Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПАР╢ ВИЗНАЛА НЕЛЕГ╤ТИМНИМ ПРЕЗИДЕНТА РФ ПУТ╤НА, А РПЦ – ╤НСТРУМЕНТОМ ПРОПАГАНДИ
Асамблея вкотре п╕дтвердила, що за пут╕на рф перетворилася на фактичну диктатуру…


ПАР╢ УХВАЛИЛА РЕЗОЛЮЦ╤Ю ПРО П╤ДТРИМКУ В╤ДНОВЛЕННЯ УКРА╥НИ
За резолюц╕ю ПАР╢ проголосували 134 учасники зас╕дання, проти – жоден…


ФОРТЕЦЯ МАР╤УПОЛЬ
Режисерка Юл╕я Гонтарук створила цикл ф╕льм╕в п╕д загальною назвою “Фортеця...


ЗАКОН ПРО МОБ╤Л╤ЗАЦ╤Ю ПРИЙНЯТО: ДО НЬОГО ╢ ПРЕТЕНЗ╤╥, АЛЕ В╤Н П╤ДСИЛИТЬ ЗСУ
Закон проголосовано 283-ма голосами депутат╕в Верховно╖ Ради. Експерти: його треба було приймати...


НАША БАТЬК╤ВЩИНА ╢ НАЙЗАМ╤НОВАН╤ШОЮ КРА╥НОЮ В СВ╤Т╤
╤з 2015 року Джайлз Дьюл╕ документу╓ зам╕нування земл╕ в Укра╖н╕…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #1 за 29.07.2011 > Тема "Резонанс"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#1 за 29.07.2011
НОСТАЛЬГУ╢МО ЧИ КОМПЛЕКСУ╢МО?

Мова про мову

 «Придумали ╕ твердий знак, якого шов╕н╕сти Донецька л╕плять на вс╕ вив╕ски та реклами. Напевно, зупиняться тод╕, коли слово «гусь» ╕ «Русь» напишуть з твердим знаком…»
 Антон Тал╕мончук,
 м. Донецьк.

 Донецький просв╕тянин бачить те, що п╕д боком, а тому трохи ╕деал╕зу╓ ситуац╕ю. Твердий знак, цей сво╓р╕дний символ дореволюц╕йно╖ рос╕йськост╕, помаленьку п╕дмина╓ весь укра╖нський в╕зуальний прост╕р, не обмежуючись Донецьком.
 Я й справд╕ майже в╕дразу пом╕тив на одн╕й з центральних вулиць шахтарсько╖ столиц╕ велику вив╕ску: «Ремонт часовъ». Було й багато ╕нших. Але на фон╕ решти укра╖нських м╕ст Донецьк сутт╓во не вид╕ля╓ться.
 «Трактиръ на К╕евской», «Салон «Бульваръ», «Холодъ», «Купецъ» - все це побачив у С╕мферопол╕. «Ломбардъ» ╕ «Пров╕антъ» - у Севастопол╕. ╤, пов╕рте, довго не довелося ходити.
 Дума╓те, Ки╖в пасе задн╕х? Помиля╓тесь. Схоже, столиця Укра╖ни ностальгу╓ за тими часами, коли Ки╖в був губернським центром. Ось ресторан «Онегинъ», ось «Гастрономъ на Михайл╕вськ╕й» - зауважте, твердий знак непогано прижився ╕ в укра╖нському текст╕. У одному з переход╕в кида╓ться в оч╕: «Салон оперативной печати «Полиграфъ Полиграфыч». Принаймн╕, тут хоч увесь текст рос╕йською…
 Але, погодьтеся, дещо дивно вигляда╓: «Трактиръ «В╕йна ╕ миръ». Або: «Трактиръ запрошу╓ киян та гостей м╕ста». Дал╕ по тексту: «Сн╕данки до 30 гривень. Домашн╕ об╕ди до 40 гривень. Вечер╕ на будь-який смак та розм╕р гаманця». Сам Валу╓в просльозився б в╕д радост╕, якби побачив оц╕ наочн╕ приклади масово╖ ╕нтеграц╕╖ укра╖нц╕в у св╕т рос╕йсько╖ мови та культури. Це ж як душею прикип╕ти треба до одного ╕з символ╕в Рос╕йсько╖ ╕мпер╕╖!
 Чи можна в такому раз╕ вважати, що Укра╖на визначилася ╕з зовн╕шньопол╕тичним курсом? Адже саме в останн╕ п’ять рок╕в з’явилися не будь-де, а саме в Ки╓в╕ ось так╕ наочн╕ символи «зачарованост╕ на сх╕д»:
 «Укра╖нський паб «Абсолютъ»,
 «Аптекарск╕й магаз╕нъ»,
 «Магазин «Кондитеръ»,
 «Грузинская кухня «Старый Тифлисъ».
 ╤ не т╕льки в центр╕ столиц╕ таке робиться! Хтось же додумався у Теремках, спальному м╕крорайон╕ Ки╓ва, де живуть етн╕чн╕ укра╖нц╕ - вих╕дц╕ ╕з села, в╕дкрити новенький «Продмагъ». Отже, впевнен╕сть була, що не протестуватимуть? А ще кажуть, що ус╕ кияни - нац╕онал╕сти ╕ «помаранчев╕», як╕ тужать за НАТО…
 В одному сел╕ – по дороз╕ з Ки╓ва на ╤рп╕нь – якийсь скоробагатько в╕дкрив магазинчик «Карманъ». ╤ звучить романтично, ╕ вс╕ бачитимуть, який в╕н крутий.
 До реч╕, в самому ╤рпен╕, давн╕й резиденц╕╖ укра╖нських письменник╕в, з’явився ресторанчик «╤рп╕нський дв╕ръ». Створити такий г╕брид сучасного укра╖нського ╕ дореволюц╕йного рос╕йського – це нав╕ть Стал╕ну було не п╕д силу! А незалежн╕ укра╖нц╕ масово продукують:
 «Домъ обуви» (К╕ровоград);
 «Чоботаръ» (Дн╕пропетровськ);
 «Телефонъ» (Житомир).
 Назви ось так╕, ностальг╕йно-╕мперськ╕, а дал╕ – укра╖нськ╕ тексти. ╤, погодьтеся, до Севастополя з Донецьком ще сотн╕ й сотн╕ к╕лометр╕в. Але ж тенденц╕я яка!
 У невеликому м╕ст╕ Щорс╕ – це п╕вн╕ч Черн╕г╕всько╖ област╕ – з’явилася вив╕ска «Сновскъ». Найстар╕ш╕ мешканц╕ району ╕ зараз кажуть не Щорс, а «Сновське». Саме так укра╖нською (в середньому, а не в чолов╕чому род╕) називалося м╕сто до 1935 року. Зв╕дки ж узявся «Сновскъ»? В╕дпов╕даю: дек╕лька рок╕в тому у м╕ст╕ зн╕мали ф╕льм за мотивами пов╕ст╕ А. Рибакова «Гарячий п╕сок». Згодом ус╕ декорац╕╖ ╕ вив╕ски час╕в окупац╕╖ прибрали, а цю, ностальг╕йну, залишили. Н╕ме св╕дчення глибоко╖ любов╕ до Рос╕╖…
 То хто там говорить про русофоб╕ю в Укра╖н╕? Сам Ден╕к╕н, якби встав з могили, порад╕в би таким тенденц╕ям. До реч╕, на черкаських трасах, зв╕дки ╕ до Моринц╕в, ╕ до Холодного Яру недалеко, розм╕стився не один «трактиръ»…
 Тож, шановний пане Анатол╕ю, ваш Донецьк не може пишатися ориг╕нальн╕стю! Бо у сам╕с╕нькому центр╕ Львова можна було б звеселити серця рос╕йських б╕лоем╕грант╕в вив╕сками: «Первакъ & Табакъ», «Магаз╕нъ Ц╕саR» тощо. Невже ╕ Льв╕в ностальгу╓ за ╕мпер╕╓ю? А може, це наш╕ звичн╕ малорос╕йськ╕ комплекси?
 У будь-якому випадку просв╕тяни дуже легковажать, коли не мон╕торять ситуац╕ю з вив╕сками. По-перше, кращого показника нашо╖ незнищенно╖ «р╕зновекторност╕» год╕ пошукати. А по-друге, легше було б «в╕дгавкуватись» в╕д звинувачень у русофоб╕╖.
 
Серг╕й ЛАЩЕНКО.
 
  А У НАС?

 «НЕПРИЯТНОСТЬ ЕТУ МИ ПЕРЕЖИВЙОМ»?

 Приятне Св╕дання. Розум протесту╓ проти такого словосполучення укра╖нською мовою. Так, не довго думаючи, назвали прац╕вники ДА╤ поселення на 9 к╕лометр╕ шосе С╕мферополь — Севастополь. Б╕льше того, хтось ╕ у Мережев╕й В╕к╕пед╕╖ так неоковирно переклав назву. ╤ на картах Google вона закр╕пилась.
 Якби ж то у нас було м╕н╕стерство з мови чи мовна пол╕ц╕я або небайдужа м╕сцева влада, яка зна╓ державну мову…
 

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #1 за 29.07.2011 > Тема "Резонанс"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=9147

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков