Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4444)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4116)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2110)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1028)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (308)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (202)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ДМИТРО ДОНЦОВ - ТВОРЕЦЬ ПОКОЛ╤ННЯ УПА, НАСТУПАЛЬНИЙ ТА БЕЗКОМПРОМ╤СНИЙ
Тож за яку Укра╖ну? Вкотре перекону╓мося, що питання, як╕ ставив Дмитро Донцов, сьогодн╕ ╓...


ПОВЕРНУТИ ╤СТОРИЧНУ ПАМ’ЯТЬ
╤сторична пам'ять – головний феномен в╕дтворення ╕стор╕╖ сусп╕льства, кра╖ни, нац╕╖…


ОДЕСЬК╤ ДРУЗ╤ Т.Г. ШЕВЧЕНКА
В Одес╕ на той час мешкали друз╕ Тараса Григоровича, з якими в╕н п╕дтримував пост╕йний...


ПЕРША ЛАСТ╤ВКА УКРА╥НСЬКО╥ ПЕР╤ОДИКИ
Наш календар


ЯН НАГУРСЬКИЙ – ТОЙ, ХТО ПОСТАВ З МЕРТВИХ
П╕лот час╕в Першо╖ св╕тово╖ в╕йни був оголошений загиблим, про що в╕н д╕знався в середин╕ 1950-х...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #50 за 11.12.2009 > Тема ""Білі плями" історії"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#50 за 11.12.2009
ПРО ╤СТОРИЧН╤ ДАТИ ╤ САМУ ╤СТОР╤Ю

Чудернацька якась влада у нас. Щось дуже часто забува╓ нав╕ть про державн╕ свята ╕ визначн╕ дати в житт╕ Укра╖ни. Либонь прикрива╓ться ╕ншими датами. ╤ не зна╓ш, на кого скаржитись ╕ до кого апелювати. Не в╕рите?
День 14 жовтня – три╓дине свято, яке для укра╖нського народу вже давно повинно стати основним народно-державним святом, яке об’╓дну╓ вс╕х держчиновник╕в та патр╕от╕в Укра╖ни. Та не сталось. Церква, зазвичай, сво╖х свят не пропуска╓. А Всеукра╖нське об’╓днання «Свобода» виступило ╕н╕ц╕атором проведення ходи ки╖вськими вулицями з нагоди святкування Дня створення ОУН-УПА. А ось про свято Укра╖нського козацтва якось взагал╕ забули. Не згадали жодним словом Указ Президента Л. Д. Кучми в╕д 7 серпня 1999 року № 966/99 «Про установлення Дня Укра╖нського козацтва, який в╕дзначати щор╕чно 14 жовтня – в день свята Покрови Пречисто╖ Богородиц╕». У цьому роц╕ був 10-р╕чний юв╕лей. За час╕в Кучми День козацтва святкували. А сучасн╕ уряд ╕ гарант про нього нав╕ть не згадують. Х╕ба що в Запор╕жж╕, на Хортиц╕ – колисц╕ козацтва – проводились заходи. А ось зараз р╕зн╕ «козачки», напередодн╕ вибор╕в, актив╕зувались. Ганьба! Чи, може, зараз не те козацтво у нас?
Був 28 жовтня цього року ще один непол╕тичний юв╕лей, який в╕дзначив под╕ю 20-р╕чно╖ давнини. Саме в цей день 1989 року Верховна Рада ще радянсько╖ Укра╖ни ухвалила закон про державний статус укра╖нсько╖ мови, зг╕дно з яким «державн╕ муж╕» повинн╕ використовувати в ус╕х державних установах виключно укра╖нську мову, як д╕лову мову державного сп╕лкування. Тод╕ вс╕х попереджали, що з 2010 року Укра╖на повн╕стю перейде на укра╖нську мову. ╤ це в умовах радянсько╖ Укра╖ни. Але ми ж зараз — в умовах незалежност╕. Виросло ц╕ле покол╕ння, а ставлення до державно╖ мови негативне. ╤ не у молодого покол╕ння, а у середнього ╕ старшого, яке об╕йма╓ кер╕вн╕ посади ╕ саме ма╓ користуватись укра╖номовною документац╕╓ю ╕ видавати циркуляри. А що ми чу╓мо в нашому парламент╕? Народн╕ обранц╕ виступають ╕ноземною мовою! Де це у св╕т╕ бачено? А що ж громадськ╕сть? Ст╕льки розмов про р╕дну мову солов’╖ну, а про круглу дату чомусь н╕хто ╕ не згадав. Н╕ патр╕оти, н╕ державники, як╕ сам╕, перш за все, ц╕╓ю мовою, конституц╕йно закр╕пленою як ╓дина державна, сп╕лкуватись у державних установах не бажають. А може, вони — не укра╖нц╕? Ось ╕ яскрава в╕дпов╕дь щодо ставлення сучасно╖ влади до всього укра╖нського!
╤ хоч День укра╖нсько╖ писемност╕ та мови припада╓ на 9 листопада, не треба забувати про такий вагомий акт в╕д 28 жовтня 1989 року. На цей же день, 28 жовтня, припада╓ оф╕ц╕йна дата – визволення терен╕в Укра╖ни в╕д н╕мецько-фашистських загарбник╕в. Цього року — 65-та р╕чниця, яка гучно в╕дзначалась. А ще ж було ╕ Закарпаття. Тому дата визволення Укра╖ни досить суперечлива. Як ╕ час вступу укра╖нц╕в у Другу св╕тову в╕йну. Для укра╖нц╕в Друга св╕това в╕йна розпочалась одразу п╕сля Мюнхенсько╖ змови, п╕дписано╖ л╕дерами чотирьох пров╕дних ╓вропейських держав у план╕ «умиротворення» територ╕альних претенз╕й Г╕тлера о перш╕й годин╕ в н╕ч з 29 на 30 вересня 1938 року, хоча протокол датовано 29 вересня. Ця змова не т╕льки на сов╕ст╕ Г╕тлера ╕ Муссол╕н╕, а ще й Чемберлена та Даладь╓, як╕ нав’язали ╖╖ умови Президенту Чехословаччини Бенешу ╕ якого просто поставили перед фактом. Почалось розчленування Чехословаччини, яка втратила третину сво╖х земель. Вже 7 жовтня 1938 року фактично в╕докремилась Словаччина, де було створено уряд на чол╕ з╕ священиком Й. Т╕со. Формально з 11 жовтня Закарпатська Русь отримала автоном╕ю з територ╕╓ю 11 тис. кв. км ╕ населенням 552 тис. чолов╕к. В╕дчуваючи загрозу, 9 листопада 1938 року в м. Хуст для орган╕зац╕╖ оборони Карпатсько╖ Укра╖ни (Закарпатсько╖ Рус╕) була створена бойова орган╕зац╕я «Карпатська с╕ч», яка на деякий час спинила загарбницьк╕ нам╕ри одного з приб╕чник╕в г╕тлер╕всько╖ коал╕ц╕╖ Рим – Берл╕н – Ток╕о. ╤ вже в березн╕ 1939 р. в╕йська угорського адм╕рала без флоту М╕клоша Хорт╕ окупували Карпатську Укра╖ну за п╕вроку до «оф╕ц╕йного» початку в╕йни у Польщ╕. Тож ця дата початку в╕йни б╕льш правдопод╕бна. Кажуть, що не треба переписувати ╕стор╕ю. Згоден. Але спочатку ╖╖ треба ретельно вивчити ╕ дописати деяк╕ нев╕дом╕ стор╕нки, щоб не було в ╕стор╕╖ б╕лих плям.

В╕ктор ТУРЧИН.
м. Джанкой.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #50 за 11.12.2009 > Тема ""Білі плями" історії"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=8211

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков