Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4446)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4116)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2110)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1028)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (311)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (202)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПУТ╤Н ЗАГНАВ СЕБЕ У ПАСТКУ:
Дан╕лов попередив про наближення катастрофи в Рос╕╖…


УКРА╥НА ПРОТИ РАШИЗМУ
Рашизм – це як╕сно нова форма тотал╕тарно╖ ╕деолог╕╖ ╕ практики…


СТАЛЕВ╤ ДУХОМ
Фотовиставка Костянтина Сови «Сталев╕ духом» - це вираження шани б╕йцям ╕ розпов╕дь...


«ФАРС НА БОЛОТАХ»: п╕сля 17 березня пут╕н ма╓ стати «так званим президентом»
Як╕ ще зм╕сти та смисли можна знайти в беззм╕стовних рос╕йських «виборах»...


ПОСЛАННЯ ПУТ╤НА ПАРЛАМЕНТУ ТА ПОХОРОН НАВАЛЬНОГО
Як вони характеризують стан кремл╕вського режиму…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #49 за 04.12.2009 > Тема "Резонанс"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#49 за 04.12.2009
ЧИ ВРЯТУ╢ СУСП╤ЛЬСТВО УКРА╥НСЬКА НАЦ╤ОНАЛЬНА РАДА?

26 листопада у Севастопол╕ в╕дбулися установч╕ збори новостворено╖ громадсько╖ орган╕зац╕╖ Укра╖нська Нац╕ональна Рада. Зах╕д викликав чималий ╕нтерес у громадськост╕ м╕ста. На установч╕ збори, як╕ пров╕в голова оргком╕тету Василь Касюк, прибули ╕ столичн╕ гост╕ – голова виконавчого ком╕тету Укра╖нсько╖ Нац╕онально╖ Ради Микола Поровський та голова Сп╕лки оф╕цер╕в Укра╖ни В’ячеслав Б╕лоус. Благословив з╕брання арх╕мандрит Серафим.
Микола Поровський прив╕тав присутн╕х та пояснив нагальну потребу сусп╕льства у так╕й громадськ╕й орган╕зац╕╖:
— П╕д час святкування 20-р╕ччя Народного Руху Укра╖ни виникла ╕дея заснувати потужну, впливову громадську орган╕зац╕ю, якою свого часу був Народний Рух до перетворення його в парт╕ю.
Тод╕ НРУ нал╕чував близько двох м╕льйон╕в ос╕б, був здатним створити ланцюг в╕д Львова до Ки╓ва та обрати до Верховно╖ Ради 120 депутат╕в в умовах комун╕стично╖ протид╕╖. Спираючись на величезну п╕дтримку людей, тод╕шн╕й Народний Рух зм╕г змусити Верховну Раду Х╤, ще комун╕стичного скликання, зм╕нити так виборчий закон, як того вимагало сусп╕льство, провести демократичн╕ зм╕ни до закону про вибори ╕ на ц╕й основ╕ провести до ВР тих депутат╕в, як╕ п╕дготували ухвалення Акта державно╖ незалежност╕ Укра╖ни. 
Сьогодн╕ в╕дчува╓ться потреба в так╕й громадськ╕й орган╕зац╕╖, яка би була здатна примусити владу зм╕нити виборчий закон ╕з системи, коли депутат╕в обирають списком, на мажоритарний принцип, коли депутата обирають люди, посилають його до ВР ╕ вимагають зв╕ту за р╕вень життя. Обраний людьми депутат не буде кнопкодавом й в╕дпов╕датиме перед тими, хто його обрав.
╤дею створення тако╖ орган╕зац╕╖ п╕дхопила молодь: студенти Ки╓во-Могилянсько╖ академ╕╖, ун╕верситету ╕мен╕ Т. Шевченка, молодь ╕з громадських орган╕зац╕й “Патр╕от”, “Студентське братство”, “Студентська сп╕лка”.
Як╕ завдання ставить перед собою ця громадська орган╕зац╕я?
Найперше – залучити до державотворчих процес╕в молодь. Засновники першого Руху – люди вельми поважного в╕ку, спираючись на св╕й досв╕д, прагнуть виростити нову ел╕ту патр╕от╕в нашо╖ держави. Адже з трьох завдань, як╕ ставив перед собою перший Рух, виконане лише одне: проголошена незалежн╕сть Укра╖ни. За два ╕нш╕ завдання: соц╕альну справедлив╕сть та нац╕ональне в╕дродження – ще треба боротися.
Виника╓ ще одне лог╕чне запитання, чи буде брати участь у виборах Укра╖нська Нац╕ональна Рада? Напряму – н╕, бо вона не ╓ суб’╓ктом вибор╕в. Але, спираючись на авторитет знаних у кра╖н╕ людей, що ув╕йшли до орган╕зац╕╖, ми спод╕ва╓мося впливати на переб╕г ус╕х пол╕тичних под╕й у держав╕, в тому числ╕ й вибор╕в. Укра╖нська Нац╕ональна Рада скаже сво╓ слово, кого з кандидат╕в у президенти ми будемо п╕дтримувати, хоча ми не сп╕вв╕дносимося з жодним ╕з пол╕тичних штаб╕в. Вибори через п╕втора м╕сяця зак╕нчаться, а Укра╖нська Нац╕ональна Рада ╓ ╕ буде.
З’ясувавши завдання громадсько╖ орган╕зац╕╖ у масштаб╕ вс╕╓╖ Укра╖ни, з╕брання перейшло до завдань ╖╖ севастопольського в╕дд╕лення. Специф╕ка рег╕ону вимагала окреслення проблем, як╕ однозначно заважають державотворенню. Одн╕╓ю з найболюч╕ших ╓ ╕нформац╕йний прост╕р м╕ста. Позаяк виважений ╕ скрупульозний анал╕з ц╕╓╖ проблеми Миколою Владз╕м╕рським мав широкий розголос ╕ став предметом обговорення у м╕ст╕ вже п╕сля зак╕нчення установчих збор╕в, наведу його без сутт╓вих скорочень:
— Переважна б╕льш╕сть засоб╕в масово╖ ╕нформац╕╖ в Севастопол╕, — вважа╓ допов╕дач, — належать ╕ контролюються рос╕йським кап╕талом, власниками з пророс╕йськими поглядами, або такими, як╕ живуть за межами Укра╖ни. У кра╖нах розвинено╖ демократ╕╖ такий факт не мав би вир╕шального впливу, бо там, як правило, ТБ ╕сну╓ як вид комерц╕╖. На постколон╕альному ж простор╕ комерц╕я т╕сно переплетена ╕з пропагандою та нав’язуванням укра╖нцям чужо╖ ментальност╕, чужих культурних, духовних та моральних ц╕нностей.
Одним ╕з сутт╓вих недол╕к╕в таких ЗМ╤ ╓ використання журнал╕стами ╕нформац╕╖ з неукра╖нських джерел. Св╕дом╕сть та морально-психолог╕чний стан населення мусили б стати об’╓ктом нашо╖ нац╕онально╖ безпеки.
На погляд фах╕вц╕в, така залежна ╕нформац╕йна пол╕тика добре спланована як зсередини, так ╕ ззовн╕ держави. Далеко не вся ╕нформац╕я, що надходить у державу, слугу╓ ╖╖ ╕нтересам. Б╕льше того, за рахунок такого ╕нформац╕йного впливу ╕нш╕ кра╖ни усп╕шно розв’язують сво╖ проблеми. Ми ж, зам╕сть нормального ╕ цив╕л╕зованого ╕нформац╕йного простору, ма╓мо дез╕нформац╕йний... Фактично це ╓ ╕нформац╕йна зброя наступального характеру. Саме за допомогою ЗМ╤ та прояв╕в масово╖ культури споживачев╕ накидаються чуж╕ стереотипи мислення. Найб╕льшою небезпекою ╓ те, що фронт “холодно╖ в╕йни” переноситься з м╕ждержавного р╕вня на внутр╕шньонац╕ональний.
Б╕льш╕сть газет, телеканал╕в, ╕нтернет-сайт╕в нашого рег╕ону ╓ недружн╕ми до Укра╖нсько╖ держави, до укра╖нського народу, його культури, звича╖в, рел╕г╕╖, ╕стор╕╖, тому легко передбачити результати вибор╕в, як президентських, так ╕ парламентських.
Наприклад, у Севастопол╕ на попередн╕х виборах городяни пов╕рили пол╕тиканам, що ╖м не дають сп╕лкуватись рос╕йською мовою, читати газети, як╕ в м╕ст╕ – виключно рос╕йськомовн╕, чи дивитись безмежну к╕льк╕сть рос╕йськомовних програм, а головне, що ╖х за це пересл╕дують.
У ЗМ╤ в╕дсутн╕ дискус╕╖ м╕ж парт╕ями, виступи пол╕тик╕в ведуться переважно в режим╕ монологу. Якщо йде якась передача у прямому еф╕р╕, то ╕сну╓ цензура анон╕мних редактор╕в, як╕ не допускають альтернативних думок. Як не погодитись ╕з словами л╕дера Укра╖нсько╖ народно╖ парт╕╖ Юр╕я Костенка: “Не ╓ та╓мницею, що сьогодн╕ волевиявлення в Севастопол╕ дуже важко формувати, тим б╕льше демократично, тому що в Севастопол╕ д╕╓ антиукра╖нська система, вплив яко╖ сьогодн╕ неможливо зупинити”.
Севастопольська рег╕ональна державна телерад╕окомпан╕я (СРДТРК) ма╓ найб╕льшу к╕льк╕сть годин мовлення. Незважаючи на державну приналежн╕сть, пом╕тний вплив на формування програмово╖ пол╕тики з боку р╕зних пол╕тичних сил. Для поширення сво╖х погляд╕в антиукра╖нськ╕ пол╕тичн╕ парт╕╖ винаймають окремих журнал╕ст╕в ╕ роблять антидержавн╕ заяви. Наприклад, представник Блоку л╕вих сил Юр╕й Загородн╕й СДПУ(о) нещодавно заявив: «Чем раньше помаранчевая власть будет выброшена на свалку истории, тем лучше».
“Народний канал” належить Севастопольськ╕й м╕ськрад╕. Як ╕ газета «Севастопольские известия», в╕н жорстко контролю╓ться Парт╕╓ю рег╕он╕в, депутати яко╖ представляють б╕льш╕сть у м╕ськрад╕. Почина╓ться трансляц╕я програм з г╕мну Севастополя в агресивному вар╕ант╕ виконання, часто повторю╓ться не менш агресивною пол╕тичною рекламою – маршем в╕д Блоку Натал╕╖ В╕тренко з╕ словами ворожнеч╕ «Враг наглее и спесивей», «Дадим отпор оранжевым нацистам», «Такое дело по плечу лишь прогрессивным социалистам» ╕ т. п. Подання новин, коментар╕в, ╕нтерв’ю носять на соб╕ глибоко парт╕йний в╕дбиток.
Телеканал НТС (Независимое телевидение Севастополя) ╓ укра╖нофобським й таким, що нехту╓ законами Укра╖ни, як╕ стосуються ╕нформац╕йного простору. Наприклад, р╕к тому НТС влаштував показове цькування вчительки укра╖нсько╖ мови за ╖╖ патр╕отичн╕ висловлювання, в результат╕ чого вона зв╕льнилась з роботи.
18 травня 2009 р. в День пам’ят╕ жертв депортац╕╖ ╕ пол╕тичних репрес╕й на НТС було показане ╕нтерв’ю з промосковським ╕сториком Андр╕╓м Ставицьким, який назвав депортац╕ю ╓дино можливим «гуманним» методом щодо кримськотатарського народу. Ц╕ слова неодноразово повторювались в еф╕р╕ телеканала. Таким чином НТС зробило незаконну ╕ неморальну спробу виправдовування депортац╕╖ як способу покарання людей за етн╕чною ознакою.
Прикладами пропаганди розпалення м╕жрег╕онально╖ ворожнеч╕, нетерпимост╕ за культурною ознакою ╓ сюжет в╕д 21 серпня 2009 р. «Фашисти не пройдуть», присвячений презентац╕╖ парт╕╓ю «Свобода» у С╕мферопол╕ книги «Див╕з╕я СС Галичина». Журнал╕ст телеканала НТС стверджував: «Напомню, в дивизии жители Западной Украины воевали на стороне фашистской Германии против советского народа».
Досить часто в еф╕р╕ НТС з’являються сюжети, як╕ сво╖м зм╕стом ╕ характером коментар╕в журнал╕ст╕в ставлять п╕д сумн╕в територ╕альну ц╕л╕сн╕сть Укра╖ни, зокрема, щодо приналежност╕ Севастополя ╕ Криму Укра╖н╕.
Вважаю, що нам треба закликати Нац╕ональну Раду Укра╖ни з питань телебачення ╕ рад╕омовлення та Державний ком╕тет телебачення та рад╕омовлення Укра╖ни до застосування щодо антидержавно╖ д╕яльност╕ телеканала НТС найсувор╕ших заход╕в зг╕дно з чинним законодавством.
Телеканал “Первый севастопольский” контролю╓ться Парт╕╓ю рег╕он╕в ╕ ма╓ також укра╖нофобську, антидержавну, промосковську спрямован╕сть матер╕ал╕в. В╕н присутн╕й у кабельних мережах.
ТРК ВМС ВР Укра╖ни «Бриз» сто╖ть на державних позиц╕ях, велику увагу прид╕ля╓ висв╕тленню поточних под╕й у В╕йськово-Морських силах Укра╖ни, укра╖нськ╕й ╕стор╕╖, розв╕нчуванню пол╕тичних м╕ф╕в, висв╕тленню культурних под╕й у м╕ст╕.
На пророс╕йських пол╕тик╕в у Севастопол╕ працю╓ величезна потуга як м╕сцевих ╕ столичних, так ╕ московських друкованих ЗМ╤.
«Севастопольские известия» — газета м╕ськради, контролю╓ться Парт╕╓ю рег╕он╕в, депутати яко╖ представляють б╕льш╕сть. У н╕й друкуються р╕шення орган╕в м╕сько╖ влади, под╕╖ сусп╕льно-пол╕тичного, культурного життя рег╕ону. Багато матер╕ал╕в, спрямованих проти м╕сько╖ державно╖ адм╕н╕страц╕╖ ╕ ╖╖ глави Серг╕я Куницина, газета укра╖нофобська, промосковська. Опубл╕кован╕ матер╕али почасти корелюють з матер╕алами газети «Рег╕он — Севастополь», що п╕дтверджу╓ парт╕йний контроль над газетою.
«Севастопольская правда» — газета м╕сцевих комун╕ст╕в. Спрямован╕сть — укра╖нофобська, антипрезидентська, антидержавна, промосковська. Як приклад, 10.09.2009 опубл╕кован╕ статт╕ з агресивними назвами ╕ таким самим зм╕стом «Заржавелая Украина» и «Украина – нация идиотов».
«Слава Севастополя» — сусп╕льно-пол╕тична м╕ська газета, пом╕рковано лояльна до держави. Щоправда, сутт╓ва частина матер╕ал╕в друку╓ться на комерц╕йн╕й основ╕, отже, там знаходять прихисток для сво╖х антиукра╖нських погляд╕в ╕ од╕озн╕ депутати.
«Рег╕он — Севастополь» — парт╕йна газета м╕сцево╖ орган╕зац╕╖ Парт╕╖ рег╕он╕в, ма╓ тираж в╕д 25000 до 100000 прим╕рник╕в. Спрямован╕сть газети — укра╖нофобська, промосковська, публ╕ку╓ анон╕мн╕ статт╕ проти глави Каб╕нету М╕н╕стр╕в Укра╖ни ╕ л╕дера БЮТ Юл╕╖ Тимошенко, проти м╕сько╖ державно╖ адм╕н╕страц╕╖ та ╖╖ глави Серг╕я Куницина. Як приклад непрофес╕йност╕ ╕ нетолерантност╕ можна навести матер╕ал в╕д 26.09.2009 р. «Событие, всколыхнувшее город» – без п╕дпису, ╕з цитуванням анон╕мних джерел з ╕нтернету ╕ заклика╓: «Поднимаем город, иначе нас задавят оранжевые твари!». Зрозум╕ло, що в н╕й публ╕куються ╕ укра╖нофобськ╕ статт╕ сумнов╕домого укра╖ноненависника Дмитра Табачника.
У друкарн╕ газети Чорноморського флоту «Флаг Родины» друкуються газети «Российская община Севастополя» та «Русичи» — з накладом 25000 прим╕рник╕в ╕ безкоштовним поширенням. Спрямован╕сть публ╕кац╕й у цих газетах — монарх╕чна, укра╖нофобська. «Русичи» вида╓ться з благословення патр╕арха Московського ╕ Вс╕я Рус╕ Алекс╕я ╤╤.
╢ всього дв╕ газети, як╕ висв╕тлюють проблеми м╕ста ╕ рег╕ону з державницьких позиц╕й ╕ як╕ видаються укра╖нською мовою. Це «Флот Укра╖ни» — видання М╕н╕стерства оборони Укра╖ни. Газета виходить дв╕ч╕ на тиждень ╕ висв╕тлю╓ питання бойово╖ п╕дготовки укра╖нських моряк╕в, розвиток нац╕онального флоту в контекст╕ пол╕тичних проблем, в╕йськового сп╕вроб╕тництва, хрон╕ку, факти ╕ под╕╖ на флот╕, ма╓ ╕сторичн╕, л╕тературн╕ публ╕кац╕╖, огляди пол╕тичного життя м╕ста, рег╕ону ╕ держави.
Щотижнева всеукра╖нська громадсько-пол╕тична та л╕тературна газета «Кримська св╕тлиця» – це Надзвичайний ╕ Повноважний представник укра╖нства в кримськ╕й автоном╕╖. Вона — ╓дина системно сто╖ть на захист╕ культурних, мовних та рел╕г╕йних прав укра╖нц╕в Криму. Проти газети пост╕йно трива╓ п╕дкилимна боротьба, у результат╕ яко╖ вона не ма╓ достатнього ф╕нансування.
До найб╕льш впливових у Севастопол╕ ╕нтернет-ресурс╕в, на яких можна нав╕ть спостер╕гати зростання напруженост╕ в сусп╕льств╕, що переважно привноситься ззовн╕, варто в╕днести розд╕л «Пол╕тика» на севастопольському сайт╕ http://sevastopol.╕nfo ╕ новинний портал ForPost http://sevastopol.su/.
На обох ресурсах пану╓ мова ворожнеч╕ у вигляд╕ прямих ╕ безпосередн╕х заклик╕в до насильства, виправдання ╕сторичних випадк╕в насильства ╕ дискрим╕нац╕╖, створення негативного образу укра╖нсько╖ нац╕╖, згадування ╖╖ у зневажливому контекст╕. Ресурси жорстко адм╕н╕струються. Простежу╓ться пряме або непряме керування цих сайт╕в, координац╕я з рос╕йськими ╕нтернет-ЗМ╤.
На вказаних ресурсах йде бурхлива аг╕тац╕я за бойкот вибор╕в, за сепаратизм, штучно порушуються мовн╕ питання.
З укра╖нськомовних ресурс╕в ╕нтернету ╓ позитивний приклад порталу «Укра╖нське життя в Севастопол╕». Це – суто укра╖нський ресурс з ╕нформац╕╓ю про укра╖нськ╕ орган╕зац╕╖ м╕ста, ма╓ великий б╕бл╕отечний ресурс з ретельно п╕д╕брано╖ ╕нформац╕╖. До порталу входять б╕льше 20 сайт╕в, як╕ щодоби в╕дв╕дують б╕льше 15 тисяч користувач╕в Мереж╕.
До ╕нформац╕йного простору можна в╕днести б╕гборди, лист╕вки та ╕ншу аг╕тац╕йну продукц╕ю, адже вона сутт╓во вплива╓ на пол╕тичний виб╕р севастопольц╕в.
Народний депутат ╤нна Богословська ще до початку виборчих перегон╕в розпочала незаконну аг╕тац╕йну президентську кампан╕ю ╕ робить резонансн╕ заяви, що порушують м╕жнац╕ональний мир та заз╕хають на територ╕альну ц╕л╕сн╕сть держави. Так, на численних б╕гбордах з ╖╖ зображенням були розм╕щен╕ написи «Крим – укра╖нський?», «Крим – татарський?» ╕ на противагу запитувальним ╕нтонац╕ям – стверджувальний слоган «Крым – русский». Також вона незаконно заклика╓ до сп╕льного керування територ╕╓ю м. Севастополя Рос╕╓ю й Укра╖ною. Компетентн╕ органи поки що не в змоз╕ припинити антидержавн╕ заклики п. Богословсько╖.
Рада нац╕онально╖ безпеки Укра╖ни неодноразово розглядала питання ╕нформац╕йно╖ безпеки держави, але сутт╓вих зрушень, зокрема в нашому рег╕он╕, поки що не пом╕тно. В ╕нформац╕йному план╕ Севастополь ╕ Крим – це небезпечн╕ територ╕╖.
Очевидно, що вимогою часу ╓ згуртування Укра╖нсько╖ нац╕╖ ╕ одним ╕з шлях╕в цього ╓ повернення ╕нформац╕йного простору п╕д контроль Укра╖нського народу та укра╖нських закон╕в.
Допов╕дь Миколи Владз╕м╕рського зачепила за живе не лише укра╖нц╕в. Протягом тижня вона жваво обговорювалася недружн╕ми до Укра╖ни ЗМ╤.
Установч╕ збори тривали к╕лька годин й зак╕нчилися затвердженням резолюц╕╖ та обранням делегат╕в на з’╖зд Укра╖нсько╖ Нац╕онально╖ Ради, що в╕дбудеться в Ки╓в╕ 20 грудня.

Л╕д╕я Степко.
м. Севастополь.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #49 за 04.12.2009 > Тема "Резонанс"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=8163

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков