Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У ПАЛАТ╤ ПРЕДСТАВНИК╤В США ОПРИЛЮДНИЛИ ЗАКОНОПРО╢КТИ ПРО ДОПОМОГУ, УКРА╥Н╤ - МАЙЖЕ $61 М╤ЛЬЯРД
Сп╕кер Майк Джонсон заявив у середу, що плану╓ провести голосування щодо пакета допомоги ц╕╓╖...


ЗВЕРНЕННЯ ЗЕЛЕНСЬКОГО ДО Л╤ДЕР╤В КРА╥Н ╢ВРОСОЮЗУ
Нам ус╕м ╕з вами треба зараз переграти Пут╕на в р╕шучост╕, щоб ця в╕йна нарешт╕ почала йти до...


КАНЦЛЕР ШОЛЬЦ БО╥ТЬСЯ ЯДЕРНИХ ПОГРОЗ ПУТ╤НА
Володимир Зеленський, Президент Укра╖ни…


ЗЕЛЕНСЬКИЙ ДОРУЧИВ ПОСИЛИТИ ППО ДЛЯ ХАРК╤ВЩИНИ, СУМЩИНИ ТА П╤ВДЕННИХ РЕГ╤ОН╤В
Це абсолютно неприйнятно, що ст╕льки кра╖н св╕ту дос╕ думають, як протид╕яти терору…


РОБИМО ВСЕ, ЩОБ У НАШИХ ВО╥Н╤В БУЛО Б╤ЛЬШЕ МОЖЛИВОСТЕЙ, Б╤ЛЬШЕ ЗБРО╥; ЦЕ БУДЕ
Звернення Президента Укра╖ни.




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #31 за 31.07.2009 > Тема "З перших уст"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#31 за 31.07.2009
КРИМ: ШАНС, ЩО НЕ МОЖНА ВТРАТИТИ

Недовго, усього п╕вроку пропрацював головою Ради м╕н╕стр╕в Автономно╖ Республ╕ки Крим оч╕льник парт╕╖ «Собор», народний депутат Укра╖ни Анатол╕й Серг╕йович Матв╕╓нко, але залишив по соб╕ хороший сл╕д. В╕н т╕╓╖ пори запам’ятався ╕ в автоном╕╖, ╕ в Укра╖н╕, як орган╕затор корисних починань, ╕н╕ц╕атор багатьох ╕дей, одн╕ з яких швидко схвалювалися ╕ швидко вт╕лювалися у життя, а ╕нш╕ не завжди знаходили п╕дтримку, п╕дн╕мали полем╕ку й спротив, але врешт╕-решт виявлялися такими, що мали б п╕ти на користь ╕ автоном╕╖, ╕ Укра╖ни в ц╕лому. Прийшовши в Крим як урядовець, який мав виконати конкретн╕ доручення центрально╖ влади, А. Матв╕╓нко п╕шов зв╕дти, як кримський патр╕от, який нин╕ добров╕льно, з власно╖ ╕н╕ц╕ативи допомага╓ Криму.
Анатол╕й Матв╕╓нко: Я полюбив Крим, його добрих ╕ чесних людей, нац╕онально р╕зноман╕тних, але дуже схожих м╕ж собою любов’ю до сво╓╖ земл╕, бажанням, щоб ус╕м тут жилося красиво ╕ добре. Я теж перейнявся цим бажанням ╕ весь строк сво╓╖ д╕яльност╕ на посад╕ голови уряду старався реал╕зувати його.
Кор.: Анатол╕ю Серг╕йовичу, для багатьох пол╕тик╕в було неспод╕ваним, що Вас послали в Крим ╕ призначили головою Ради м╕н╕стр╕в. Чим це було викликане?
А. Матв╕╓нко: На мен╕ Президент зупинився, як мен╕ зда╓ться, швидше за все тому, що я маю досв╕д управл╕ння великими адм╕н╕стративними територ╕ями (був главою адм╕н╕страц╕╖ В╕нницько╖ област╕), пол╕тично╖ роботи, роботи з молоддю. До того ж, для Криму я був людиною новою, не пов’язаною з ╕нтересами пол╕тичних ╕ економ╕чних м╕сцевих ел╕т, що слугувало певною гарант╕╓ю мого незаангажованого управл╕ння, за якого пр╕оритетним мав стати державний ╕нтерес ╕ однаковою м╕рою ╕нтерес усього населення п╕вострова.
На думку Президента, у Криму мала бути людина, яка б могла ур╕вноважити вс╕ сторони, що представляють високу напругу, ╕ спробувати ╖х примирити, зняти ╕снуюч╕ проблеми, запропонувавши конкретне конструктивне р╕шення. В╕н так мене ор╕╓нтував. Крим проголосував за Ющенка найг╕рше, дов╕ри до нього самого ╕ до його програми не було н╕яко╖. Автоном╕ю роздирали проблеми кримських татар ╕, скажемо так, рос╕йських компонент╕в у пол╕тиц╕ Укра╖ни. Загострювалася ситуац╕я у зв’язку ╕з самозахопленнями земл╕, д╕йшло до криваво╖ сутички. ╤ в робот╕ щодо повернення депортованих не було н╕яко╖ лог╕ки. Велася вона еп╕зодично, схоластично, за принципом – де горить, там ╕ гасять.
Щодо рос╕йських компонент╕в у пол╕тиц╕ Укра╖ни... Москва не хот╕ла Ющенка. А проблеми Криму дають можливост╕ тиснути на будь-якого президента, ╕ Ющенка зокрема. На цьому тл╕ загострювалися й рос╕йсько-укра╖нськ╕ в╕дносини. Посилилися спекуляц╕╖ щодо неймов╕рного, як це подають окрем╕ брудн╕ пол╕тики, «приниження» рос╕ян у Криму. По-трет╓, була серйозна проблема з виконавчою г╕лкою влади. Ющенко взяв за лог╕ку зв╕льнення вс╕х представник╕в або гол╕в адм╕н╕страц╕й, ╕ в мене були побоювання, що це ускладнить для мене можлив╕сть проводити пол╕тику Президента. Вт╕м, ц╕ побоювання – стосовно Криму – виявилися переважно даремними.
Питання корупц╕╖. Земля... Тут було найб╕льше проблем, вони провокували не лише кримськотатарське населення, а й укра╖нське, й рос╕йське, вс╕ етн╕чн╕ складов╕ Криму. Земл╕ забиралися без жодних дозвол╕в ╕ жодного оф╕ц╕йного правового р╕шення. Причому, масово. А люди, як╕ живуть на узбережж╕ Криму, бачили, що земл╕ розграбовуються. ╤ у них виникало лог╕чне запитання: а чим це зак╕нчиться, що з ними буде? ╤ сам╕ починали грабувати. ╤ ця загальна лог╕ка вселенського грабунку серйозно загострила ус╕ проблеми Криму.
Кор.: Хто грабував?
А. Матв╕╓нко: Влада. Депутати в╕д р╕зних пол╕тичних сил.
Кор.: Але ж Ви – теж влада...
А. Матв╕╓нко: Н╕, я не маю жодного квадратного метра земл╕ в Криму. При╖хав у Крим не за якимось власним збагаченням, моя згода на призначення була продиктована тим, що я вважаю, що в Укра╖н╕ н╕коли не буде стаб╕льност╕, поки буде таким жалюг╕дним – в економ╕чному, пол╕тичному в╕дношенн╕ – Крим. В╕н – ах╕ллесова п’ята морального ╕ сусп╕льно-пол╕тичного стану вс╕╓╖ Укра╖ни. Поки буде Крим болючою раною, в Укра╖н╕ не буде щастя. Крим або може стати годувальником ╕ себе, ╕ вс╕╓╖ держави, або страшною ╕нфекц╕╓ю, що викличе хворобу вс╕╓╖ держави. Якщо цього не розум╕ти, тод╕ можна гратися з Кримом, як ми сьогодн╕ гра╓мося. На превеликий жаль, поки що гра╓мося.
Економ╕чна складова. Вся б╕да поляга╓ у жалюг╕дност╕. В Укра╖н╕ ╓ головна проблема – деф╕цит ефективно╖ влади. Бо при багатствах, що ма╓мо, як ми можемо пояснити б╕дн╕сть, в як╕й живемо? Ну н╕як. А Крим багатший в╕д будь-яко╖ територ╕╖ на порядок. При цьому б╕дн╕сть Криму сьогодн╕ нижче середнього. ╤ коли ми лише говоримо про кримських татар, про етн╕чних рос╕ян, а вони жалюг╕дно там живуть, то виника╓ запитання: а хто буде задоволений ц╕╓ю владою? Та н╕хто. А якщо ми розв’яжемо проблему економ╕ки Криму, дамо кожному хорошу роботу ╕ г╕дну зарплату, коли ми туди приведемо ╕нвестиц╕╖, як╕ створять перспективу розвитку, то зникнуть ус╕ проблеми й розб╕жност╕. Бо у нас буде достатньо бюджету вир╕шити будь-яку проблему.
А тепер конкретно по прикладах. Жител╕ Ялти, Алушти, Гурзуфа та ╕нших приморських територ╕й протягом трьох, а то й б╕льше м╕сяц╕в (сезону масового в╕дпочинку), як власне житло використовують збудован╕ десь у горах будки, а сво╓ справжн╓ приблизно по двадцять чи сорок долар╕в здають в╕дпочиваючим. Я себе запитую, чому так, чому ц╕ люди не мають можливост╕ по-╕ншому жити? А якщо б у нас була серйозна ╕нфраструктура, якби на повну використовувалася ця рекреац╕йна потужн╕сть, якби там було багато турист╕в, як╕ створюють робоч╕ м╕сця, ╕ ц╕ люди заробляли б соб╕ на життя роботою, невже б вони жили, як собаки, в цих халабудах. ╤ чи задоволен╕ сьогодн╕ нин╕шн╕м сво╖м таким станом ц╕ люди? Н╕, не задоволен╕.
Тепер в╕зьмемо аграрну зону. Якщо б я продукц╕ю, що вирощую, мав можлив╕сть за контрактом постачати в зону в╕дпочинку ╕ на цьому серйозно заробляти, скаж╕ть, будь ласка, чи був би я серйозно задоволений тим, що займаюсь с╕льгоспвиробництвом? Безперечно. Чи ╓ така сьогодн╕ пропозиц╕я? Нема╓.
Сьогодн╕ стих╕я повна, ми купу╓мо м’ясо, молоко, овоч╕, фрукти нев╕домо де, але не в Криму. Дал╕. Як розвивати ╕нфраструктуру? Треба було знайти якусь лог╕ку, як можна конкурувати в св╕т╕. Бо якщо ми не будемо входити у св╕товий ринок ╕з такою потужною зоною, якою ╓ Крим, кримський берег, то ми н╕чого не зможемо досягти ╕ не зможемо конкурувати н╕ з ╤тал╕╓ю, н╕ з ╤спан╕╓ю, н╕ з Португал╕╓ю, н╕ з Чорногор╕╓ю, н╕ нав╕ть з т╕╓ю ж Туреччиною.
Тобто з тими, хто ма╓ значно довший сезон в╕дпочинку. ╤ вони там вклалися наст╕льки, ╕ зробили в╕дпочинок наст╕льки доступним, що ми вже не можемо гнатися за дешевим в╕дпочинком т╕льки з сонцем ╕ з морем. Крим, очевидно, повинен мати зовс╕м ╕ншу ф╕лософ╕ю.
 Як я вважаю, у Криму ма╓мо творити ф╕лософ╕ю здоров’я. Тобто в╕дпочиваючий ма╓ прагнути при╖хати до Криму у першу чергу за здоров’ям, а не лише за засмагою. По╓днавши, безперечно, оздоровлення ╕ з морем, ╕ з сонцем. Тут мають проводитися проф╕лактичн╕ заходи, як╕ не потребують тривалого л╕кування. Наприклад, привести зуби в порядок. За м╕сяць, очевидно, можна. Як╕сь косметолог╕чн╕ реч╕. А головне, людина ма╓ пройти повну диспансеризац╕ю. Ма╓ бути упевнена, що тут найсучасн╕ше обладнання, найкращ╕ фах╕вц╕, що ╖й проведуть обстеження ╕ вона отрима╓ ч╕тку ╕нформац╕ю, який ресурс ма╓, ╕ ч╕тк╕ рекомендац╕╖, як його продовжити. А вже пот╕м за бажанням розпочати сво╓ л╕кування. Це можуть бути категор╕╖ д╕абетик╕в, д╕тей... ╤ це не ма╓ бути стих╕╓ю. Це те, що врешт╕-решт треба повернути Криму.
 Треба загалом Криму повернути перспективу, усунувши чинники, що заважають зробити це. Маю на уваз╕ те ж стих╕йне розкрадання земл╕ ╕ нищення природи. Ми зараз багато втрача╓мо. Щоб щось отримати, треба мати можлив╕сть для реал╕зац╕╖ нам╕ченого. Ця можлив╕сть найперше поляга╓ у змоз╕ д╕статися до берега, який зараз забудували ╕ пов╕дгороджували в╕д народу парканами. Я запропонував проект п╕д умовною назвою „Морський берег „Крим” ╕ наполягав, щоб у зон╕ двох-трьох к╕лометр╕в в╕д берега уряд, громадськ╕сть контролювали, що буду╓ться ╕ в який спос╕б. Я вважав ╕ дос╕ вважаю, що берег в╕ддавати приватн╕й структур╕ ми не ма╓мо права. В╕н ма╓ бути сп╕льним. Лише в╕н да╓ велик╕ можливост╕ залучати ╕нвестиц╕╖. А якщо хтось б╕ля берега побудував щось нав╕ть на 10-15 сотках, застовпив це як приватну власн╕сть ╕ закрив можливост╕ доступу до берега ╕ншим людям, то ╕нфраструктуру для загального користування там вже н╕хто не створюватиме. Нема╓ ╕нтересу. Навряд чи люди погодяться в╕дпочивати там, де доступ до берега чимось перекритий ╕ заборонений А якщо берег в╕дкритий, то й ╕нвестиц╕╖ йтимуть. В╕дпов╕дно ми розробили програму ╕ затвердили на зас╕данн╕ уряду. Вона ╕сну╓ по сьогодн╕шн╕й день, але нею н╕хто не займа╓ться.
 Треба пол╕пшувати в Криму ╕ водопостачання. Це одна з найстрашн╕ших проблем. У степов╕й зон╕, особливо на заход╕ Криму, вода абсолютно непридатна до вжитку. Гостро стоять питання енергозабезпечення ╕ буд╕вництва дор╕г. Як вир╕шити ╖х?
 У мене були абсолютно конкретн╕ пропозиц╕╖. У Криму ╓ 67 державних санатор╕╖в. ╥х розбазарюють. Вони сьогодн╕ утримуються за рахунок бюджету, ╖дуть в╕дпочивати туди клерки м╕н╕стерств, причому не рядов╕, таким чином багатим ще й додатков╕ блага створю╓мо. То не ╓ справедливо. Я пропонував провести ╖х ╕нвентаризац╕ю ╕ м╕н╕мум тридцять вивести з державно╖ власност╕. Це не сьогодн╕, а в той час, коли вони мали неймов╕рно високу ц╕ну. ╤ виставити ╖х на прозорий аукц╕он. Грош╕, як╕ в╕д них мали одержати, використали б виключно на побудову ╕нфраструктури Криму, на енергозабезпечення ╕ на дороги. Ми б зменшили тиск на бюджет, пов’язаний ╕з затратами на ╖хн╓ утримання ╕, як я просив Президента, акумулювали б ц╕ кошти у спец╕альний фонд при фонд╕ Держмайна ╕ ухвалили б закон щодо адресного ╕ корисного ╖х використання.
 А для цього у Криму, прямо скажемо, ╓ необмежен╕ можливост╕. Практично на сх╕д в╕д Алушти до Коктебеля не осво╓но територ╕╖. Там дикий берег, неймов╕рно потужний у завтрашн╕й перспектив╕. Але для того, щоб на цей берег прийшов ╕нвестор, треба дати дорогу ╕ енерг╕ю. ╤ ц╕на квадратного метра зросте в десятки раз╕в. ╤ ми ц╕ грош╕ повернемо ╕ дал╕ отрима╓мо можливост╕ вкладати ╕нвестиц╕╖. Ось яка була задумка, де взяти стартовий кап╕тал. На превеликий жаль, не знайшлося охочих цим займатися, в тому числ╕ й у парламент╕ Криму. Тут пану╓ мета, щоб кожен депутат прихопив соб╕ шматок земл╕ ╕ вт╕шився, що в╕н вже ма╓ власн╕сть. Прихопив ╕ розрахову╓ на вторинний ринок, де захоплене обернеться йому великими прибутками Але без дор╕г, енерг╕╖ ╕ води н╕яких перспектив нема╓.
 У Криму дос╕ нема╓ ч╕тко╖ програми щодо роботи з репатр╕антами. ╤ ця проблема, яка могла б вир╕шитися давно ╕ ч╕тко, т╕льки нарощу╓ться, глобал╕зу╓ться, погрожуючи перетворитися у таку, що для вир╕шення зусиль не лише Криму, а й ус╕╓╖ Укра╖ни не вистачить. Обл╕ку репатр╕ант╕в, як╕ отримали землю ╕ компенсац╕╖, ╕ ск╕льки отримали, нема╓ дос╕. А якщо б взятися за не╖ серйозно, то, можливо, вона ╕ не виявилася б наст╕льки великою, як зда╓ться. Зг╕дно з╕ статистичними даними, якими користу╓ться Верховна Рада АР Крим, понад 76 тисяч ╕з 80 тисяч депортованих с╕мей переселенц╕в вже мають житло ╕ д╕лянки п╕д ╕ндив╕дуальну забудову, безземельними залишаються лише 4 тисяч╕. Можливо, саме тому ╕ сам╕ татари виступають проти обл╕ку ╖хньо╖ чисельност╕ ╕ вже вид╕лено╖ ╖м земл╕, бо применшення проблеми впливатиме ╕ на применшення пол╕тичних збуджень з ╖хнього боку. Проте, ╓ й ╕нша статистика, яка дещо в╕др╕зня╓ться в╕н вищенаведено╖. Та в будь-якому раз╕ потр╕бне коп╕тке вивчення питання, ухвалення справедливих ╕ аргументованих р╕шень.
 Я пропонував навести порядок, провести мон╕торинг, створити базу даних ╕ на ╖╖ основ╕ справедливо та як╕сно щодо вс╕х депортованих завершити роботу. Вс╕х бажаючих мати землю ╕ житло в Криму я пропонував под╕лити на категор╕╖, давши можливост╕ укор╕нитися тут не лише репатр╕антам, як╕ постраждали в╕д колишнього режиму, а й тим, хто ма╓ просто бажання бути кримчанином. Першими, зг╕дно з цим под╕лом, могли стати п╕льговики, як╕ мали б отримати житло ╕ землю там, зв╕дки ╖х депортували. Другими за чергов╕стю мали стати т╕, кого поселили не там, зв╕дки ╖х депортували, а вони бажають повернутися у р╕дн╕ м╕сця. Очевидно, що вони мають право на це. Тут поста╓ завдання здач╕ одн╕╓╖ ╕ отримання ╕ншо╖ земельно╖ д╕лянки, ╕ допомоги поселенцю облаштуватися на новому м╕сц╕. Третя черга – це т╕, хто може отримати землю на загальних п╕дставах. ╤ тут вже вс╕ однаков╕ у правах, чи то кримський татарин, рос╕янин, чи укра╖нець, чи представник ╕ншо╖ нац╕ональност╕.
 Шляхи до розв’язання проблеми. Могли б за рахунок тих же кошт╕в, що я називав вище, побудувати 10-15 м╕крорайон╕в ╕ дати житло кожному. На превеликий жаль, хтось не хоче порядку.
 У вир╕шенн╕ проблем кримських татар ми не ма╓мо н╕яко╖ перспективи ще й тому, що коло зобов’язань держави перед ними не визначено н╕ в час╕, н╕, так скажемо, в план╕ роду та спадщини. За який пер╕од, до якого кол╕на держава ма╓ ╖х улаштовувати як репатр╕ант╕в? Щодо тих, хто був депортований як дорослою особою, так ╕ немовлям, ╕ хто нав╕ть народився на чужин╕, жодних сумн╕в╕в нема╓. Вони – постраждал╕. А ось щодо тих, хто народився тут вже п╕сля повернення ╕ народиться ще, як вчиняти? На якому етап╕ щодо них ма╓ включатися умова про загальн╕ п╕дстави? Вже минуло понад 18 рок╕в, як ╕сну╓ незалежна Укра╖нська держава, вже стали дорослими т╕ ╕з татар, хто народився тут. ╤ вони вже утворили сво╖ с╕м’╖. ╤ вони так само, як ╕ справжн╕ депортован╕, захоплюють земл╕. ╤ упевнено називають себе депортованими. Але ж це не так.
 Крим – це Укра╖на. Це важливо зрозум╕ти кожному. Це укра╖нська територ╕я, яка в силу особливих обставин вимага╓ п╕двищено╖ уваги, гнучкого п╕дходу ╕ розумного вир╕шення проблем. Пол╕тика ма╓ бути виваженою ╕ вс╕м зрозум╕лою. Що маю на уваз╕? Наприклад, ситуац╕ю з вашою газетою „Кримська св╕тлиця”. ╢дина укра╖номовна газета в Криму, до того ж, як я бачу, по-справжньому патр╕отична. Значить, ╖╖ треба старатися п╕дтримувати ╕ розвивати. А що ж виходить? Ки╖в д╕╓ абсолютно навпаки. Обмежу╓ ф╕нансування, позбавля╓ гонорар╕в, чим в╕длуча╓ в╕д видання позаштатних кореспондент╕в, ╕ вимага╓ значно скоротити штат. Незрозум╕ла позиц╕я М╕н╕стерства культури ╕ туризму Укра╖ни, якому п╕дпорядковане це видання. Зам╕сть того, щоб сказати: „Так тримати, працюйте ╕ роб╕ть ще б╕льше, а ми вас п╕дтрима╓мо”, ставлять палиц╕ в колеса; зам╕сть того, щоб боротися за Укра╖ну, примушують газету боротися за сво╓ живот╕ння. Чи хтось тут, у Криму, зрозум╕╓ ╕ зможе пояснити таке ставлення держави до сво╓╖ головно╖ тут газети? Думаю, що н╕. Бо й я не розум╕ю того. У будь-якому раз╕ н╕ розумним, н╕ патр╕отичним назвати не можу.
 Треба враховувати, що в Криму найб╕льше прожива╓ рос╕ян, ╕ вони мають тут право на свою мову, на сво╖ пер╕одичн╕ видання, на свою л╕тературу, театри, музе╖ ╕ так дал╕. Але це не означа╓, що там заборонена англ╕йська. Там треба пройти сьогодн╕ перший етап, який я називаю етапом замирення. Ми ма╓мо зняти проблеми вза╓мно╖ недов╕ри ╕ нав╕ть ненавист╕, яка збуджу╓ться в╕д усього, нав╕ть в╕д найменшо╖ др╕бниц╕. Щось не те сказав сус╕д, щось ляпнув пол╕тик, а тут ще якийсь ф╕нансовий безлад. Ма╓мо зрозум╕ти, що ми там ус╕ пол╕л╕нгв╕стичн╕. Упроваджувати культуру терпимост╕. Ма╓мо прагнути до кращого. Укра╖нське ╕ татарське не може бути г╕ршим пор╕вняно з рос╕йським. А насправд╕ воно ╓ г╕ршим. Я й ставив соб╕ завдання добитися пол╕пшення. Прагнув, зокрема, щоб укра╖нський театр був тут кращим, щоб у ньому системно грали кращ╕ укра╖нськ╕ актори, так╕, як Ступка, Бенюк, Хост╕ко╓в. Щоб тут виходили кращ╕ укра╖нськ╕ газети – ╕ за оформленням, ╕ за зм╕стом. Щоб тут з’являлися пров╕дн╕ укра╖нськ╕ письменники, д╕яч╕ культури. Така програма була частково реал╕зована. Я мав розмови з Бенюком, Хост╕ко╓вим, ╕ вони нав╕ть на мо╓ прохання гастролювали в Криму та Севастопол╕. „Кримська св╕тлиця” теж мала нашу п╕дтримку.
 Ми старалися зм╕цнити зв’язки кримчан з ╕ншими укра╖нськими територ╕ями на р╕вн╕ окремих колектив╕в. Наприклад, школи. Кожна кримська мала подружитися з под╕бною в центр╕ ╕ на заход╕ – сход╕ Укра╖ни. Це стосувалося й ╕нших заклад╕в, установ, п╕дпри╓мств. Так╕ «трикутники дружби» на д╕л╕ мали б слугувати ╓днанню людей. ╤ ця справа зрушила з м╕сця, хорош╕ контакти зав’язувалися, зокрема, на р╕вн╕ М╕н╕стерства л╕сового господарства.
 Я завжди був противником в╕льних економ╕чних зон як засоб╕в до в╕дмивання грошей. Але щодо Криму, то вважав, що в╕н весь ма╓ стати в╕льною економ╕чною зоною, як такий, що може залучити значн╕ ╕нвестиц╕╖. ╤ ставив питання перед урядом. Бачив перспективи у розвитку П╕вденнобережжя, у створенн╕ науко╓мних ╕ чистих п╕дпри╓мств, як╕ не додаватимуть навантаження на м╕сцеву еколог╕ю ╕ вироблятимуть еколог╕чно чисту продукц╕ю. Адже вирощувати еколог╕чно чисту с╕льгосппродукц╕ю у Криму можна так, як н╕де в ╕ншому м╕сц╕. Тут – море. Сюди при належн╕й орган╕зац╕╖ н╕чого не може бути занесено, завезено. Враховуючи ц╕ та ╕нш╕ чинники, я пропонував гральний б╕знес, що надзвичайно потужно, а тому й небезпечно, розвинувся в Укра╖н╕, перенести у степову зону Криму. ╤ контролювати цю зону можна. ╤ створити щось под╕бне на американський Лас-Вегас, який серед пустел╕ став кв╕тучим оазисом. Набагато менше потр╕бно степовому Криму, щоб стати теж кв╕тучим. Ми ж сьогодн╕шньою байдуж╕стю здатн╕ перетворити його х╕ба що в пустелю. П╕дтримки не мав. Хоч, вочевидь, треба було б ус╕м замислитися, чому найпотужн╕ша кра╖на св╕ту не в╕дмовля╓ться в╕д такого б╕знесу, а лише перевела його в цив╕л╕зоване русло. ╤ там не панують переконання, що цей б╕знес нег╕дний, шулерський. Очевидно, в силу м╕сцевих умов, традиц╕й, державно╖ уваги в╕н ╕ не ╓ таким. В Укра╖н╕ п╕сля урядових заборон щодо грального б╕знесу порушуються питання щодо створення десь тако╖ зони. ╤ це мене вт╕ша╓, як того, хто першим ставив под╕бне питання про упорядкування цього б╕знесу. ╤ я переконаний – якнайкраще для нього п╕дходить степовий Крим. А мен╕ закидали, що я хочу таким чином перетворити Крим на см╕тник.
 До реч╕, щодо см╕тника. Крим нав╕ть без грального б╕знесу довол╕ засм╕чений. За мо╓╖ п╕дтримки подавався проект щодо вир╕шення цього питання, в╕н витримав конкурс, отримав схвалення, але для його реал╕зац╕╖ н╕хто нав╕ть палець об палець не вдарив.
 У Криму для спокою ╕ пол╕тично╖ стаб╕льност╕ важливо п╕дтримувати сусп╕льну гармон╕ю, бути справедливим щодо ус╕х його етн╕чних ╕ пол╕тичних складових. Я старався однаковою м╕рою сприяти вс╕м, вир╕шувати питання, враховуючи ╕ статистику, ╕ настро╖ населення. Те, що в Криму понад 20 в╕дсотк╕в населення складають укра╖нц╕, а мають вони лише п╕втора в╕дсотка шк╕л, вважаю несправедливим. Це ж стосу╓ться ╕ кримських татар. У той же час я особисто зайнявся буд╕вництвом у Криму трьох шк╕л: одна з них – рос╕йська, друга – укра╖нська ╕ третя – татарська. Це показувало д╕йсне ставлення ╕ мо╓, ╕ вс╕╓╖ укра╖нсько╖ влади до населення Криму. Для нас ус╕ тут р╕вн╕. Це було непросто. Доводилося скр╕зь, де м╕г, шукати для цього буд╕вництва кошти. Вт╕ша╓, що з’явилися хорош╕ школи, що в них виховуватимуться покол╕ння справжн╕х укра╖нських патр╕от╕в.
 Я п╕дтримав ╕дею створення музею Чехова. ╤ сьогодн╕ задоволений, що музей цього рос╕йського з укра╖нськими коренями письменника ╓ одним ╕з кращих у Криму, що в╕дв╕дують його не лише рос╕яни ╕ укра╖нц╕, а й заруб╕жн╕ гост╕. У той же час я засуджував тих псевдоукра╖нц╕в, як╕ голими лозунгами ╕ брудними шароварами спробували п╕дкреслити якусь свою н╕бито вищ╕сть перед ╕ншими. Таких, зв╕сно, небагато, але, як в╕домо, одн╕╓╖ ложки досить, щоб з╕псувати бочку меду, ╕ одного дурня вистачить, щоб кинути т╕нь на людей нормальних. Вважаю, якщо ти – укра╖нець, то особливо в середовищ╕ ╕нших народ╕в демонструй св╕й патр╕отизм ╕ в╕ддан╕сть сво╓му народов╕ сво╓ю високою культурою, скромн╕стю, вв╕члив╕стю, доброзичливою щодо ╕нших повед╕нкою.
 Засуджую тих рос╕йських екстрем╕ст╕в, велика к╕льк╕сть яких прибува╓ ╕з сх╕дних кордон╕в ╕ стара╓ться збурити рос╕йське населення Криму проти Укра╖ни, розпов╕даючи про немислим╕ матер╕альн╕ блага ╕ велику свободу, якщо жити п╕д рос╕йським протекторатом, у той час забуваючи розказати про те, як реально живеться простим людям у Рос╕╖. Зв╕сно, що не краще, н╕ж у нас. За винятком того, що рос╕йська „демократ╕я” навряд чи стала б доброзичливою чи нав╕ть байдужою до тих, хто хоч щось заявив би про якесь в╕д’╓днання. Приклад Чечн╕ засв╕дчу╓ це дуже красномовно.
 Кадрова пол╕тика... ╥╖ я теж прагнув вир╕шувати з урахуванням м╕сцевих традиц╕й, вимог та умов. Жодного з кер╕вник╕в на м╕сцях не призначав самов╕льно, за власними уподобаннями чи ╕нтересами. Головним для мене був ╕нтерес м╕сцевих громад. Тому я заохочував створення спец╕альних ком╕с╕й, як╕ в╕дбирали претендент╕в на посади гол╕в райдержадм╕н╕страц╕й. Брали на розгляд к╕лькох претендент╕в, двох подавали мен╕ на затвердження. Лише одного з них я призначав на посаду. Тобто вс╕ вони були д╕йсно висуванцями м╕сцевих громад ╕ мали в них авторитет. Тож не випадково, що ц╕ люди переважно добре справляються з╕ сво╖ми обов’язками, перебувають при влад╕ ╕ дос╕, хоч особи, котра ╖х призначала, тобто, мене, вже давно нема╓ в Криму.
 Кор.: Анатол╕ю Серг╕йовичу, як бачимо, у Вас було багато ц╕кавих, корисних ╕дей ╕ пропозиц╕й, причому таких, що реально зд╕йсненн╕. Тод╕, чому ж Ви залишили Крим, не реал╕зувавши багатьох з них?
 А. Матв╕╓нко: Скажемо так, реал╕зував те, що зм╕г. Але серед нам╕чених ц╕лей, як ви, мабуть, пом╕тили, були так╕, що вимагають тривалого часу для реал╕зац╕╖. ╥х треба було розпочати ╕ передати наступникам. Що й було зроблено. Були й так╕, що могли вир╕шуватися оперативн╕ше. Тут доводилося бороти спротив, що чинився з р╕зних причин. Серед них були ╕ пряме нерозум╕ння, ╕ зашкарубл╕сть мислення, ╕ корислив╕ ╕нтереси особистостей, як╕ могли зазнати втрат при реал╕зац╕╖, наприклад, тих же земельних проект╕в. А причиною в╕дставки був м╕й моральний стан. Частина групи народних депутат╕в в╕д нашо╖ парт╕╖ УРП ”Собор” не виконала рекомендац╕й парт╕╖, не надала п╕дтримки Президенту Укра╖ни у Верховн╕й Рад╕ при вир╕шенн╕ складного питання. Я вважав, що п╕дв╕в Президента ╕, отже, не мав права надал╕ об╕ймати надану ним мен╕ високу посаду. Це було неправильно, але я був у важкому моральному стан╕ ╕ поруч не знайшлося н╕кого, хто б переконав у помилковост╕ прийнятого р╕шення. Важко залишати, припиняти те, що розпочав, що стало для тебе кровним ╕ р╕дним. Але до такого кроку п╕дштовхувала ╕ ситуац╕я в парт╕╖. Я розум╕в, що моя в╕ддален╕сть в╕д Ки╓ва, в╕д ╖╖ центральних орган╕в негативно познача╓ться на ╖╖ д╕яльност╕.
 Але не полишаю зв’язк╕в ╕з Кримом. Певною вт╕хою для мене ╓ те, що проекти, колись п╕днят╕ мною, знову викликають ╕нтерес. Знову вивча╓ться ╕ розгляда╓ться питання буд╕вництва дор╕г на концес╕йних умовах. Повертаються до колись ухвалено╖ нами програми пол╕пшення постачання питно╖ води. Думаю, не за горами ╕ повернення до теми грального б╕знесу. Словом, ╕ в Укра╖н╕ загалом, ╕ в Криму зокрема, вс╕ сьогодн╕ за те, щоб Крим жив краще, щоб мав усе необх╕дне ╕ розвивався. ╤ це обнад╕ю╓. У Криму ╓ шанс досягти бажаного. ╤ все б╕льше людей починають розум╕ти, що його не можна втратити.
 
Бес╕ду в╕в Анатол╕й КОВАЛЬЧУК.
м. Ки╖в.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #31 за 31.07.2009 > Тема "З перших уст"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=7563

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков