Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПОЕЗ╤Я ╤ ПРОЗА НАШОГО ЖИТТЯ
Третя зб╕рка поез╕╖ - «╥╖ написала в╕йна»…


НЕ ХОДИ НА ЛИСУ ГОРУ…
Наш╕ традиц╕╖


КАРИКАТУРИ БАТЬКА Й ЖИВОПИС СИНА
Карикатури батька викривають агресивну пол╕тику Москви, показують, що вона ╓ загрозою для всього...


РОЗПУСКА╢ТЬСЯ Л╤ЩИНА
Наш╕ традиц╕╖


ЛЮТЬ, НАД╤Я, ЛЮБОВ
На початку широкомасштабного вторгнення рос╕йських в╕йськ подруга художниц╕ попрохала ╖╖...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #52 за 25.12.2009 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#52 за 25.12.2009
НОВИЙ Р╤К ЗА НОВИМ СТИЛЕМ

ДОРОГА ДО ХРАМУ

Запитання: В чому суть розд╕лення на новий ╕ старий стил╕? Чому в б╕льшост╕ сво╖й православна Укра╖на весело святку╓ Новий р╕к в той час, коли ╕ще трива╓ р╕здвяний п╕ст?
В╕дпов╕дь: Так званий старий стиль л╕точислення (в╕домий ус╕м юл╕анський календар) був впроваджений римським ╕мператором Юл╕╓м Цезарем ╕ще за сорок ш╕сть рок╕в до Р╕здва Христового. За його наказом астроном Созиген реформував старий ╓гипетський календар, який доти д╕яв в ╕мпер╕╖. Ця реформа на той час була досить прогресивною ╕ ц╕лком виправданою, хоча календар ╕ мав певн╕ хиби й неточност╕, в результат╕ яких за 128 рок╕в його використання мала наб╕гати ц╕ла “зайва” доба. Вт╕м, в╕н був прийнятий в усьому тод╕шньому св╕т╕, а згодом його узяло й християнство, що було затверджено на I Вселенському собор╕ (325 р.).
У 1578 роц╕ Папа Римський Григор╕й XIII прийма╓ р╕шення вдосконалити старий стиль л╕точислення, зам╕нивши юл╕анський календар на б╕льш точний, новий. З його благословення група ╓вропейських учених на чол╕ з астрономом Лу╖дж╕ Л╕лл╕о ╕ виробила б╕льш точний сучасний так званий григор╕анський календар, яким ми й користу╓мося нин╕. Зг╕дно з ним п╕сля 4 жовтня 1582 року в╕дразу настало 15 жовтня.
╤сторично новий стиль прийняли спочатку католики, згодом протестанти, а там ╕ увесь св╕т. Б╕льш╕сть православних церков (у тому числ╕ й Константинопольська – Вселенський патр╕архат) також живуть за новим стилем. З ш╕стнадцяти автокефальних (самост╕йних: грецькою “автокефал╕я” – “сам головую”) православних церков лише Сербська, Грузинська, рос╕йськ╕ й укра╖нськ╕ церкви та греко-католики тримаються старого стилю.
Щоправда, додержання григор╕анського календаря православними-“новостильниками” стосу╓ться лише неперех╕дних свят – тих, як╕ не залежать в╕д дня святкування Пасхи ╕ святкуються “у числ╕”. Великдень, Вх╕д Господн╕й у ╢русалим (Вербну Нед╕лю), Вознес╕ння Господн╓ та День Свято╖ Тр╕йц╕ (П’ятидесятницю) ус╕ православн╕ святкують разом. Великдень (Пасха) зг╕дно з р╕шенням того ж таки Першого Вселенського собору в╕дзнача╓ться у першу нед╕лю п╕сля весняного р╕внодення ╕ повного м╕сяця; Вх╕д Господн╕й у ╢русалим – за тиждень до Пасхи; Вознес╕ння на сороковий, а П’ятидесятниця – на п’ятдесятий день п╕сля Великодня.
Святкування Нового року за новим стилем у нас ╓ святом св╕тським, а не церковним, ╕ ставитися до нього необх╕дно як до св╕тського. Це у першу чергу день п╕дбиття п╕дсумк╕в прожитого року, усв╕домлення допущених за цей пер╕од помилок та складання план╕в на майбутн╓. Чи в╕дзначати його? А чому б ╕ н╕? Т╕льки в╕дзначати пам’ятаючи, що надвор╕ п╕ст. Не думаю, що в╕дсутн╕сть у новор╕чну н╕ч на стол╕ алкоголю, сала ╕ я╓ць так уже з╕псу╓ це загальнодержавне свято. ╤сну╓ достатня к╕льк╕сть рибних та ╕нших вишуканих ╕ ц╕лком святкових страв та напо╖в, як╕ достойно виглядатимуть на стол╕. Та й скакати ╕ танцювати навколо ялинки зовс╕м не обов’язково, хоча це не виключа╓ наявност╕ само╖ ялинки як традиц╕йного атрибуту Нового року й об’╓кту радост╕ ваших малюк╕в: не варто позбавляти ╖х чар╕вност╕ новор╕чно╖ казки.
А щодо узгодження календар╕в та стил╕в, то, упевнений, це питання не такого уже й далекого майбутнього. Вт╕м, не в стилях справа, а в нас. Бо не важливо, який стиль надвор╕, але який в серц╕ нашому.
Буквально слово “стиль” з латинсько╖ переклада╓ться як “паличка для письма”.
╤ “паличка” ця, як ╕ все, що оточу╓ нас, насправд╕ пише лише те, що ми дозволя╓мо ╖й писати. Як ╕ сказав Господь: “Добра людина з доброго скарбу добре виносить, а лукава людина зо скарбу лихого виносить лихе” (╢вангел╕╓ в╕д Матв╕я). Неважливо, що нас оточу╓, важливо – як ми до цього ставимося. Тож хай р╕к, який наста╓, напише в наших серцях не вбиваюч╕ душу слова агрес╕╖ та нетерпимост╕, а животворч╕ слова смирення й любов╕. ╤ хай допоможе нам у цьому Бог!
З Новим роком, дорог╕ мо╖!

Прото╕╓рей
Олег Ведмеденко.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #52 за 25.12.2009 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=8281

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков