Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4521)
З потоку життя (7297)
Душі криниця (4213)
Українці мої... (1696)
Резонанс (2231)
Урок української (1007)
"Білі плями" історії (1859)
Крим - наш дім (1243)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (251)
Бути чи не бути? (419)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (245)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ОКОВИ
Наш╕ традиц╕╖


ПОД╤ЛИЛА ЗИМУ НАВП╤Л
Наш╕ традиц╕╖


ДВА ВОДОСВЯТТЯ
Наш╕ традиц╕╖


БУРШТИНОВЕ СЕРЦЕ УКРА╥НИ
Бурштинове серце Укра╖ни стало символом незнищенност╕ укра╖нсько╖ нац╕╖…


НОВИЙ Р╤К З ВАСИЛЕМ
Наш╕ традиц╕╖




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #37 за 11.09.2009 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#37 за 11.09.2009
Укра╖нська книга сьогодн╕ ╕ завтра

Дев’ятий Всеукра╖нський фестиваль укра╖нсько╖ книги в╕дбувся у Феодос╕╖. Його орган╕заторами стало Всеукра╖нське товариство «Просв╕та» ╕м. Т. Г. Шевченка, Республ╕канський ком╕тет з ╕нформац╕╖ АРК, сп╕лка рос╕йських, укра╖нських та б╕лоруських письменник╕в АРК та Феодос╕йський м╕ськвиконком. Учасниками заход╕в стали письменники, видавц╕, осв╕тяни ╕ б╕бл╕отекар╕ з Ки╓ва, С╕мферополя, Львова, Феодос╕╖, Житомира, В╕нниц╕ та Дн╕пропетровська.
В╕таючи в╕дкриття фестивалю, яке урочисто пройшло у центральн╕й м╕ськ╕й б╕бл╕отец╕, Феодос╕йський м╕ський голова наголосив:
– Дехто може спитати, нав╕що м╕ськвиконком невеличкого курортного м╕ста, яким ╓ Феодос╕я, проводить цей зах╕д? Зда╓ться, вс╕ присутн╕ чудово розум╕ють, що формування ╕нтелектуального потенц╕алу держави, формування св╕тогляду сучасного громадянина Укра╖ни, розвиток державно╖ мови як складово╖ процесу державотворення, неможлив╕ без сучасно╖ укра╖нсько╖ книги. Феодос╕я ма╓ багатор╕чн╕ л╕тературно-мистецьк╕ традиц╕╖. На ц╕й земл╕ народжувалися поетичн╕ та прозов╕ рядки корифе╖в св╕тово╖ л╕тератури – Пушк╕на ╕ Волошина, Гр╕на, сестер Цв╓та╓вих та ╕нших знаних письменник╕в. Звучало, звучить ╕ звучатиме художн╓ слово в одному з найстар╕ших м╕ст ╢вропи!
П╕сля урочистого в╕дкриття фестивалю в╕дбувся «круглий ст╕л» «Укра╖нська книга сьогодн╕ ╕ завтра». Заступник голови ВУТ «Просв╕та» Василь Фольварочний зупинився на тем╕ нац╕онально╖ ╕дентичност╕ в Укра╖н╕ в умовах глобал╕зац╕йних виклик╕в. Учасники фестивалю вир╕шили написати звернення до учасник╕в листопадових парламентських слухань з цього питання.
Ось що сказала на «круглому стол╕» Олена Череповська – учитель укра╖нсько╖ мови та л╕тератури, селище Приморське, АРК:
– Ще к╕лька рок╕в тому великою проблемою було знайти укра╖нську книгу у кримських книгарнях. Не можна сказати, що сьогодн╕ стан речей кардинально зм╕нився. Але що стосу╓ться школи, то тут зм╕ни в╕дчутн╕. Наш╕ б╕бл╕отеки значно поповнен╕. Тому можна говорити, що д╕тям ╓ що читати. З’явилися як твори у повному обсяз╕, так ╕ хрестомат╕╖, антолог╕╖. Широкий виб╕р укра╖нсько╖ л╕тератури (а це ╕ художн╕ твори, ╕ методичн╕ видання з р╕зних дисципл╕н) пропонують розповсюджувач╕ в╕д р╕зних видавництв. Здавалося б, усе налагоджу╓ться. Але, як це було часто, одна проблема породжу╓ ╕нш╕. Виявилося, що за той час, коли в навчальн╕ програми було введено ц╕лий ряд ╕мен нових автор╕в ╕ ╖хн╕ твори, а в б╕бл╕отеки ц╕ видання не були над╕слан╕, за час користування стислими хрестомат╕ями д╕ти зовс╕м розлюбили книгу, вони зац╕кавлен╕ комп’ютерами, ф╕льмами, вулицею. Тому, на м╕й погляд, сьогодн╕ проблема поляга╓ не ст╕льки у в╕дсутност╕ л╕тератури, ск╕льки у в╕дсутност╕ зац╕кавленост╕ молод╕ у читанн╕. Д╕ти перестали читати. А як повернути ╖х до книги, вирвати з вуличного середовища, в╕д╕рвати в╕д гральних автомат╕в, комп’ютерних ╕гор, кожен вир╕шу╓ сам. Батьки, на жаль, не завжди замислюються над такими проблемами, багато хто з них займа╓ться добуванням хл╕ба насущного на зароб╕тках. Тому на вчителя поклада╓ться б╕льше завдань. Виховання п╕дростаючого покол╕ння почина╓ хвилювати небайдужих до майбутнього Укра╖ни людей. Феодос╕╖ з цим пощастило. У нашому м╕ст╕ ╓ добрий друг д╕твори, чар╕вник слова ╢вген Б╕лоусов. В╕н не т╕льки пише сам для д╕тей, а ще й заохочу╓ ╖х до сп╕льно╖ творчост╕. Так прижилися в нашому м╕ст╕ дитяч╕ конкурси на кращу книгу. Я власне теж не змогла утриматися в╕д тако╖ спокуси ╕ запропонувала сво╖м п’ятикласникам взяти участь – ╕ ось ма╓мо першу книгу «Про все на св╕т╕». Старшокласники п╕дтримали малечу ╕ допомогли оформити книгу. Уяв╕ть, ск╕льки часу п╕шло на створення тако╖ книги. Д╕ти були зайнят╕ написанням, вичитуванням, корегуванням написаного, а це означа╓, що в них не було часу байдикувати на вулицях. Сьогодн╕ вже готова до друку наша друга книга «Про що розпов╕дають стар╕ св╕тлини». Чека╓мо на спонсорську п╕дтримку батьк╕в. А ще плану╓мо, як завжди на початку навчального року, л╕тературн╕ читання, конкурси, роботи МАН, свято укра╖нсько╖ мови ╕ Шевченк╕вський тиждень, де книга поруч. Отже, подола╓ дорогу той, хто вирушив.
Серед виступаючих був Микола Сарахан – поет-гуморист з В╕нниччини, який сказав:
– За останн╕ п’ять рок╕в у мене вийшло чотири поетичн╕ зб╕рки. Хтось скаже, що це добрий показник. Але будь-хто, хто стикнувся з випуском власно╖ книжки, зна╓, ск╕льки сил та здоров’я це кошту╓. А наклади у 500-1000 прим╕рник╕в? Для нашого Калин╕вського району вистачить. Для област╕ – замало. Що вже казати про Укра╖ну. Зб╕льшення наклад╕в потягне за собою зменшення соб╕вартост╕. От ╕ буде в нас недорога укра╖нська книжка. Остання зб╕рка «Байки», завдяки державницьки налаштованим мо╖м землякам, вийшла накладом 1000 прим╕рник╕в. Спод╕ваюся, що наступна зб╕рка буде аж н╕як не менше 2000. Привезу ╖╖ на наступний юв╕лейний фестиваль. Порад╕╓мо разом.
Ц╕каво пройшов «День дитячо╖ книги» у центральн╕й м╕ськ╕й дитяч╕й б╕бл╕отец╕. Почався в╕н з презентац╕╖ Феодос╕йсько╖ б╕бл╕отеки, виставок писанок ╕ новинок укра╖нських дитячих книжок.
«У головн╕й рол╕ – книга» – таку назву мала презентац╕я роботи Льв╕всько╖ обласно╖ б╕бл╕отеки для д╕тей, яку провела Любов Сташко. Вона сказала, що пр╕оритетом роботи б╕бл╕отеки ╓ розвиток дитини через книгу ╕ читання, задоволення ╕нформац╕йних потреб д╕тей, популяризац╕ю ц╕нност╕ читання. Ось дек╕лька назв книжкових виставок: «Книжки, написан╕ у Львов╕», «Постат╕ на гривнях», «Я це прочитав», «╤стор╕я Львова в книгах ╕ предметах побуту». А ще б╕бл╕отека реал╕зу╓ ц╕лу низку усп╕шних та ефективних проект╕в, що сприяють просуванню читання. Це проект партнерства «Малий книжковий Форум», л╕тературно-мистецький проект «Л╕тературний театр «Маска», л╕тня програма читання. У нас працюють ╕нтернет-клуб «Смайлик», л╕тературна студ╕я «Джерельце» та ╕нш╕.
А ще уривки сво╓╖ ново╖ книги «Пори року» прочитала Валер╕я Норченко.
╢вген Б╕лоусов ознайомив присутн╕х з книговидавничим проектом «Д╕тям про видатних людей Криму».
Ки╖вський б╕бл╕отекар Тетяна Серебренн╕кова презентувала власний проект «Закладинка в улюблену книгу».
Серед фестивальних заход╕в була акц╕я «Укра╖нська книга завжди на висот╕», «День фахового сп╕лкування», екскурс╕╖ у музе╖ Феодос╕╖, зустр╕ч╕ з читачами ╕ обговорення нових твор╕в.
П╕дсумки фестивалю було п╕дбито на л╕тературно-мистецькому свят╕ «╤. К. Айвазовський та Укра╖на» у Нац╕ональн╕й картинн╕й галере╖ ╕м. ╤. К. Айвазовського. П╕сля нагородження переможц╕в конкурсу на кращу книгу до слова запросили головного б╕бл╕отекаря з питань масово╖ роботи централ╕зовано╖ б╕бл╕отечно╖ системи м. Ки╓ва Зою Логвиненко, яка сказала:
– Почну уривком власного в╕рша:
В╕дчули ми, що книга
 з’╓дну╓ серця,
╤ ближчими стають
 один одному люди.
А фестиваль
 не матиме к╕нця,
Допоки Укра╖на в св╕т╕ буде!
Друз╕! Фестиваль у Феодос╕╖ став пом╕тним явищем у культурному житт╕ Укра╖ни. Пост╕йно розширю╓ться коло його учасник╕в, яскрав╕шою ста╓ програма. Вдало вибраний формат фестивалю: дн╕ фахового сп╕лкування доповнюються ознайомленням з м╕стом, екскурс╕ями до музе╖в, зустр╕чами з творчими колективами та митцями. Пл╕дному сп╕лкуванню сприя╓ дружня, невимушена атмосфера, яку зум╕в створити засновник фестивалю, прекрасний письменник та гостинний господар ╢вген Б╕лоусов. Серед численних фестивал╕в та конкурс╕в, що проходять у Криму ╕ ╓ рос╕йськомовними, цей в╕др╕зня╓ться саме тим, що популяризу╓ укра╖нську книгу, спонука╓ прийняти, зрозум╕ти ╕ полюбити ╖╖. Фестиваль необх╕дно вс╕ляко п╕дтримувати, адже в╕н сприя╓ важлив╕й справ╕ – розвитку укра╖нсько╖ мови, розповсюдженню укра╖нсько╖ книги, вихованню укра╖нсько╖ молод╕. Мен╕ зда╓ться, що роботу з орган╕зац╕╖ Десятого юв╕лейного фестивалю у наступному роц╕ треба розпочинати вже зараз, щойно зак╕нчився Дев’ятий. ╤ л╕тературн╕й громад╕ Укра╖ни треба взяти в н╕й безпосередню участь.
А мен╕ особисто так ╕ хочеться наостанок сказати:
– До побачення, Фестивалю! Ти нам потр╕бен. Готуймося та зустр╕чаймо юв╕лейний Десятий Всеукра╖нський фестиваль укра╖нсько╖ книги. Запрошу╓мо вс╕х симпатик╕в укра╖нсько╖ книги у Феодос╕ю з 18 до 25 серпня 2010 року. Звернутися можна до Правл╕ння ВУТ «Просв╕та» у Ки╓в╕ за адресою: вул. Хрещатик, 10-Б. Чи до заступника голови феодос╕йсько╖ «Просв╕ти» ╢вгена Б╕лоусова за адресою: 98112, Феодос╕я, вул. Шевченка, 61, кв. 62; тел. 8-066-253-50-47.
До зустр╕ч╕ на фестивал╕ – 2010!

╢вген Б╕лоусов,
голова оргком╕тету фестивалю.

На фото: подяку та ц╕нний подарунок за участь у п╕дготовц╕ та проведенн╕ фестивалю в╕д Рескому з ╕нформац╕╖ АРК отриму╓ голова феодос╕йсько╖ «Просв╕ти» Валер╕я Комарова.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #37 за 11.09.2009 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=7774

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков