Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПОЕЗ╤Я ╤ ПРОЗА НАШОГО ЖИТТЯ
Третя зб╕рка поез╕╖ - «╥╖ написала в╕йна»…


НЕ ХОДИ НА ЛИСУ ГОРУ…
Наш╕ традиц╕╖


КАРИКАТУРИ БАТЬКА Й ЖИВОПИС СИНА
Карикатури батька викривають агресивну пол╕тику Москви, показують, що вона ╓ загрозою для всього...


РОЗПУСКА╢ТЬСЯ Л╤ЩИНА
Наш╕ традиц╕╖


ЛЮТЬ, НАД╤Я, ЛЮБОВ
На початку широкомасштабного вторгнення рос╕йських в╕йськ подруга художниц╕ попрохала ╖╖...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #39 за 25.09.2009 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#39 за 25.09.2009
╢ВПАТОР╤ЙСЬК╤ ╤СТОРИЧНО-КУЛЬТУРН╤ ДИВА

МАНДРУ╢МО З╤ «СВ╤ТЛИЦЕЮ»

Цього разу за допомогою Кримсько╖ асоц╕ац╕╖ с╕льського зеленого туризму, яка розробила ц╕кавий етнограф╕чний тур ╢впатор╕╓ю, ми з вами в╕дв╕да╓мо визначн╕ ╕сторичн╕ пам’ятки цього м╕ста.
До реч╕, Асоц╕ац╕я орган╕зову╓ одноденн╕ екскурс╕╖ за цим маршрутом у реальному час╕ та простор╕, а ми з вами в╕дправля╓мося у подорож за допомогою слова ╕ фотограф╕╖. Хочеться в╕рити, що п╕сля не╖ у вас виникне бажання не просто б╕льше д╕знатися про ц╕ м╕сця кримського п╕вострова, а й в╕дв╕дати ╖х! Зокрема, ╕ за допомогою Асоц╕ац╕╖.
На вас чекають розкопки греко-ск╕фського городища Кара-Тобе, заснованого приблизно в IV ст. до н. е. Тут же можна ознайомитися з експонатами музею старожитностей, створеного на баз╕ отриманих археологами знах╕док.
А в╕дтворен╕ середньов╕чн╕ ворота ╢впатор╕╖ (див. фото), що у т╕ давн╕ часи називалася Гезлевом, можуть розпов╕сти про те, яким м╕сто було у сиву давнину. Там же створено ╕ макет середньов╕чного м╕ста розм╕рами 9 на 4 м.
Не можна оминути увагою ╕ давньо╖ обител╕ дерв╕ш╕в (мусульманських ченц╕в-жебрак╕в, як╕ вели мандр╕вний спос╕б життя). Вони були залюблен╕ у Гезлев (╢впатор╕ю) ще в XV-XVI ст. Гезлевське «Тек╕╓ дерв╕ш╕в» (монастир) — ╓диний ╕ неповторний ╕сторичний шедевр епохи в╕дродження кримського мусульманського зодчества, що збер╕гся в первозданному вигляд╕ на п╕востров╕. Це арх╕тектурний ансамбль, до якого входять мечеть, власне тек╕╓ (обитель) та медресе (середня ╕ вища школа у мусульман).
Також на нас чека╓ мечеть Джума-Джам╕ — м╕сце, в якому кримськ╕ хани сходили на престол. До реч╕, це одна з найб╕льш величних мечетей Криму. Вона була закладена в Гезлев╕ 1552 р. за правл╕ння хана Девлета I Герая. Проект мечет╕ хан замовив у Стамбул╕ в арх╕тектора Ходж╕ С╕нана, грека за походженням, високоосв╕чено╖ людини, ╕нженера, математика, зодчого, який подарував св╕ту б╕льше трьохсот чудових споруд (серед яких, зокрема, ╕ мечеть Сулейман╕╓ та Блакитна мечеть у Стамбул╕).
Ще одним об’╓ктом нашого маршруту не може не стати комплекс культових споруд кара╖м╕в – кенаси (молитовний будинок кара╖м╕в, який звичайно звуть кара╖мською синагогою, проте сам╕ кара╖ми називають його «кенаса» («кенеса», «кенасса») або «бет гаккенесет» або «бейт-кнессет», що означа╓ «будинок збор╕в»). Вони побудован╕ одним ╕з найун╕кальн╕ших народ╕в на планет╕ – кримськими кара╖мами.
По╓днання р╕зних культур на п╕востров╕ да╓ нам можлив╕сть на маленькому клаптиков╕ кримсько╖ земл╕ – в Гезлев╕ (╢впатор╕╖) – познайомитися не лише з кримськими татарами чи кара╖мами, а й ╕з р╕зними слов’янськими народами. В╕дв╕дуючи ╢впатор╕ю, варто зав╕тати й у величний православний храм святого Миколи, закладений 11 липня 1893 р. на згадку про визволення ╢впатор╕╖ в╕д англо-турецьких в╕йськ п╕д час Кримсько╖ в╕йни.
А особливого в╕дт╕нку ваш╕й подорож╕ може надати знайомство з кара╖мською кухнею.
При╓много в╕дпочинку!
Кримська асоц╕ац╕я с╕льського зеленого туризму нагаду╓: при в╕дв╕дуванн╕ культових споруд у ж╕нок повинн╕ бути закрит╕ голова, руки та ноги, а чолов╕ки повинн╕ бути в штанях. А ще не варто забувати про фотоапарати, щоб згодом докладн╕ше розпов╕сти на стор╕нках «Кримсько╖ св╕тлиц╕» про стародавн╕й Гезлев – сучасну ╢впатор╕ю.

Запрошу╓мо читач╕в надсилати зображення ╕ опис тих м╕сць Укра╖ни, де, на вашу думку, варто побувати, на адресу редакц╕╖ або ж на електронну адресу ks-photovidpochynok@ukr.net, обов’язково при цьому вказавши назву м╕сця, сво╓ ╕м’я та пр╕звище.

Ведуча рубрики Катерина КРИВОРУЧЕНКО.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #39 за 25.09.2009 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=7838

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков