Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4446)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4117)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2113)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1031)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (311)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (203)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
УКРА╥НУ МА╢ ЗАХИЩАТИ КОЖЕН, А Н╤ – ТО МОЖНА В╤ДМОВИТИСЯ В╤Д ГРОМАДЯНСТВА
Дмитро Курилович, «Дронго», во╖н-доброволець…


«Я ПРЕДСТАВНИК БОГООБРАНОГО НАРОДУ, ЯКИЙ МА╢ ПОК╤НЧИТИ З НАЙБ╤ЛЬШИМ ЗЛОМ»
Капелан ПЦУ про служ╕ння в окоп╕, РПЦ та м╕с╕ю укра╖нц╕в…


СТЕПАН РУДАНСЬКИЙ: ПРОЧИТАНИЙ, АЛЕ ДО К╤НЦЯ НЕ ОСМИСЛЕНИЙ
Твоя слава у могил╕/А воля в Сиб╕ру/Ось що тоб╕, матусенько/Москал╕ зробили!..


ПОМЕР ДИСИДЕНТ СТЕПАН ХМАРА
«В╕н так любив Укра╖ну ╕ укра╖нц╕в. В╕н рвав свою душу ╕ серце за не╖…»


10 УКРА╥НСЬКИХ С╤ЯЧ╤В
Сво╓ю невтомною працею вони творили маси нових св╕домих укра╖нц╕в…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #21 за 17.06.2011 > Тема "Українці мої..."
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#21 за 17.06.2011
120 РОК╤В ╢ВГЕНУ КОНОВАЛЬЦЮ

 14 червня 1891 року в с. Зашк╕в на Льв╕вщин╕ народився ╢вген Коновалець, кер╕вник одн╕╓╖ з найбо╓здатн╕ших формац╕й арм╕╖ Укра╖нсько╖ Народно╖  Республ╕ки — корпусу С╕чових стр╕льц╕в, засновник Орган╕зац╕╖ укра╖нських нац╕онал╕ст╕в.
 ╢вген Коновалець — неперес╕чна постать в укра╖нськ╕й ╕стор╕╖, що зум╕ла в╕дпов╕сти на вс╕ виклики епохи  тотал╕таризму, во╓н та брехн╕.
 Активний зах╕дноукра╖нський громадсько-пол╕тичний д╕яч з юридичною осв╕тою став в╕йськовим л╕дером  Сх╕дно╖ Укра╖ни п╕д час Укра╖нсько╖ нац╕онально╖ революц╕╖ 1917—1920 рок╕в. Цим в╕н укотре дов╕в ╓дн╕сть укра╖нсько╖ нац╕╖ попри  стол╕ття в╕дчуження. Створив найбо╓здатн╕шу в╕йськову одиницю арм╕╖ Укра╖нсько╖ Народно╖ Республ╕ки (УНР) — формац╕ю С╕чових  стр╕льц╕в. Серед бойових заслуг Коновальця було придушення  б╕льшовицького бунту у Ки╓в╕ в с╕чн╕ 1918 року, що ускладнило просування  рос╕йських в╕йськ до столиц╕. П╕сля цього полк С╕чових стр╕льц╕в став  гвард╕йським п╕дрозд╕лом на варт╕ уряду УНР. У листопад╕ 1918 року  формац╕я С╕чових стр╕льц╕в в╕д╕грала головну роль у поваленн╕  гетьманського режиму та в╕дновленн╕ демократично╖ влади Директор╕╖,  завдавши поразки переважним гетьманським в╕йськам б╕ля станц╕╖  Мотовил╕вка. У боях на Правобережж╕ у 1919 роц╕ с╕човики зарекомендували  себе як ел╕тне в╕йськове з’╓днання арм╕╖ УНР.
 П╕сля поразки Укра╖нсько╖ нац╕онально╖ революц╕╖ ╢вген Коновалець не полишив  визвольно╖ боротьби, як це зробили багато пол╕тичних д╕яч╕в. В╕н зум╕в  перевести ╖╖ на ╕нший р╕вень — п╕дп╕льно╖ боротьби в умовах окупац╕йного  режиму. 1920 року було створено Укра╖нську в╕йськову орган╕зац╕ю (УВО),  котра мала завдання запоб╕гти утвердженню польсько╖ окупац╕йно╖ влади у  Зах╕дн╕й Укра╖н╕.
 В умовах втрати авторитету укра╖нських пол╕тичних л╕дер╕в, з середини 20-х рок╕в Коновалець почина╓ творити  нову пол╕тичну платформу та пол╕тичний пров╕д Укра╖нського визвольного  руху. Так у 1929 роц╕ постала Орган╕зац╕я укра╖нських нац╕онал╕ст╕в  (ОУН) — ╓дина пол╕тична сила, що прагнула в╕дновити укра╖нську  державн╕сть на вс╕х етн╕чних укра╖нських землях.
 «В╕йськовий та пол╕тичний хист ╢вгена Коновальця можна пор╕вняти з роллю борця за  свободу ╤рланд╕╖ Майкла Колл╕нза — творця ╕рландсько╖ незалежност╕ в╕д  ╕мперсько╖ британсько╖ деспот╕╖», — говорить ╕сторик ╤гор Дерев’яний,  науковий сп╕вроб╕тник музею «Тюрма на Лонцького».
 Коновалець як в╕йськовий д╕яч пройшов через перемоги та поразки. Останн╕  стимулювали його до зм╕ни метод╕в визвольно╖ боротьби та взяття  ╕н╕ц╕ативи в сво╖ руки. Так в╕йськовий орган╕затор став пол╕тиком та  об’╓днав навколо ╕де╖ боротьби за Укра╖нську самост╕йну соборну державу  сотн╕ тисяч укра╖нц╕в наступних покол╕нь.
 ╢вген Коновалець вбитий агентом НКВД у 1938 роц╕ у Роттердам╕». Однак його боротьба не зак╕нчилася в 1938-му, вона тривала до 1991 року —  постання незалежно╖ Укра╖ни», — вважа╓ ╤гор Дерев’яний.
 
Прес-центр Центру досл╕джень визвольного руху.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #21 за 17.06.2011 > Тема "Українці мої..."


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=9063

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков