Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #35 за 28.08.2009 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#35 за 28.08.2009
В НАС УКРАЛИ ╢ВРОПУ!!! ╤ ПОЦУПИЛИ ╥╥ У НАС... МИ САМ╤

КРАЩЕ ТАМ, ДЕ НАС НЕМА?
(Продовження. Поч. у № 34).

Спок╕йне мальовниче м╕стечко Кон╕н захоплю╓ чистими вулицями, симпатичними, усм╕хненими людьми, охайними будинками. На в╕кнах, балконах, огорожах, магазинах, кафе – всюди вазони з кв╕тами. Вражають низьк╕, як для ╢вропи, ц╕ни. Наприклад, модну як╕сну куртку можна купити за 25 злотих, що дор╕вню╓ 50 грн. Покуштувати у кафе смачний десерт об╕йдеться у 7 злотих (14 грн.) Та ще й який десерт! У Польщ╕ дуже як╕сна ╖жа, все, що ми пробували у кафе ╕ ╖дальнях, купували на базарах ╕ в супермаркетах, було найвищого ╜атунку. Поляки дуже сл╕дкують за як╕стю продукц╕╖, яка надходить на прилавки. Тож не випадково поляки вважаються найздоров╕шою нац╕╓ю в ╢вроп╕.
Нам пощастило заночувати в одному з найшанован╕ших у католик╕в м╕ст╕ Л╕хен╕, яке знаходиться в 25 хвилинах ╖зди в╕д Кон╕на. У наших в╕кнах видн╕лася найб╕льша святиня в Польщ╕, восьма в ╢вроп╕ ╕ дванадцята в св╕т╕ — Базил╕ка Пресвято╖ Мар╕╖ Богородиц╕ Л╕хенсько╖. Вона будувалася протягом майже 10 рок╕в завдяки пожертвуванням поляк╕в з╕ всього св╕ту. Базил╕ка ╓ Вотумом (подячним даром) Польсько╖ Католицько╖ Церкви до Великого Юв╕лею — 2000-л╕ття християнства. 25 лютого 2005 року Папа Римський ╤оанн Павло II присво╖в новому л╕хенському костьолу звання Мало╖ Базил╕ки, назву яко╖ вона отримала завдяки Чудотворн╕й ╤кон╕ Матер╕ Божо╖ Л╕хенсько╖. Образ Мар╕╖ зображений на модринов╕й дошц╕. На золотистому плащ╕ Мар╕╖ видно символи Мук Христових: терновий в╕нок, бич╕, цвяхи... На грудях — знак Б╕лого Орла, обличчя Богородиц╕ сповнене уваги, споглядання, зосередженост╕, велич╕ ╕ болю. Корол╕вську корону на голов╕ Мар╕╖ п╕дтримують два ангели. Вже дек╕лька десятил╕ть до ╕кони Матер╕ Божо╖ Л╕хенсько╖ з в╕рою в ╖╖ чудотворну силу приходять десятки тисяч паломник╕в.
З оглядового майданчика Базил╕ки, розм╕щеного на висот╕ 114 метр╕в, можна милуватися живописною панорамою околиць. Перед Базил╕кою знаходиться Голгофа ╕ Каплиця Св. Хреста. Л╕хенська голгофа — це 25-метрова штучна гора, викладена з каменю. Каплиц╕, гроти, що знаходяться на н╕й в пам’ять Мук Христових, в╕дв╕ду╓ кожен паломник, який прибува╓ в Л╕хень.

ФЕСТИВАЛЬ

Фестивальний конкурс в╕дбувався у кон╕нському Дом╕ культури. У парадному хол╕, прикрашеному яскравими плакатами, надувними кульками, г╕рляндами нас зустр╕ли десятки танцювальних груп ╕ вокал╕ст╕в з р╕зних кра╖н ╢вропи. Р╕знокольоров╕ костюми, усм╕хнен╕ сяюч╕ дитяч╕ обличчя, барвист╕ декорац╕╖ — все злилося в одну неповторну казкову райдугу таланту, мистецтва, краси ╕ дитинства.
Такого потужного конкурсу я у сво╓му житт╕ ще не бачила! Кожен виступ – маленька театральна вистава. Костюми, прикраси, декор, постановки — за найвищими ╓вропейськими м╕рками. Дуже сильн╕ вокал╕сти з непростим для виконання репертуаром. Прекрасна сцена, апаратура, все прораховано, налагоджено, як у годиннику. Мен╕ пощастило, що я мала змогу сп╕вати на заключному концерт╕ фестивалю, на який отримала запрошення в╕д орган╕затор╕в. Це емоц╕╖, як╕ важко передати словами, це треба в╕дчути ╕ пережити. Наш запор╕зький танцювальний ансамбль «Фен╕кс» фе╓рично виступив у конкурс╕, хоч, на жаль, не зм╕г перестрибнути у майстерност╕ ╓вропейськ╕ колективи ╕ не пос╕в призового м╕сця. Але для наших юних танцюрист╕в уже нав╕ть участь у такому престижному конкурс╕ стала чудовою школою для перемог на майбутн╕х фестивалях.
На заключний гала-концерт ми йшли через ц╕ле м╕сто дружним парадом. Учасники з кожно╖ кра╖ни несли державн╕ прапори ╕ вигукували р╕дною мовою лозунги. Кон╕нц╕ весело нас зустр╕чали, зн╕мали на камери цю живописну «какофон╕ю». Заключний концерт в╕дбувався в амф╕театр╕ п╕д в╕дкритим небом, який може вм╕стити близько 7 тисяч глядач╕в. Велетенська сцена, спецефекти, живий оркестр – М╕жнародний дитячий фестиваль п╕сн╕ ╕ танцю — це справжня под╕я для Кон╕на ╕ його жител╕в. Сп╕вати на так╕й фантастичн╕й сцен╕ було справжн╕м дивом. Я горда тим, що батькова п╕сня «Мамо, в╕чно будь!», яка принесла мен╕ ст╕льки перемог на р╕дн╕й земл╕, прозвучала ще й за кордоном!
При╓мно в╕дзначити, що жодного представника з ╓вропейських кра╖н не зустр╕чали так, як укра╖нц╕в (що то значить — сус╕ди!). Виконавц╕в укра╖нських п╕сень глядач╕ просто шаленими оплесками в╕тали ╕ довго не в╕дпускали з╕ сцени. Наша п╕сня, душевн╕сть, манера виконання, мелод╕йн╕сть здатн╕ вразити будь-якого слухача. Розвиток культури, в╕дродження традиц╕й, ╕стинного укра╖нського мистецтва – ось на що треба звернути увагу ╕ вс╕ляко п╕дтримувати. Це наше неоц╕ненне, вражаюче, в╕чне багатство, яким захоплю╓ться весь св╕т. Але подив╕ться, чим засм╕чений наш в╕тчизняний теле— ╕ рад╕оеф╕р, що у ньому переважно звучить, що мусимо слухати: то хто ж, як не ми сам╕, «украв» у нас ще й укра╖нську естраду?
Святковий концерт завершився виступами в╕домих польських гурт╕в ╕ фе╓рверком. Попрощавшись з польською землею, яка так гостинно, сердечно нас зустр╕ла, ми знову вирушили у путь, адже на нас чекала подорож до найб╕льших, найкрасив╕ших м╕ст ╢вропи.

Берл╕н

Берл╕н ╓ одним з найвпливов╕ших пол╕тичних центр╕в ╢вропейського Союзу, а завдяки сво╖й культурн╕й спадщин╕ ще й одн╕╓ю з найв╕дв╕дуван╕ших столиць континенту. Населення склада╓ близько 3,4 м╕льйона мешканц╕в, його територ╕я — майже 900 квадратних к╕лометр╕в!
На мо╓ запитання, зв╕дки походить назва «Берл╕н» ╕ чому саме ведм╕дь зображений на герб╕ н╕мецько╖ столиц╕, наш екскурсовод, який, до реч╕, родом з Ки╓ва, але вже досить давно живе за кордоном, в╕дпов╕в, що н╕мц╕ сам╕ точно цього не знають. ╤сну╓ безл╕ч ц╕кавих легенд. ╢ припущення, що Берл╕н був заснований поблизу яко╖сь ведмежо╖ берлоги, н╕мецькою B?r – ведм╕дь. Можливо, ╕стор╕я гербового зв╕ра пов’язана з Альбрехтом Ведмедем, який н╕бито був засновником Берл╕на, заклавши фортецю Шпандау в середин╕ XII стол╕ття у м╕сц╕ злиття р╕чок Хафель ╕ Шпрее. За свою зл╕сну вдачу Альбрехт отримав пр╕звисько Ведм╕дь ╕ з ним так ╕ ув╕йшов до ╕стор╕╖. ╤сну╓ верс╕я, що Берл╕н, який виник на землях, заселених слов’янами, отримав назву в╕д слов’янського кореня berl — м╕сце на болот╕.
╤стор╕я Берл╕на почина╓ться приблизно з 1200 року, коли були закладен╕ селища Кельн на л╕вому берез╕ р╕чки Шпрее ╕ Берл╕н — на правому. Обидва ц╕ селища перейшли на початку XIV ст. п╕д ╓дине управл╕ння ╕ об’╓дналися. Тому на герб╕ спочатку було два ведмед╕ — чорний ╕ коричневий, що в╕двернулися один в╕д одного ╕ дивляться в р╕зн╕ боки. У 1338 роц╕ на герб╕ залиша╓ться т╕льки один ведм╕дь, над яким в гербовому щит╕ вита╓ орел. Ще через 150 рок╕в з’явля╓ться печатка, на як╕й в╕дбито п╕длегле становище Берл╕на п╕д владою Гогенцоллерн╕в (збирач╕ мита, дан╕). На печатц╕ орел дряпа╓ шкуру ведмедя. Так граф╕чно передавалося п╕длегле становище м╕ста. Цей досить принизливий герб про╕снував в Берл╕н╕ аж чотири стол╕ття! Проте з 1588 року берл╕нц╕ використовували печатку, на як╕й був зображений т╕льки один ведм╕дь без орла. На початку XX стол╕ття Берл╕н ста╓ столицею н╕мецько╖ держави, завдяки включенню в його склад семи невеликих сус╕дн╕х м╕ст ╕ 59-ти земельних округ╕в. Водночас в╕н отриму╓ ╕ новий герб, сильно спрощений ╕ зв╕льнений в╕д надм╕рностей. На ср╕бн╕й основ╕ сто╖ть чорний ведм╕дь з к╕гтями ╕ висунутим червоним язиком. У верхн╕й частин╕ герба розташована червона корона з п’ятьма зубцями. Це зображення ╕ сьогодн╕ залиша╓ться гербом Берл╕на.
Слухаючи таку п╕знавальну розпов╕дь, ми проходимо до Колони перемоги, в╕зитно╖ картки м╕ста — величних Бранденбурзьких вор╕т з контрольно-пропускним пунктом «Чарл╕» — одним ╕з символ╕в «холодно╖ в╕йни» (зараз перетворений на музей), б╕ля зах╕дно╖ ст╕ни якого збережена частинка сумнозв╕сно╖ «Берл╕нсько╖ ст╕ни», що розд╕ляла м╕сто в пер╕од «великого протистояння». Довжина ст╕ни складала близько 155 км, а висота сягала понад 4 м. Оснащена 293 сторожовими вежами, 57 бункерами, обплетена багатьма сотнями к╕лометр╕в колючого дроту, ця ст╕на перетворилася на символ розд╕лення Н╕меччини ╕ була буквально зметена демонстрантами при об’╓днанн╕ кра╖ни у 1989 роц╕.
Практично заново були в╕дбудован╕ так╕ знаменит╕ арх╕тектурн╕ пам’ятки м╕ста, як Н╕мецька державна опера, замок Бельвю, Шарлоттенберг, Кафедральний собор ╕ ц╕л╕ квартали класичних буд╕вель XVIII-XIX стор╕ч. Безл╕ч нових споруд додали м╕сту неповторну сучасну зовн╕шн╕сть — Берл╕нська телевежа (365 метр╕в), Сон╕-центр, Потсдамська площа, комплекс пам’ятник╕в загиблим радянським во╖нам, знаменита Червона Ратуша, фонтан «Нептун», похмура буд╕вля штаб-квартири та╓мно╖ пол╕ц╕╖ НДР — «Штаз╕», годинник «Земна куля», Унтер-ден-Л╕нден – один ╕з головних бульвар╕в Берл╕на, названий так на честь висаджених посеред про╖жджо╖ частини лип. Як духмяно пахли липи того червневого вечора! Як фантастично розк╕шно виглядав Берл╕н у вогнях, ╕ як неспод╕вано пронизливо звучала скрипка вуличного музиканта поблизу одн╕╓╖ з численних кав’ярень! Ось ╕ Рейхстаг – найб╕льш в╕дв╕дуваний парламент у св╕т╕. Протягом останнього десятил╕ття тут побувало б╕льше 13 м╕льйон╕в чолов╕к. Фундамент ц╕╓╖ буд╕вл╕ встановлений на дубових балках. Для того, щоб встановити новий скляний купол вагою 1200 тонн, додали ще 12 масивних бетонних опор. Н╕мц╕ оприлюднюють розпорядок сес╕йного тижня у Бундестаз╕, так що можна потрапити у н╕мецький парламент просто п╕д час зас╕дань, причому безкоштовно.
Одне з найкрасив╕ших м╕сць в околицях м╕ста — Потсдам, що був з XVII ст. резиденц╕╓ю прусських корол╕в. Цей величний арх╕тектурний комплекс у стил╕ бароко ╕ класицизму розташований на р╕чц╕ Хафель. Вежу Кайзер-В╕льгельм-Гедехтн╕ск╕рхе на Курфюрстендам не стали в╕дбудовувати, а т╕льки укр╕пили, ╕ нин╕ ця ру╖на нагаду╓ вс╕м про жах╕ття в╕йни. А вздовж вулиц╕ – сила-силенна магазин╕в, в яких можна голову втратити, величезний «KaDeWe» — найб╕льший торговий центр на ╓вропейському континент╕. Ц╕ни, звичайно, кусаються, наприклад, невеличка п╕ца в кафе кошту╓ 15 ╓вро, але й середня зарплата у Берл╕н╕ сяга╓ 5 тисяч ╓вро. Що ж, наш╕ зарплати з ╓вропейськими нав╕ть пор╕внювати см╕шно. Щоправда, так╕ зароб╕тки мають т╕льки н╕мц╕. Ем╕грантам щастить менше, для них – т╕льки низькоквал╕ф╕кована ╕ найменш приваблива робота. До реч╕, ем╕грант╕в у Берл╕н╕ — величезна к╕льк╕сть, блукаючи м╕стом, ми част╕ше чули рос╕йську ╕ турецьку мови, н╕ж н╕мецьку.
Звичайно, Берл╕н не може не вразити! Сво╓ю гранд╕озн╕стю, чистотою (а хто нам заважа╓?), величн╕стю, по╓днанням старовинно╖ ╕ модерно╖ арх╕тектури, ╕сторичними пам’ятками. Але це все зовн╕шн╓, а от зсередини в╕н якийсь байдужий, холодний ╕ в╕дчужений. У н╕мц╕в не прийнято говорити ж╕нкам компл╕менти, не заведено мати багато друз╕в, д╕литися з╕ знайомими сво╖ми проблемами, ╕ ще багато незрозум╕лих наш╕й в╕дкрит╕й щир╕й укра╖нськ╕й душ╕ особливостей.
Наступного дня ми знову в╕дправилися у подорож до ще одного в╕домого н╕мецького м╕ста Дрезден, який ще називають «Флоренц╕╓ю на Ельб╕».

Юл╕я КАЧУЛА.

(Продовження в наступному номер╕).

* * *
Нов╕ дан╕ про к╕льк╕сть жертв Берл╕нського муру оприлюднен╕ у Н╕меччин╕. За результатами досл╕дження, проведеного Центром вивчення сучасно╖ ╕стор╕╖ в Потсдам╕, в пер╕од з 1961 до 1989 року б╕ля муру загинуло щонайменше 136 чолов╕к. Про це заявили представники Центру на прес-конференц╕╖ у Берл╕н╕, пов╕домля╓ власний кореспондент УКР╤НФОРМу у ФРН.
Досл╕дження було проведено з нагоди 20-╖ р╕чниц╕ пад╕ння Берл╕нського муру, яку н╕мц╕ святкуватимуть 9 листопада. Дан╕ про щонайменше 136 людських жертв ╓ першим документальним п╕дтвердженням к╕лькост╕ загиблих б╕ля ц╕╓╖ ст╕ни. З них 98 ос╕б були вт╕качами з НДР, з яких 67 були застр╕лен╕ прикордонниками. Кожен з випадк╕в був ╜рунтовно досл╕джений експертами ╕ п╕дкр╕плений документальними доказами. Дос╕ к╕льк╕сть людей, як╕ загинули п╕д час нам╕ру втекти через мур до ФРН, коливалася в╕д 92 до 200 чолов╕к. За даними потсдамського Центру, втекти через мур вдалося загалом 40 тис. ос╕б.
Берл╕нський мур був зведений у н╕ч на 13 серпня 1961 року. До 1989 року бетонна ст╕на заввишки 4 м в╕дгороджувала Сх╕дну частину Берл╕на, яку контролював СРСР, в╕д Зах╕дно╖, що належала ФРН. Загальна довжина муру сягала 160 км, з яких 46 км розд╕ляли м╕сто навп╕л. Ст╕на повинна була закрити шлях для масово╖ втеч╕ сх╕дних н╕мц╕в у Зах╕дний Берл╕н. Сьогодн╕ про цю траг╕чну стор╕нку ╕стор╕╖ нагаду╓ к╕лометровий залишок Берл╕нського муру на Мюленштрасе, розмальований художниками ╕ туристами, а також 20-к╕лометрова смуга в центр╕ столиц╕, що повторю╓ маршрут колишнього муру.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #35 за 28.08.2009 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=7704

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков