Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #34 за 21.08.2009 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#34 за 21.08.2009
В НАС УКРАЛИ ╢ВРОПУ!!! ╤ ПОЦУПИЛИ ╥╥ У НАС... МИ САМ╤

КРАЩЕ ТАМ, ДЕ НАС НЕМА?

Вже нав╕ть заради одного того, щоб це зрозум╕ти, в ╢вроп╕ таки варто побувати. Хоча б раз у житт╕. Хоча б недалечко: заб╕гти за прикордонну смугу, побачити ╕... прозр╕ти! А то спокушають-аг╕тують нас ╓вропейськими стандартами, ╓вропейським р╕внем життя. Що ж то за р╕вень такий? ╤ чому, якщо т╕ стандарти так╕ при╓мн╕, ми дос╕ вс╕╓ю державою, ус╕м народом впира╓мося у якусь невидиму перешкоду, б╕гаючи по колу наших укра╖нських проблем?
Мен╕, як ╕ вс╕м укра╖нським учасникам цьогор╕чного юв╕лейного, XXX М╕жнародного дитячого фестивалю п╕сн╕ ╕ танцю у польському м╕ст╕ Кон╕н╕, пощастило: програмою по╖здки передбачалася к╕лькаденна автобусна подорож до сам╕с╕нького (по Берл╕нах ╕ Парижах!) центру ╢вропи. Отже, по╖хали!

КОРДОН

Для мене ╢вропа розпочалася ще з╕ Львова. У центр╕ м╕ста поблизу Оперного театру зац╕кавлений натовп людей з╕брався б╕ля бравого юнацького оркестру з польськими прапорами. З’ясувалося, що того дня до м╕ста Лева у Всесв╕тн╕й день захисту д╕тей прибула з в╕зитом дружина Президента Польщ╕ пан╕ Мар╕я Качинська. У Льв╕вськ╕й опер╕ висока гостя мала проводити нагородження переможц╕в художнього конкурсу «Посм╕шка д╕тей – посм╕шка Львова». Через дек╕лька хвилин з’явилася ╕ сама перша лед╕ Польщ╕ – скромно, але вишукано одягнена, з прив╕тною посм╕шкою, в к╕лькох метрах в╕д мене (ось зв╕дки фото!) вона прямувала до парадного входу театру, в╕таючись, потискаючи руки льв╕в’янам, як╕ в╕льно п╕дходили до не╖. ╤ н╕яких охоронних редут╕в! Ось вона, ╓вропейська в╕дкрит╕сть ╕ доступн╕сть влади, – подумалося тод╕...
Наступного дня на льв╕вському вокзал╕ на нас чекав величезний двоповерховий автобус-палац (╕ це все – нам?!) з ╓вропейськими номерами ╕ «з ус╕ма зручностями». Наш╕ вод╕╖ Генек ╕ Владек, як╕ мали супроводжувати нас протягом ус╕╓╖ подорож╕, – поляки. Як мен╕ пояснили орган╕затори, це набагато спрощу╓ перетин кордону, до того ж, з вод╕ями, як╕ добре знають ╓вропейськ╕ закони, набагато безпечн╕ше мандрувати дорогами ╢вропи, що буде не раз доведено на практиц╕.
Наша творча фестивальна група складалася з трьох орган╕затор╕в, двох тренер╕в-учител╕в ╕ ╖хн╕х п╕доп╕чних – в╕с╕мнадцяти юних учасник╕в танцювального колективу ╕з Запор╕жжя «Фен╕кс». Перезнайомившись, зручно розм╕стившись у автобус╕, який мав стати для нас п╕д час по╖здки сво╓р╕дним «домом на колесах», ми вирушили в путь. Чим ближче ми наближалися до укра╖нсько-польського кордону, тим невт╕шн╕шими ставали розпов╕д╕ наших бувалих орган╕затор╕в про його перетин. Бо, мовляв, Укра╖на — «держава за колючим дротом». Як ╕ в супермаркет, до нашо╖ кра╖ни легше ув╕йти, н╕ж вийти...
Щоб потрапити до сус╕дки Польщ╕, треба пройти спочатку св╕й, укра╖нський, тод╕ – польський кордони. Ось тут ╕ почалися наш╕ перш╕ спроби проанал╕зувати – чому м╕ж такими близькими, по╓днаними багатов╕ковою ╕стор╕╓ю кра╖нами-сус╕дками, така бездонна, незбагненна р╕зниця? На укра╖нському кордон╕ в пов╕тр╕ н╕би витало якесь роздратування. Невв╕чливий прикордонник, погаркуючи на д╕тей, довго зв╕ряв наш╕ обличчя з фотограф╕ями у паспортах, а пот╕м взагал╕ десь зник з ус╕ма документами. Протримавши нас дек╕лька годин в автомоб╕льн╕й колон╕, укра╖нськ╕ митники нав╕ть не пустили д╕тей до туалету, пояснюючи це тим, що виходити з автобуса заборонено. Нарешт╕, знову з’явився отой «надутий» прикордонник з нашими паспортами, ╕ ми тепер вже мали законне право про╖хати ще дек╕лька метр╕в вже до польського кордону.
А тепер уяв╕ть, що потрапля╓те в задзеркалля, тобто на кордон╕ в╕дбува╓ться все те саме, т╕льки точн╕с╕нько навпаки. Симпатичний молодий поляк у с╕ро-зелен╕й ун╕форм╕ з усм╕шкою заходить до автобуса, жарту╓ з д╕тками, сам проводить сердег до туалет╕в, та ще й на крик одного з тренер╕в, котрий почав «виховувати» когось ╕з юних танцюрист╕в, заявля╓: «Не можна кричати на д╕тей!». Через якихось п╕вгодини з побажаннями в╕д польського прикордонника щасливо╖ дороги ╕ гарних вражень ми вже вирушили до першого пункту нашого призначення – польського м╕стечка Кон╕на. Але у чому ж секрет польсько╖ прив╕тност╕? Невже вся та наша прикордонна «надут╕сть» залежить лише в╕д р╕зниц╕ у зарплатн╕, чи, може, розгадка у прост╕й вихованост╕, почутт╕ г╕дност╕, поваги, небайдужост╕?
Пейзаж за в╕кнами радикально зм╕ню╓ться одразу п╕сля пере╖зду через кордон. Напрочуд чист╕ дороги, зелен╕ узб╕ччя, акуратн╕ поля, на горизонт╕ з’являються дивн╕ височенн╕ б╕л╕ млини. Н╕, це зовс╕м не млини, а в╕тряки – ще одне альтернативне джерело енерг╕╖, яке активно розпочина╓ освоювати Польща. Для багатьох ╓вропейських кра╖н це тепер популярно ╕ актуально. У Польщ╕ в╕тер да╓ десь лише понад один в╕дсоток електроенерг╕╖, але чи те ще буде! Ми бачили по дороз╕ не лише поодинок╕ невелик╕ в╕тров╕ енергогенератори, але й ц╕л╕ поля, зайнят╕ в╕тряками!
Про╖жджа╓мо Пжеворськ, Пшемишль, Любл╕н, Кельце. Вража╓ величезна к╕льк╕сть приватних житлових будиночк╕в б╕ля м╕ст. Таке враження, н╕би потрапля╓ш у казковий котеджний св╕т: б╕ля кожно╖ акуратно╖ буд╕вл╕ – д╕ляночка земл╕, де господар╕ створюють якусь свою особливу оазу. Там може бути невеличкий басейн, садочок – обов’язково з гойдалками, чи дитячий майданчик ╕ альтанка. Скр╕зь – акуратно п╕дстрижен╕ газони ╕ так звана «жива» огорожа. Як розпов╕ли нам наш╕ вод╕╖, б╕льш╕сть поляк╕в (до реч╕, ╕ вони теж) живуть за м╕стом, а на роботу ╖здять на власному авто. ╤ це зовс╕м не депутати чи м╕н╕стри, а люди з╕ звичайними, не особливо прибутковими профес╕ями. Це той так званий середн╕й клас, виростити який ми лише намага╓мося в Укра╖н╕.
Нав╕ть з отих акуратних ╜азд╕вських хатиночок можна було зрозум╕ти, що польський «середн╕й клас» живе зовс╕м не так, як б╕льш╕сть укра╖нських скоробагатьк╕в, як╕ грабують, пакостять на земл╕, яка ╖х году╓, тому й ховають, напевне, сво╖ с╕р╕ «душонки» за височенними бетонними парканами, яких, до реч╕, по дороз╕ ми жодного разу не бачили. Поляки живуть з думкою про майбутн╓; для сво╖й д╕тей, онук╕в вони прагнуть залишити чисту землю, добробут, процв╕таючу кра╖ну. Це сильна, переконана, ╓дина нац╕я, впевнена у завтрашньому дн╕, ╕ тому здатна подолати будь-як╕ труднощ╕.
Ось у таких спогляданнях ╕ роздумах ми добралися до м╕стечка, де мали провести дек╕лька незабутн╕х фестивальних дн╕в – до гостинного ╕ затишного Кон╕на.

КОН╤Н

М╕сто Кон╕н розташоване в центр╕ Польщ╕ на берегах р╕чки Варти, це важливий транспортний вузол, що з’╓дну╓ п╕вн╕ч кра╖ни з п╕вднем, а сх╕дну частину ╕з зах╕дною.
Початок сучасному Кон╕ну дало так зване Старе М╕сто. Приблизно з 1293 року м╕сто Кон╕н отримало Магдебурзьке право ╕ завжди було осередком ремесел, осв╕ти, культури та медицини.
«Друге дихання» у розвитку м╕ста з’явилося п╕сля Друго╖ св╕тово╖ в╕йни ╕ пов’язане з в╕дкриттям тут розробок бурого вуг╕лля. Кон╕н ста╓ важливим центром енергетично╖ та добувно╖ промисловост╕. На сьогодн╕ у м╕стечку мешка╓ близько 80 тисяч жител╕в.

Юл╕я КАЧУЛА.

(Продовження в наступному номер╕).

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #34 за 21.08.2009 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=7674

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков