Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4446)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4117)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2114)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1031)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (311)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (203)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
УКРА╥НУ МА╢ ЗАХИЩАТИ КОЖЕН, А Н╤ – ТО МОЖНА В╤ДМОВИТИСЯ В╤Д ГРОМАДЯНСТВА
Дмитро Курилович, «Дронго», во╖н-доброволець…


«Я ПРЕДСТАВНИК БОГООБРАНОГО НАРОДУ, ЯКИЙ МА╢ ПОК╤НЧИТИ З НАЙБ╤ЛЬШИМ ЗЛОМ»
Капелан ПЦУ про служ╕ння в окоп╕, РПЦ та м╕с╕ю укра╖нц╕в…


СТЕПАН РУДАНСЬКИЙ: ПРОЧИТАНИЙ, АЛЕ ДО К╤НЦЯ НЕ ОСМИСЛЕНИЙ
Твоя слава у могил╕/А воля в Сиб╕ру/Ось що тоб╕, матусенько/Москал╕ зробили!..


ПОМЕР ДИСИДЕНТ СТЕПАН ХМАРА
«В╕н так любив Укра╖ну ╕ укра╖нц╕в. В╕н рвав свою душу ╕ серце за не╖…»


10 УКРА╥НСЬКИХ С╤ЯЧ╤В
Сво╓ю невтомною працею вони творили маси нових св╕домих укра╖нц╕в…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #9 за 25.03.2011 > Тема "Українці мої..."
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#9 за 25.03.2011
ДЛЯ УКРА╥НИ - ГЕРОЙ. А ДЛЯ ВЛАДИ?..

 27 березня 1911 р. в с. Велик╕ Гнилиц╕ на Терноп╕льщин╕ народився Михайло Михайлович Сорока (1911-1971), визначний укра╖нський пол╕тичний д╕яч, укра╖нський дисидент, правозахисник, багатол╕тн╕й пол╕тв’язень польських ╕ радянських концтабор╕в, член Орган╕зац╕╖ Укра╖нських Нац╕онал╕ст╕в, член Крайово╖ екзекутиви ОУН на Льв╕вщин╕, кер╕вник п╕дп╕льно╖ орган╕зац╕╖ «ОУН - П╕вн╕ч» у Воркут╕.
 П╕сля зак╕нчення арх╕тектурного факультету Празько╖ пол╕техн╕ки - пров╕дник Крайово╖ екзекутиви ОУН на зах╕дноукра╖нських землях. За п╕дозрою у причетност╕ до ОУН у 1937 р. був засуджений польською владою на 5 рок╕в. Ув’язнення в╕дбував у Берез╕ Картузьк╕й, Гродно, Стан╕слав╕. Його дружина, Катерина Зарицька, в╕ддала мордовським концтаборам 25 рок╕в... П╕сля чотирьох м╕сяц╕в с╕мейного життя, 22 березня 1940 р., за причетн╕сть до д╕яльност╕ ОУН Михайло Сорока ╕ Катерина Зарицька були заарештован╕ б╕льшовиками ╕ вже б╕льше н╕коли в житт╕ не бачили одне одного.
 Михайло Сорока був засуджений б╕льшовиками на 8 рок╕в ГУЛАГу. Перебуваючи в таборах Воркути, створив п╕дп╕льну орган╕зац╕ю «ОУН-П╕вн╕ч», яка боролася за права пол╕тичних в’язн╕в. Одним ╕з головних завдань ╖╖ було моральне та ф╕зичне збереження укра╖нц╕в у таборах та поселеннях. П╕сля зв╕льнення 1949 року у 1952 р. його знову арештовують за звинуваченням у зрад╕ Батьк╕вщин╕. П╕сля нечуваного жорстокого сл╕дства (деяк╕ в’язн╕, як╕ проходили в ц╕й справ╕, наклали на себе руки, один збожевол╕в, а багато оббрехало себе, не зн╕сши знущань) М. Сороку засуджують до смертно╖ кари, яку зам╕нили на 25 рок╕в невол╕. У 1954 р. Сорока брав участь у Кенг╕рському повстанн╕ пол╕тв’язн╕в, написав г╕мн повстанц╕в — «У гарячих степах Казахстану». В╕д 60-х рок╕в в╕н в╕дбував покарання у Мордовських таборах. Скр╕зь, де був Михайло Сорока, в╕н орган╕зовував л╕тературн╕, ╕сторичн╕, рел╕г╕йн╕ вечори, п╕дтримував в’язн╕в духовно та ╕деолог╕чно, за що його вважали ╕дейним патр╕архом пол╕тв’язн╕в радянських концтабор╕в.
 Помер Михайло Сорока у Мордов╕╖ на 34 роц╕ ув’язнення. Лише у двадцяту р╕чницю смерт╕ М. Сороки багатол╕тня розлука Катерини Зарицько╖ ╕ Михайла Сороки зак╕нчилася - роз’╓днан╕ життям, вони по╓дналися в могил╕, коли прах Михайла Сороки був перевезений ╕з Мордов╕╖ ╕ разом ╕з прахом дружини перепохований 21. 09. 1992 р. на Личак╕вському цвинтар╕ у Львов╕. ╥хн╕й ╓диний син Богдан (нин╕ в╕домий укра╖нський художник-граф╕к) народився у льв╕вськ╕й тюрм╕ у вересн╕ 1941 р., ╕ вже з перших рок╕в св╕домого життя став об’╓ктом психолог╕чного терору чек╕ст╕в.
 Задовго до смерт╕ Михайло Сорока виклав власне житт╓ве кредо в одному з лист╕в: «... Я н╕кому н╕коли не вд╕яв кривди св╕домо. Якщо й довелось кому переживати через мене, то всупереч мо╖м бажанням... Чуюся спок╕йним, бо моя сов╕сть чиста, бо те, за що вже довелося багато страждати особисто, ймену╓ться Правдою. Почуття справедливост╕ власних вчинк╕в завжди буде джерелом р╕вноваги та спокою душ╕. Доки буде панувати несправедлив╕сть, брехня, кривда, утиск - доти мен╕ буде погано жити, бо я боротимусь з тим. ╤ тому щонайчаст╕ше силу мають т╕, що послуговуються перечисленим, вони триматимуть за ╜ратами тих, хто виступа╓ проти панування зла...»
 
╢вген ЛУПАКОВ.
 м. Ки╖в.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #9 за 25.03.2011 > Тема "Українці мої..."


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=8793

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков