд. кубометр╕в газу, запаси останн╕х шести – понад 70 млн. тонн нафти. Нова установка «Петро Годованець» дозволить компан╕╖ вийти на глибини до 120 метр╕в з бур╕нням свердловин до 9 тисяч метр╕в. А розробка свого шельфу Чорного моря дасть можлив╕сть Укра╖н╕ подво╖ти власний видобуток газу. До реч╕, наша держава нин╕ щороку видобува╓ зазвичай 20 млрд. кубометр╕в газу, подво╓ння цього ресурсу дасть змогу в╕дмовитися в╕д закуп╕вл╕ значних обсяг╕в дорогого рос╕йського газу. (Цього року ми плану╓мо придбати його 40 м╕льярд╕в кубометр╕в). Отже, розробка родовищ вуглеводн╕в на в╕тчизняному шельф╕ посилить енергобезпеку нашо╖ кра╖ни.
 За оц╕нками експерт╕в, т╕льки на Прикерченськ╕й д╕лянц╕ шельфу запаси перевищують 10 м╕льярд╕в кубометр╕в. Видобуток лише тут дозволив би Укра╖н╕ зб╕льшити прит╕к власного газу на 4 млрд. кубометр╕в, а нафти – на 3 м╕льйони тонн.
 
 НАФТА Й ГАЗ СТАНУТЬ ДОСЯЖНИМИ. АЛЕ ДЛЯ КОГО?
 Схоже, цей «енергопрорив» не входить у плани нашо╖ п╕вн╕чно╖ сус╕дки. Чим же ще пояснити не- вир╕шення протягом уже 15 рок╕в питання дел╕м╕тац╕╖ морсько╖ частини державного кордону м╕ж Укра╖ною ╕ Рос╕╓ю в Керченськ╕й протоц╕? Адже саме на паритетн╕й розробц╕ родовищ, розм╕щених на ц╕й прикордонн╕й територ╕╖, наполяга╓ рос╕йська сторона, яка вважа╓ цю частину морського шельфу сп╕рною.
 Суперечка про кордони в Азовському мор╕ та юрисдикц╕ю Керченсько╖ протоки надто затяглася. Дос╕ Ки╖в наполягав на визнанн╕ кордону зг╕дно з картами генштабу СРСР – на основ╕ адм╕н╕стративного под╕лу м╕ж Укра╖нською РСР й РСФСР. Це означа╓, що Укра╖н╕ ма╓ в╕д╕йти близько 60% акватор╕╖ моря й повний контроль над суднох╕дним каналом у Керченськ╕й протоц╕, нин╕ платний для проходу рос╕ян. Та рос╕йська сторона в╕дмовля╓ться визнати цей принцип, стверджуючи, що в часи СРСР внутр╕шн╕ кордони були умовними. Тому Кремль пропону╓ провести нову л╕н╕ю кордону за так званою модиф╕кованою серединною л╕н╕╓ю, р╕внов╕ддаленою в╕д берег╕в обох кра╖н, а також передбачити сп╕льне використання каналу.
 Керченська протока – давн╕й кам╕нь спотикання м╕ж Рос╕╓ю й Укра╖ною. ╥╖ д╕лять сус╕ди безусп╕шно ледь не в╕д часу здобуття нашою кра╖ною незалежност╕, хоча було вже 50 раунд╕в перемовин. Сушу якось под╕лили, а ось з водою – н╕як. Укра╖нська сторона ще в 1998 роц╕ позначила свою акватор╕ю. Прокреслила кордон зг╕дно з картами СРСР, як при його роз’╓днанн╕ й було домовлено. Рос╕я, керуючись ╕ншою угодою, це не прийняла, й понин╕ вважа╓ протоку сп╕льною територ╕╓ю. Стара проблема недел╕м╕тованост╕ ╕н╕ц╕йована не нашою стороною. ╢ указ Президента Укра╖ни про проходження л╕н╕╖ кордону, яка з нашого боку визначена ч╕тко. Але рос╕йська сторона дос╕ керу╓ться договором про сп╕льне використання Азовського моря й Керченсько╖ протоки в╕д 2004 року й цю л╕н╕ю не визна╓, що призводить до плутанини. Наш╕ судна дотримуються л╕н╕╖, рос╕йськ╕ – н╕, бо деяк╕ з них можуть займатися браконь╓рством, обм╕нюватися контрабандними вантажами, нафтопродуктами з як╕рних стоянок, пересаджувати нелегал╕в. Адже законодавство наших кра╖н р╕зне: порушення кордону в нас - адм╕н╕стративне порушення, у Рос╕╖ - крим╕нальний злочин. Чому ж тод╕ виходить так: Рос╕я кордон не визна╓, але рибалок за його незаконний перетин… штрафу╓.
  Попередня переговорна позиц╕я базувалася на твердому п╕д╜рунт╕ – основоположних принципах Конституц╕╖ Укра╖ни про територ╕альну ц╕л╕сн╕сть нашо╖ держави. На жаль, останн╕м часом Укра╖на вже зробила ряд поступок рос╕янам з питання дел╕м╕тац╕╖ Азовського моря й розмежування Керченсько╖ протоки, наголошують експерти. Бо нин╕шн╓ кер╕вництво нашо╖ держави, в╕дмовляючись в╕д принципу сп╕льних вод, водночас н╕би й готове прислухатися до пропозиц╕й рос╕ян та лояльн╕ше п╕д╕йти до розмежування Керченсько╖ протоки, Азовського й Чорного мор╕в.., зм╕стивши л╕н╕ю кордону в наш б╕к. Рос╕яни ж твердять: мовляв, треба прокласти кордон так, щоб ╕ ваша Тузла, ╕ все, що до не╖ приляга╓, було сп╕льним. Тобто прагнуть провести кордон по берегах затоки, але решта буде для сп╕льного користування. А такий «братн╕й» перед╕л виг╕дним для Укра╖ни не стане. Рос╕йська сторона твердить на перемовинах, що, мовляв, усе це ╓ сп╕льним. Однак, вже зна╓мо з минулого досв╕ду, що так би мовити «колгоспне» - завжди н╕чи╓. То що, в╕ддамо РФ багату на поклади енергонос╕╖в частину моря? Прикрий приклад ╕з втратою значно╖ морсько╖ акватор╕╖ б╕ля острова Зм╕╖ного вже ма╓мо.
 Експерти вважають, що у питанн╕ дел╕м╕тац╕╖ кордон╕в рос╕йська сторона м╕цно трима╓ться сво╓╖ вигоди, адже в Азовському мор╕ розв╕дан╕ багат╕ глибоководн╕ родовища нафти ╕ газу, належн╕сть яких залежить в╕д л╕н╕╖ кордон╕в. Хоча ситуац╕я не проста, сторони мають врешт╕ вир╕шити давню суперечку, тому п╕дуть на компром╕си. Бажано б, не надто збитков╕ для нас.
 
В╕ктор ХОМЕНКО

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #11 за 02.09.2011 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=9288

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков