Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ВЕСЕЛКА
В╕рш╕ нашого дитинства


Р╤ДНА МОВА
З дитинства мо╖ батьки навчали мене любити свою Батьк╕вщину з кв╕тучими садами, безмежними...


В╤РШ╤ НАШОГО ДИТИНСТВА. ╤ван ДРАЧ
Перша зб╕рка поез╕й ╤вана Драча «Соняшник» побачила св╕т 1962 року.


«У КОЖНО╥ ФЕ╥ БУВАЮТЬ ПРИ╢МН╤ МОМЕНТИ...»
В гостях "Джерельця" ╕з сво╖ми поез╕ями Наталка ЯРЕМА, Наталя МАЗУР ╕ Ксенислава КРАПКА


НАЙКРАЩ╤ УКРА╥НСЬК╤ МУЛЬТФ╤ЛЬМИ ВС╤Х ЧАС╤В
6 кв╕тня св╕т в╕дзначив День мультф╕льм╕в. Це свято було засноване 2002 року М╕жнародною...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #39 за 25.09.2009 > Тема ""Джерельце""
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#39 за 25.09.2009
СЛАВА ФЕСТИВАЛЮ! СЛАВА ВАМ, КАРПАТИ!

Наше життя п╕дпорядковане головному вселенському закону: людина притягу╓ до себе те, про що вона дума╓. Те, в що ми в╕римо, ста╓ нашою реальн╕стю.
Готуючись до фестивалю «Рек╕тське суз╕р’я-2009», ми подумки промовляли, що це у нас третя туди по╖здка на свято дитячо╖ творчост╕ ╕ вона також ма╓ завершитися перемогою-виграшем, як ╕ попередн╕. Так воно й сталося!
Ми – це члени нашого шк╕льного сонячнодолинського в╕дд╕лення Мало╖ академ╕╖ л╕тератури та журнал╕стики (скорочено МАЛ╕Ж), учасники М╕жнародного дитячого фестивалю юних поет╕в ╕ проза╖к╕в, майстр╕в фото ╕ малюнка «Рек╕тське суз╕р’я-2009», який щороку в╕дбува╓ться у Карпатах. Цьогор╕чн╕ учасники: На╖ле Абсатарова (7-й клас), Рамазан Аметов (7-й кл.), Сейране Ем╕рвел╕╓ва (7-й кл.), Мав╕ле Нусретова (8-й кл.), Рудем Умеров (8-й кл.), Ем╕нетотай Куртасанова (6 кл.), почесний член МАЛ╕Ж – вчителька математики Т. С. Волченкова, а також кер╕вник в╕дд╕лення – вчителька укра╖нсько╖ мови та л╕тератури Н. П. Острейко.
Фестиваль в╕дбувався з 9 до 13 липня в селищ╕ М╕жг╕р’я Закарпатсько╖ област╕. Як тут було чудово! Населений пункт розташований в горах, вкритих смереками ╕ кв╕тами, як╕ зачаровували нас ╕ бадьорили настр╕й. Люди тут прекрасн╕ – гостинн╕, чуйн╕, вв╕члив╕. Нас скр╕зь радо зустр╕чали ╕ розпов╕дали легенди про св╕й р╕дний край. За рахунком це був шостий М╕жнародний фестиваль дитячо╖ творчост╕. 215 делегат╕в з р╕зних областей Укра╖ни, а також з Польщ╕, Рос╕╖ та Чикаго (США) зустр╕чали хл╕бом-с╕ллю учн╕ ╕ викладач╕ м╕сцевого промислово-техн╕чного художнього л╕цею, у прим╕щенн╕ якого нас розм╕стили. Ми з великим ╕нтересом ознайомилися з цим навчальним закладом, в якому навчаються майстерност╕ вишивки, р╕зьби по дереву, кул╕нарному мистецтву. Ус╕ добротн╕ красив╕ мебл╕ тут виготовлено руками самих вихованц╕в та ╖хн╕х наставник╕в. Дуже гарно оформлено в них коридори, ╕нтер’╓ри – кашпо, кв╕ти, декоративн╕ перегородки, в ╖дальн╕ – фонтан з п╕дсв╕чуванням. ╢ к╕лька музе╖в, в котрих демонструють учн╕вську майстерн╕сть ╕ мистецтво. Ц╕ музе╖ ми також в╕дв╕дали. В одному з них нам дуже сподобались тремб╕ти, почули розпов╕дь про те, як виготовляють цей незвичайний ╕нструмент.
Першого ж дня в╕дбулося в╕дкриття фестивалю з вогнищем – фестивальною ватрою, тро╖стими музиками ╕ дискотекою. Нам дуже припали до душ╕ коломийки у виконанн╕ л╕це╖ст╕в, демонстрування ф╕льм╕в, що розпов╕дають про життя в Карпатах. Вечеряли на природ╕. Тут ми скуштували верховинську страву «банош» (з кукурудзяного борошна), яку приготували на польов╕й кухн╕, ╕ смачну чорницю, з╕брану у м╕сцевих л╕сах. Усе це було незвичайним ╕ пам’ятним. Страва «банош» ма╓ у верховинц╕в к╕лька р╕зновид╕в, що полягають ось у чому. До каш╕ (так звано╖ кукурудзяною мамалиги) додають або бринзу, або ягоди чорниц╕, або ж шкварки. Нас пригощали «баношем» з чорницею, тому що у нас була група кримськотатарських д╕тей, як╕ не споживають н╕ свинячих шкварок, н╕ бринзи.
Другого й третього дня проходив фестиваль ╕ на зак╕нчення – гала-концерт. Учн╕ нашо╖ Сонячнодолинсько╖ школи – найактивн╕ш╕ учасники цього конкурсного виступу. У вс╕х делегац╕й фестивалю були неповторн╕ композиц╕╖. А наша – ориг╕нальна. Складалася вона з трьох блок╕в: кримськотатарського, польського та укра╖нського. Наш╕ д╕ти розпов╕ли, хто ми, зв╕дки, чому сюди при╖хали. Подякували нашому сонячнодолинському голов╕ ╤. Г. Стьопикову, без спонсорсько╖ п╕дтримки якого по╖здка не в╕дбулася б. Учн╕-сонячнодолинц╕ читали сво╖ в╕рш╕, присвячен╕ сво╓му селу, Карпатам, Укра╖н╕, демонстрували герб ╕ прапор
села Сонячна Долина, вручили значки з ц╕╓ю символ╕кою членам жур╕, а глядачам у зал╕ – календарики, пригостили ус╕х кримськотатарською пахлавою.
В╕дкривала наш виступ дебютантка фестивалю Айше Аблял╕мова в╕ршем «Салют, фестиваль!». А Р╕зу Ваапова на фестивал╕ урочисто було прийнято до член╕в МАЛ╕Ж. Посв╕дчення вручав сам ректор академ╕╖ Василь Федорович Тарчинець. Дуже в╕драдно й те, що представников╕ нашо╖ делегац╕╖ – як володарев╕ гран-пр╕ минулор╕чного фестивалю – Рудему Умерову дов╕рили нести прапор МАЛ╕Ж ╕ винесення прапора Укра╖ни. А допомагав йому найменший наш учасник, семир╕чний Антон Коровушк╕н, який усп╕шно виступив у програм╕ цього року. В╕н став першокласником одн╕╓╖ з с╕мферопольських шк╕л, але ми збира╓мось прийняти Антона до сво╖х МАЛ╕Жанських лав. Його бабуся Т. С. Волченкова, Почесний член первинно╖ орган╕зац╕╖ МАЛ╕Ж, ╕ сама захопилася роботою в академ╕╖, ╕ залуча╓ внука, який також може вважатися сонячнодолинцем, тому що вир╕с у нашому сел╕.
Члени жур╕ ╕ журнал╕сти, котр╕ взяли участь у робот╕ творчого форуму, високо поц╕нували ╕нтернац╕ональне спрямування нашо╖ програми. Ми здобули диплом за перше м╕сце в ном╕нац╕╖ «Сцен╕чне мистецтво ╕ авторське виконання» та Почесну грамоту В. Ковалика за особлив╕ усп╕хи в л╕тературно-художньому конкурс╕, як переможц╕ глядацьких симпат╕й.
Кр╕м того, дипломом I ступеня в╕дзначено Мав╕ле Нусретову, яка показала поза конкурсом узбецький танок власно╖ постановки. Вона так само вдруге стала стипенд╕аткою МАЛ╕Ж.
Грамоти з подякою за п╕дготовку до фестивалю нас попросили передати голов╕ Сонячнодолинсько╖ с╕льсько╖ ради ╤. Г. Стьопикову, директору нашо╖ школи Т. ╢. Глушецьк╕й, мо╓му заступников╕ Г. М. Улит╕н╕й та нашому хореографу Г. М. Аметов╕й.
Отже, Сонячна Долина продовжу╓ тримати марку. Ми рад╕, що здобули високу оц╕нку. Наша мр╕я збулася, стала д╕йсн╕стю завдяки тому, що ми цього прагнули, доклали чимало зусиль. А головне – д╕ти отримали новий заряд для творчост╕, зустр╕ли нових друз╕в ╕ повчилися в ╕нших, долучилися до багатств народно╖ культури. Натхненн╕ в╕д вражень, на зворотному шляху ми знову побували у Львов╕, про╖хали з екскурс╕╓ю його вулицями, сфотографувалися на згадку б╕ля пам’яток культури.
Дяку╓мо вс╕м, хто допомагав нам орган╕зувати ╕ зд╕йснити цю по╖здку (Стьопикову ╤. Г., Глушецьк╕й Т. ╢., Борисюк Н. Н. – зав╕дувачу в╕дд╕лу осв╕ти м. Судак, Аблял╕мову Е. С. – заступников╕ м╕ського голови м. Судак, Са╖дмахмедову Е. Н. – зав╕дувачу в╕дд╕лу с╕м’╖, молод╕ та спорту) ╕ за п╕дтримку обдарованих д╕тей.
Ця по╖здка стане добрим стимулом для подальшого розкв╕ту творчост╕ наших учн╕в, тому що все у наших руках. Пропону╓мо в╕рш╕ та враження наших мал╕жан в╕д «Рек╕тського фестивалю-2009».

Н╕на Павл╕вна ОСТРЕЙКО, кер╕вник первинно╖ орган╕зац╕╖ МАЛ╕Ж Сонячнодолинсько╖ ЗОШ б╕ля Судака в АРК.

М╤ЖГ╤Р’Я
У цьому роц╕ VI М╕жнародний дитячий творчий фестиваль проходив у м╕стечку М╕жг╕р’я на Закарпатт╕. Як тут було гарно! М╕стечко розташоване в мальовничих горах, де ростуть смереки, ялини ╕ дуже багато барвистих кв╕т╕в, як╕ милують око, звеселяють, створюють чудовий настр╕й. Люди тут дуже чудов╕. Гостинн╕, уважн╕, при╓мн╕, чуйн╕. Радо зустр╕ли нас, розказували легенди про св╕й р╕дний край. У м╕ст╕ багато магазин╕в, чудов╕ парки, багато кв╕т╕в, вулиц╕ чист╕. На балконах багатьох будинк╕в звисають кошики з кв╕тами, що дуже прикраша╓ осел╕, робить ╖х неповторними. Ми ходили також до р╕чки, яка назива╓ться Р╕ка. Там ми милувалися ╖╖ красою, дихали чистим пов╕трям, фотографувались. Це чудове м╕стечко запам’ята╓ться мен╕ надовго. Я чекатиму наступних рок╕в, щоб знову сюди при╖хати.
Рамазан АМЕТОВ, учень 8-го класу.

ВОДОГРАЙ «ШЕП╤Т»
Перебуваючи в Карпатах л╕тньо╖ тепло╖ пори, нам хот╕лося потрапити в холодний л╕с. ╤ ми вирушили з ц╕кавою екскурс╕╓ю до водоспаду «Шеп╕т».
Наш шлях прол╕г по ╜рунтов╕й дороз╕, об╕ч яко╖ – величн╕, струнк╕ ялинки. Поп╕д ними дзюрчав струмок. Проходячи повз нього, ми п╕д╕йшли до водограю «Шеп╕т». В╕н вразив нас могутн╕м спадом води щ╕льною ст╕ною з велико╖ висоти. Бризки водограю при╓мно нас прохолодили, а сонце, пропускаючи сво╖ промен╕ через них, створило веселку.
Помилувавшись водогра╓м, ми посп╕шили повернутись назад, бо, як п╕де дощ, то дор╕жка п╕д ногами стане слизькою ╕ брудною. Св╕ж╕сть, якою ми насолодились в╕д водограю, нас збадьорила. ╤ ми з легк╕стю подолали шлях назад.
Мав╕ле НУСРЕТОВА.

ТРЕМБ╤ТИ
Гостинн╕ господар╕ М╕жг╕рського профес╕йного л╕цею художн╕х промисл╕в запросили нас до свого етнограф╕чного музею, експонати якого були виготовлен╕ руками учн╕в цього музею. Про один експонат я хочу розпов╕сти.
Тремб╕та – нац╕ональний ╕нструмент, поширений у Зах╕дн╕й Укра╖н╕. Труба кон╕чно╖ форми завдовжки 4 метри. Виготовля╓ться вручну з сосни, яку розпилюють по довжин╕ навп╕л. Вибирають серцевину так, щоб ст╕нки тремб╕ти були тонкост╕нними, пот╕м половинки з’╓днують обручем ╕ витримують в гаряч╕й сироватц╕ для гарного звучання. Тремб╕тами користувались в г╕рськ╕й частин╕ Карпат. Кожна мелод╕я тремб╕ти означа╓ р╕зн╕ ситуац╕╖ в житт╕ людей: якщо на отару овець вовк напада╓, то звучала одна мелод╕я. А якщо треба було спов╕стити про вес╕лля, то тремб╕ти звучали рад╕сно ╕ весело. ╤ було при╓мно, що наше «Рек╕тське суз╕р’я-2009» було в╕дкрито звучанням тремб╕т.
Р╕за ВААПОВ.

ТАЛАНТИ ФЕСТИВАЛЮ
На VI М╕жнародний фестиваль «Рек╕тське суз╕р’я-2009» з’╖халися юн╕ таланти з ус╕╓╖ Укра╖ни. Вони виступали в р╕зних жанрах: поез╕я ╕ проза, фото ╕ малюнок, журнал╕стика ╕ сцен╕чне мистецтво. Кожний виступ заслуговував пильно╖ уваги. В╕дкрив фестиваль М╕жг╕рський профес╕йно-техн╕чний л╕цей. Нац╕ональн╕ костюми, виразне читання, сцен╕чне мистецтво ╕ авторське виконання. Все це св╕дчило, що р╕вень фестивалю дуже високий. Наша делегац╕я виступала другою п╕сля господар╕в – профес╕йно-техн╕чного л╕цею. Яскрав╕ костюми, ч╕тк╕ рухи на сцен╕, артистизм ╕ велика сцен╕чна майстерн╕сть вразили зал. Ус╕ присутн╕ к╕лька раз╕в дякували нам за виступи. Кожен художн╕й виступ був родзинкою фестивального конкурсу. Танцювали ╕ сп╕вали з великим запалом д╕ти з ╤ршавського району Закарпатсько╖ област╕. ╥хн╕ нац╕ональн╕ костюми, народн╕ ╕нструменти та бадьорий запал глядач╕ оц╕нили бурхливими оплесками. ╤ так можна говорити про кожного з конкурсант╕в. Багата Укра╖на талантами! ╥х т╕льки треба побачити, п╕дтримати ╕ г╕дно оц╕нити.
До побачення, шостий М╕жнародний дитячий фестиваль! Здрастуй, сьомий фестиваль Закарпаття!
Сейране ЕМ╤РВЕЛ╤╢ВА.

САЛЮТ, ФЕСТИВАЛЬ!
Кожен хоче щось п╕знати,
Мр╕╓ про заморську даль.
Я ж при╖хала в Карпати,
Здрастуй, юний фестиваль!
МАЛ╕Ж тут з╕брав таланти
З ус╕х к╕нц╕в св╕ту.
Вас при╖хали в╕тати
Також з Криму д╕ти.
Ми програму привезли,
Будем виступати.
Хочемо усе найкраще
Жур╕ показати.
Слава тоб╕, фестивалю!
Слава вам, Карпати!
Над╕╓мось ще не раз
У вас побувати.
Айше АБЛЯЛ╤МОВА,
учениця 6-го класу.

Р╤КА
╢ в М╕жг╕р’╖ справжн╓ чудо,
Вода прозора та стр╕мка.
╤ назвали ╖╖ люди
Зветься р╕чка ця Р╕ка.
Ск╕льки тут бува╓мо,
╥╖ не забува╓мо.
Ми тут фотографувалися,
А д╕ти в н╕й купалися.
Берег р╕чки – море кв╕т╕в –
Символ карпатсько╖
природи.
Сплели в╕ночки наш╕ д╕ти
Та з бажанням пустили
 на воду.
Хай в╕ночки наш╕
 пливуть
Несуть спок╕й
 кожн╕й хат╕.
Хай щасливо
 люди живуть
В Криму та Закарпатт╕.
Широка та роздольна
Бурхлива й гом╕нка.
До тебе ще при╖демо
Ой р╕чка, ой Р╕ка.
Ем╕нетотай КУРТАСАНОВА, учениця 6-го класу.

КАРПАТИ ВЛ╤ТКУ
В Карпатах вдруге побувала,
Та ╖х я не вп╕знала:
Де взимку сн╕г лежав пухкий
Багато кв╕т╕в стало!
Дивують око кольори:
Рожев╕, б╕л╕, син╕ -
Це море кв╕т╕в навкруги,
Милуюсь ними нин╕.
Зм╕нився Шеп╕т льодовий -
Дзвенить вода луною!
А Син╓вир причарував
Красою неземною.
Пов╕тря чисте ╕ легке,
Чудов╕ полонини!
Ах! Як Карпати не любить?
Перлини Укра╖ни!

Л╤ТО
Тепле л╕то наступило,
Ось Карпати, синя даль.
Те збулось, що я хот╕ла,
╥дем ми на фестиваль.
Той р╕к гарно виступали,
Грамот ма╓мо чимало.
Ще й отримали гран-пр╕,
За це вдячн╕ ми жур╕.
Знову л╕то ╕ Карпати,
Для нас вони, н╕би мати.
Тут сама душа сп╕ва╓,
Серця наш╕ звеселя╓.
Добридень, л╕течко святе!
Добридень, плем’я молоде!
Кожен день ╕ кожен час,
Любимо, шану╓м вас!

Я ПОЛЮБИЛА КАРПАТИ
Вперше я була в Карпатах,
Цей край не можна забувати.
Полонини в барвистих кв╕точках,
Г╕рськ╕ р╕ки струменять по кам╕нцях.
Смереки струнк╕,
 як д╕вчата-наречен╕,
Пов╕тря чисте, напо╓не
 ароматом зелен╕.
Гостинн╕ люди
 нас зустр╕чали,
«Ласкаво просимо», -
 вони в╕тали.
На турбаз╕ «Карпати»
 ми проживали,
Чудовими стравами
 нас частували.
В Карпатах сама душа сп╕ва╓,
До фестивалю вс╕х заклика╓.
Виступили ми дуже вдало,
Грамот одержали чимало.
Наш виступ так оц╕нило жур╕,
Що ми отримали «Гран-пр╕».
Ще довго в Карпатах
 лунали тремб╕ти,
Кликали до Син╓виру та в Рек╕ти.
Буду чекати наступних рок╕в,
Щоб фестиваль Карпатський
 нас знову зустр╕в.
Сейране ЕМ╤РВЕЛ╤╢ВА, учениця 7-го класу.

ТРЕМБ╤ТИ
У М╕жг╕р’╖ ╓ л╕цей
Профес╕йний, звичний,
А створили там музей
Етнограф╕чний.
В╕дв╕дують цей музей
╤ доросл╕, й д╕ти.
Там сподобались мен╕
Гуцульськ╕ тремб╕ти.
Якщо сталося нещастя,
Тремб╕ти сумують.
Свято, дружбу та вес╕лля
Вони тремб╕тають.
Шостий фестиваль в Рек╕тах
Тремб╕ти в╕дкрили.
Вс╕х учасник╕в змагання
В гост╕ запросили.
Р╕за ВААПОВ.

КАН╤КУЛИ В М╤ЖГ╤Р’╥
Побувала у Карпатах
Ск╕льки вражень маю!
Сн╕г, мов килим, об╕йма╓
Верховини краю.
Як д╕вчата у хустинках
Стоять б╕л╕╖ ялинки.
Шеп╕т льодовий др╕ма╓.
Мабуть л╕та в╕н чека╓.
Хл╕бом-с╕ллю зустр╕чали
Нас гостинн╕ люди.
Все мов казка
промайнуло –
М╕жг╕р’я не забуду.
Мав╕ле НУСРЕТОВА.

МОЯ УКРА╥НА
М╕й р╕дний край,
 моя земля,
Що зветься Укра╖на,
У мене в серц╕ ти одна
╤ в св╕т╕ ти ╓дина.
Кругом широк╕╖ поля,
╤ гори, ╕ долини,
Озера, р╕ки ╕ моря –
Моя це Укра╖на.
Високе небо голубе
╤ жовтая пшениця
Злились у прапор╕ нав╕к –
Ним буду я гордиться!
╤ добр╕ люди-трудар╕
Живуть в мо╖й кра╖н╕,
Працюють з рад╕стю вони
На користь Батьк╕вщин╕.
Хай кв╕тне, багат╕╓ край
╤з кожною хвилиною!
Пишатись буду я завжди
Мо╓ю Укра╖ною!
Олена УЛ╤Т╤НА,
учениця 7-го класу.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #39 за 25.09.2009 > Тема ""Джерельце""


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=7841

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков