Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
«З НАБЛИЖЕННЯМ НЕБЕЗПЕКИ ДО НЕ╥ ВЕРТАВ ДОБРИЙ НАСТР╤Й»
Про траг╕чну долю в╕дважно╖ розв╕дниц╕ холодноярських повстанц╕в Ольги...


НА ЗАХИСТ╤ НАШО╥ СТОЛИЦ╤
Виставка висв╕тлю╓ знаков╕ под╕╖ во╓нно╖ ╕стор╕╖ Ки╓ва…


╤СТОР╤Я УКРА╥НИ В╤Д МАМОНТ╤В ДО СЬОГОДЕННЯ У 501 ФАКТ╤
Не вс╕м цим фактам знайшлося м╕сце у шк╕льних п╕дручниках, але саме завдяки ╖м ╕стор╕я ста╓ живою...


ДМИТРО ДОНЦОВ - ТВОРЕЦЬ ПОКОЛ╤ННЯ УПА, НАСТУПАЛЬНИЙ ТА БЕЗКОМПРОМ╤СНИЙ
Тож за яку Укра╖ну? Вкотре перекону╓мося, що питання, як╕ ставив Дмитро Донцов, сьогодн╕ ╓...


ПОВЕРНУТИ ╤СТОРИЧНУ ПАМ’ЯТЬ
╤сторична пам'ять – головний феномен в╕дтворення ╕стор╕╖ сусп╕льства, кра╖ни, нац╕╖…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #43 за 23.10.2009 > Тема ""Білі плями" історії"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#43 за 23.10.2009
СЕВАСТОПОЛЬ — М╤СТО РУСЬКО╥ СЛАВИ

«Геро╖чна оборона Севастополя 1854-1855 рок╕в п╕д час Кримсько╖ в╕йни. Севастополь — м╕сто русько╖ слави». Ц╕ два речення в╕дом╕ нин╕ б╕льшост╕ громадян Рос╕йсько╖ Федерац╕╖ й Укра╖ни. У них закладено тези, як╕ може самост╕йно розвинути будь-яка людина, нав╕ть не знаючи ╕сторичних факт╕в. Мовляв, як╕сь окупанти вдерлися до Криму, щоб захопити «╕сконно» рос╕йськ╕ земл╕. Але тут ╖м на завад╕ став Севастополь, який геро╖чно захищали рос╕йськ╕ солдати й матроси.
Найоб╕знан╕ш╕ громадяни, як╕ вивчають ╕стор╕ю за художн╕ми творами: романами й ╕гровими к╕ноф╕льмами. Про те, що «╕сконно рос╕йськ╕ земл╕» Рос╕йська ╕мпер╕я загарбала лише за 71 р╕к до згаданих под╕й, вони чомусь забувають. Багато громадян нав╕ть не знають, чим завершилися оборона Севастополя ╕ Кримська в╕йна — перемогою чи поразкою. А варто було б поставити соб╕ бодай так╕ запитання. Чому окупанти з’явилися на Кримському п╕востров╕ лише восени 1854 року, тод╕ як початок ц╕╓╖ в╕йни — л╕то 1853-го? Отже, почалася в╕йна десь в ╕ншому м╕сц╕. А де саме це сталося ╕ як? ╤ нарешт╕, хто ж розпочав в╕йну?
У середин╕ XIX стор╕ччя Рос╕йська ╕мпер╕я намагалася поширити сво╖ волод╕ння ╕ впливи на Балканах та Близькому Сход╕. Зокрема, вона прагнула встановити протекторат над Молдав╕╓ю, Волощиною, Болгар╕╓ю й Серб╕╓ю ╕ мала нам╕р окупувати Стамбул разом ╕з протоками Босфором ╕ Дарданеллами. Приводом до початку зд╕йснення цих заз╕хань стала вимога рос╕йського ╕мператора Миколи ╤ про надання йому прав захисника православного населення Туреччини. Турецький уряд у травн╕ 1853 року категорично в╕дмовився задовольнити вимоги царського уряду. Тод╕ Рос╕йська ╕мпер╕я оголосила про розрив дипломатичних в╕дносин ╕з Туреччиною. А 21 червня (3 липня) 1853 року рос╕йськ╕ в╕йська вступили у дунайськ╕ княз╕вства Молдав╕ю ╕ Волощину, що перебували п╕д протекторатом турецького султана. У листопад╕ того самого року Чорноморський флот Рос╕йсько╖ ╕мпер╕╖ було вислано до турецького узбережжя Чорного моря. Турецький флот вступив у б╕й з нападниками б╕ля сво╖х берег╕в, але зазнав поразки б╕ля м╕ста Синопа. Наприк╕нц╕ 1853 року Рос╕йська ╕мпер╕я розпочала вторгнення до Туреччини суходолом з боку Кавказу в напрямку на Ерзерум.
Навесн╕ наступного, 1854 року, рос╕йське в╕йсько перейшло р╕чку Дунай ╕ вступило до Болгар╕╖, маючи на мет╕ рухатися дал╕ у напрямку Стамбула. Тод╕ на прохання Туреччини у в╕йну вступили ╖╖ союзники: Великобритан╕я, Франц╕я ╕ Сардин╕я.
У червн╕-липн╕ 1854 року вони висадили 70-тисячний десант б╕ля м╕ста Варни (Болгар╕я). В╕йська союзник╕в змусили рос╕йське в╕йсько в╕дступити аж за р╕чку Прут, а ╖хн╕й флот заблокував порти Рос╕йсько╖ ╕мпер╕╖ на Чорному мор╕ й висадив десант на Кримському п╕востров╕. Це сталося 2 (14) вересня 1854 року б╕ля м╕ста ╢впатор╕я.
Отже, в╕йська союзник╕в прийшли до Криму не як агресори, а у в╕дпов╕дь на агрес╕ю, щоб приборкати загарбника. Ста╓ зрозум╕лим, чому в╕йська Великобритан╕╖, Франц╕╖, Туреччини й Сардин╕╖ з’явилися на Кримському п╕востров╕, а також чому в св╕тов╕й ╕стор╕╖ ця в╕йна в╕дома не як Кримська, а як Сх╕дна в╕йна 1853-1856 рок╕в.
Восени 1854 року десант союзник╕в п╕д командуванням французького маршала Сен-Арно попрямував в╕д ╢впатор╕╖ вздовж узбережжя на п╕вдень. 8 (20) вересня 1854 року в╕дбулася битва на р╕чц╕ Альм╕, в як╕й в╕йсько Рос╕йсько╖ ╕мпер╕╖ п╕д проводом головнокомандувача сухопутними в╕йськами ╕ в╕йськово-морськими силами в Криму Олександра Меншикова зазнало поразки. П╕сля перемоги на р╕чц╕ Альм╕ британц╕ зайняли Балаклавську бухту, а французи — бухту Камишову. 13 (25) вересня 1854 року ╖хн╕ в╕йська розпочали облогу Севастополя. Орган╕заторами оборони м╕ста стали начальник штабу Чорноморського флоту в╕це-адм╕рал Володимир Корн╕лов ╕ командувач ескадри в╕це-адм╕рал Павло Нах╕мов. Л╕н╕ю оборони довкола Севастополя було под╕лено на чотири д╕лянки, як╕ очолили генерал-майор Олександр Асланович, в╕це-адм╕рал Фед╕р Новосильський, контр-адм╕рал Олександр Панф╕лов ╕ контр-адм╕рал Володимир ╤стом╕н.
Отже, 1854 року захисникам Севастополя довелося обороняти це м╕сто з т╕╓╖ само╖ причини, з яко╖ н╕мц╕ захищали Берл╕н 1945-го.
А тепер подивимося, хто так завзято, протягом 349 дн╕в, оборонявся тод╕ у Севастопол╕. Кому довелося власною кров’ю й життям платити за авантюри правител╕в Рос╕йсько╖ ╕мпер╕╖?
Передус╕м це були моряки берегово╖ залоги Севастополя, а також корабл╕в Чорноморського флоту, частину яких було затоплено на вход╕ до Севастопольсько╖ бухти за наказом рос╕йського командування. За час╕в Рос╕йсько╖ ╕мпер╕╖ Чорноморський флот традиц╕йно комплектували вих╕дцями з Укра╖ни. Там служили уродженц╕ Тавр╕йсько╖, Херсонсько╖, Под╕льсько╖, Катеринославсько╖, Ки╖всько╖, Полтавсько╖, Харк╕всько╖, Черн╕г╕всько╖, Волинсько╖ та Холмсько╖ губерн╕й. Це п╕дтвердив свого часу адм╕рал Олександр Колчак, який з червня 1916 року командував Чорноморським флотом, а перед тим служив на Балт╕йському. Ось його слова: «Оф╕церство ╕ матроси на Балт╕йському ╕ Чорноморському флот╕ розпод╕лялися головним чином за м╕сцем народження: т╕, що жили на п╕вдн╕, йшли на п╕вдень, т╕, як╕ були з п╕вноч╕, йшли на Балтику». А ось уривок ╕з промови командувача Чорноморським флотом адм╕рала Олександра Колчака на Пушк╕нськ╕й площ╕ м╕ста Севастополя у кв╕тн╕ 1917 року. Перед багатотисячними колонами ман╕фестант╕в в╕н сказав: «Мен╕ випала честь говорити з укра╖нцями, що з╕бралися тут, заявити про сво╓ ╕снування, наочно його засв╕дчити. Чорноморський флот, керувати яким маю за честь, на 90% склада╓ться ╕з син╕в ц╕╓╖ нац╕╖. Я не можу не в╕тати укра╖нську нац╕ю, яка дала мен╕ найл╕пших моряк╕в, як╕ т╕льки ╓ у св╕т╕».
Та повернемось до облоги Севастополя п╕д час Сх╕дно╖ в╕йни. Згада╓мо й тих укра╖нц╕в, що брали участь в оборон╕ цього м╕ста у склад╕ сухопутних в╕йськ, як╕ тод╕ також комплектували за територ╕альною ознакою. Отже, у склад╕ Севастопольсько╖ залоги були: два Волинськ╕, Под╕льський, Житомирський, Полтавський, Черн╕г╕вський, Дн╕провський, Кременчуцький, Укра╖нський, Азовський, Одеський, Алексопольський полки (Алексополь — Нехвороща на Полтавщин╕). Кр╕м цього, укра╖нц╕ Волин╕, Холмщини та П╕дляшшя воювали у склад╕ Брестського, Замоського, Любл╕нського й Б╕лостоцького полк╕в.
Брали участь в оборон╕ Севастополя ╕ козаки Чорноморського козацького в╕йська. 1775 року за наказом Катерини II було знищено В╕йсько Запорозьке Низове, зруйновано його столицю — С╕ч. Частина запорозьких козак╕в попрямувала на Дунай, де заснувала Задунайську С╕ч. З числа тих запорожц╕в, як╕ залишилися в Укра╖н╕, було створено Чорноморське козацьке в╕йсько. 1792 року козаки-чорноморц╕ переселилися з Укра╖ни на Кубань. 1842 року в Чорноморському козацькому в╕йську було створено пластунськ╕ (п╕хотн╕) батальйони. А 1854 року два пластунськ╕ батальйони (2-й та 8-й) прибули до Севастополя. П╕д час оборони м╕ста пластуни наводили жах на британц╕в ╕ француз╕в. Серед севастопольц╕в про подвиги пластун╕в ходили легенди. Ось лише один випадок ╖хн╕х д╕й. П╕дкравшись уноч╕ до четвертого французького баст╕ону, пластуни захопили його в рукопашному бою, знищивши майже вс╕х гармаш╕в ╕ солдат╕в прикриття. В╕дступаючи, урядник — велетень ╤ван Герасименко — прихопив ╕з собою — поклав на плече й пон╕с! — багатопудову мортиру.
Майже р╕к захисники Севастополя тримали оборону. Десятки тисяч оборонц╕в загинули, десятки тисяч стали кал╕ками. Та все-таки 27 серпня (8 вересня) 1855 року Севастополь було здано. Оволод╕вши Севастополем, ╢впатор╕╓ю, Керчю, ╕ншими м╕стами Криму й нав╕ть фортецею К╕нбурном на Херсонщин╕, Великобритан╕я, Франц╕я, Туреччина ╕ Сардин╕я змусили Рос╕йську ╕мпер╕ю визнати поразку в ц╕й в╕йн╕, що було закр╕плено Паризьким мирним договором 18 (30) березня 1856 року.
Проте союзники не мали нам╕ру залишатися окупантами на Кримськ╕й земл╕. ╥м це було не потр╕бно, ╖хн╕м завданням було приборкати агресора, ╕ вони досягли мети. Держави-переможц╕ проголосили Чорне море нейтральним, на якому Рос╕йськ╕й ╕мпер╕╖ й Туреччин╕ було заборонено утримувати в╕йськов╕ флоти, а м╕сто Севастополь дем╕л╕таризували. Судноплавство на Дуна╖ проголосили в╕льним. До реч╕, 1860 року, п╕сля зак╕нчення Сх╕дно╖ в╕йни, Чорноморське козацьке в╕йсько було перейменоване на Кубанське.
Тож м╕стом чи╓╖ слави ╓ Севастополь? Ось найв╕дом╕ш╕ з тих, хто його прославив: Петро К╕шка, Гнат Шевченко, Фед╕р За╖ка, Михайло Мартишок, Павло Головинський, ╤ван Дем’яненко, Микола З╕нченко, Дмитро Горленко, Петро Даниленко, Семен Буденко, Андр╕й Гиденко, Макар Шульга, Корн╕й М╕тченко, ╤ван Димченко, Роман Журбенко, Василь Чумаченко, Микола Пащенко, Михайло Кузьменко. Саме укра╖нц╕ складали переважну б╕льш╕сть його захисник╕в у 1854-1855 роках. ╤ ╖хня слава справд╕ руська. Адже москал╕ — це народ ф╕нно-татарського кор╕ння, який назвав себе слов’янським та ще й «старшим братом» серед слов’ян, а також привласнив давню назву й ╕стор╕ю нашого слов’янського народу рус╕в.
Ус╕ в ╢вроп╕ аж до к╕нця XVIII стор╕ччя добре в╕др╕зняли Русь в╕д Москов╕╖, а русин╕в, або руських — в╕д московит╕в. Згодом зм╕ни сталися лише через те, що петербурзький уряд протягом ц╕лого стор╕ччя робив усе можливе, аби ц╕ назви злилися. В╕дтод╕ справжн╕ русини вол╕ли називатися укра╖нцями, аби в╕др╕знятись в╕д русин╕в — самозванц╕в (москал╕в).
╤гор СА╢НКО. м. Луганськ.

(«Слово Просв╕ти», вересень 2009 р.)

На фото: скульптура матроса Гната Шевченка на ст╕н╕ буд╕вл╕ Севастопольсько╖ панорами.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #43 за 23.10.2009 > Тема ""Білі плями" історії"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=7963

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков