Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
КОЗАЦЬКИЙ ДУХ ЛОХВИЧЧИНИ
Лохвиччина, попри все багатство етнокультурно╖ спадщини, до сьогодн╕ залишалася недостатньо...


ЩО 2022-Й В╤ДКРИВ УКРА╥НЦЯМ ПРО САМИХ СЕБЕ, А СВ╤ТОВ╤ – ПРО УКРА╥НЦ╤В
Ми остаточно в╕дбулися – ╕ як пол╕тична нац╕я, ╕ як держава.


КАМ╤НЬ ЗА ПАЗУХОЮ
Картинки з життя


СОБОРН╤СТЬ ПОЧИНА╢ТЬСЯ ╤З КОЖНОГО З НАС
З╕рвав прихильн╕ оплески, к╕лька поважних у журнал╕стиц╕ персон п╕д╕йшли пот╕м, дали в╕зит╕вки,...


В╤Д ПОРОШЕНКА ВИМАГАЮТЬ ПОЗБАВИТИ В╤ТАЛ╤Я КОЗЛОВСЬКОГО ЗВАННЯ «ЗАСЛУЖЕНИЙ АРТИСТ УКРА╥НИ»
Льв╕вська облрада прийняла звернення до Президента щодо позбавлення сп╕вака В╕тал╕я Козловського...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #50 за 11.12.2009 > Тема "Ми єсть народ?"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#50 за 11.12.2009
ШАНС, ЯКИЙ НЕ МОЖНА ВТРАТИТИ

МИ ╢СТЬ НАРОД!

Т╕, кого залишив небайдужими заклик цв╕ту укра╖нсько╖ нац╕╖ щодо створення Укра╖нсько╖ Народно╖ Ради, за сприяння оргком╕тету 5 грудня з╕бралися у прим╕щенн╕ товариства «Укра╖на–Св╕т» (С╕мферополь), аби провести установч╕ збори з метою створення Укра╖нсько╖ Народно╖ Ради в Криму, обрання ╖╖ кер╕вних орган╕в та визначення, хто ж представлятиме Крим на Всеукра╖нському з’╖зд╕ у Ки╓в╕.
Проводив збори заступник голови Кримського виборчого штабу В╕ктора Ющенка, голова Укра╖нсько╖ громади Криму Владислав Хмеловський, який, у першу чергу, запросив до слова владику Климента (УПЦ КП). Отже, робота розпочалася з Божого слова.
Дал╕ народний депутат к╕лькох скликань Микола Поровський, який очолю╓ громадську орган╕зац╕ю «Крим з Укра╖ною», а водночас ╓ кер╕вником презид╕╖ оргком╕тету УНР, подякував присутн╕м за ╖хню активну громадську позиц╕ю (в зал╕ були як запрошен╕ в╕дом╕ в Криму люди, так ╕ т╕, для кого джерелом ╕нформац╕╖ ╓ «Кримська св╕тлиця»). Микола Поровський назвав створення УНР реакц╕╓ю на в╕дсутн╕сть в Укра╖н╕ потужно╖ авторитетно╖ патр╕отично╖ сили, якою свого часу була громадська орган╕зац╕я РУХ, що нараховувала близько двох м╕льйон╕в сво╖х член╕в. П╕сля обговорення в Ки╓в╕ народилася нова назва та було вир╕шено, що УНР будуватиметься на особистому членств╕ з поступовим залученням до сво╖х лав парт╕й, для яких вона зможе стати над╕йною п╕дтримкою задля ╖хнього просування до влади.
Под╕бн╕ установч╕ збори в╕дбулися вже в 12 областях Укра╖ни, найзгуртован╕шими, на думку М. Поровського, вони були у Херсон╕ та ╤вано-Франк╕вську, у той час, як К╕ровоградська громада, попри заклик ╕н╕ц╕атор╕в, не схвалила як одне з найважлив╕ших р╕шень п╕дтримку на президентських виборах В╕ктора Ющенка. Претенз╕╖ до нин╕ д╕ючого Президента ╓ не лише у к╕ровоградц╕в – ╖х висловили ╕ деяк╕ з кримчан, обурюючись, що свого часу в╕н не скористався 70-в╕дсотковою народною дов╕рою або взагал╕ виголошуючи, що «його потяг вже п╕шов». Але переважна б╕льш╕сть присутн╕х, хоч теж мала що сказати критичного, виявилася мудр╕шою, усв╕домлюючи: бути ╕деальною людиною – неможливо, бути ╕деальним Президентом для 36-м╕льйонно╖ громади – фантастика. Так само, як до В╕ктора Андр╕йовича, виникатимуть питання ╕ до будь-якого ╕ншого Президента – надто вже ми р╕зн╕ у сво╖х оч╕куваннях, за сво╖м майновим станом та ╕ншими показниками. Але В╕ктор Ющенко якщо ╕ не зм╕г стати повноц╕нним гарантом Конституц╕╖, по як╕й ще до нього звикли топтатися, як по брудн╕й ганч╕рц╕, та в╕н ╓ гарантом нашо╖ незалежност╕, укра╖нсько╖ Укра╖ни, мр╕я про яку полита сльозами ╕ кров’ю багатьох покол╕нь укра╖нц╕в. ╤ це – святе, як ╕ свята та правда про наше минуле, досл╕дження яко╖ не стане визначальним завданням для жодного ╕ншого Президента. Виконуючи свою надзвичайну м╕с╕ю ╕ ставлячись до цього, як до Божо╖ запов╕д╕, В╕ктор Андр╕йович не завжди пом╕чав, що д╕╓ться навкруги, у чомусь обманюючись, щось залишаючи поза увагою ╕ таким чином потроху втрачаючи щирих соратник╕в, на м╕сц╕ яких частенько опинялися корислив╕ ╕ хитр╕ люди. Тому йому, можливо, як н╕кому ╕ншому, потр╕бна над╕йна владна «родина», яка не здасть, не п╕дведе, охоче перекладе на сво╖ плеч╕ ту частину прац╕, до яко╖ «не доходять» президентськ╕ руки. Як зауважив голова виборчого штабу В╕ктора Ющенка, заступник Пост╕йного Представника Президента Укра╖ни в Криму, а п╕сля цих збор╕в ще й голова УНР Криму Богдан Йосипович Дубас, не В. Ющенко зробив Майдан, це Майдан зробив В╕ктора Ющенка. Тож, зробивши «короля», ми не мали вважати свою м╕с╕ю виконаною ╕ нетерпляче оч╕кувати плод╕в наших спод╕вань. Доц╕льн╕ше було б ось так, як тепер мислять кращ╕ люди Укра╖ни, допомогти Президентов╕ створити оту над╕йну «родину», владну вертикаль, чим, зокрема, ╕ оп╕куватиметься УНР.
Хоча це – не орган╕зац╕я, що мислиться тимчасовою, п╕д вибори. Одним з ╖╖ пров╕дних завдань ╓ згуртування укра╖нства, що так важливо для усп╕шного державотворення, а воно — довготривалий процес. Та знов-таки найсприятлив╕ш╕ для цього умови можуть скластися лише за по-справжньому укра╖нського Президента.
Богдан Йосипович Дубас прид╕лив увагу проекту Народно╖ Конституц╕╖ (автор
В. Ющенко), ╖╖ обговоренню у найширших колах, що викликало у людей чимало побажань ╕ зауважень, над якими тепер працюють у Ки╓в╕. Не об╕йшлося з цього приводу ╕ без суперечок у зал╕, бо хтось бажав бачити Конституц╕ю не у вигляд╕ проекту, а вже досконалою чи то не до к╕нця усв╕домлював роль народу у проведенн╕ референдуму. Знайшлися ╕ противники закладено╖ у проект╕ мажоритарно╖ системи, щоправда, зда╓ться, лише на р╕вн╕ вибор╕в до ВР Укра╖ни.
Але вс╕ з╕йшлися на тому, що Укра╖н╕ потр╕бен моральний Президент, а цю перев╕рку пройшов ╕ витримав поки що лише В╕ктор Андр╕йович.
Богдан Йосипович нав╕в, зокрема, сумну статистику стосовно руйнац╕╖ церков ╕ мечетей (щодо останн╕х, то з 400 на недавн╕й час не лишалося жодно╖!). Але сьогодн╕ люди повертаються до в╕ри, ╕ для них важливо, що ╕ Президент ╖хн╕й – по-справжньому в╕руюча людина. А ще – в╕н веде народ додому, в ╢вропейський д╕м, де завжди були сво╖ми ╕ бажаними наш╕ пращури княжо╖ доби. Богдан Дубас також пов╕домив, що, за даними незаангажованих соц╕олог╕в, рейтинг В╕ктора Ющенка за останн╕ три м╕сяц╕ зр╕с з трьох до дванадцяти в╕дсотк╕в.
В обговоренн╕ велике значення надавалося тем╕ молод╕ ╕, можливо, тому, що при обранн╕ кер╕вних орган╕в там навряд чи хтось опинився молодше 30 рок╕в, один ╕з присутн╕х молодих людей пров╕в бунт╕вну акц╕ю, яка полягала у запереченн╕ щодо вс╕х питань, котр╕ виносилися на голосування. Думаю, що «молоде крило» з часом з’явиться ╕ у кримськ╕й УНР. Вт╕м, молод╕сть – це ще не ╓дине, що гаранту╓ усп╕шн╕сть. ╤ на найскладн╕шому етап╕ становлення значно б╕льше корист╕ може принести поважна професура, поле впливу яко╖ – багаточисельн╕ студентськ╕ аудитор╕╖, що ╕ формуватимуть отой резерв, без якого страшно зазирати у майбутн╓.
Страшно зазирати туди ╕ якщо не буде враховано т╕ помилки помаранчево╖ влади, що стали зрозум╕лими з часом. А це не проведення люстрац╕╖, послугування державних муж╕в чужою мовою, не притягнення до в╕дпов╕дальност╕ тих, хто нашкодив держав╕ (пропозиц╕╖ Богдана Яворського), фактичне безправ’я народу, надм╕рна к╕льк╕сть депутат╕в, у тому числ╕ в Криму та багато ╕ншого.
Подивований повед╕нкою деяких радикал╕в, Микола Поровський запитав (звертаючись, у першу чергу, певне, до них):
— Подумайте про себе, а чи ви зробили от╕ десять крок╕в назустр╕ч людям, за як╕ карта╓те Президента?
До реч╕, ки╖вський г╕сть пооб╕цяв орган╕зувати гарантовану п╕дтримку «Кримськ╕й св╕тлиц╕», яка, на мою думку, от╕ кроки таки зробила, хоча ╕ в 2006 роц╕ вис╕ла на волосинц╕, та й сьогодн╕ – на меж╕ виживання. Тож мен╕ було г╕рко чути оц╕ закиди, бо й п╕д час зас╕дання я обм╕рковувала слова одн╕╓╖ з промовляючих, яка бачила в УНР ╕ ту силу, що допоможе конкретному рядовому укра╖нцев╕ у вир╕шенн╕ його житт╓вих проблем. Ось тод╕, на мою думку, УНР д╕йсно б привабила всю укра╖нську громаду Криму, яка бажала б спостер╕гати не лише за «журавлем» у неб╕, але й мати «синицю» в руц╕. (До реч╕, повага до людини та ╖╖ потреб заф╕ксована ╕ в нов╕й Конституц╕╖).
Свого часу саме за рахунок роботи Громадських приймалень, де юристи здеб╕льшого готували позови до суду в╕д «д╕тей в╕йни», зробила св╕й шалений рейтинг Юл╕я Тимошенко разом з пол╕тичним блоком власного ╕мен╕. А люди одержали по «синиц╕», хоча хтось лише по над╕╖ ╖╖ сп╕ймати.
Напередодн╕ з╕брання з метою утворення УНР в Криму, виступаючи на «Большой политике с Евгением Киселевым», Юл╕я Володимир╕вна, не кл╕пнувши оком, висувала президентську програму В. Ющенка 2004 року як свою власну на майбутн╓, н╕ словом не згадуючи про так званий «укра╖нський прорив» чи то погашення заборгованост╕ населенню за радянськими вкладами ╕, звичайно ж, про «вдал╕» газов╕ домовленост╕ Укра╖ни з Рос╕╓ю.
Важко пов╕рити, що за оту примарну «синицю» населення готове пробачити прем’╓ров╕ ус╕ ╖╖, м’яко кажучи, прорахунки. А ось щодо Президента – цього судять суворо.
Н╕, наш народ не продажний, але, окр╕м красивих гасел, йому потр╕бна реальна п╕дтримка: безкоштовна порада юриста, сво╓ «лобб╕» в органах соцзахисту, ком╕тет╕ захисту прав споживач╕в, м╕ськрад╕ тощо, а можливо, й просто ╕нод╕ шматок хл╕ба. Адже силою, що рухала громадськими орган╕зац╕ями 20 рок╕в тому, було прагнення свободи, в╕льного волевиявлення, чого люди були позбавлен╕ практично все життя. Тож коли розправилася стиснута пружина, вона вив╕льнила енерг╕ю, що оволод╕ла м╕льйонами. Довг╕ роки потому принижень, оч╕кування та обману зробили людей ╕ншими. Останн╕й спалах ╖хньо╖ над╕╖ на краще осяяв увесь св╕т п’ять рок╕в тому, але вони так ╕ не побачили н╕ «журавля», н╕ «синиц╕». Тому, на мою думку, новостворювана УНР ма╓ бути готовою под╕лити моральну в╕дпов╕дальн╕сть з владою, якщо зможе серйозно вплинути на ╖╖ формування.
А сьогодн╕? Професор Василь Пикалюк слушно нагадав про необх╕дн╕сть створення Укра╖нського Дому. Саме там УНР могла би працювати за р╕зними програмами, у тому числ╕ й конкретно допомагаючи людям, в╕дроджуючи при цьому ╖хню г╕дн╕сть. Аби т╕ не забували, що вони не «бидло ╕ не козли», а Укра╖ни «доньки ╕ сини».
До цього залиша╓ться додати, що Кримську УНР на чол╕ з Богданом Дубасом було створено, в зал╕ пролунав Г╕мн Укра╖ни, а також обрано кер╕вний орган з 27 ос╕б, частина з яких по╖де на з’╖зд до Ки╓ва, що в╕дбудеться 20 грудня.

Тамара СОЛОВЕЙ.
Фото О. Носаненка

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #50 за 11.12.2009 > Тема "Ми єсть народ?"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=8202

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков