Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4444)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4116)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2110)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1028)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (308)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (202)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
К╤ЛЬК╤СТЬ СКАРГ НА ДОТРИМАННЯ ЗАКОНУ ПРО МОВУ ЗРОСТА╢
Значний стрибок у ставленн╕ до мови стався власне п╕сля повномасштабного вторгнення Рос╕╖…


НА ХЕРСОНЩИН╤ В╤ДКРИВСЯ ПЕРШИЙ ФЕСТИВАЛЬ «Р╤ДНА МОВА - ШЛЯХ ДО ПЕРЕМОГИ»
Укра╖нська мова об’╓дну╓ укра╖нц╕в у боротьб╕ та в нац╕ональн╕й ╕дентичност╕…


УКРА╥НЦ╤ ВИЗНАЧИЛИСЬ, ЧИ ТРЕБА РОС╤ЙСЬКА У ШКОЛАХ
42% укра╖нц╕в п╕дтримують збереження вивчення рос╕йсько╖ мови в певному обсяз╕.


МОВА П╤Д ЧАС В╤ЙНИ СТАЛА ЗБРО╢Ю
В Укра╖н╕ в╕дзначають День писемност╕ та мови.


МОВИ Р╤ДНО╥ ОБОРОНЦ╤
Сьогодн╕шня доб╕рка поез╕й – це твори кримських укра╖нських педагог╕в-поет╕в…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #23 за 01.07.2011 > Тема "Урок української"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#23 за 01.07.2011
╤ВАН ДЗЮБА ЗАТАВРУВАВ УКРА╥НОФОБ╤В

 Днями побачила св╕т нова книжка — «Нагн╕тання мороку: в╕д чорносотенц╕в початку ХХ ст. до укра╖нофоб╕в початку XXI ст.». Автор — ╤ван ДЗЮБА, громадський д╕яч, ╕нтелектуал, академ╕к НАНУ. Довол╕ розлога назва, зда╓ться, максимально розкрива╓ ╕деолог╕ю видання. Ексклюзивно для DT.UA ╤ван Михайлович розпов╕в, що саме спонукало його п╕дготувати таку книжку ╕ про сво╓ бажання над╕слати ╖╖ особисто президенту В.Януковичу.
 — Головний ╕мпульс, який сприяв появ╕ книжки, — антиукра╖нська пропаганда, пом╕тна нин╕ в сусп╕льств╕, — каже ╤ван Михайлович. — В╕дпов╕дна риторика притаманна людям, як╕ або не хочуть змиритися з ╕снуванням Укра╖ни, або не розум╕ють сутност╕ ╕ значення нашо╖ державност╕. В ╖хн╕й «аргументац╕╖» нема╓ н╕чого нового. Це лише повторення того, що укра╖нц╕ чули ╕ на початку XIX стол╕ття, ╕ в двадцятому. «Аргументац╕я» — не наукова. Вона стереотипна ╕ виплива╓ з орган╕чного несприйняття всього того, що деяким мо╖м персонажам в╕дверто не подоба╓ться, ╕з чим вони не можуть змиритися. А не можуть вони змиритися з ╕сторичним ╕ сучасним буттям Укра╖ни. Ясно, що зараз я цих людей узагальнюю, кажу — «вони». Але на стор╕нках книжки деяк╕ з них ч╕тко персонал╕зован╕.
 — Що ви вклада╓те у визначення «чорносотенц╕-малороси», про яких пишете?
  — Це дуже болюча тема… То люди, як╕ втратили в╕дчуття власного кор╕ння ╕ г╕дн╕сть… Вони вир╕зняються несв╕домою, а часом ╕ патолог╕чною ненавистю до всього, що нагаду╓ ╖м про «втрачене»… Щодо чорносотенства ╓ певною м╕рою аналог╕чне явище — «яничарство»… Так, можливо, це б╕льш загальнорос╕йське явище. Це ╕стинно «русские люди», як╕ були досить активн╕ на територ╕╖ Укра╖ни. ╤ в них — особлива специф╕ка ненавист╕ до свого втраченого кор╕ння…
 — У передмов╕ ви запиту╓те: «Що буде з Укра╖ною дал╕?». А як сам╕ в╕дпов╕ли б?
 — Правду кажучи, я песим╕ст… Але м╕й песим╕зм повинен бути моб╕л╕зуючим. Адже ми 20 рок╕в незалежност╕ перебува╓мо в якомусь н╕би необ╜рунтованому оптим╕зм╕. Через що багато чого втратили… ╤ саме нин╕, мен╕ зда╓ться, настав час подивитися на минуле з г╕ркотою. Тобто «моб╕л╕зуючий песим╕зм» — це песим╕зм нашого останнього рубежу… Не деструкц╕я, не плач, а г╕ркота, яка змушу╓ моб╕л╕зувати укра╖нськ╕ сили, щоб працювати…
 Сьогодн╕, коли книжка вже вийшла, щодня з’являються нов╕ й нов╕ сюжети, як╕ можуть орган╕чно вписатися в цю тему. Я навмисне пропоную у книжц╕ ╕ давн╕ публ╕кац╕╖, щоб показати: на багато важливих речей оч╕ в╕дкрилися не сьогодн╕… Багато про це йшлося й ран╕ше. Але голоси застережень дуже слабк╕.
 — Як гада╓те, чи може це видання про укра╖нофоб╕в потрапити до В╕ктора Януковича?
 — Я хот╕в би особисто над╕слати йому книжку… Але, на жаль, не знаю адреси! Колись в╕дправив звернення одн╕й особ╕ з оточення В╕ктора Федоровича… Так мен╕ над╕йшла в╕дпов╕дь — мовляв, «не по форм╕»! П╕сля цього б╕льше не звертався… А якби була особиста нагода, то, зв╕сно, вручив би прим╕рник ╕ декому з ╕деолог╕в Парт╕╖ рег╕он╕в.
  Хочу це зробити не для того, аби нав’язати комусь свою думку. А щоб т╕ пол╕тики переконалися: ╓ ╕нш╕ погляди й ╕нше ставлення до надзвичайно важливих речей.
 У наш╕й кра╖н╕ сьогодн╕ виникла категор╕я парт╕йних «златоуст╕в», котр╕ говорять ╕ д╕ють так, наче до них у св╕т╕ взагал╕ не ╕снувало жодних ╕дей…
 — ╤ване Михайловичу, ц╕каво, як ви поставитеся до активних в╕дгук╕в в ╤нтернет╕ на запропоновану тему, адже ╕нтернет-сп╕льнота сьогодн╕ надзвичайно активна?
 — Я дещо в╕дстав у цьому план╕. Але деяк╕ люди, «дориваючись» до ╤нтернету, чинять ╕ пишуть так, н╕би вони в джунглях…
 — У 90-т╕ ви працювали м╕н╕стром культури. А кого сьогодн╕ порадили б на цю посаду, адже в╕домо, що президент серйозно розкритикував роботу гуман╕тарного блоку уряду?
 — Я був м╕н╕стром усього п╕втора року — в 1993—1994-му... То були тяжк╕ часи. Все розвалювалося… Гадаю, на цю посаду нин╕ м╕г би претендувати досв╕дчений бюрократ, управл╕нець, який ма╓ зд╕бност╕ менеджера. Але й так╕й людин╕ потр╕бен хороший заступник — адекватний радник з гуман╕тарною осв╕тою, з широким культурним кругозором, з розум╕ння духовних ц╕нностей…
  За недовгий пер╕од, коли працював м╕н╕стром, попри складн╕ обставини, не було закрито жодно╖ б╕бл╕отеки, жодного театру, музею, мистецького навчального закладу… А серед мо╖х тод╕шн╕х пр╕оритет╕в — п╕дтримка молод╕ та сприяння виходу укра╖нського мистецтва на широкий св╕товий загал…
 
Катерина КОНСТАНТИНОВА.
 («Дзеркало тижня. Укра╖на», №22).
 http://dt.ua/articles/82931
 *    *    *
На портал╕ Укра╖нське життя в Севастополi http://ukrlife.org/ в б╕бл╕отец╕ ╕м. Мар╕╖ Ф╕шер-Слиж http://ukrlife.org/main/library.html за адресою http://ukrlife.org/main/evshan/dzyuba.html з дозволу правовласника, яким ╓ Видавничий д╕м "Ки╓во-Могилянська академ╕я", викладено книгу ╤вана ДЗЮБИ «Нагн╕тання мороку: в╕д чорносотенц╕в ХХ ст. до укра╖нофоб╕в початку ХХ╤ ст.».

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #23 за 01.07.2011 > Тема "Урок української"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=9110

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков