Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4264)
З потоку життя (7284)
Душі криниця (3924)
Українці мої... (1569)
Резонанс (1837)
Урок української (1001)
"Білі плями" історії (1805)
Крим - наш дім (580)
"Будьмо!" (265)
Ми єсть народ? (239)
Бути чи не бути? (120)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (117)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
НЕСПАЛИМА. З ГЛИБИНИ СТОЛ╤ТТЯ. НЕЗБОРИМА
У столиц╕ в╕дкрилася художня виставка ╕сторично╖ картини.


ПЕРШИЙ КОРОВАЙ
Наш╕ традиц╕╖


СКУЛЬПТУРА ╤ КРИМСЬК╤ ПЕЙЗАЖ╤
Нин╕ козацьк╕ нащадки захищають Укра╖ну в╕д орди. Як ╕ предки колись…


СВЯТЕ ХРЕЩЕННЯ РУС╤
Деяк╕ аспекти ╕стор╕╖


ТРО╥ЦЯ ПРЕСВЯТАЯ
Наш╕ традиц╕╖
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


FaceBook

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #33 за 14.08.2009 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#33 за 14.08.2009
ПРЕОБРАЖЕННЯ ГОСПОДН╢

19 серпня в╕дзначають свято Преображення Господн╓, або Спас. Цього дня у церквах святять яблука, груш╕, мед ╕ обжинков╕ в╕нки, або колосся жита та пшениц╕.
Преображення Господн╓ в╕дзнача╓ться з ╤V ст. на спомин про велику под╕ю в житт╕ ╤суса Христа, коли в╕н, зд╕йснивши половину свого земного служ╕ння ╕ дов╕вши достатньо свою божественн╕сть вченням та чудесами, вир╕шив незвичайним способом показати учням славу свого Божества. Про цю под╕ю розпов╕да╓ться в ╢вангел╕ях в╕д Луки та Матв╕я.
Так, розпов╕вши сво╖м учням про та╓мницю сво╓╖ смерт╕ та воскрес╕ння, а також про близьк╕ страждання, ╤сус почув в╕д них заперечення, тод╕, докоряючи ╖м, в╕н узяв трьох апостол╕в – Петра, Якова та ╤оанна ╕ вирушив з ними на гору Фавор, де п╕д час молитви лице його просяяло, н╕би сонце, а одяг зробився б╕лим ╕ блискучим, як св╕тло. З’явились пророки Мойсей та ╤лля й почали розмовляти з ╤сусом. Раптом надзвичайна б╕ла хмара накрила вс╕х. ╤з хмари почувся голос Бога: «Це ╓ син м╕й улюблений, на якому мо╓ благовол╕ння; його слухайте».
У Б╕бл╕╖ розпов╕да╓ться, що людина не може побачити Бога й п╕сля цього залишитися живою, тому всьому св╕тов╕ Бог з’явився не у сво╖й Слав╕ – люди не змогли б витримати ╖╖, а зробився под╕бним до людей, ут╕лившись у сво╓му синов╕. У момент Преображення Бог дав можлив╕сть лише трьом апостолам побачити по╓днання двох природ у Христов╕: сяяння у людському т╕л╕ Христа божественного св╕тла. Зг╕дно з християнським в╕ровченням, сяяння Фаворського св╕тла – зв╕стка людству про те, що всяка матер╕я може бути обожненою. Обожнення людини – це в╕дновлення того образу, за яким людина створена, це зв╕стка про можлив╕сть преображення всього св╕ту й людства…
Народн╕ назви цього свята – Другий або Яблучний Спас.
Кр╕м яблук, цього дня на церковну паперть приносили й ╕нш╕ плоди врожаю: горох, картоплю, ог╕рки, жито, ячм╕нь тощо. Усе це священик п╕сля об╕дн╕ мав благословити та почитати над ним молитву, за що вдячн╕ прихожани д╕лились з ним так званими початками – потроху в╕д кожного сорту з принесених плод╕в. Побожн╕ люди не ╖дять до Спаса фрукт╕в, бо на т╕м св╕т╕ душ╕ померлих не скуштують яблучка.
Повернувшись з церкви, родина урочисто с╕дала за ст╕л ╕ розговлялася: ╖ли яблука з медом ╕ запивали виноградним або яблуневим вином, – «щоб садовина родила». Пригощали одне одного пирогами, фруктами. Свячений мед та в╕ск збер╕гають до наступно╖ весни ╕ використовують для п╕дгодовування бдж╕л.
╤сну╓ пов╕р’я, що свячен╕ на Спаса яблука допомагають при сл╕пот╕. Освячене з╕лля також використовують: волошки – проти падучо╖, запою, внутр╕шнього жару; в╕двар сон-трави – при безсонн╕.
Спас – за народною м╕фолог╕╓ю, – це день поминання мертвих родич╕в.
За народними прикметами, на Спаса л╕то зустр╕ча╓ться з ос╕нню, першим холодом. У деяких рег╕онах Укра╖ни в╕д цього свята вже починалися приморозки, тому й говорили: «Прийшов Спас – держи рукавиц╕ про запас!».
Серг╕й Черняков.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #33 за 14.08.2009 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=7637

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков