Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
«З НАБЛИЖЕННЯМ НЕБЕЗПЕКИ ДО НЕ╥ ВЕРТАВ ДОБРИЙ НАСТР╤Й»
Про траг╕чну долю в╕дважно╖ розв╕дниц╕ холодноярських повстанц╕в Ольги...


НА ЗАХИСТ╤ НАШО╥ СТОЛИЦ╤
Виставка висв╕тлю╓ знаков╕ под╕╖ во╓нно╖ ╕стор╕╖ Ки╓ва…


╤СТОР╤Я УКРА╥НИ В╤Д МАМОНТ╤В ДО СЬОГОДЕННЯ У 501 ФАКТ╤
Не вс╕м цим фактам знайшлося м╕сце у шк╕льних п╕дручниках, але саме завдяки ╖м ╕стор╕я ста╓ живою...


ДМИТРО ДОНЦОВ - ТВОРЕЦЬ ПОКОЛ╤ННЯ УПА, НАСТУПАЛЬНИЙ ТА БЕЗКОМПРОМ╤СНИЙ
Тож за яку Укра╖ну? Вкотре перекону╓мося, що питання, як╕ ставив Дмитро Донцов, сьогодн╕ ╓...


ПОВЕРНУТИ ╤СТОРИЧНУ ПАМ’ЯТЬ
╤сторична пам'ять – головний феномен в╕дтворення ╕стор╕╖ сусп╕льства, кра╖ни, нац╕╖…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #37 за 11.09.2009 > Тема ""Білі плями" історії"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#37 за 11.09.2009
«Б╤ДОННИЙ АРХ╤В» ╤ М╤НОМЕТ

Нещодавно галицьк╕ пошуковц╕ знайшли ун╕кальний арх╕в Укра╖нсько╖ Повстансько╖ Арм╕╖, запакований у два ╕ржав╕ б╕дони. Документи належать до 50–х рок╕в, коли УПА перебувала в сувор╕й консп╕рац╕╖, тому основний масив документ╕в передавала на Зах╕д або ховала «поглибше» у л╕с╕. Отже, б╕льш╕сть документ╕в ще чека╓ на сво╖х в╕дкривач╕в. Документи ж, захоплен╕ енкаведистами, одразу перекочовували до Москви. У в╕днайденому арх╕в╕ — документи, фотограф╕╖ та п╕дп╕льн╕ друкован╕ видання. На думку ╕сторик╕в, знайден╕ папери належали референтур╕ пропаганди останнього надрайонного проводу ОУН Золоч╕вщини, а зброя — одному з в╕дд╕л╕в УПА. Кр╕м цього, виявили й артефакти повстанського побуту: казанки, лопати ╕ нав╕ть цигарки. Сам╕ ж пошуки проводили Центр досл╕джень визвольного руху та Товариство пошуку жертв в╕йни «Пам’ять».
Серед виявлених документ╕в – 26 повстанських фотограф╕й малого формату, а сам╕ матер╕али в╕днайденого арх╕ву становлять близько 500 аркуш╕в ╕з понад 70 р╕зних документ╕в. «Знайдено також невикористан╕ фотопл╕вки, датован╕ жовтнем 1952 року — це найп╕зн╕ш╕ з–пом╕ж знайдених матер╕ал╕в, — пояснив речник Центру досл╕джень визвольного руху Андр╕й Шевц╕в. — Наявн╕сть значних запас╕в ╕нших витратних матер╕ал╕в — паперу друкарського та письмового призначення — св╕дчить про п╕дготовку тогочасного надрайонного проводу ОУН Золоч╕вщини до тривало╖ подальшо╖ д╕яльност╕». Кр╕м «паперових» скарб╕в, пошуковц╕ у сховку знайшли 81-м╕л╕метровий м╕номет. Як пояснив директор ЦДВР Руслан Заб╕лий, ця знах╕дка ╓ п╕дтвердженням того, що повстанц╕, кр╕м суто стр╕лецько╖ збро╖, для широкомасштабних акц╕й використовували ╕ важку п╕хотну. Як кажуть досл╕дники, ун╕кальн╕сть знах╕дки поляга╓ в тому, що дос╕ вдавалось виявити лише фрагменти стр╕лецько╖ збро╖.
«Хоча в УПА й було розвинуте д╕ловодство, ╖╖ п╕дп╕льн╕ арх╕ви вда╓ться в╕днайти дуже р╕дко, — каже Руслан Заб╕лий. — Це пов’язано, в першу чергу, ╕з тим, що повстанц╕ не завжди встигали сховати свою документац╕ю в╕д ворога. Т╕ арх╕ви, як╕ все ж були схован╕, в б╕льшост╕ випадк╕в неможливо знайти, адже людей, як╕ ╖х заховали, вже нема╓ серед живих. Коли ж на арх╕ви натрапля╓ хтось випадково, нер╕дко так╕ знах╕дки нелегально продають приватним колекц╕онерам, тод╕ вони залишаються недоступними для ╕сторик╕в. В╕днайдений арх╕в ╓ дуже ц╕нним, оск╕льки в╕н збер╕гся недоторканим та ц╕л╕сним комплексом ╕ ма╓ значення не лише ╕сторичне, а й музейне».
Зокрема, витратн╕ матер╕али — пап╕р, чорнило та фотоматер╕али — проливають св╕тло на «внутр╕шню кухню» роботи пропагандист╕в збройного п╕дп╕лля 50–х рок╕в: у пер╕од, коли боротьба вже йшла на спад. Також багато ц╕кавого можна знайти у виявлених особистих записниках: ран╕ше нев╕дом╕ шифри та приватн╕ нотатки. Серед «б╕донних скарб╕в» нав╕ть список адрес радянських концентрац╕йних «трудових» табор╕в. Це св╕дчить про те, що партизани у 50–х роках п╕дтримували т╕сн╕ контакти з засланими до Сиб╕ру родичами та братами по збро╖.
Фах╕вц╕ вивчають знайден╕ документи та ╕дентиф╕кують реч╕. П╕сля цього вони поповнять експозиц╕ю Мемор╕алу пам’ят╕ жертв окупац╕йних режим╕в «Тюрма на Лонського».
(«Укра╖на молода»).

Б╤ЛЯ ТЮРМИ «ЛОНСЬКОГО»
Лист-звернення до митц╕в, живописц╕в, скульптор╕в

У Львов╕ мусить постати пам’ятник жертвам б╕льшовицько-енкаведистського терору. Стояти йому т╕льки б╕ля будинку по вул. Степана Бандери, 1 (колишня Миру) – тюрми «Лонського».
Це жахлива тюрма. У н╕й загинули тисяч╕ людей. У 1940-1941 рр. там закатували мого батька ╕ брата. Через дек╕лька рок╕в п╕сля того жахливого 1941 року я сид╕ла у пивниц╕ ц╕╓╖ кат╕вн╕ ╕ бачила, що хоч ст╕ни були поб╕лен╕, але кров наших святих мученик╕в пробивалася через вапно. Там безл╕ч сл╕дчих камер пофарбован╕ майже на червоно.
Тюрма – це д╕м смутку. Це груб╕, глух╕ мури, це в╕кна, забит╕ дошками, це сходи, стоптан╕ людським горем. Вс╕ ст╕ни ╕ п╕длоги насичен╕ кров’ю ╕ сл╕зьми. Там пану╓ особливий запах запечено╖ кров╕, зм╕шано╖ з потом, смородом параш╕ та парою лазн╕, а понад ус╕м – стог╕н катованих.
На жаль, ще жоден композитор не передав того пекельного крику, що морозив ╕ шматував душу п╕д гурк╕т сатанинсько╖ машини, що хот╕ла заглушити цей стог╕н. Та сильн╕, потужн╕ акорди нашого болю, нав╕ть беззвучного, мають розбудити обдурений, обкрадений, замучений народ.
Станьте коло муру, перехрест╕ться ╕ почуйте голоси мученик╕в – д╕д╕в, батьк╕в, брат╕в наших. Прокиньтеся!
Живописц╕! Намалюйте картину... Скульптори, вил╕п╕ть барель╓ф, створ╕ть моза╖ку-картину: гора труп╕в, збоку – «тройка во╓нного тр╕бунала», при з╕рках ╕ орденах. Лиця ╖х сит╕, туп╕, вони пильно стережуть папери – «д╓ла». В╕дправлення на етап: група нещасних чолов╕к╕в, сл╕дч╕ з лицями Юди, з великими, сильними ручищами – ланцюгом обкручують арештант╕в: група молодих ж╕нок, попереду молоденьке, обстрижене д╕вчатко без руки, поруч ж╕нка з дитятком на руках – к╕лькам╕сячним хлопчиком у вишиван╕й сорочечц╕. Мати (це я) п╕дняла дитину вгору, щоб батько побачив сина. Батько – арештант, простягнув руки, мати хоче в╕д╕рватися в╕д колони, та собака з ф╕з╕оном╕╓ю «великого вождя» ╕ з з╕ркою на голов╕, прикладом автомата б’╓ ж╕нку по спин╕.
Над головами мученик╕в НАД╤Я – образ Матер╕ Божо╖, ╕ ви чу╓те шеп╕т: «Мати Божа, змилосердься, подай силу витримати». Може, м╕й б╕ль зворушить ╕ дасть натхнення Майстрам на створення пам’ятника – символу болючо╖ пам’ят╕ нашого народу!

Анна ГОШКО-К╤Т,
колишн╕й пол╕тв’язень.
м. Ходор╕в Льв╕всько╖ област╕.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #37 за 11.09.2009 > Тема ""Білі плями" історії"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=7763

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков