Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У ПАЛАТ╤ ПРЕДСТАВНИК╤В США ОПРИЛЮДНИЛИ ЗАКОНОПРО╢КТИ ПРО ДОПОМОГУ, УКРА╥Н╤ - МАЙЖЕ $61 М╤ЛЬЯРД
Сп╕кер Майк Джонсон заявив у середу, що плану╓ провести голосування щодо пакета допомоги ц╕╓╖...


ЗВЕРНЕННЯ ЗЕЛЕНСЬКОГО ДО Л╤ДЕР╤В КРА╥Н ╢ВРОСОЮЗУ
Нам ус╕м ╕з вами треба зараз переграти Пут╕на в р╕шучост╕, щоб ця в╕йна нарешт╕ почала йти до...


КАНЦЛЕР ШОЛЬЦ БО╥ТЬСЯ ЯДЕРНИХ ПОГРОЗ ПУТ╤НА
Володимир Зеленський, Президент Укра╖ни…


ЗЕЛЕНСЬКИЙ ДОРУЧИВ ПОСИЛИТИ ППО ДЛЯ ХАРК╤ВЩИНИ, СУМЩИНИ ТА П╤ВДЕННИХ РЕГ╤ОН╤В
Це абсолютно неприйнятно, що ст╕льки кра╖н св╕ту дос╕ думають, як протид╕яти терору…


РОБИМО ВСЕ, ЩОБ У НАШИХ ВО╥Н╤В БУЛО Б╤ЛЬШЕ МОЖЛИВОСТЕЙ, Б╤ЛЬШЕ ЗБРО╥; ЦЕ БУДЕ
Звернення Президента Укра╖ни.




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #12 за 15.04.2011 > Тема "З перших уст"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#12 за 15.04.2011
НЕЛЕГАЛЬНА ПРАЦЯ ТА «ЗАРПЛАТА У КОНВЕРТ╤» - ПРЯМИЙ ШЛЯХ ДО М╤ЗЕРНО╥ ПЕНС╤╥

 Перше враження в╕д словосполучення „легал╕зац╕я зарплати” якесь неоднозначне. Ну, здавалося б, працюй - ╕ в к╕нц╕ м╕сяця отримуй „сво╖ кровн╕”. ╤ при чому тут легальн╕сть-нелегальн╕сть? Головне, щоб вистачало на „сьогодн╕”, а про „завтра” думати - це якось не по-нашому. Наша людина звикла гуляти на останн╕, д╕яти стр╕мголов...
 Ось т╕льки, думаю, майже кожен з нас потрапляв у ситуац╕ю, коли за роботу не заплатили чи затримали зарплату. Коли, наприклад, студент роздав рекламн╕ лист╕вки на вулиц╕, а „добрий дядько-роботодавець”, зам╕сть зарплати, показав на двер╕. Або л╕карнян╕ не платять. А то й зв╕льнити можуть, якщо, на думку роботодавця, л╕карняний надто затягнувся. Або хочеш у в╕дпустку, а шеф не в╕дпуска╓. Ось тут ╕ замислю╓шся, що зг╕дно ╕з законом тоб╕ гаранту╓ держава. Деяк╕ геро╖ нав╕ть наважуються заглянути у законодавство. Але б╕льш╕сть просто „беруть с╕рими” ╕ не замислюються про насл╕дки.
 Як працювати так, щоб не бути „в╕дпрацьованою деталлю”; як власноруч не позбавити себе державних гарант╕й, - про це в ╕нтерв’ю з головою новоствореного центрального органу виконавчо╖ влади – Державно╖ ╕нспекц╕╖ Укра╖ни з питань прац╕, Головним державним ╕нспектором Укра╖ни з питань прац╕ Андр╕╓м Черкасовим.
 - Нелегальне працевлаштування у нас, на жаль, ста╓ сумною д╕йсн╕стю. На думку експерт╕в, наск╕льки ситуац╕я критична?
 - Сьогодн╕ в Укра╖н╕ 2,5 млн. людей оф╕ц╕йно живуть на м╕н╕мальну зарплату у розм╕р╕ менше 1 тисяч╕ гривень. Це кожен шостий оф╕ц╕йно працевлаштований громадянин. Давайте не будемо себе обманювати: м╕н╕мум половина, а то й дв╕ третини реально отримують у конверт╕ б╕льше. 120 000 кер╕вник╕в п╕дпри╓мств призначили соб╕ зарплату на р╕вн╕ м╕н╕мально╖. Хто пов╕рить у те, що вони не отримують б╕льше н╕ коп╕йки? Директор, який живе на хл╕б╕ та вод╕, - не в╕рю, що таке ╕сну╓.
 За оц╕нками ╤нституту демограф╕╖ НАНУ, близько 145 м╕льярд╕в гривень фонду оплати прац╕ – „т╕ньов╕”. Це означа╓, що ми втрача╓мо щор╕чно 50 м╕льярд╕в гривень надходжень до Пенс╕йного фонду. Нав╕ть якщо просто розд╕лити цю нестачу на 13,7 м╕льйона пенс╕онер╕в, ми одержимо близько 300 гривень недоплачено╖ пенс╕╖. А для пенс╕онера – це сутт╓ва сума. ╤ щоб переконатися у тому, що щось тут не зб╕га╓ться, просто пор╕вняйте р╕вн╕ середньо╖ зарплати у державному сектор╕ та приватних компан╕ях. На початок 2011 року ц╕ цифри становили приблизно 2,7 тисяч╕ гривень, а в приватному - близько 1,8 тисяч╕. Невже у б╕знес╕ в наш╕й кра╖н╕ все наст╕льки погано? А хто ж тод╕ ╖здить на в╕дпочинок, купу╓ машини та квартири? Щось тут не зб╕га╓ться.
 - Четвертого кв╕тня В╕це-прем’╓р-м╕н╕стр - М╕н╕стр соц╕ально╖ пол╕тики Серг╕й Т╕г╕пко презентував три законопроекти щодо легал╕зац╕╖ зарплати. Як╕ основн╕ зм╕ни пропонуються впровадити цими документами?
 - В╕це-прем’╓р Серг╕й Т╕г╕пко озвучив два головних напрямки вир╕шення питання легал╕зац╕╖ зароб╕тних плат. До реч╕, ц╕ ╕нструменти – досв╕д кра╖н Сх╕дно╖ ╢вропи.
 Перше - це впровадження так звано╖ гарантовано╖ виплати у залежност╕ в╕д квал╕ф╕кац╕╖ прац╕вника. Тобто, умовно кажучи, вс╕ посади в кра╖н╕ будуть под╕лен╕ на категор╕╖ - в╕д неквал╕ф╕ковано╖ прац╕ до кер╕вника п╕дпри╓мства. ╤ кожному з них Кабм╕н присво╖ть коеф╕ц╕╓нт, який вже не дозволить директору отримувати м╕н╕мальну зарплату, як у прибиральниц╕. Наприклад, умовно, бухгалтер повинен буде отримувати не менше трьох м╕н╕мальних зарплат. А директор - не менше п’яти-шести.
 Другий напрямок дет╕н╕зац╕╖ - це зб╕льшення штраф╕в за нелегальне працевлаштування. Найгучн╕ша цифра, яка прозвучала в╕д В╕це-прем’╓ра, - 34 тисяч╕ гривень за кожного неоф╕ц╕йного прац╕вника, а також за виплату зарплати без нарахування соц╕альних внеск╕в та податк╕в. Решта штраф╕в за порушення трудового законодавства також зростуть - до 8,5 тис. гривень. Здавалося б, велик╕ цифри. ╤ роботодавц╕ вже почали заявляти про те, що через так╕ штрафи п╕дпри╓мства доведеться закривати. Але виходить, що т╕, хто озвучують ц╕ тези, добров╕льно з╕знаються у тому, що тримають на робот╕ нелегальних сп╕вроб╕тник╕в.
 - До реч╕, про ╓вропейський досв╕д. Серг╕й Т╕г╕пко заявляв, що у деяких кра╖нах Сх╕дно╖ ╢вропи аналог╕чн╕ штрафи сягають 100-200 тис. грн. Але для укра╖нських роботодавц╕в, особливо для малого та середнього б╕знесу, - це непосильна сума ...
 - Наш╕ фах╕вц╕-м╕жнародники ретельно вивчили це питання. ╤ можна з упевнен╕стю говорити, що для ╓вропейсько╖ кра╖ни 100 тис. грн, а це майже 9 тис. ╓вро, - не межа. Серед кра╖н, як╕ ми вивчали, Словаччина найжорстк╕ша по в╕дношенню до порушник╕в трудового законодавства. У ц╕й кра╖н╕ штраф може досягати 2 млн. грн. Б╕льш поблажлива Чех╕я - до 450 тис. грн. А Трудовий кодекс сус╕дньо╖ Польщ╕ передбача╓ за неп╕дписання трудового договору штраф в╕д 2,7 до 80 тис. грн. При цьому в ╓вропейських кра╖нах практикують при повторному порушенн╕ посилення санкц╕й.
 Та що там ╢вропа. Наша сх╕дна сус╕дка, Рос╕йська Федерац╕я, проводить аналог╕чне форматування законодавства. Проф╕льне м╕н╕стерство розробило проект зм╕н до Кодексу про адм╕н╕стративн╕ правопорушення. ╤ цим проектом рос╕йський уряд максимальний штраф за неоформлення трудового договору п╕двищив у 10 раз╕в, що становить 136 тис. грн. А тепер пор╕вняйте з нашими проектними штрафами - максимум 34 тисяч╕. Як говорять в Одес╕, це дв╕ велик╕ р╕зниц╕.
 - Легал╕зац╕ю зарплати ╕ робочого м╕сця пов’язують з пенс╕йною реформою. У чому суть ц╕╓╖ вза╓мозалежност╕?
 - За даними Академ╕╖ Наук Укра╖ни, „с╕р╕” зарплати у кра╖н╕ становлять майже 140 млрд. грн. Це означа╓, що близько 50 млрд. грн. не потрапля╓ до Пенс╕йного фонду. Прост╕ше кажучи, ц╕ грош╕ недоотримують наш╕ пенс╕онери - заручники сол╕дарно╖ пенс╕йно╖ системи. А, як в╕домо, деф╕цит Пенс╕йного фонду становить майже 34 млрд. грн. От ╕ виходить, що т╕льки за рахунок легал╕зац╕╖ можна компенсувати цей деф╕цит чотири рази!
 Звичайно, поки що сол╕дарна система - це наш╕ будн╕. Головна ж мета, заради яко╖ ведеться безкомпром╕сна боротьба ╕з „зарплатою у конверт╕”, - це перспектива впровадження другого р╕вня пенс╕йного забезпечення. Нин╕ у пенс╕йн╕й реформ╕ це найважлив╕ший проект. Принцип такий: яку суму людина накопичила, виплачуючи з╕ сво╓╖ зарплати соц╕альний внесок, в╕дпов╕дну пенс╕ю вона ╕ отрима╓ у майбутньому. Плюс ще дох╕д в╕д розм╕щення цих грошей в економ╕ц╕ чи в акц╕ях компан╕й.
 Для впровадження другого р╕вня необх╕дно п╕дготувати законодавче п╕д╜рунтя. Для цього ми зм╕ню╓мо законодавство п╕д перспективн╕ нововведення. Вже до к╕нця цього року ми плану╓мо виконати вс╕ п╕дготовч╕ роботи для впровадження накопичувально╖ системи в 2013 роц╕. Вона усп╕шно працю╓ у вс╕х цив╕л╕зованих кра╖нах. Частина соц╕ального внеску йде не у загальний котел сол╕дарно╖ системи, з яко╖ отримують пенс╕╖ нин╕шн╕ пенс╕онери, а на персональний рахунок громадянина. ╤ пенс╕я буде виплачуватися саме з цього рахунку, а не ╕з загально╖ каси Пенс╕йного фонду.
 Накопичувальне страхування буде стимулювати людей вимагати у роботодавця б╕льш високу „б╕лу” зарплату, шукати високооплачувану роботу, працювати ефективн╕ше. Адже чим б╕льша оф╕ц╕йна зарплата ╕ внесок, тим вища пенс╕я. Таким чином, люди зможуть самост╕йно подбати про додатков╕ доходи у старост╕.
 - Ви вважа╓те дет╕н╕зац╕ю робочого м╕сця ╕ зарплати ╓диним способом п╕двищення легальних доход╕в громадян?
 - Звичайно, цього недостатньо. Реформування потребу╓ комплексного п╕дходу, на чому акценту╓ свою увагу Уряд. Дотримуючись цього принципу, проводиться робота паралельно у дек╕лькох напрямках. Для цього були створен╕ спец╕альн╕ робоч╕ групи за трьома напрямками: розгляду можливост╕ введення гарантовано╖ зарплати, питань трудово╖ м╕грац╕╖ ╕ посилення в╕дпов╕дальност╕ за порушення норм трудового законодавства.
 Кожен громадянин повинен ч╕тко розум╕ти, що основна причина майбутньо╖ м╕зерно╖ пенс╕╖ поляга╓ у його нин╕шн╕й нелегальн╕й робот╕ ╕ „с╕р╕й зарплат╕”. Неодноразово Уряд наголошував на необх╕дност╕ посилення нагляду за дотриманням законодавства про працю та наданн╕ додаткових стимул╕в для виведення робочого м╕сця та зароб╕тно╖ плати у правове поле. У контекст╕ завдання вищого кер╕вництва члени робочо╖ групи висловили сп╕льну готовн╕сть до конструктивного д╕алогу м╕ж в╕домствами та об’╓днання зусиль у вир╕шенн╕ поставленого завдання.
 Ми впевнен╕, що завдяки дет╕н╕зац╕╖ у комплекс╕ з пенс╕йною та ╕ншими реформами буде можливо отримати позитивний ефект, оск╕льки ключем до наповнення бюджету Пенс╕йного фонду ╓ легал╕зац╕я зароб╕тних плат ╕ робочих м╕сць. Перш за все ми повинн╕ посилити адм╕н╕стративну в╕дпов╕дальн╕сть за нелегальне робоче м╕сце. Наступний крок - зменшення навантаження на фонд зароб╕тно╖ плати для роботодавц╕в. Трет╓, що ми повинн╕ зробити, - зм╕нити трудове законодавство. Мова йде про б╕льш ч╕тке регламентування тимчасово╖ зайнятост╕ та працевлаштування за контрактом. Кр╕м того, необх╕дно стимулювати легал╕зац╕ю працевлаштування та зароб╕тно╖ плати, що, у свою чергу, буде стимулювати впровадження другого р╕вня пенс╕йно╖ системи.
 Ми переконан╕, що нелегальна праця ╕ „зарплата у конверт╕” - це прямий шлях до старост╕ у злиднях. Пояснення просте: в╕дсутн╕сть в╕драхувань до фонд╕в соц╕ального страхування - це, у кращому випадку, майбутня м╕н╕мальна пенс╕я, а то й соц╕альна допомога. Також через нелегальний статус прац╕вник обмежу╓ себе у доступ╕ до соц╕альних гарант╕й, не може оформити л╕карняний, п╕ти у законну в╕дпустку тощо.
Може, хтось ╕з нин╕шн╕х працездатних громадян хоче отримувати у майбутньому м╕н╕мальну пенс╕ю? Думаю, що н╕. А зараз в Укра╖н╕ 4 млн. ос╕б отримують менше 900 грн. пенс╕╖. Тому необх╕дно вжити вс╕х можливих заход╕в для забезпечення у майбутньому пенс╕онеру г╕дно╖ старост╕. ╤ одним з таких необх╕дних крок╕в ма╓ стати боротьба ╕з нелегальною працею ╕ „зарплатою у конверт╕”.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #12 за 15.04.2011 > Тема "З перших уст"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=8846

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков