Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
«З НАБЛИЖЕННЯМ НЕБЕЗПЕКИ ДО НЕ╥ ВЕРТАВ ДОБРИЙ НАСТР╤Й»
Про траг╕чну долю в╕дважно╖ розв╕дниц╕ холодноярських повстанц╕в Ольги...


НА ЗАХИСТ╤ НАШО╥ СТОЛИЦ╤
Виставка висв╕тлю╓ знаков╕ под╕╖ во╓нно╖ ╕стор╕╖ Ки╓ва…


╤СТОР╤Я УКРА╥НИ В╤Д МАМОНТ╤В ДО СЬОГОДЕННЯ У 501 ФАКТ╤
Не вс╕м цим фактам знайшлося м╕сце у шк╕льних п╕дручниках, але саме завдяки ╖м ╕стор╕я ста╓ живою...


ДМИТРО ДОНЦОВ - ТВОРЕЦЬ ПОКОЛ╤ННЯ УПА, НАСТУПАЛЬНИЙ ТА БЕЗКОМПРОМ╤СНИЙ
Тож за яку Укра╖ну? Вкотре перекону╓мося, що питання, як╕ ставив Дмитро Донцов, сьогодн╕ ╓...


ПОВЕРНУТИ ╤СТОРИЧНУ ПАМ’ЯТЬ
╤сторична пам'ять – головний феномен в╕дтворення ╕стор╕╖ сусп╕льства, кра╖ни, нац╕╖…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #32 за 07.08.2009 > Тема ""Білі плями" історії"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#32 за 07.08.2009
«ГУЛЯЛ ПО УРАЛУ ЧЕПАЕВ-ГЕРОЙ...»

╤СТОР╤Я ╤ СУЧАСН╤СТЬ

АНАТОМ╤Я ПЕРЕКРУЧЕНО╥ ПРАВДИ

Не хвилюйтесь, у пр╕звищ╕ не прикра помилка. Тут справа складн╕ша – не граматична, а ╕деолог╕чна. Ми ще не одне десятил╕ття будемо стикатися з метастазами б╕льшовицько╖ ╕стор╕ограф╕╖, круто зам╕шано╖ на м╕фах ╕ брехн╕. Старшим покол╕нням, до яких належить ╕ автор цих нотаток, доводиться сьогодн╕ самотужки перевчатись, вириваючись з цупких об╕йм╕в ц╕леспрямовано╖ облуди. А це процес дуже бол╕сний. Адже у сво╖ молод╕ роки, «ковтаючи» лукаве ╕деолог╕чне вариво, ми щиро в╕рили в те, що то ╕ ╓ ╕стина в останн╕й ╕нстанц╕╖.
╤нод╕ диву╓шся: ну для чого було нагромаджувати гори брехн╕? Адже правда – якою б вона не була – завжди краща за всяку видумку.
Спробу╓мо розкрити анатом╕ю брехн╕ на приклад╕ життя вс╕м в╕домого героя Громадянсько╖ в╕йни, начдива 25-╖ стр╕лецько╖ див╕з╕╖ Василя ╤вановича Чепа╓ва. Так-так, Чепа╓ва, бо Чапа╓ва зовс╕м не ╕снувало!
╤ причина для ц╕╓╖ розмови ╓: 5 вересня цього року виповниться р╕вно дев’яносто рок╕в в╕д дня його геро╖чно╖ загибел╕.
А допоможе нам у ц╕й складн╕й, але так╕й необх╕дн╕й справ╕ донька начдива 25-╖ див╕з╕╖ Клавд╕я Васил╕вна. Семир╕чною д╕вчинкою вона об’╖здила сотн╕ верст приуральськими степами в арм╕йському обоз╕. Чепа╓в не м╕г залишити с╕м’ю напризволяще, бо вороги неминуче знищили б ╖╖.
З того часу Клавд╕я Васил╕вна все сво╓ життя присвятила збиранню арх╕вних документ╕в, спомин╕в чепа╖вц╕в про ╖╖ батька, намагаючись довести, що Василь ╤ванович був зовс╕м не такий, як його зобразив письменник Дмитро Фурманов ╕ в╕дтворили актори у к╕ноф╕льм╕ «Чапа╓в». Але скр╕зь чула в╕дпов╕дь: «Цього не сл╕д робити… Народ нас не зрозум╕╓… Залишимо все, як воно ╓…».
На жаль, Клавд╕я Васил╕вна вже в╕д╕йшла в ╕нш╕ св╕ти. Але залишилась ╖╖ розпов╕дь про батька, дбайливо записана журнал╕стами «Российской газеты» у 1993 роц╕. Текст спомин╕в був опубл╕кований газетою 18 вересня.
На наш погляд, це на сьогодн╕ ╓дине джерело ╕нформац╕╖, якому можна в╕рити.
* * *
Уже початок розпов╕д╕ Клавд╕╖ Васил╕вни в╕дкрив нам оч╕ на так╕ риси Чепа╓ва, про ╕снування яких ми ╕ не здогадувались. Ось послухайте.
– М╕й батько, Василь ╤ванович Чепа╓в, був дуже набожною людиною. ╤ вс╕ члени мо╓╖ с╕м’╖ були глибоко в╕руючими. Серед наших предк╕в зустр╕чались нав╕ть священнослужител╕. Перед тим, як ╖хати на фронт, батько виганяв нас вс╕х з хати, запирав двер╕ ╕ довго молився перед ╕коною. Пот╕м виходив на ╜анок, бабуся ц╕лувала його ╕ обов’язково хрестила на дорогу.
Чепа╓в товаришував з багатьма священиками, а коли штаб див╕з╕╖ займав якесь село, то завжди зупинявся у м╕сцевого батюшки…
╤ священики ставились до Чепа╓ва з повагою ╕ любов’ю. Якось нам довелось терм╕ново в╕дступати ╕ ╖хати без всяко╖ охорони. Надвеч╕р в’╖хали у невеличке село, зупинились на н╕ч у священика. Б╕л╕ серед ноч╕ нагрянули неждано, кричать: «Де Чепай, де Чепай?!». Д╕знавшись, хто ми так╕, вс╕х арештували ╕ заперли в лазн╕, а б╕ля дверей поставили вартового. Оф╕цер сказав: «Ранком ус╕х пов╕симо». За н╕ч спорудили шибеницю ╕ зранку вивели вс╕х – маму, д╕дуся з бабусею ╕ нас – п’ятьох д╕тей. Накинули вс╕м на ши╖ мотузки. Аж тут приб╕га╓ п╕п: «Стривайте, не вбивайте, я вам самого Чепая д╕стану! Якщо не приведу, стратите мене разом з ними!». Б╕локозаки погодились, дали йому добу на виконання об╕цяного, нас знову закрили у лазн╕. А вноч╕ примчали чепа╖вц╕ ╕ нас визволили.
Коли червон╕ покинули село, вороги люто розправились з нашим спасителем: батюшку ╕ матушку пов╕сили…
* * *
Ус╕м нам пам’ятний ось цей еп╕зод з к╕нокартини «Чапа╓в», що, зда╓ться, ╕ поклав у наш час початок сер╕╖ анекдот╕в про Чепа╓ва.
– Василю ╤вановичу, ти за кого: за б╕льшовик╕в чи за комун╕ст╕в? – лукаво примруживши оч╕, запиту╓ начдива 25-╖ див╕з╕╖ ком╕сар. Питання для того виявилось «не п╕дйомним». Але ж то Чепа╓в – народний герой, х╕ба в╕н м╕г показати сво╓ незнання…
– А Лен╕н за кого: за б╕льшовик╕в чи за комун╕ст╕в? – питанням на питання в╕дпов╕в к╕ношний Чапа╓в…
Звичайно, що письменник чи сценарист мали право вносити певн╕ зм╕ни ╕ доповнення в б╕ограф╕чну канву героя свого художнього твору на документальн╕й основ╕, але все в межах лог╕ки. А тут так ╕ хочеться разом з класиком крикнути: «Послушай, ври, но знай же меру!».
Отже, чи мав бути насправд╕ наведений вище еп╕зод. Суд╕ть сам╕…
Послуха╓мо коментар з цього приводу Клавд╕╖ Васил╕вни.
– До революц╕╖ наша с╕м’я дуже б╕дувала. Д╕ти ходили босими в╕д перших весняних проталин ╕ до зимових мороз╕в. Взувались лише до церкви. Сестра ╕ три брати батька померли, не доживши до повнол╕ття. Його брата Андр╕я пов╕сили в 1908 роц╕ за зв’язок з б╕льшовиками, брат Григор╕й загинув у Громадянську…
Уже з 1911 року, сл╕дом за сво╖м старшим братом, Василь ╤ванович втягнувся у п╕дп╕льну роботу, був пропагандистом. У 1913 роц╕ довелось йому жити п╕д чужим пр╕звищем, щоб уникнути арешту.
У 1914 роц╕, з початком св╕тово╖ в╕йни, в ╓вропейськ╕й частин╕ Рос╕╖ був запроваджений во╓нний стан, запрацювали во╓нно-польов╕ суди. Стало в╕домо, що жандарми розшукують батька…
Щоб уникнути арешту, Василь ╤ванович вийшов до найближчо╖ вузлово╖ станц╕╖, п╕д╕йшов до начальника во╓нного ешелону ╕ попросився добровольцем на фронт…
Уявити соб╕, щоб к╕лька рок╕в потому начдив 25-╖ не зум╕в в╕дпов╕сти на питання, так за кого в╕н вою╓ – за б╕льшовик╕в чи за комун╕ст╕в, то глум над здоровим глуздом. А до цього ж потр╕бно додати во╓нний досв╕д, який Чепа╓в здобув на фронт╕. ╤ не зводити все до деб╕льно╖ демонстрац╕╖ з казанком ╕ картоплею, в╕дпов╕даючи на питання: «Де повинен бути командир?».
╤ знову звернемось до спогад╕в доньки начдива, що вона дума╓ з цього приводу?
– У царських арх╕вах я знайшла особову справу батька: це к╕лька стор╕нок з подяками за мужн╕сть, в╕йськову винах╕длив╕сть ╕ дисципл╕нован╕сть.
У боях на п╕вденно-зах╕дному фронт╕ в╕н був к╕лька раз╕в поранений, дослужився до звання прапорщика, отримав медал╕ ╕ чотири Георг╕╖вськ╕ хрести. Останн╕й хрест за те, що зум╕в вивести Б╕лгорайський полк ╕з, здавалося, безнад╕йного оточення. Як повному Георг╕╖вському кавалеров╕ генерали зобов’язан╕ були першими в╕ддавати честь Чепа╓ву. ╤ в окопах в╕н займався аг╕тац╕йною роботою. Тож, не дивно, що, повернувшись з фронту, Чепа╓в у вересн╕ 1917 року оф╕ц╕йно оформив сво╓ членство у б╕льшовицьк╕й парт╕╖…
В╕д себе додамо, що Чепа╓в зробив це ран╕ше в╕д свого майбутнього ком╕сара, який на той час ще перебував у актив╕стах парт╕╖ есер╕в ╕ став членом РКП лише у 1918 роц╕.
Ось так поступово перед нами поста╓ зовс╕м ╕нша постать Чепа╓ва, н╕ж та, яка була представлена у роман╕ ╕ к╕ноф╕льм╕ – там начдива 25-╖ див╕з╕╖ зображено людиною, яка погано розбира╓ться у пол╕тичн╕й обстановц╕, була за поглядами партизаном ╕ анарх╕стом.
╤ в черговий раз запиту╓мо себе: а для чого все це робилось? Адже життя Василя ╤вановича було яскрав╕шим ╕ повчальн╕шим, н╕ж те, яке приписали йому, створивши сво╓р╕дний культ полководця. Тим б╕льше, що при житт╕ Чепа╓ва навколо його ╕мен╕ не було н╕якого «ореола слави». Були популярн╕сть ╕ авторитет, повага друз╕в ╕ ненависть ворог╕в. Культ виник, не без п╕дтримки Стал╕на, п╕зн╕ше.
З повагою ставився до Чепа╓ва Троцький, який був у роки Громадянсько╖ в╕йни головою Революц╕йно╖ В╕йськово╖ Ради республ╕ки. К╕лька раз╕в в╕н в╕дводив в╕д начдива звинувачення у самоуправств╕ ╕ невиконанн╕ наказ╕в, бо, як виявлялось, у кожному конкретному випадку Василь ╤ванович був правий.
* * *
Громадянську в╕йну Чепа╓в зустр╕в в╕йськовим ком╕саром пов╕ту у прифронтов╕й зон╕. Основною його роботою була моб╕л╕зац╕я, комплектування в╕йськових частин, навчання червоноарм╕йц╕в в╕йськов╕й справ╕.
Коли л╕н╕я фронту наблизилась, Чепа╓в пров╕в останню моб╕л╕зац╕ю ╕ на чол╕ загону в╕дправився на фронт. Скоро його призначають командиром бригади, а пот╕м начдивом 25-╖ стр╕лецько╖ див╕з╕╖.
Яким же командиром був Василь ╤ванович? Знову cлуха╓мо розпов╕дь Клавд╕╖ Васил╕вни.
– Начдив 25-╖ був людиною винятково дисципл╕нованою ╕ пол╕тично грамотною… Був командиром вимогливим, нав╕ть, якщо того вимагали обставини, жорстким… Сам не пив ╕ не курив та й ╕ншим не дозволяв. Коли див╕з╕я займала населений пункт, батько зразу ж в╕ддавав наказ вс╕ шинки закрити, за продаж б╕йцям гор╕лки чи самогону – розстр╕л. Червоноарм╕йця, який потрапляв йому на оч╕ п’яним, в╕н у першому ж бою посилав у саме пекло. Нещадно карав мародер╕в, насильник╕в. Тому мирн╕ жител╕ його дуже поважали…
А п╕д час в╕дпочинку в╕н завжди намагався розсм╕шити б╕йц╕в, нав╕ть театр при див╕з╕╖ орган╕зовував. Дуже любив виступати сам, особливо в ж╕ночих ролях. Надягне, бувало, плаття ╕ зобража╓ княжну ╕з п╕сн╕ про Стеньку Раз╕на. ╤з-п╕д хустки вуса стирчать – червоноарм╕йц╕ качаються з╕ см╕ху…
Чепа╓в ум╕в ╕ любив сп╕вати. Якось ми вс╕ вже уляглись спати, як задзвонив телефон. На другому к╕нц╕ дроту його попросили засп╕вати, напевно, у товариша було погано на душ╕. «Та ти що, – тихо в╕дпов╕да╓ батько, – у нас вс╕ сплять давно». А б╕йц╕ говорять: «Ми не спимо, Василю ╤вановичу». ╤ в╕н засп╕вав у трубку, а червоноарм╕йц╕ п╕дсп╕вували…
Але коли розпочинались бойов╕ д╕╖, то тут Чепа╓в був зовс╕м ╕ншою людиною – р╕шучим, см╕ливим, кидався першим у пекло бою.
* * *
╤ настала та н╕ч, коли п╕дступн╕ вороги напали на штаб 25-╖ див╕з╕╖. Розпочався б╕й, останн╕й б╕й в житт╕ начдива. Води Урал-р╕ки з╕мкнулись над головою Чепа╓ва.
Про т╕ траг╕чн╕ дн╕ згаду╓ Клавд╕я Васил╕вна. «Я довго не в╕рила, що батько загинув. Я була впевнена, що в╕н переплив р╕ку. Т╕ло Чепа╓ва шукали ц╕лий м╕сяць, уряд нав╕ть пооб╕цяв винагороду – 15 тисяч золотом. Витягли багато утопленик╕в, але розп╕знати ╖х було дуже важко. Над╕йшов наказ: пошуки припинити.
Тод╕ найближч╕ товариш╕ Чепа╓ва з╕брались у Лаб╕щенську ╕ орган╕зували поминки.
На поминках був Петро ╤са╓в, командир конвойного полку, а н╕який не ординарець начдива, як зазнача╓ Фурманов. В╕н сказав поминальне слово, випив чарку за упок╕й любимого командира, д╕став наган ╕, в╕дчуваючи вину, що не вберегли Чепая, застрелився…».
* * *
7 листопада 1932 року в Самар╕ було в╕дкрито пам’ятник начдиву 25-╖ див╕з╕╖ роботи скульптора Матв╕я Ман╕зера. На постамент╕ пам’ятника, як ╕ належало, було вибите пр╕звище Чепа╓в. П╕зн╕ше напис було зм╕нено. Для чого? Хто в╕ддав наказ?
Под╕бн╕ запитання можна ставити безк╕нечно… Можна було б зауважити: роман Фурманова ╕ к╕ноф╕льм «брат╕в» Василь╓вих (насправд╕ однофам╕льц╕в) – художн╕ твори. Але ж справа тут не лише в написанн╕ пр╕звища. Роман ╕ к╕ноф╕льм п╕дняли в 1930-х роках г╕гантську пропагандистську хвилю. Чепа╓в став еталоном радянського героя. Виник справжн╕й культ Чепа╓ва, правда ╕стор╕╖ в черговий раз була принесена в жертву ╕деолог╕╖. Але ж вини Чепа╓ва у цьому нема╓!
За лаштунками цього процесу стояв сам Стал╕н. Особисто в╕н, зокрема, поставив завдання Олександров╕ Довженку створити ф╕льм про «укра╖нського Чепа╓ва» – так почалася робота над к╕ностр╕чкою про Щорса. Фальсиф╕кац╕я ╕стор╕╖ продовжувалась…
Нам ще не одне десятил╕ття судилось розгр╕бати завали ╕стор╕╖, докопуючись до ╕стини.

Павло МАЗУР.
м. Мар╕уполь.

Фото ╕з сайту www.archnadzor.ru

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #32 за 07.08.2009 > Тема ""Білі плями" історії"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=7614

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков