Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #31 за 31.07.2009 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#31 за 31.07.2009
ДО ЯПОН╤╥ – З╤ СВО╥М «ТИСЯЧОЛ╤ТТЯМ»

Про те, що цього року творчий колектив ╕з Укра╖ни АРТТРИУМ у склад╕ Володимира Тарана, Олександра Харука та Серг╕я Харука одержав гран-пр╕ м╕жнародного конкурсу Монетного двору Япон╕╖ за монету «Тисячол╕ття монетного карбування в Ки╓в╕», «КС» уже писала. До реч╕, ц╕ сам╕ художники ╓ авторами двадцяти– ╕ стогривнево╖ (╕з портретом молодого Т. Шевченка) купюр. А нещодавно вони стали переможцями в одн╕й ╕з ном╕нац╕й конкурсу на кращий дизайн монет Нац╕онального банку Укра╖ни. Приводом до розмови з художниками стало ╖хн╓ повернення з Япон╕╖, де вони одержали гран-пр╕.

– Чи стала ваша по╖здка до Япон╕╖ нагодою для обм╕ну досв╕дом?
Олександр ХАРУК: – Так, президент Монетного двору Япон╕╖ Йош╕аке Ш╕нхара запросив нас в╕дв╕дати головне п╕дпри╓мство у м╕ст╕ Осака, де виготовляють державн╕ нагороди, карбують монети ╕ медал╕. До реч╕, на територ╕╖ карб╕вн╕ росте близько трьохсот дерев сакури, ╕ щор╕чно на час ╖╖ цв╕т╕ння тисяч╕ охочих заполоняють дв╕р, аби насолодитися видовищем ╕ заодно в╕дв╕дати чудовий оновлений музей Монетного двору, ознайомитися з технолог╕╓ю карбування, придбати пам’ятну монету чи медаль. Це святкове д╕йство так ╕ назива╓ться – «Тиждень цв╕т╕ння сакури».
Нас провели виробничими п╕дрозд╕лами. Зац╕кавило застосування латентного (прихованого) зображення на об╕гових монетах ном╕налом 500 ╓н. Це сво╓р╕дний захист монет в╕д п╕дробок. Схожий принцип використано ╕ при друкуванн╕ укра╖нських банкнот. П╕дрозд╕л виробництва державних нагород та в╕дзнак б╕льше схожий на ювел╕рну майстерню ╕з под╕бним набором ╕нструмент╕в, технолог╕ями, великою к╕льк╕стю ручно╖ роботи. За таких умов в╕дзнака справд╕ перетворю╓ться на коштовн╕сть ╕з бездоганним виконанням.

Серг╕й ХАРУК: – Дуже продуктивно посп╕лкувалися з╕ скульпторами в п╕дрозд╕л╕ дизайну та грав╕ювання, яких на Монетному двор╕ Япон╕╖ називають граверами. Вразила як╕сть виконання моделей: вони виконуються спочатку ╕з пластил╕ну, в п’ятиразовому зб╕льшенн╕ в╕дносно розм╕ру готово╖ монети, як╕ пот╕м переводять у г╕пс. ╤ тут-таки скульптори перетворюються на гравер╕в, бо працюють вс╕лякими р╕зцями, шкребками, використовують лупи та ╕ншу зб╕льшувану техн╕ку.

– Але ж ╕ вам було що показати японським колегам…

Володимир ТАРАН: – Японських дизайнер╕в ╕ гравер╕в здивувала велика к╕льк╕сть наших реал╕зованих монетних проект╕в. За 13 рок╕в сп╕впрац╕ з Нац╕ональним банком Укра╖ни – 120 в╕дкарбованих пам’ятних та юв╕лейних монет. Не хвалячись, подам таку цифру: за еск╕зами нашо╖ творчо╖ групи виготовлено майже третину вс╕х монет незалежно╖ Укра╖ни. Подивувало японц╕в ╕ те, що в╕дб╕р дизайн╕в в Укра╖н╕ в╕дбува╓ться на конкурсн╕й основ╕, а до нього залучаються не т╕льки фах╕вц╕ Монетного двору.

– Ви вдруге в╕дв╕ду╓те Япон╕ю. Що найб╕льше вразило?
О. Х.: – Виняткове ставлення японц╕в до сво╓╖ грошово╖ одиниц╕. Пап╕рц╕ н╕коли не жмакають, а зайвий раз розгладжують. У крамницях намагаються решту дати прямо до рук, п╕дтримуючи складеною човником долонею вашу протягнуту п’ят╕рню. Тому вс╕ банкноти мають вигляд щойно в╕ддрукованих.
С. Х.: – Культура, традиц╕╖, глибинне усв╕домлення сво╓╖ нац╕онально╖ ╕дентичност╕ – кити, на яких трима╓ться японський св╕т. Будь-яка ╕дея завжди ╜рунту╓ться на основних фундаментальних поняттях. В японськ╕й ╕нтерпретац╕╖ це не т╕льки високотехнолог╕чне сусп╕льство з╕ збереженою культурною спадщиною та любов’ю до природи, а й в╕дсутн╕сть злочинност╕ (низький ╖╖ р╕вень) у нашому розум╕нн╕. Ви можете не турбуватися про збереження ваших речей, не боятися, що пограбують. Спок╕йно наодинц╕ прогулятися н╕чним м╕стом без будь-яких страх╕в. Ус╕ туристичн╕ дов╕дники запевняють, що це саме так. Я й сам у тому переконався. Наш╕ земляки, як╕ тривалий час мешкають у Япон╕╖, п╕дтверджують: таки менше злочин╕в. Нав╕ть ╕з гаманця грошей н╕хто не поцупить.

– Що передус╕м в японських м╕стах пом╕ча╓ око художника?
В. Т.: – Японська арх╕тектура та дизайн ╕нтер’╓р╕в – така ж насолода для естета, як ╕ личко молодо╖ японки. Прост╕ та довершен╕ форми. Куля, куб, паралелеп╕пед. Надзвичайне в╕дчуття форми, кольору, фактури, матер╕алу. Бездоганне виконання. Бездоганний смак ╕ виконавця, ╕, певно, замовника. Тут, власне, н╕чого розпов╕дати – дивись ╕ вчися. В╕дзначив для себе чудов╕ зразки декорування у стил╕ осучасненого арт-деко, стильну паркову скульптуру, яка нагаду╓ часом нашого Архипенка або П╕кассо, модернов╕ ╕нсталяц╕╖.
О. Х.: – Ось приклад естетичного чуття японц╕в ╕ доброзичливост╕. ╥демо в потяз╕. Ж╕нка, яка сид╕ла позаду нас, пом╕тила, що ми фотографу╓мо ╕з в╕кна все п╕дряд, в╕дчула наш захват пейзажами. Нав╕ть не знаючи англ╕йсько╖, звернулася до нас ╕з запискою, де п╕ктограмами пояснила, що ми зараз про╖жджа╓мо Фудз╕. З доброзичлив╕стю вона кликала нас кудись. Ми вийшли за нею до тамбура ╕ в одному з в╕кон побачили розк╕шний пейзаж ╕з священною горою. Як п╕зн╕ше дов╕дались, примхлива Фудз╕яма часто хова╓ свою вершину у хмарах. Нам пощастило побачити саму мак╕вку вулкана. Певно, то був добрий знак для нас.

– Чи знають про Укра╖ну перес╕чн╕ японц╕?
В. Т.: – Назагал, японц╕ не дуже знають, що таке Укра╖на. Та ось один ╕з при╓мних момент╕в нашо╖ подорож╕ Япон╕╓ю. В Осац╕, на одн╕й з╕ станц╕й п╕дземки, мали перес╕сти на ╕ншу л╕н╕ю. Трохи розгубилися. До нас п╕д╕йшов черговий, запитав, зв╕дки ми. На в╕дпов╕дь «From the Ukraine» в╕н попросив зачекати, д╕став буклетика, зазирнув туди ╕ майже без акценту прив╕тався: «Добрий день». Ми отетер╕ли. П╕сля того, як уточнили маршрут у другого чергового, обидва схилилися у поклон╕ ╕ попрощалися так само по-укра╖нськи: «До побачення». При╓мно, що наша мова потрапила до тридцятки найб╕льш уживаних. Де ╖м знати, що у наш╕й р╕дн╕й кра╖н╕ не кожен зна╓ державну мову, а то й не поважа╓ ╖╖.
Аби пояснити, де та Укра╖на, доводилося за допомогою рук малювати у пов╕тр╕ карту ╢враз╕╖: Japan – вузенький серпик, л╕в╕ше – велика хмара – Russia, а поп╕д нею ще л╕в╕ше – бублик ╕з двох пальц╕в – указ╕вного та великого – Ukraine. Брати Харуки придумали ще лакон╕чн╕ше: Х╕рос╕ма – бух – Япон╕я; Чорнобиль – бух – Укра╖на… Страшнувата «в╕зит╕вка», але вп╕знавана. Н╕хто не с╕пав порть╓ за язика, та все ж, коли ми вже в╕д’╖здили, в╕н побажав щасливого повернення в Укра╖ну ╕ зазначив, що зна╓ нашого Президента Ющенка. Пот╕шив.

Людмила ТАРАН.
м. Ки╖в.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #31 за 31.07.2009 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=7570

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков