Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4446)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4117)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2114)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1031)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (311)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (203)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #10 за 01.04.2011 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#10 за 01.04.2011
У ЛИТВ╤ НОВИЙ ЗАКОН ПРО ОСВ╤ТУ: ЛИТОВСЬК╤ ПОЛЯКИ ╤ РОС╤ЯНИ НЕ ЗАДОВОЛЕН╤

 Президент Литви Даля ╫р╕баускайте п╕дписала ухвалену Сеймом кра╖ни нову редакц╕ю закону про осв╕ту, яка передбача╓ реформу осв╕ти у школах нац╕ональних меншин, пов╕домило Рад╕о Свобода. ╤з гострою критикою зм╕н виступають поляки та рос╕яни, як╕ живуть у Литв╕. Незадоволення з приводу нововведень висловила також ╕ оф╕ц╕йна Варшава. Натом╕сть литовськ╕ пол╕тики вважають, що поправки до закону про осв╕ту сприятимуть популяризац╕╖ шк╕л нац╕ональних меншин.
 Зг╕дно з╕ зм╕нами, вже з нового навчального року у вс╕х школах нац╕ональних меншин Литви, окр╕м урок╕в литовсько╖ мови, литовською викладатиметься також ╕стор╕я, географ╕я та основи сусп╕льствознавства. До цього ц╕ предмети викладали нац╕ональною мовою меншини.
 Нова редакц╕я закону також передбача╓ запровадження з 2013 року загального ╕спиту з литовсько╖ мови для випускник╕в як литовських, так ╕ шк╕л нац╕ональних меншин. Нараз╕ у дитячих садочках щонайменше чотири години на тиждень д╕ти вивчатимуть державну мову.
 На думку депутата Сейму Литви в╕д «Виборчо╖ акц╕╖ поляк╕в» Ярослава Наркевича, новий закон про осв╕ту обмежу╓ право представник╕в нац╕ональних меншин Литви отримувати середню осв╕ту р╕дною мовою.
 «Те, що ми не задоволен╕ новою редакц╕╓ю закону ще м’яко сказано. У н╕й не враховано думку не лише р╕зних д╕яч╕в осв╕ти, громадських орган╕зац╕й, пол╕тик╕в, не враховано думку 60 тисяч громадян. З╕брано 60 тисяч п╕дпис╕в п╕д зверненням, в якому зазнача╓ться, щоб не зм╕нювали ╕снуючу систему осв╕ти. А якщо це не береться до уваги, то означа╓, що не врахову╓ться демократичне бажання багатьох громадян Литви вчитися р╕дною мовою», – зазначив Рад╕о Свобода Ярослав Наркевич
 Литовськ╕ поляки наголошують на необх╕дност╕ введення перех╕дного пер╕оду, протягом якого випускники шк╕л нац╕ональних меншин змогли б ур╕вняти сво╖ знання литовсько╖ мови з випускниками литовських шк╕л. Занепоко╓н╕ поляки Литви також положенням закону про оптим╕зац╕ю шк╕л, яка, на ╖хню думку, призведе до скорочення польських шк╕л ╕з 120 до 60.
 Ярослав Наркевич вважа╓, що цим законом окрем╕ пол╕тичн╕ сили у Литв╕ пересл╕дують нац╕онал╕стичн╕ ц╕л╕.
 «В╕дсоток вступу випускник╕в польських шк╕л до вищих учбових заклад╕в за останн╕й р╕к становить майже 71 в╕дсоток – це вище, н╕ж у середньому по Литв╕. Система осв╕ти нац╕ональних меншин працю╓ позитивно. Якщо ╖╖ зруйнувати, то напрошу╓ться висновок, що можливо окремим ультра нац╕онал╕стам не подоба╓ться, що нелитовська молодь добре ╕нтегру╓ться, ╓ конкурентоспроможною ╕ знання ╕ншо╖ мови да╓ ╖й додатков╕ можливост╕. Ось що турбу╓», – зазначив депутат
 Литовськ╕ поляки вир╕шили залучити польську д╕аспору в Сполучених Штатах до вир╕шення проблеми отримання осв╕ти та написання ╕мен ╕ пр╕звищ польською мовою у Литв╕. Зокрема член Палати представник╕в Конгресу США Джеральд Коннол╕ звернувся до держсекретаря Г╕ллар╕ Кл╕нтон у зв’язку з╕ скаргами поляк╕в, як╕ проживають у Литв╕.
 Натом╕сть президент Литви Даля ╫р╕баускайте наголосила, що новий закон допоможе представникам нац╕ональних меншин стати повноправними громадянами Литви.
 Литовськ╕ пол╕тики зазначають, що поляки у Литв╕ можуть отримати р╕дною мовою осв╕ту у дитячому садку, у школах та вишах. Умови у Литв╕ набагато кращ╕, н╕ж передбачають м╕жнародн╕ стандарти, зг╕дно з якими 60 в╕дсотк╕в предмет╕в викладаються р╕дною мовою, а ╕нш╕ державною.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #10 за 01.04.2011 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=8807

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков