Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4446)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4117)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2114)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1031)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (311)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (203)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
К╤ЛЬК╤СТЬ СКАРГ НА ДОТРИМАННЯ ЗАКОНУ ПРО МОВУ ЗРОСТА╢
Значний стрибок у ставленн╕ до мови стався власне п╕сля повномасштабного вторгнення Рос╕╖…


НА ХЕРСОНЩИН╤ В╤ДКРИВСЯ ПЕРШИЙ ФЕСТИВАЛЬ «Р╤ДНА МОВА - ШЛЯХ ДО ПЕРЕМОГИ»
Укра╖нська мова об’╓дну╓ укра╖нц╕в у боротьб╕ та в нац╕ональн╕й ╕дентичност╕…


УКРА╥НЦ╤ ВИЗНАЧИЛИСЬ, ЧИ ТРЕБА РОС╤ЙСЬКА У ШКОЛАХ
42% укра╖нц╕в п╕дтримують збереження вивчення рос╕йсько╖ мови в певному обсяз╕.


МОВА П╤Д ЧАС В╤ЙНИ СТАЛА ЗБРО╢Ю
В Укра╖н╕ в╕дзначають День писемност╕ та мови.


МОВИ Р╤ДНО╥ ОБОРОНЦ╤
Сьогодн╕шня доб╕рка поез╕й – це твори кримських укра╖нських педагог╕в-поет╕в…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #33 за 14.08.2009 > Тема "Урок української"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#33 за 14.08.2009
╢ ЩЕ ПОРОХ В ПОРОХ╤ВНИЦЯХ!

Б╕льше тисяч╕ козак╕в з р╕зних куточк╕в Укра╖ни при╖хали на Н╕копольщину в село Капул╕вку на вшанування пам’ят╕ свого легендарного отамана ╤вана С╕рка.
Цього року зах╕д в╕др╕знявся в╕д ус╕х попередн╕х незвичайною активн╕стю не лише козацьких орган╕зац╕й, але й влади. В╕дбувався в╕н п╕д проводом обласно╖ координац╕йно╖ Ради з питань козацтва при обласн╕й рад╕. Тому ще з початку року кип╕ла робота з узгодження запропонованих козацькими орган╕зац╕ями план╕в проведення заходу. Велику роботу пров╕в секретар козацько╖ координац╕йно╖ Ради Валентин Антипов, який на тиждень по дек╕лька раз╕в ви╖здив у Н╕кополь з козаками ╕ допомагав, погоджував з Н╕копольською райадм╕н╕страц╕╓ю кожне питання. Але найболюч╕шим виявилось рел╕г╕йне питання, оск╕льки критична б╕льш╕сть козак╕в-запорожц╕в нав╕др╕з в╕дмовлялись, щоб «московськ╕ попи» проводили панахиду на могил╕ шанованого ними отамана.
З огляду на те, що б╕льш╕сть виступила проти Московського патр╕архату, тим паче, що московська церква безпосередньо брала участь у руйнуванн╕ Запорозько╖ С╕ч╕, ╕ козаки за це мають на не╖ неабияку образу, вих╕д був знайдений такий: панахиду мав проводити Ки╖вський патр╕архат, а Московський отримав змогу провести св╕й молебень або сп╕льно з Ки╖вським, або вже п╕сля заходу – окремо для сво╖х нечисленних приб╕чник╕в.
Кр╕м того, на в╕дм╕ну в╕д попередн╕х рок╕в, козаки вир╕шили провести козацький вишк╕л.
За к╕лька дн╕в до заходу Валентин Антипов зв╕тував козакам, що вс╕ погодження отриман╕, а районна Н╕копольська адм╕н╕страц╕я забезпечу╓ вс╕ потреби козак╕в на час ╖хнього перебування.
30 липня почали з’╖жджатися козацьк╕ орган╕зац╕╖ та облаштовувати наметову С╕ч. Облаштувавшись, козаки за традиц╕╓ю з╕брались до кола на раду, де за козацьким звича╓м обрали С╕чову старшину та наказного отамана на час проведення заходу, погодили з ним плани та й роз╕йшлися по сво╖х куренях.
Ще на рад╕ було ухвалено р╕шення про заборону вживання алкоголю, а на порушника оч╕кувало покарання. Чотири дн╕ ранок розпочинався з руханки, молитви, а п╕сля сн╕данку – тренування з козацьких бойових мистецтв. П╕сля об╕ду козаки також тренувались, а п╕сля вечер╕ – збирались б╕ля вогнища посп╕лкуватись. Один за одним, по черз╕, козаки проходили вишк╕л в осавульськ╕й служб╕, котра в╕дпов╕дала за охорону та внутр╕шню дисципл╕ну у табор╕.
Вранц╕ 1 серпня на капул╕вськ╕й трас╕ близько тисяч╕ козак╕в вишикувались у колону ╕ вирушили до мемор╕алу славетного отамана. Картина була вражаючою! Рух почався п╕д б╕й литавр, очолювало колону духовенство Ки╖вського патр╕архату, пот╕м йшли козаки з прапорами, козаки у звича╓вому вбран╕, козаки в сучасник одностроях, козачата, гост╕ у вишиванках . Поруч ╖хали козаки на конях, а зустр╕чала колону артилер╕я постр╕лами з семи гармат.
Початок видався таким, як ╕ було заплановано: при╖хали шановн╕ гост╕, обласне та районне начальство, священики з Московського патр╕архату. Голова облради Юр╕й В╕лкул поклав кв╕ти до могили отамана, а ки╖вське духовенство почало молебень. Вт╕м, така ╕дил╕я тривала недовго: спочатку вс╕ пом╕тили, що п╕д час молитви священики Московського патр╕архату зам╕сть хреститися лише посм╕хаються, а одразу п╕сля завершення молебню, всупереч протоколу, вихопили м╕крофон та почали св╕й молебень.
Реакц╕я запорожц╕в була митт╓вою ╕ одностайною: спочатку козаки освистали нечемних церковник╕в, а пот╕м розвернулися ╕ з вигуками «ганьба» вирушили на зворотний шлях, не чекаючи нав╕ть прив╕тань в╕д начальства.
Площа перед мемор╕алом митт╓во спуст╕ла – залишилось лише близько п’яти десятк╕в приб╕чник╕в московського патр╕архату з пророс╕йських кАзак╕в-генерал╕в, яких запорожц╕ зазвичай дражнять «Кремл╕вською паланкою».
А колона рушила до сво╓╖ наметово╖ С╕ч╕, де розпочався козацький фестиваль, де було весело та ц╕каво нав╕ть без оковито╖, адже величезна к╕льк╕сть фольклорних колектив╕в стояли в черз╕, щоб потрапити на сцену.
Завершився фестиваль традиц╕йно «Лавою на лаву», де козаки показали свою силу, а згодом були народн╕ ╕гри та гуляння, як╕ завершились далеко за п╕вн╕ч дискотекою з сучасними укра╖нськими п╕снями для молод╕.
Вже 2 серпня п╕сля об╕ду запорожц╕ з╕бралися на коло, п╕дбили п╕дсумки, нам╕тили плани на майбутн╓, подякували наказному отаманов╕ та старшин╕ та й подались у зворотну путь.
Козак ВСЕБАЧУ.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #33 за 14.08.2009 > Тема "Урок української"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=7629

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков