Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #9 за 25.03.2011 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#9 за 25.03.2011
ВЕНЕЦ╤АНСЬКА КОМ╤С╤Я: ПРОЕКТ ЗАКОНУ ПРО МОВИ ОБМЕЖУ╢ СТАТУС УКРА╥НСЬКО╥

Мова про мову
 
  Венец╕анська ком╕с╕я вважа╓ незбалансованим проект закону про мови в Укра╖н╕, внесений народними депутатами О.С. ╢фремовим, П.М. Симоненком, С.Р. Гриневецьким, та  пропону╓ укра╖нськ╕й влад╕  зробити виб╕р на користь б╕льш комплексного п╕дходу у визначенн╕ вс╕╓╖ укра╖нсько╖ мовно╖ пол╕тики.
 Про це кореспонденту УН╤АН заявила Марина Ставн╕йчук.
 Вона нагадала, що Венец╕анська ком╕с╕я на сво╓му 86-му пленарному зас╕данн╕ розглянула законопроект про мови ╕ прийняла в╕дпов╕дн╕ рекомендац╕╖.
 На основ╕ правового анал╕зу та широкого д╕алогу з ус╕ма зац╕кавленими сторонами в Укра╖н╕, Ком╕с╕я п╕дтриму╓ намагання Укра╖ни п╕дготувати сучасне законодавство щодо використання мов, адже дотепер в Укра╖н╕ (з незначними зм╕нами) д╕╓ закон про мови прийнятий ще за радянських час╕в. Ком╕с╕я визна╓, що, в контекст╕ ╕сторичного, мовного та пол╕тичного розвитку Укра╖ни, структурування мовного середовища кра╖ни становить серйозний виклик. Позитивно також, що законопроект у загальних положеннях виходить ╕з основних м╕жнародних документ╕в у сфер╕ захисту прав людини, захисту нац╕ональних меншин та ╖х мов.
 Водночас, пов╕домила  Ставн╕йчук, незважаючи на ц╕ загальн╕ позитивн╕ моменти, Ком╕с╕я вважа╓, що проект не пропону╓ достатньо точно╖, посл╕довно╖ та збалансовано╖ правово╖ основи для використання ╕ захисту мов в Укра╖н╕. Навпаки, якщо прийняти його в нин╕шн╕й редакц╕╖, то в╕н може стати контрпродуктивним  засобом регулювання використання мов у кра╖н╕. Питання мови в  Укра╖н╕ - це складне ╕ чутливе питання, що неодноразово поставало п╕д час виборчих кампан╕й та ╕нод╕ призводить до напруженост╕ в укра╖нському сусп╕льств╕.
 По-перше, з точки зору справедливого балансу м╕ж захистом мов нац╕ональних меншин та захистом державно╖ мови. Хоча проект не передбача╓ для рос╕йсько╖ мови будь-якого додаткового оф╕ц╕йного статусу, в╕н  сприйма╓ться як спроба розширити сферу використання рос╕йсько╖ мови в Укра╖н╕ ╕ як крок на шляху практично╖ оф╕ц╕йно╖ двомовност╕ - укра╖нсько╖ ╕ рос╕йсько╖. В╕н явно обмежу╓ статус державно╖ мови, оск╕льки основний ефект в╕д законопроекту – це захист та сприяння рос╕йськ╕й мов╕ щонайменше на однаковому р╕вн╕ ╕з державною мовою в багатьох сферах життя по вс╕й територ╕╖ Укра╖ни.
 По-друге, дуже обмежен╕ зусилля спрямован╕ у проект╕ в напрямку сприяння ╕ншим мовам меншин. Ком╕с╕я вважа╓, що б╕льш всеосяжний п╕дх╕д, при якому прид╕лялася б належна увага до становища ╕ потреб ус╕х мов в Укра╖н╕ ╕ щодо ус╕х меншин, був би б╕льш доц╕льним ╕ в╕рним.
 Отже, проект ма╓ багато зауважень щодо його нев╕дпов╕дност╕ положенням як укра╖нсько╖ Конституц╕╖ (зокрема, стаття 10), так ╕ в╕дпов╕дним м╕жнародним угодам.
 Кр╕м того серйозною проблемою законопроекту ╓ неналежне  застосування у ньому принцип╕в правово╖ визначеност╕ та пропорц╕йност╕. Текст проекту м╕стить ц╕лий ряд техн╕чних проблем правового регулювання, не забезпечуючи балансу м╕ж ╕ндив╕дуальною свободою вибору, використання мови у приватному ╕ сусп╕льному житт╕ та можливими обмеженнями цього вибору, що мають бути визначен╕ прямо в закон╕ ╕ не суперечити Конституц╕╖, м╕жнародно-правовим актам, а також давати людин╕ ч╕тке розум╕ння порядку реал╕зац╕╖ ╖╖ права. З ╕ншого боку критер╕╖ використання мови, що пропонуються у проект╕ також можуть призвести до невиправданого спотворення реального мовного складу населення та не в╕дпов╕дають принципам поваги до само╕дентиф╕кац╕╖  особи.
 На думку Венец╕ансько╖ ком╕с╕╖, укра╖нська влада повинна п╕дготувати б╕льш адекватн╕ законодавч╕ р╕шення, щоб встановити справедливий баланс м╕ж захистом прав меншин, з одного боку, ╕ збереженням державно╖ мови в якост╕ ╕нструменту для ╕нтеграц╕╖ сусп╕льства у вс╕х сферах, з ╕ншого боку.
 Венец╕анська ком╕с╕я пропону╓ укра╖нськ╕й влад╕  зробити виб╕р на користь б╕льш комплексного п╕дходу у визначенн╕ вс╕╓╖ укра╖нсько╖ мовно╖ пол╕тики та ╕н╕ц╕ювати всеосяжний процес перегляду та модерн╕зац╕╖ в╕дпов╕дно до Конституц╕╖ Укра╖ни та чинних м╕жнародних зобов’язань.
 Таким чином цей законопроект вимага╓ серйозного доопрацювання.
Венец╕анська ком╕с╕я виходить з того, що ч╕тка ╕ посл╕довна мовна пол╕тика, заснована на великому нац╕ональному консенсус╕, ╓ ключовою умовою для усп╕шного законодавчого процесу в ц╕й сфер╕. Кр╕м того, у тепер╕шн╕х  умовах реальна статистика даних про мовну само╕дентиф╕кац╕ю ос╕б набува╓ першочергового значення. Особлива увага повинна бути прид╕лена тому, як мовне питання буде висв╕тлено при проведенн╕ наступного перепису населення.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #9 за 25.03.2011 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=8784

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков