Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4446)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4117)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2113)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1031)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (311)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (203)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
РОС╤Я НАМАГА╢ТЬСЯ ПОШИРИТИ СВОЮ ЗЛОЧИННУ СУТЬ НА ╤НШ╤ КРА╥НИ
Рос╕я – це велика тюрма. Нин╕ рос╕яни намагаються загнати в цю тюрму ╕ укра╖нц╕в…


НЕМА╢ СИЛ ТЕРП╤ТИ: НОБЕЛ╤ВСЬК╤ ЛАУРЕАТИ ВЛАШТУВАЛИ МАН╤ФЕСТ ПУТ╤НУ
П╕д зверненням п╕дписалося 39 ос╕б, всесв╕тньо в╕домих св╕тил науки…


ЗЕЛЕНСЬКИЙ ПРО ЗВ╤ЛЬНЕННЯ ДАН╤ЛОВА:
В╕н переводиться на ╕нший напрямок…


ПУТ╤Н ЗАГНАВ СЕБЕ У ПАСТКУ:
Дан╕лов попередив про наближення катастрофи в Рос╕╖…


УКРА╥НА ПРОТИ РАШИЗМУ
Рашизм – це як╕сно нова форма тотал╕тарно╖ ╕деолог╕╖ ╕ практики…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #3 за 11.02.2011 > Тема "Резонанс"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#3 за 11.02.2011
ОПТИМ╤ЗАЦ╤Я - НЕ ЧЕТВЕРТУВАННЯ...

 Культура ╕ закон
 
 Не пам’ятаю, хто сказав першим, що талант ма╓ бути голодним, та, зв╕сно, не хтось ╕з людей, пом╕чених Божою ╕скрою. Винесення такого вердикту б╕льше пасу╓ чиновникам, бо виходить, що економ╕я кошт╕в на обдарованих людях ╖м же ╕ на користь, оск╕льки сприя╓ розвитку ╖хнього таланту. Сутт╓во, що цей жарт почина╓ звучати дедал╕ все цин╕чн╕ше.
 Про це я думала, сп╕лкуючись ╕з кер╕вником камерного хору «Тавр╕йський благов╕ст» Володимиром Н╕коленком у його каб╕нет╕ в прим╕щенн╕ Кримсько╖ державно╖ ф╕лармон╕╖. Цю зустр╕ч в╕д попередньо╖ в╕дд╕ляло рок╕в 12, коли не вс╕ 15. Тод╕ ми в редакц╕╖ захоплювалися цим хором, який знайшов соб╕ досить незвичну н╕шу - десь пом╕ж землею ╕ небом, бо в його репертуар╕ переважали п╕сн╕ рел╕г╕йно╖ (православно╖) або наближено╖ до не╖ тематики. На той час хор ще належав до молодих (це тепер в╕н ось-ось в╕дсвятку╓ сво╓ 20-р╕ччя), а його кер╕вник ╕ засновник, певне, почувався недавн╕м студентом диригентського в╕дд╕лення Ки╖всько╖ консерватор╕╖, збер╕гаючи в пам’ят╕ все те найкраще, що подарували йому його педагоги. Бо ╕ сьогодн╕ в╕н просить по можливост╕ згадати ╕м’я хоча б одного ╕з них - Народного артиста Укра╖ни, професора, академ╕ка Олега Семеновича Тимошенка, який зовс╕м недавно покинув це життя.
 Покол╕ння за покол╕нням ми проносимо з собою те найкраще, що запов╕ли нам наш╕ попередники, чи то на к╕нчику пензля, чи то - диригентсько╖ палички, чи в розумному проникливому слов╕. Бо «культура ╓ основним фактором самобутност╕ укра╖нського народу» - це Володимир Михайлович циту╓ нещодавно прийнятий Закон про культуру, без якого незалежна держава прожила майже 20 рок╕в. Без такого важливого - ╕ так довго?
 Цей Закон ╕ д╕йсно схожий на п╕сню, в як╕й особливо гр╕ють душу так╕ рядки: «Прац╕вникам у сфер╕ культури, як╕ працюють у державних ╕ комунальних закладах культури, держава забезпечу╓: роботу на повну тарифну ставку; створення належних умов прац╕, ╖╖ оплату». Або ж: «Оплата прац╕ у сфер╕ культури ма╓ забезпечувати створення належних матер╕альних умов для ефективно╖ самост╕йно╖ творчо╖ д╕яльност╕ прац╕вника, п╕двищення престижност╕ профес╕╖, сприяти п╕двищенню його квал╕ф╕кац╕╖, стимулювати залучення талановито╖ молод╕ до д╕яльност╕ у сфер╕ культури». А дал╕ - про надбавки, доплати, прем╕╖, винагороди тощо.
 ╤ ще з Володимиром Михайловичем нам дуже подоба╓ться пункт 4 статт╕ 21: «Забороня╓ться виселення заклад╕в культури (театр╕в, ф╕лармон╕й, б╕бл╕отек, музе╖в, арх╕в╕в, художн╕х галерей (виставок), к╕нотеатр╕в, позашк╕льних заклад╕в естетичного виховання ╕ дозв╕лля д╕тей та юнацтва, клубних заклад╕в тощо) з прим╕щень без надання ╖м ╕ншого р╕вноц╕нного прим╕щення». Бо под╕бн╕ заз╕хання стали викликом часу, ╕ нещодавно були дуже актуальними, прим╕ром, для державного академ╕чного вокально-хореограф╕чного ансамблю «Тавр╕я». Та й сама Кримська ф╕лармон╕я, до яко╖ належать як «Тавр╕йський благов╕ст», так ╕ симфон╕чний оркестр, ансамбл╕ «Слов’яночки», «Хайтарма», джаз-рандеву - всього понад 300 д╕яч╕в культури - власного прим╕щення не ма╓, ╕ це теж не зб╕га╓ться з рекомендац╕ями, викладеними у Закон╕.
 Та п╕дштовхнуло мене до  зустр╕ч╕ з диригентом дещо ╕нше. ╤ нав╕ть не сам той конфл╕кт ╕з кримською владою з широким залученням журнал╕ст╕в, який спричинило зниження вдв╕ч╕ зароб╕тно╖ плати прац╕вникам ф╕лармон╕╖ п╕д маркою скорочення ╖хнього трудового тижня, а насамперед отой факт неповаги, я б нав╕ть сказала - зневаги, як╕ обвинувачена сторона легал╕зувала перед актив╕стами спротиву - артистами. Сталося так, що, спрямовуючи цей негатив на окремих ос╕б, чиновники в╕д м╕н╕стерства та ╖хня група п╕дтримки немовби-то дали ляпаса самому мистецтву - от╕й п╕сн╕ «Аве Мар╕я», якою так часто в╕дкриваються мистецьк╕ заходи, урочист╕й тиш╕ в зал╕, а пот╕м бурхливим оплескам. В так╕ хвилини т╕, хто на сцен╕, ╕ хто навпроти - ╓дин╕, тут в╕дбува╓ться священний процес катарсису.
 Але, як стверджу╓ Володимир Н╕коленко, м╕н╕стр культури ╕ мистецтв АРК Тетяна Умрих╕на жодного разу не була учасницею такого священнод╕йства, у всякому раз╕, що стосу╓ться камерного хору «Тавр╕йський благов╕ст». Можливо, тому вона дозволя╓ соб╕ публ╕чно характеризувати диригента цього хору як невдаху ╕ на увесь Крим стверджувати, що В. Н╕коленку н╕коли не бути Заслуженим артистом Укра╖ни.
 Каб╕нет Володимира Михайловича прикраша╓ близько 40 р╕зноман╕тних почесних грамот. Його хор зустр╕чали овац╕ями в Н╕меччин╕, Польщ╕, Франц╕╖, Большому театр╕ Москви. Але слово пан╕ м╕н╕стра може перекреслити будь-як╕ досягнення, ╕ вона не прихову╓ цього перед журнал╕стським загалом. Невже це ╕ ╓ отим самим «п╕двищенням престижност╕ профес╕╖», про яке згаду╓ться у нещодавно прийнятому Закон╕?
 Дивують ╕ деяк╕ публ╕кац╕╖ журнал╕ст╕в, котр╕ одразу ж п╕дтримали позиц╕ю сильн╕шого, зазначивши, що «Крымские «филармонисты» не спешат особо зарабатывать. От руководства и сотрудников этой организации не исходит предложений о том, как привлечь слушателя... В то же время крымские театры... собирают аншлаги на спектакли». Звичайно, якщо людина не розум╕╓, чим вишукана музика в╕др╕зня╓ться в╕д театральних спектакл╕в, ╕ що високе мистецтво - не для ледачо╖ душ╕, то не дивно ╕ що Володимира Н╕коленка тут зневажливо «величають» «худруком». Не дивно й те, що ц╕ люди, називаючи прац╕вник╕в ф╕лармон╕╖ «пострадавшей» (в лапках) стороною, зовс╕м не обурюються, що за новими розц╕нками Народна артистка (а в Криму ╖х всього п’ять) одержуватиме зарплату всього 1,8 тис. гривень ╕ змушена буде замислитися про переквал╕ф╕кац╕ю. Ну, а звичайному артистов╕ доведеться втискати сво╖ житт╓в╕ потреби у 900-1000 гривень - ╕ншого не заслужили.
 Стосунки у Володимира Н╕коленка з нин╕шн╕м м╕н╕стром мають досить давню ╕стор╕ю. Саме Тетяну Умрих╕ну звинувачу╓ Володимир Михайлович в тому, що 8 рок╕в тому його було скорочено з ус╕х посад, як╕ в╕н об╕ймав - ╕ як художнього кер╕вника «Тавр╕йського благов╕сту», ╕ як художнього кер╕вника ф╕лармон╕╖. За той час, що тривали суди по в╕дновленню на робот╕, його р╕дний «Тавр╕йський благов╕ст» зменшився з 40 до 7 ос╕б. Майже вдв╕ч╕ скоротився ╕ симфон╕чний оркестр. Ми невесело пожартували з Володимиром Н╕коленком про так звану оптим╕зац╕ю, яка прихову╓ за собою щось схоже на четвертування. Адже ╕ сьогодн╕ вар╕ант скорочення штату ф╕лармон╕╖ залиша╓ться в сил╕.
 Та як би не складалися чи╖сь особист╕ стосунки, кер╕вник, вищий за рангом, ма╓ залишатися доброзичливим ╕ справедливим, бо лише з ц╕╓╖ позиц╕╖ можна усп╕шно вт╕лювати найважлив╕ш╕ закони в життя. 15 рок╕в тому м╕н╕стр культури Укра╖ни ╤. Дзюба саме з таких м╕ркувань п╕двищив прац╕вникам ф╕лармон╕╖ зарплату вдв╕ч╕ ╕ в такий спос╕б збер╕г в Криму це вогнище високо╖ культури. Артист╕в не вимило в др╕бний б╕знес, як це сталося з тисячами л╕кар╕в, вчител╕в, нав╕ть науковц╕в.
 Так само турботливо поставився до них ╕ прем’╓р-м╕н╕стр Криму Василь Джарти, який не став розводитися про те, що кримськ╕ артисти ╕ так найбагатш╕ у св╕т╕ й потребують подальшо╖ «оптим╕зац╕╖», а пооб╕цяв забезпечити г╕дну оплату творчому складу Кримсько╖ державно╖ ф╕лармон╕╖. ╤ це буде в русл╕ стратег╕╖ нашо╖ держави, як╕й потр╕бн╕ не лише м╕н╕стри, але й таланти ╕ нац╕ональна культура, що ╓ «основним фактором самобутност╕ укра╖нського народу».

Тамара СОЛОВЕЙ.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #3 за 11.02.2011 > Тема "Резонанс"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=8648

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков