Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПОЕЗ╤Я ╤ ПРОЗА НАШОГО ЖИТТЯ
Третя зб╕рка поез╕╖ - «╥╖ написала в╕йна»…


НЕ ХОДИ НА ЛИСУ ГОРУ…
Наш╕ традиц╕╖


КАРИКАТУРИ БАТЬКА Й ЖИВОПИС СИНА
Карикатури батька викривають агресивну пол╕тику Москви, показують, що вона ╓ загрозою для всього...


РОЗПУСКА╢ТЬСЯ Л╤ЩИНА
Наш╕ традиц╕╖


ЛЮТЬ, НАД╤Я, ЛЮБОВ
На початку широкомасштабного вторгнення рос╕йських в╕йськ подруга художниц╕ попрохала ╖╖...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #51 за 18.12.2009 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#51 за 18.12.2009
«П╤СНЯ БУДЕ ПОМ╤Ж НАС!»

П╤СЕННА СВ╤ТЛИЦЯ

Бо тв╕й голос, бо тв╕й голос -
 щедра пов╕нь,
Я мов колос, зелен колос,
 нею повен.
Жовтий лист впаде
 ╕ виросте зелений,
А ти в п╕сн╕ будеш завжди
 б╕ля мене!
Володимир ╤васюк.

Нещодавно зрозум╕ла, як сильно скучила за класичною музикою. Не ст╕льки за Бахом, Бетховеном чи Шубертом, а ск╕льки за Майбородою, Лисенком… За т╕╓ю музикою, що захоплю╓, занурю╓ у вир╕й теплого, живого укра╖нського мистецтва. Саме живого, адже ст╕льки часу спливло, ст╕льки раз╕в зм╕нилася мода, але смак на вишукане ╕, в першу чергу, щире не здим╕в у серцях й умах людей, тим б╕льше таких духовно багатих, як укра╖нц╕.
«Сорочку мати вишила мен╕ червоними ╕ чорними нитками…». Хто ж не зна╓ цих чудових сл╕в з в╕домо╖ п╕сн╕?! Багато хто вп╕зна╓ янгольське в╕длуння у голосах Кв╕тки Ц╕сик (1) чи Дмитра Яремчука (2). А й справд╕. Де та любов, де та журба, якими сповнювалася музика ран╕ше, де той неосяжний д╕апазон почутт╕в, де яскрава тембральн╕сть, де сама музика, врешт╕-решт? Зда╓ться мен╕, що на не╖ ми зб╕дн╕ли, панове... Сп╕вчуваю нам ус╕м. На жаль, ми неправильно чинимо, зраджуючи й забуваючи про всю оцю красу, вс╕ оц╕ дари, якими нас благословили пророч╕ голоси справжн╕х сп╕вц╕в.
На тл╕ тяжко╖ ╕стор╕╖ укра╖нська п╕сня не всохла й не з╕в’яла. Що б не ставалося, та укра╖нц╕ завжди сп╕вали: були то запальн╕ коломийки, зворушлив╕ балади чи сумн╕ думи — наш народ крокував ╕стор╕╓ю ╕з п╕снею на устах. Ми ж ╓ св╕дками того, як ця мила серцю музика вихову╓ в нас повагу й безмежну любов до Батьк╕вщини. Та кр╕м патр╕отизму, укра╖нськ╕ п╕сн╕ в╕др╕зняються ще й музичною виразн╕стю. Фах╕вц╕, та й нав╕ть дилетанти мене зрозум╕ють: х╕ба можна не п╕дкоритися гармон╕ям та динам╕чним в╕дт╕нкам п╕сень «Цв╕те терен», «Ой лет╕ли дик╕ гуси», «Н╕ч яка, Господи, м╕сячна, зоряна…»? Тр╕шки н╕жно, тр╕шки тихо, пот╕м зненацька — наростання звуку й на яскравому п╕днесенн╕ голосний порив душ╕ й пов╕льне ╖╖ повернення до просв╕тленого початку. ╤ звуки ц╕ прост╕, тому й зрозум╕л╕ будь-кому, тому й близьк╕ справжньому укра╖нському серцю.
Власне, свого знайомства з укра╖нською п╕снею я не пригадую, бо зда╓ться, що з нею народилася, в╕д не╖ й зараз живлюся. Музична осв╕та залишила св╕й сл╕д на мо╓му св╕тогляд╕ й навчила ц╕нувати в╕чне. Але пер╕одично зм╕ню╓ться смак та настр╕й, тому й у повсякденн╕ мо╓му лунають р╕зн╕ голоси: ╕нколи Солом╕╖ Крушельницько╖ (3) чи Н╕ни Матв╕╓нко (4), сп╕в яких укв╕тчаний душею, ╕нод╕ Дмитра Гнатюка (5), чий тембр змушу╓ серце битися дедал╕ швидше, часом Володимира ╤васюка (6), п╕сн╕ якого стали живими легендами, деколи тр╕о Маренич╕в (7) та Василя З╕нкевича (8). Не можу оминути увагою Назар╕я Яремчука (9), чий талант ся╓ яскравими зорями й дос╕ для Укра╖ни й св╕ту. А що ж той св╕т? Якою в╕н чу╓ укра╖нську п╕сню, ╕ хто ╓ тими херувимами, що несуть ╕стинну музику у його серце?
Тут не можу не подякувати св╕домим укра╖нцям у д╕аспор╕, серед яких моя перлина – Кв╕тка Ц╕сик. Смак╕в ╕сну╓ в св╕т╕ безл╕ч, та жоден блаженний голос ще не проникав у мою душу так глибоко, як сп╕в прекрасно╖ Кейс╕… Життя ц╕╓╖ «американсько╖ укра╖нки» було коротким та незнаним для ╕нших, але голос ╖╖ час в╕д часу чули вс╕. Там, за океаном, вона сп╕вала для реклами «Coca-Cola» та «Ford», для к╕ноф╕льму «Ти — св╕тло мого життя», за нього одержала «Оскар», та жодного разу не тримала його в руках. Для нас же вона, та╓мна, чар╕вна, сп╕ва╓ укра╖нськ╕ мелод╕╖, ╕ так проникливо, що затамову╓ться подих. Померла в╕д раку грудей, залишивши по соб╕ невиразний, але жаданий сл╕д в╕чно╖ любов╕ до Укра╖ни. Далеко╖, неосяжно╖, ╕, здавалося б, чужо╖, аж н╕… Ближчо╖ за не╖ год╕ було й шукати.
Ось так виросла укра╖нська п╕сня ╕з фольклору й набула авторського значення, самобутнього й неповторного, як ╕ плеяда ╖╖ виконавц╕в. Ус╕ ц╕ люди — класики, як╕ зробили вагомий внесок у розвиток укра╖нсько╖ культури. Та поверн╕мося до сьогодення. Що на нас чека╓ тут? Нова реальн╕сть. ╤нколи болюча, коли ми забува╓мо про вже здобуте й вистраждане, так би мовити, намага╓мось заново винайти велосипед. Традиц╕╖, на м╕й погляд, потр╕бно берегти, ╕ у деяких сучасних виконавц╕в та гурт╕в це прекрасно виходить. Опитавши к╕лькох сво╖х найближчих друз╕в, я д╕йшла висновку, що сучасна укра╖нська естрада не зда╓ позиц╕й серед молод╕, деколи вражаючи творчою наснагою досв╕дчених сп╕вак╕в та дебютами нових виконавц╕в. Серед них ╕мена Соф╕╖ Ротару (10), Олександра Пономарьова (11), Руслани Лижичко (12), гурт╕в «Скай» (13), «Океан Ельзи» (14), «Вопл╕ В╕доплясова» (15), «Бумбокс» (16), «Друга р╕ка» (17), «Плач ╢рем╕╖» (18), «LAMA» (19) та «Скряб╕н» (20). ╤мен та назв ще безл╕ч, але визначити мен╕ довелося так мало, лише найяскрав╕шу та найв╕дом╕шу двадцятку! Залиша╓ться т╕льки уявляти, яка незл╕ченна к╕льк╕сть з╕рок ╕ще не з╕йшла для нас, звичайно╖ публ╕ки, що жада╓ соковито╖, насичено╖ музики, в як╕й не буде прим╕тив╕зму, де тексти п╕сень будуть поез╕╓ю душ╕, а мелод╕╖ — струнами. Для цього, вочевидь, нам знадобиться досв╕д попередник╕в, що дарували нам ту вишукан╕сть, теплоту й щир╕сть у музиц╕, до яко╖ прагнемо ми – укра╖нц╕! Тож спасиб╕ «Кримськ╕й св╕тлиц╕» за те, що укра╖нська музика лине до нас не лише ╕з уст людських, але й з╕ стор╕нок улюблено╖ газети. Дорога мистецтва не з╕б’╓ться, струмки, що ними тече його краса, не всохнуть ╕ «п╕сня буде пом╕ж нас»!

Христина Яцк╕в,
студентка.
м. С╕мферополь.


***
Шановн╕ «св╕тличани»! Запрошу╓мо вас взяти участь у новому п╕сенному проект╕ «Кримсько╖ св╕тлиц╕»: давайте спробу╓мо визначити гуртом двадцять найкращих, найталановит╕ших, найпопулярн╕ших укра╖нських виконавц╕в. Тих сп╕вак╕в, артист╕в минулих стол╕ть ╕ сучасност╕ (а це можуть бути оперн╕, народн╕, естрадн╕ артисти), хто завдяки сво╓му таланту п╕дносить укра╖нську п╕сню до найвищих висот, да╓ друге дихання народним, класичним творам, творить сучасну СПРАВЖНЮ укра╖нську естраду.
Разом з вар╕антами «двадцяток» надсилайте невеличк╕ розпов╕д╕, чому ви вважа╓те цих артист╕в справд╕ найкращими, як╕ п╕сн╕ у ╖хньому виконанн╕ вразили вас, проникли у вашу душу. Так само, як ╕ з найкращою п╕сенною «двадцяткою», т╕ виконавц╕, як╕ найчаст╕ше зустр╕чатимуться у ваших листах, стануть переможцями конкурсу, а читач╕, як╕ найвлучн╕ше втраплять у «двадцятку», будуть запрошен╕ на святковий ф╕нальний концерт-фестиваль, де у творчому змаганн╕ роз╕грають черговий «Св╕тличний» суперприз.
Надсилайте ваш╕ списки двадцяти найкращих укра╖нських виконавц╕в на адресу: 95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, к. 14, редакц╕я «Кримсько╖ св╕тлиц╕» з пом╕ткою «П╕сенна св╕тлиця», або на e-mail: kr_svit@meta.ua.

Ведуча «П╕сенно╖ св╕тлиц╕» Юл╕я КАЧУЛА.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #51 за 18.12.2009 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=8250

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков