Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4448)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4122)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2118)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1846)
Крим - наш дім (1041)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (317)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (205)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
К╤ЛЬК╤СТЬ СКАРГ НА ДОТРИМАННЯ ЗАКОНУ ПРО МОВУ ЗРОСТА╢
Значний стрибок у ставленн╕ до мови стався власне п╕сля повномасштабного вторгнення Рос╕╖…


НА ХЕРСОНЩИН╤ В╤ДКРИВСЯ ПЕРШИЙ ФЕСТИВАЛЬ «Р╤ДНА МОВА - ШЛЯХ ДО ПЕРЕМОГИ»
Укра╖нська мова об’╓дну╓ укра╖нц╕в у боротьб╕ та в нац╕ональн╕й ╕дентичност╕…


УКРА╥НЦ╤ ВИЗНАЧИЛИСЬ, ЧИ ТРЕБА РОС╤ЙСЬКА У ШКОЛАХ
42% укра╖нц╕в п╕дтримують збереження вивчення рос╕йсько╖ мови в певному обсяз╕.


МОВА П╤Д ЧАС В╤ЙНИ СТАЛА ЗБРО╢Ю
В Укра╖н╕ в╕дзначають День писемност╕ та мови.


МОВИ Р╤ДНО╥ ОБОРОНЦ╤
Сьогодн╕шня доб╕рка поез╕й – це твори кримських укра╖нських педагог╕в-поет╕в…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #18 за 27.05.2011 > Тема "Урок української"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#18 за 27.05.2011
ТАРАС ШЕВЧЕНКО ╤ ШЕВЧЕНК╤ВСЬКА ПРЕМ╤Я - ПОНЯТТЯ НЕРОЗМ╤НН╤

 Нац╕ональна прем╕я Укра╖ни ╕мен╕ Тараса Шевченка в╕дзнача╓ 2011-го юв╕лей - 50 рок╕в в╕д дня заснування. Про роль прем╕╖ в культурно-мистецькому житт╕ держави, зм╕ну ╖╖ статусу та, власне, в╕дзначення ц╕╓╖ дати - розмова кореспондента УКР╤НФОРМу з головою Шевченк╕вського ком╕тету - Геро╓м Укра╖ни, в╕домим поетом, лауреатом Шевченк╕всько╖ прем╕╖ Борисом Ол╕йником.
 - Борисе ╤лл╕чу, саме в цей день, 20 травня 1961 року, було засновано Республ╕канську прем╕ю ╕мен╕ Тараса Шевченка за видатн╕ твори л╕тератури, образотворчого мистецтва, музики, театрального мистецтва ╕ к╕нематограф╕╖. Нин╕ вона - Нац╕ональна, але суть ╖╖ не зм╕нилася.
 - Тарас Шевченко, як ╕ освячена його ╕менем нагорода, для кожного укра╖нця поняття нерозм╕нн╕, що стоять поза часовими та ╕ншими вим╕рами. Наголошую на цьому для тих, хто подекуди за нин╕шнього суверен╕тету, вистражданого нашим св╕точем, силиться чи то принизити Кобзаря, чи то вознести себе до його р╕вня, не маючи для того жодних п╕дстав.
 Таке ставлення до сво╖х пророк╕в виставля╓ нас на посм╕ховисько цив╕л╕зованого св╕ту та вкотре змушу╓ замислитись: чи╖ ж ми д╕ти? ╤ знову звернутись до Шевченкового «славних прад╕д╕в великих...» - а дал╕ - за текстом.
 Щодо власне Шевченк╕всько╖ прем╕╖, то вона витримала випробування часом та геопол╕тичними здвигами й утвердилась як справд╕ найвища нагорода у гуман╕тарн╕й сфер╕ держави. За п’ять десятил╕ть ╖╖ удосто╖лись понад 600 лауреат╕в. Це видатн╕ постат╕ укра╖нсько╖ культури ╕ мистецтва, серед яких незабутн╕ Олесь Гончар, Максим Рильський, Павло Тичина, т╕, хто поклав сво╓ життя на олтар незалежност╕, та ще ц╕ле гроно фундатор╕в нашо╖ духовност╕.
 - Як╕ видозм╕ни в статус╕ прем╕╖ в╕дбулися за п╕встол╕ття?
  - Передус╕м це стосу╓ться щор╕чно╖ к╕лькост╕ прем╕й: у р╕зн╕ роки вона вар╕ювалась в╕д трьох до десяти ╕, як з’ясувалося, зб╕льшення к╕лькост╕ негативно впливало на як╕сний показник твор╕в та принижувало престиж само╖ прем╕╖. Нин╕шнього року прем╕й вручено п’ять - можливо, це золота середина.
 Сутт╓во також зб╕льшилась грошова винагорода - нин╕ вона становить 250 тисяч гривень для кожного лауреата. ╤, що теж важливо, Шевченк╕вська прем╕я набула статусу державно╖ нагороди. Але основоположний принцип прем╕╖ залишився незм╕нним - в╕дзначати справд╕ високохудожн╕ твори.
 - Стосовно в╕дзначення 50-р╕ччя прем╕╖ - як╕ заходи в╕дбудуться з ц╕╓╖ нагоди?
 - Ключов╕ заходи заплановано на 5 червня, коли до Ки╓ва з ус╕х усюд прибудуть лауреати Шевченк╕всько╖ прем╕╖ за п╕встол╕ття: о 13.00 в парку ╕мен╕ Тараса Шевченка вони покладуть кв╕ти до пам’ятника Кобзарев╕, а о 18.00 в Нац╕ональн╕й ф╕лармон╕╖ в╕дбудуться урочист╕ збори та святковий концерт.
 Кр╕м того, наприк╕нц╕ травня в Центральному державному арх╕в╕-музе╖ л╕тератури ╕ мистецтва, в Музе╖ книги та книгодрукування в╕дбудуться тематичн╕ виставки. Плануються й в╕дв╕дини могили Кобзаря в Канев╕.
 Пов╕домлю також, що сп╕льно з Нац╕ональним банком Укра╖ни ми розробили пам’ятну юв╕лейну монету, а для б╕льш повного та оперативного ╕нформування силами доброчинц╕в створю╓ться ╕нтернет-дов╕дник, присвячений шевченк╕вським лауреатам.
 Зрозум╕ло, не стоять осторонь й ╕нш╕ заклади та установи. Так, в Укра╖нському фонд╕ культури в╕дбулося вшанування пам’ят╕ Тараса Шевченка з нагоди 150-р╕ччя в╕д дня перевезення його праху з Санкт-Петербурга на Вкра╖ну, яке в╕дзнача╓ться цими днями.

 Розмову вела
 Валентина ПАЩЕНКО.
(УКР╤НФОРМ).

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #18 за 27.05.2011 > Тема "Урок української"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=8976

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков