Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У ПАЛАТ╤ ПРЕДСТАВНИК╤В США ОПРИЛЮДНИЛИ ЗАКОНОПРО╢КТИ ПРО ДОПОМОГУ, УКРА╥Н╤ - МАЙЖЕ $61 М╤ЛЬЯРД
Сп╕кер Майк Джонсон заявив у середу, що плану╓ провести голосування щодо пакета допомоги ц╕╓╖...


ЗВЕРНЕННЯ ЗЕЛЕНСЬКОГО ДО Л╤ДЕР╤В КРА╥Н ╢ВРОСОЮЗУ
Нам ус╕м ╕з вами треба зараз переграти Пут╕на в р╕шучост╕, щоб ця в╕йна нарешт╕ почала йти до...


КАНЦЛЕР ШОЛЬЦ БО╥ТЬСЯ ЯДЕРНИХ ПОГРОЗ ПУТ╤НА
Володимир Зеленський, Президент Укра╖ни…


ЗЕЛЕНСЬКИЙ ДОРУЧИВ ПОСИЛИТИ ППО ДЛЯ ХАРК╤ВЩИНИ, СУМЩИНИ ТА П╤ВДЕННИХ РЕГ╤ОН╤В
Це абсолютно неприйнятно, що ст╕льки кра╖н св╕ту дос╕ думають, як протид╕яти терору…


РОБИМО ВСЕ, ЩОБ У НАШИХ ВО╥Н╤В БУЛО Б╤ЛЬШЕ МОЖЛИВОСТЕЙ, Б╤ЛЬШЕ ЗБРО╥; ЦЕ БУДЕ
Звернення Президента Укра╖ни.




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #32 за 07.08.2009 > Тема "З перших уст"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#32 за 07.08.2009
Про свободу слова, в╕чн╕ ц╕нност╕ в часи хаосу та вседозволеност╕

Чи не зда╓ться вам, що св╕това економ╕чна криза, котра д╕стала й нашу кра╖ну, – дуже зручний для виконавц╕в компрадорсько╖ пол╕тики прив╕д до згортання програм, проект╕в тощо, як╕ мали б слугувати утвердженню Укра╖ни в Укра╖н╕? Культура титульно╖ нац╕╖, ╕нформац╕йна безпека держави загрожена – про це вже говорено-переговорено, однак ан╕ д╕╓вих висновк╕в, ан╕ очевидних наступальних крок╕в як не було, так ╕ не передбача╓ться.
Соц╕альна й культурна сфери в цив╕л╕зованих кра╖нах ф╕нансу╓ться за кошти держави. На представниках пол╕тично╖ та духовно╖ ел╕ти лежить особлива в╕дпов╕дальн╕сть: збереження нац╕онально╖ ╕дентичност╕. Так ╓ у кожн╕й кра╖н╕, яка поважа╓ себе.
Про свободу слова, в╕чн╕ ц╕нност╕ в часи хаосу та вседозволеност╕, яку дехто назива╓ демократ╕╓ю, укра╖нську пер╕одику ╕ книгодрукування – розмова з в╕домими д╕ячами укра╖нсько╖ культури.
  
Край бездуховних пожирач╕в хл╕ба?

Дмитро ПАВЛИЧКО, видатний поет ╕ перекладач, державний ╕ громадський д╕яч, почесний професор Ки╓во-Могилянсько╖ академ╕╖, почесний доктор Льв╕вського, Прикарпатського та Варшавського ун╕верситет╕в

– Дмитре Васильовичу, багато хто нар╕ка╓, що нав╕ть у радянськ╕ часи ставлення чиновництва (та й тих, котр╕ мають себе за нос╕╖в «розумного, доброго й в╕чного») до укра╖нсько╖ культури не було таким цин╕чним, як нин╕. Гадалося: здобудемо незалежн╕сть, свободу…
– Свобода – як бритва. Не вм╕╓ш нею користуватися, пор╕жеш соб╕ обличчя. Несвобода була кайданами. Але Прометей т╕льки в кайданах м╕г довести, що в╕н справжн╕й борець за свободу. Я вже давно зрозум╕в, що демократ╕я – це також форма поневолення, бо да╓ право голосу нерозумним ╕ нав╕ть божев╕льним виступати в тогах мислител╕в ╕ вожд╕в. Подив╕ться на телепередач╕, що звуться «Свобода слова». Вони под╕бн╕ до глад╕аторських бо╖в, де кожен герой мусить бути вбитий, як не сьогодн╕, то завтра. В атмосфер╕ вседозволеност╕ потр╕бно мати дух, що забороня╓ тоб╕ бути блазнем, обмежу╓ тебе в усьому, що вважа╓ться не г╕дним людського звання.

– Як ви гада╓те, чому сталося так, що нав╕ть нац╕онально св╕дома наша ╕нтел╕генц╕я, котра максимально наближалася до поняття ел╕ти, не витримала випробування матер╕альними благами (нав╕ть пройшовши тюрми за ╕дейн╕ переконання), чому переважна б╕льш╕сть населення – це «раби вол╕», точн╕ше, раби матер╕ально╖ захланност╕ й засл╕пленост╕ м╕зерним?
– Патр╕отична ел╕та, що створювала Народний Рух, розтанула на свобод╕, як сн╕г на сонц╕. Де вона? На щастя, не вся! Але б╕льш╕сть розб╕глася по кошарах, де краще годують. З’ясувалося, що кожному з наших вожд╕в потр╕бно сво╓╖, з особливою ╕деолог╕╓ю ╕ рел╕г╕йн╕стю Укра╖ни, сво╓╖ окремо╖ парт╕╖, а якщо не вда╓ться ╖╖ створити, то вони переб╕гають до ╕ншо╖ парт╕╖, де б╕льше заплатять за ╖хн╕ паперов╕, позолочен╕ ореоли. А чому так сталося? А сталося так тому, що осв╕та нашо╖ «св╕домо╖ ╕нтел╕генц╕╖» – це в найкращому раз╕ десятил╕тка. Чим менше людина зна╓, тим б╕льшу амб╕ц╕ю ма╓. Суперамб╕тн╕сть, притаманна нав╕ть тим, що пройшли тюрми ╕ заслання, погубила, знищила велику ╓дн╕сть, з якою на пол╕тичн╕й сцен╕ з’явився Рух. А що, як не его╖зм ╕ не гетьманська пихат╕сть звели нан╕вець здобуток найвидатн╕шо╖ в укра╖нськ╕й ╕стор╕╖ Помаранчево╖ революц╕╖? Колись галицьк╕ бояри спольщилися швидше за льв╕вських рем╕сник╕в, козацька старшина п╕шла в рос╕йськ╕ дворяни швидше, н╕ж рядов╕ козаки. Сучасн╕ перевертн╕, що видерлись нагору, – не дивина. Але дивина, коли перевертнем ста╓ вчорашн╕й патр╕от! Це р╕дне, наше.

– Ви чимало сил в╕ддали утвердженню укра╖нсько╖ мови, ╖╖ повнофункц╕ональност╕. Як╕ висновки ма╓те, виходячи з╕ свого р╕знопланового досв╕ду?
– У сфер╕ державотворення кожна справа ма╓ велике значення. Товариство укра╖нсько╖ мови, яке я мав честь очолювати напередодн╕ проголошення нашо╖ незалежност╕, не було малою справою, але, обернувшись у «Просв╕ту», стало просто непом╕тною. Боротьбу за справжню державн╕сть укра╖нсько╖ мови в╕ддано в руки пол╕тичн╕й влад╕, записано в десятому параграф╕ Конституц╕╖ про те, що наша мова ╓ державною, й тут же забуто про це. Перевертн╕ з депутатськими значками, власники телеканал╕в ╕ газет зробили все можливе, щоб у самост╕йн╕й Укра╖н╕ ЗМ╤ працювали на русиф╕кац╕ю Укра╖ни ще б╕льше, як це було за сов╕тсько╖ доби. ЗМ╤, творч╕ орган╕зац╕╖, науков╕ заклади, Нац╕ональна Академ╕я Наук, м╕н╕стерства перестали боротися за найголовн╕шу ╕дею нашо╖ державност╕ – за укра╖нську мову. Мо╖ висновки в так╕й ситуац╕╖ зводяться до того, що в нас нема громадянського сусп╕льства. Роль громадських, особливо творчих орган╕зац╕й, де нав╕ть у часи несвободи вирувало нац╕ональне життя, перебрали на себе телекоментатори, як╕ кидають сво╖х нем╕чних п’ять коп╕йок не в скарбонку ╕дей, а просто на в╕тер. Прим╕тивне телебачення стало загрозою для справжнього ╕нтелектуального життя. В деяких кра╖нах уже в╕дчули цю загрозу ╕ намагаються привнести на телеекрани глибок╕ досл╕дження з ╕стор╕╖ народ╕в, розмови про тенденц╕╖ розвитку людства. Таких бес╕д на нашому телебаченн╕ нема, бо люди, як╕ мають що сказати, сьогодн╕ не потр╕бн╕. Дискус╕╖ ведуть м╕ж собою одн╕ ╕ т╕ ж набурмосен╕ пол╕тикани. Про справи культури, про нов╕ книжков╕ видання, про театр, про життя укра╖нсько╖ мови не прийнято говорити з екрану. А вже про ф╕лософськ╕ проблеми, про те, чи може ╕снувати св╕т, не под╕лений на в╕йськов╕ союзи, чи взагал╕ можливий розвиток людства без конфл╕кт╕в, як╕ супроводжують нас уже тисяч╕ рок╕в, про це не говоримо.
У громадянському сусп╕льств╕, яке ми прагнемо створити, повинен переважати ╕нтелект, а не шлунок. Творч╕ орган╕зац╕╖, де кувалася духовна зброя, вмерли. ╥х треба воскресити, вони повинн╕ бути опозиц╕йними до уряду, який дума╓ т╕льки про те, як боротися з ╕нфляц╕╓ю. Матер╕альний добробут без духовного, нац╕онального розвитку народу – це м╕льйонн╕ колективи ген╕альних пожирач╕в хл╕ба, що т╕шаться мерседесами, як племена в л╕сах Амазонки скляними намистами.
 
«Кримська св╕тлиця» – ╓дине джерело св╕тла?

Нин╕, з огляду на пол╕тичну ситуац╕ю, укра╖нська держава ма╓ чи не найб╕льше утверджувати себе саме в Криму – передус╕м шляхом культурно╖ експанс╕╖. Натом╕сть, як стверджують оприлюднен╕ матер╕али, прим╕ром, нав╕ть у б╕бл╕отец╕ Тавр╕йського Нац╕онального ун╕верситету ╕м. В. Вернадського гостро браку╓ укра╖нських видань. Що вже говорити про задоволення читацьких потреб укра╖нц╕в (╕ тих, хто прагне прилучитися до укра╖нства) поза центром Криму? ╢диним укра╖номовним виданням на п╕востров╕ дос╕ залиша╓ться «Кримська св╕тлиця», – як зазначив Президент Укра╖ни В╕ктор Ющенко, оплот «утвердження позиц╕й р╕дно╖ мови, культури й духовност╕».
М╕ркування з цього приводу Михайла СЛАБОШПИЦЬКОГО, письменника, лауреата Нац╕онально╖ прем╕╖ ╕мен╕ Тараса Шевченка, виконавчого директора «Л╕ги укра╖нських меценат╕в»:

– Звичайно, в Криму одного укра╖номовного видання критично замало.
Де журнали на р╕зн╕ читацьк╕ аудитор╕╖, де укра╖нська книжка?
На мо╓ глибоке переконання, одне з укра╖нських (справд╕ укра╖нських) видань – газета «Кримська св╕тлиця» – в справ╕ утвердження укра╖нсько╖ ╕де╖, розбудови укра╖нсько╖ держави варта б╕льше, н╕ж будь-яка ╕нша ╕нституц╕я. «Кримська св╕тлиця» – символ саме укра╖нсько╖ присутност╕ на Кримському п╕востров╕, укра╖нського Криму ╕ зрештою вс╕╓╖ материково╖ Укра╖ни. Укра╖нство може озватися до себе на цьому п╕востров╕ т╕льки через стор╕нки «Кримсько╖ св╕тлиц╕».
Цив╕л╕зован╕ кра╖ни, кра╖ни з розумною далекоглядною пол╕тикою дбають про свою ╕нформац╕йну присутн╕сть нав╕ть в ╕нших кра╖нах, на чужих теренах. А тут небажання укра╖нського чиновництва бути ╕нформац╕йно приступним у такому складному й надзвичайно важливому рег╕он╕ як Крим. Мен╕ зда╓ться, що «Кримська св╕тлиця», ╖╖ повноц╕нне ╕снування – тест для укра╖нських державц╕в, тест на державницьку зр╕л╕сть та нац╕ональну г╕дн╕сть.

Книгодрукування – напризволяще

Тарас ФЕДЮК, поет, лауреат Нац╕онально╖ прем╕╖ ╕мен╕ Тараса Шевченка, президент Асоц╕ац╕╖ укра╖нських письменник╕в, головний редактор часопису «Сучасн╕сть»:

– Протягом десяти останн╕х рок╕в – фактично без жодно╖ серйозно╖ державно╖ п╕дтримки – почав в╕дроджуватись ╕ м╕цн╕ти сегмент укра╖нського книжкового ринку. Приватн╕ видавництва «Факт», «Фол╕о», «Нора-друк», «Кальвар╕я», «П╕рам╕да» та ще низка приватних-таки видавництв на св╕й страх ╕ ризик, беручи комерц╕йн╕ кредити, почали в╕дроджувати укра╖нське книговидання. Держава Укра╖на – в особ╕ ╖╖ чиновник╕в (включно з найвищими) – н╕ на що серйозне, кр╕м еп╕зодичних об╕цянок, не спромоглась.
╤ ось тепер – криза. Видавництва втрапили в безпрецедентно важку ситуац╕ю. ╤ ╖х просто кинули напризволяще. Ол╕гархам-металургам, ол╕гархам-банк╕рам, ол╕гархам-х╕м╕кам – м╕льярди з наших кишень, а укра╖нськ╕й культур╕ – дулю з кишень декласованого, денац╕онал╕зованого ╕ корумпованого чиновництва, очолюваного Президентом ╕ Прем’╓р-м╕н╕стром. Призупинен╕ нав╕ть м╕зерн╕ закуп╕вл╕ книжок для б╕бл╕отек Укра╖ни.
Укра╖нська культура – переживе. Переживали й не таке. Але, йдучи на вибори, ма╓мо пам’ятати: обира╓мо тих, хто нас нищить. Допоки?

Людмила ТАРАН.
м. Ки╖в.

На фото: Михайло СЛАБОШПИЦЬКИЙ

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #32 за 07.08.2009 > Тема "З перших уст"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=7599

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков