Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ДМИТРО КАПРАНОВ: БРАТ, ЯКОГО НЕ СТАЛО
З╕ смертю Дмитра не стало ╕ явища Брат╕в Капранових…


УКРА╥НУ МА╢ ЗАХИЩАТИ КОЖЕН, А Н╤ – ТО МОЖНА В╤ДМОВИТИСЯ В╤Д ГРОМАДЯНСТВА
Дмитро Курилович, «Дронго», во╖н-доброволець…


«Я ПРЕДСТАВНИК БОГООБРАНОГО НАРОДУ, ЯКИЙ МА╢ ПОК╤НЧИТИ З НАЙБ╤ЛЬШИМ ЗЛОМ»
Капелан ПЦУ про служ╕ння в окоп╕, РПЦ та м╕с╕ю укра╖нц╕в…


СТЕПАН РУДАНСЬКИЙ: ПРОЧИТАНИЙ, АЛЕ ДО К╤НЦЯ НЕ ОСМИСЛЕНИЙ
Твоя слава у могил╕/А воля в Сиб╕ру/Ось що тоб╕, матусенько/Москал╕ зробили!..


ПОМЕР ДИСИДЕНТ СТЕПАН ХМАРА
«В╕н так любив Укра╖ну ╕ укра╖нц╕в. В╕н рвав свою душу ╕ серце за не╖…»




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #42 за 16.10.2009 > Тема "Українці мої..."
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#42 за 16.10.2009
ДУХОВНИЙ БРАТ АХТЕМА АЛ╤╢ВА

Вперше про цього чудового л╕с╕вника я почув в╕д нашо╖ читачки з Ки╖вщини. В╕дтод╕ пров╕дав ╤вана Михайловича Семц╕ва дв╕ч╕. ╤ щоразу думав про те, як в╕н нагаду╓ кримчанина Ахтема Ал╕╓ва! Така ж любов до земл╕, дерев, кв╕т╕в, таке ж добре ставлення до людей. Так╕ люди ╓ окрасою планети, сп╕лкуючись з ними, н╕би п╕дзаряджа╓ш сво╖ «енергетичн╕ батарейки». Почина╓ш мимовол╕ думати: якою гарною була б наша земля, якби вс╕ люди мислили як укра╖нець ╤ван Семц╕в, як кримський татарин Ахтем Ал╕╓в!
А що для цього треба? Часом якась др╕бничка може п╕дштовхнути людину до того чи ╕ншого кроку, вплинути на виб╕р профес╕╖. Ахтем Ал╕╓в у семир╕чному в╕ц╕ побачив кущ шипшини ╕ в╕дразу закохався у цю красу! А згодом здобув осв╕ту агронома…
╤ван Семц╕в народився в сел╕ Гост╕в на Прикарпатт╕. Село оточене л╕сами, це ╕ вплинуло на виб╕р профес╕╖. Не кожен хлопчина, що вир╕с у л╕совому сел╕, ста╓ л╕сником. Тут ще й душу треба мати в╕дпов╕дно налаштовану! Таку, як у Ахтема Ал╕╓ва, або у Петра Сороки. Пам’ята╓те уривок з пов╕ст╕ «М╕й л╕с» (КС» в╕д 17 кв╕тня 2009 року)? ╤ван Михайлович читав його ╕ оц╕нив майже так, як наш Данило Кононенко у сво╖й передмов╕: «Так╕ твори треба читати, бо вони сповнюють душу красою. (…) Чужа краса неспроможна так хвилювати ╕ дивувати, як та, до яко╖ в╕дчува╓ш кровну прив’язан╕сть. Т╕льки батьк╕вщина здатна викликати сльозу розчулення, п╕дняти в душ╕ теплу хвилю неперебутнього захоплення ╕ т╕льки любов допомага╓ щодня в╕дкривати щось нове…».
Може, через це ╕ повернувся до Криму Ахтем Ал╕╓в з далекого Узбекистану? Та ще й у неприхильному до татар 1974 роц╕, коли так╕ «перш╕ ласт╕вки» найчаст╕ше не приживалися…
В╕дслуживши в арм╕╖, у 1975 роц╕ розпочав свою л╕сову «кар’╓ру» на Прикарпатт╕ ╤ван Семц╕в. Недаремно слово «кар’╓ра» я взяв у лапки. Насправд╕, вона ╤вана Михайловича не ц╕кавила. На виробництв╕ пройшов ус╕ стад╕╖ профес╕йного вдосконалення – в╕д роб╕тника-л╕сокультурника, маркувальника до л╕сничого. А коли пропонували посади головного л╕сничого ╕ директора л╕сгоспу, то в╕дмовлявся. Адже це переважно чиновницька робота, а хот╕лося бути ближче до р╕дного л╕су…
До реч╕, оцей потяг до роботи проявився з самого початку. Коли йому запропонували виб╕р: близько в╕д дому, малий трудовий колектив ╕ невелик╕ обсяги роб╕т, чи: великий колектив ╕ багато роботи (та ще й 30 к╕лометр╕в в╕д дому!) то ╤ван Михайлович вибрав останн╓. Винаймав за власний кошт квартиру, зате пост╕йно в╕дчував свою потр╕бн╕сть… ╤ дуже швидко зростав профес╕йно.
Вчитися було в кого: його л╕сничий ╢встах╕й Теодорович Кр╕ль був л╕с╕вником в╕д Бога! Кожну д╕лянку свого л╕су (мовою фах╕вц╕в – «таксац╕йний вид╕л») в╕н знав як сво╖ п’ять пальц╕в! ╤ не лише в загальних рисах, але й середню висоту насадження знав, д╕аметр, повноту, породний склад… Мало того; пам’ятав ус╕ показники за останн╕ три десятил╕ття! Адже л╕с росте, показники зм╕нюються, ╕ оцю динам╕ку ╢встах╕й Теодорович вловлював, а тому був неперевершеним фах╕вцем. В╕н завжди знав, що л╕су потр╕бно сьогодн╕, що буде потр╕бно завтра, а що – через десять рок╕в.
Працювати п╕д кер╕вництвом тако╖ людини означало пост╕йно п╕двищувати св╕й фаховий р╕вень. Саме ╢встах╕й Кр╕ль почав активно випробовувати на прикарпатськ╕й земл╕ сиб╕рський кедр, гор╕х маньчжурський, бархат амурський тощо.
А ╤ван Михайлович у цей час активно працював у розсаднику, почав займатися щепленням р╕зних л╕сових пор╕д. Спочатку так – для себе, для душ╕… Згодом в╕дчув, що набира╓ться досв╕ду; в╕дтод╕ з’явилося ╕ усв╕домлення: варто ус╕ ц╕ знання комусь передавати. Адже вони не передаються автоматично в╕д батька до сина. Кожна людина все повинна починати спочатку. Отже, потр╕бна книга!
╤ван Семц╕в почав збирати матер╕али, систематизувати св╕й досв╕д, здобутий у розсаднику та у сво╓му саду. Уявля╓те, ск╕льки всього назбиралося за 30 рок╕в?
╤, нарешт╕, у 2007 роц╕ вийшла його перша книга «Щеплення плодових та декоративних пор╕д» (видавництво «Гостинець», ╤вано-Франк╕вськ). Максимал╕стська установка л╕сничого: «гр╕х забрати ╕з собою накопичений досв╕д, не залишивши його людям» дала, нарешт╕, сво╖ плоди.
╤ тепер можна дещо зацитувати з книги:
«Римський ╕мператор Д╕оклет╕ан заради сад╕вництва зр╕кся престолу. Асс╕р╕йська цариця Сем╕рам╕да п╕дкорила багато земель ╕ народ╕в, славилася сво╓ю войовнич╕стю, але в ╕стор╕ю ув╕йшла як творець «сьомого дива св╕ту» – висячих сад╕в.
В Укра╖н╕ сад╕вництво бере св╕й початок ще з час╕в Ки╖всько╖ Рус╕. В╕дтод╕ до наших час╕в дожили так╕ сорти, як Антон╕вка, Книш, Глек, Оп╕шнянська та ╕нш╕…».
А ще автор попереджа╓ читача: «пристрасть до щеплення, що прокинулася у будь-чи╓му серц╕, невил╕ковна – вона до к╕нця дн╕в…».
Всю книгу не проциту╓ш, ╕ нав╕ть зм╕ст не перепов╕си, х╕ба що виб╕рково, як то кажуть – «пуктиром»: «П╕дщепи та ╖х особливост╕», «Клонов╕ п╕дщепи груш╕ та айви», «П╕дщепи сливи», «П╕дщепи абрикоса», «П╕дщепи персика», «П╕дщепи яг╕дних культур», «Щеплення брунькою. П╕дготовч╕ роботи», «Окул╕рування перевернутим в╕чком», «Окул╕рування трубкою (дудкою)», «Окул╕рування щитком в торець г╕лки», «Щеплення свердл╕нням (по В╕нтеру)», «Щеплення «в м╕шок» (за С. Б╕лоусом)», «Щеплення п╕дставкою за В. Баточенком», «Щеплення кактус╕в», «Особливост╕ оздоровчих щеплень», «Дерево – сад», «Сад на пеньку», «Щеплення ц╕нних форм ╕ сорт╕в декоративних рослин».
Зауважте, книгу написав не сад╕вник, а л╕с╕вник, тож я уявляю, наск╕льки ╤вану Михайловичу довелося працювати над собою, «розсуваючи горизонти»…
*  *  *
Проте не забував л╕сничий з Отин╕╖ ╕ про свою основну роботу – створення нових л╕сонасаджень. Щороку його л╕сництво садить 12-15 гектар╕в л╕су. На розсаднику площею 3,0 га вирощу╓ться 113 тис. с╕янц╕в дуба, ялиц╕, модрини, дуглас╕╖, ясена, бука, тощо.
А ще у л╕с╕вництв╕ вирощу╓ться понад 70 вид╕в та форм р╕зних туй, ял╕вц╕в, кипарис╕в, листяних декоративних дерев.
Учень п╕шов дал╕ свого учителя, ╕ це законом╕рно. За два дн╕ я побачив багато… ╤ван Михайлович не пошкодував пального, ╕ ми подивилися давн╕ посадки над Дн╕стром. Тепер це вже добрий л╕с, а колись же селяни не хот╕ли посадок! Отин╕йський л╕сничий поясню╓ це так:
– Часто селяни пасли на придн╕стровських схилах худобу, тому й не хот╕ли в╕ддавати ╖х п╕д л╕с. А тепер вони вдячн╕ нам, л╕с╕вникам, адже за три десятил╕ття сутт╓во зм╕нився м╕крокл╕мат! Причому, в кращий б╕к. А щодо пасовищ, то тепер багато земель зв╕льнилося, до того ж, люди не тримають ст╕льки худоби? як в минул╕ роки…
*  *  *
Говорили ми з ╤ван Михайловичем не лише про л╕с ╕ еколог╕ю. Заторкнули й тему депортац╕╖. Л╕сничий сп╕вчува╓ кримським татарам, адже зна╓, як вивозили нац╕онально св╕домих людей з його наддн╕стрянського краю. ╤ його мама в╕дсид╕ла в стал╕нських таборах 8 рок╕в за те, що належала до юнацько╖ с╕тки ОУН. Реаб╕л╕тували ╖╖ т╕льки в 1990 роц╕…
– Депортац╕я з р╕дних м╕сць – це велике лихо, – д╕литься роздумами ╤ван Михайлович. – Але вона здружу╓ людей! У нас тут поряд ╓ два села: Жук╕в ╕ Жукотин. Мешканц╕в першого п╕д час в╕йни виселяли, тут довго стояв фронт… А жукотинц╕в не ч╕пали. Мушу сказати, що жук╕вчани, як╕ повернулися до р╕дних об╕йсть, це дружн╕, роботящ╕, при╓мн╕ у сп╕лкуванн╕ люди. Як ╖м не було важко, але л╕с вони н╕коли не крали, все намагалися зробити оф╕ц╕йно. А жукотинц╕ — ╕нш╕… Ахтем Ал╕╓в настраждався у вигнанн╕, тому в╕н добре знав, що таке депортац╕я. Тому й п╕дбирав, ╕ збер╕гав н╕мецьк╕ пам’ятники… Видно, сп╕вчував ╕ виселеним н╕мцям. Це Людина з велико╖ л╕тери! Слава Богу, що так╕ люди ╓, прикро, що ╖х, все ж, небагато… Якби ╖х було хоч трохи б╕льше, то повол╕ зм╕нювалося б усе сусп╕льство.
Мен╕ при╓мно було д╕знатися, що Ахтем Ал╕╓в аг╕тував односельчан за укра╖нську мову, пропагу╓ ╓дину на п╕востров╕ укра╖номовну газету… Я лише географ╕чно в╕ддалений в╕д Криму, але вс╕ добр╕ справи, ╕де╖, як╕ народжуються в Криму, вони ж ╕ мене стосуються! ╤ кримськ╕ татари нам не чуж╕ люди. Зна╓те, колись я побував у Криму ╕з студентським будзагоном. Тод╕ ми жили у Б╕лог╕рському район╕, там я, до реч╕, займався щепленням груш╕. За дивним зб╕гом обставин, через 30 рок╕в я знову опинився в тих краях у зв’язку з вес╕ллям сина.
Тепер у мене ╓ родич╕ у Феодос╕╖! Об╕цяють при╖хати до нас, на Прикарпаття. А в наступному роц╕, можливо, ╕ я по╖ду до Криму. Якщо Бог дасть, то познайомлюся з Ахтемом Ал╕╓вим! В╕н дуже близький мен╕ по духу…
*  *  *
Тут, мабуть, варто зазначити, що ╤ван Семц╕в, як ╕ його духовний побратим з Криму, багато чого дару╓ людям. З його допомогою озеленюють дитяч╕ садки, школи, с╕льськ╕ та селищн╕ ради, церкви ╕ монастир╕.
Того ж дня ми в╕дв╕дали православний Спасо-Преображенський монастир в Угорниках, помолилися за здоров’я Ахтема Ал╕╓ва – мусульманина, який рятував християнськ╕ пам’ятники… Думаю, молитва була дуже доречною, адже Ахтем-ага повол╕ втрача╓ з╕р… А так хот╕лося б, щоб в╕н зд╕йснив задумане – посадив «трояндовий хрест» через усю Укра╖ну!
А ще мен╕ хот╕лося б, щоб ц╕ дво╓ людей познайомились. У них так багато сп╕льного! В обох було нелегке дитинство, доводилося багато працювати. Мають уявлення про репрес╕╖ радянсько╖ влади. Нав╕ть зовн╕ трохи схож╕ – м╕цн╕, кремезн╕… Ахтем Ал╕╓в серйозно займався г╕мнастикою, а ╤ван Семц╕в – важкою атлетикою. А головне – люблять землю, дерева, кв╕ти, – ╕ не т╕льки люблять, але й примножують ц╕ багатства! Якби наша держава бодай трохи переймалася формуванням позитивних тенденц╕й в сусп╕льств╕, то у не╖ знайшлися б кошти ╕ на рад╕опередач╕, ╕ на документальн╕ ф╕льми про таких людей. Вони були б дуже повчальними для молод╕.

Серг╕й ЛАЩЕНКО.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #42 за 16.10.2009 > Тема "Українці мої..."


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=7929

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков