Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #30 за 24.07.2009 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#30 за 24.07.2009
╤НТЕЛЕКТУАЛЬНЕ К╤НО... З ЮРИДИЧНИМ ПРИСМАКОМ

НАЙГОЛОВН╤ШЕ З МИСТЕЦТВ

КАНСЬКИЙ ФЕСТИВАЛЬ З ОДН╤╢Ю Л╤ТЕРОЮ «Н» У КРИМУ
З 16 до 22 липня у с╕мферопольському центр╕ культури та б╕знесу «Космос» для гостей та мешканц╕в п╕вострова в╕дбулися покази ╕грових короткометражних ф╕льм╕в, що були представлен╕ на VII м╕жнародному в╕деофестивал╕ у рос╕йському м╕ст╕ Канську в Сиб╕ру за триста к╕лометр╕в в╕д Красноярська ╕ за чотири з половиною тисяч╕ в╕д Москви.
До реч╕, така в╕ддален╕сть в╕д центр╕в к╕номистецтва аж н╕як не св╕дчить про те, що даний Канський фестиваль ма╓ невисокий р╕вень, а нав╕ть навпаки... Адже за с╕м рок╕в свого ╕снування в╕н став не просто в╕домим св╕тов╕й сп╕льнот╕ поц╕новувач╕в к╕номистецтва, а платформою для популяризац╕╖ альтернативного та ╕нновац╕йного в╕део, котре знаходиться поза мейнстр╕мом не лише к╕но, а й сучасного мистецтва. Кр╕м того, в╕н ╓ не т╕льки м╕жнародним конкурсом в╕део-арту, а також р╕зних жанр╕в в╕зуального мистецтва на меж╕ contemporary art та к╕но.
У С╕мферопол╕ було представлено дв╕ к╕нопрограми Канського фестивалю: «Планета трудоголик╕в», у яку вв╕йшли так╕ короткометражки, як «Лапа ведмедя» Марини Россет (Швейцар╕я, 2008), «Б╕знесмени» Спандана Банерт╕ (╤нд╕я, 2006), «Анон╕м» Кр╕ст╕ана Позо (╤спан╕я, 2006), «Г╕неколог» Альфонсо Камареро (╤спан╕я, 2008), «Сюрприз!» Фабриса Маруки (Франц╕я, 2007), «Сантехн╕к» Юн-Х╕ ╥ма (Мексика, 2007), «Рогатий» В╕рджин╕ Гурме (Бельг╕я, 2007), «Короткий урок» Алехандро Лубецк╕ (Мексика, 2008) та «Дзвонар» Даст╕на Р╕╕са (Швейцар╕я, 2007); та «Призматики», яка ув╕брала в себе експериментальн╕ роботи та в╕део-арт. Серед них, зокрема, стр╕чки «М╕й батько зробив «чайку» Марка В╕зерса (Великобритан╕я, 2007), «Учорашн╓ майбутн╓ – завтра» Кр╕са Ферб╕ (Великобритан╕я, 2007), «Скотобаза» В╕ри М’якишево╖ (Рос╕я, 2007), «Вовки» Над╕╖ Горохово╖ (Рос╕я, 2008), «Кольоровий ╢вросоюз» П╕тера Вадокца (Угорщина, 2006), «Стара ╕стор╕я або коло безперервност╕» Олекс╕я Шведова (Б╕лорус╕я, 2008) та ╕н.
Культуролог Катерина Кокор╕на под╕лилася з нами сво╖ми думками з приводу побаченого у к╕нотеатр╕: «Хочеться почати не з загального враження, а з враження про конкретний ф╕льм, – сказала вона. – Власне, про ф╕льм «Короткий урок» мексиканця Алехандро Лубецк╕. На мою думку, митець ╓ досить см╕ливою особою. В╕н не побоявся сказати, що король все ж таки голий... Що ось воно – сучасне мистецтво не лише з позитивними, а й з негативними його сторонами... Оц╕ см╕шн╕ правила: носити чорне, пити алкоголь ╕ ставитися до мистецтв, як до роботи, – вони придуман╕ у рамках конкретно цього ф╕льму, але разом з тим, демонструють усю абсурдн╕сть ситуац╕╖. Коли у сучасному мистецтв╕ будь-хто, не маючи на те п╕дстав, може гордо назвати сам себе художником, а при п╕дтримц╕ зац╕кавлених ос╕б з ф╕нансами так його назвуть й ╕нш╕. Цей ф╕льм вразив саме сво╓ю чесн╕стю та в╕дверт╕стю... Думаю, що автор в╕дкрито заявив, що «твори мистецтва», з якими, як правило, носяться, як з писаною торбою, ус╕ кому не л╕нь, насправд╕, можуть бути чимось штучним.
Вразив мене ╕ ф╕льм «Сантехн╕к» мексиканця Юн-Х╕ ╤ма. Не знаю, хто ╕ як сприйняв цю стр╕чку, адже момент сприйняття дуже ╕ндив╕дуальний. Я, наприклад, сприйняла ун╕таз як символ певного акумулюючого об’╓кта у будь-якому житл╕, а сантехн╕ка як людину, котра причетна до цього предмета, ╕ котра ма╓ можлив╕сть доторкнутися до певного боку людського життя, прочищаючи ╕ витягуючи назовн╕ вм╕ст першого... ╤дея дуже ц╕кава. Разом з тим, багато образ╕в з цього ф╕льму довол╕ страшн╕...
╤ дуже пот╕шили мультипл╕кац╕йн╕ стр╕чки програми.
А загальний настр╕й – стало сумно... Зараз у нашому житт╕ в╕дбува╓ться не найпри╓мн╕ший пер╕од, до реч╕, я кажу не лише про нашу кра╖ну, а взагал╕ про св╕т, ╕ про кризу не ст╕льки економ╕чну, як кризу культури. Так╕ в╕деороботи – авторськ╕, мистецьк╕, не для вс╕х – вони глибоко виявляють ц╕ кризов╕, подекуди зовс╕м жахлив╕, моменти. До реч╕, автори акцентують увагу не на явних проблемах, а част╕ше за все – на глибинних... Вони виявляють прихованих демон╕в... Не факт, що п╕сля перегляду под╕бних ф╕льм╕в залишиться гарний настр╕й».
Щодо аудитор╕╖, то Катерина Кокор╕на зауважила, що вона довол╕ адекватна, що люди знали, куди вони йдуть, ╕ чого варто оч╕кувати в╕д фестивального авторського артхаузного та ╕нтелектуального к╕но. Але на ╖╖ думку, це й не дивно, адже у к╕нотеатру «Космос» ╓ св╕й певний ╕м╕дж, який сьогодн╕ уже в╕домий мешканцям кримсько╖ столиц╕, ╕ як╕, йдучи туди, мають принаймн╕ м╕н╕мальне уявлення про те, що вони там можуть побачити.
Власне, покази артхаузного к╕но та к╕но, над яким варто замислитися, стали уже гарною традиц╕╓ю у к╕нотеатр╕ «Космос». На сьогодн╕ в╕н, фактично, ╓диний, у якому можна побачити ф╕льми високого мистецького р╕вня, про що «Св╕тлиця» уже неодноразово розпов╕дала сво╖м читачам.
Кр╕м того, ще одну чудову традиц╕ю впровадила адм╕н╕страц╕я «Космосу»: перед початком фестивальних програм т╕шити сво╖х гостей виступами музикант╕в, сп╕вак╕в та актор╕в, а ще частувати ╖х ча╓м або кавою, ╕ н╕якого поп-корну! Це допомага╓ налаштуватися на в╕дпов╕дну хвилю сприйняття ╕нтелектуального к╕но.

╤НТЕЛЕКТУАЛЬНЕ МИСТЕЦТВО К╤НО В С╤МФЕРОПОЛ╤: БУТИ ЧИ НЕ БУТИ?
Та незважаючи на вс╕ заходи, як╕ зд╕йснила та продовжу╓ зд╕йснювати адм╕н╕страц╕я ЦКБ «Космос», ось уже к╕лька рок╕в посп╕ль вона «в╕двойову╓» сво╓ право займатися тим, чим займа╓ться – створенням ╕нтелектуального центру в╕зуального мистецтва.
За словами директора к╕нотеатру Натал╕╖ Кир’яново╖, вони змушен╕ пролонгувати терм╕н оренди прим╕щення, в якому, до реч╕, зробили реконструкц╕ю (облаштували зал зручними кр╕слами та диванами, сучасним мультимед╕йним обладнанням, безшовним англ╕йським екраном, звуковою системою Dolby Surround), ╕ запланували реал╕зувати проект, який би дозволив стати «Космосу» справжн╕м культурним центром кримсько╖ столиц╕, котрий би задовольняв потреби не лише молод╕, а й д╕тей та людей похилого в╕ку. ╤ це все за власний кошт, ╕ при тому, що ╕нш╕ к╕нотеатри С╕мферополя, як правило, мають семир╕чний терм╕н оренди.
Кр╕м того, к╕нотеатр «Космос» веде активну роботу з п╕льговими категор╕ями населення. Щов╕вторка – покази для пенс╕онер╕в (наприклад, нещодавно був показаний в╕дреставрований ф╕льм «Д╕вчата» з╕ звуком Dolby Surround). Кожно╖ суботи в╕дбуваються покази мультф╕льм╕в для д╕тей. Адм╕н╕страц╕я не в╕дмовля╓ у сп╕впрац╕ н╕кому, натом╕сть пл╕дно сп╕впрацю╓ з Центрами соц╕альних служб для с╕м’╖, д╕тей та молод╕ тощо.
Завжди намага╓ться орган╕зувати та продемонструвати сво╖м в╕дв╕дувачам щось ц╕каве: ф╕льми ╤сламсько╖ Республ╕ки ╤ран, Манхетенського фестивалю, фестивал╕в «Хул╕о ╕ секс» (╕спанське к╕но), «Л╕тн╕й сезон культового к╕но», «Сво╓ к╕но» (укра╖нське к╕но), «Нове н╕мецьке к╕но», «Аз╕я к╕но», «Нове британське к╕но»; свята та к╕нопокази з нагоди Дня м╕ста, Масляно╖, Дня знань, Дня Святого Миколая, Дня незалежност╕, р╕здвяних та новор╕чних свят; тематичн╕ зустр╕ч╕ та молод╕жн╕ акц╕╖ у рамках заход╕в протид╕╖ В╤Л/СН╤Д, насиллю тощо.
На сьогодн╕ адм╕н╕страц╕я к╕нотеатру, до реч╕, отримала р╕шення двох суд╕в на свою користь щодо пролонгування терм╕ну оренди, але, зда╓ться, що м╕ська рада С╕мферополя ма╓ на це свою власну точку зору...
Начальник фонду комунально╖ власност╕ С╕мферопольсько╖ м╕сько╖ ради Н╕на Баранова у телефонн╕й розмов╕ прокоментувала ситуац╕ю так: «Ран╕ше, ╕дучи назустр╕ч п╕дпри╓мцям, прим╕щення, як╕ ╓ комунальною власн╕стю, надавалися в оренду на одинадцять м╕сяц╕в з можлив╕стю подальшо╖ пролонгац╕╖. Щоб отримати довгострокову оренду, необх╕дно мати спец╕альну державну ре╓страц╕ю, а механ╕зм ╖╖ отримання не був достатньо врегульованим. 2007 р. виконком С╕мферопольсько╖ ради ухвалив р╕шення створити на баз╕ к╕нотеатру «Космос» комунальне п╕дпри╓мство. Сьогодн╕ ╕дуть судов╕ процеси».
Певно, з огляду на це все ╕ не т╕льки, на в╕дкриття Канського фестивалю у С╕мферопол╕ були запрошен╕ заслужений прац╕вник культури автоном╕╖, заступник голови Ради м╕н╕стр╕в АРК Тетяна Умрих╕на; м╕н╕стр культури ╕ мистецтв АРК Олександр ╢рмачков; заступник м╕н╕стра осв╕ти ╕ науки АРК Айдер Аблят╕пов та заступник м╕н╕стра у справах молод╕, с╕м’╖ та гендерно╖ пол╕тики АРК, начальник управл╕ння молод╕жно╖ пол╕тики ╕ гендерно╖ р╕вност╕ Олександр Черняк.
Ус╕ вони прив╕тали с╕мферопольц╕в з в╕дкриттям к╕нофестивалю ╕ з тим, що у кримськ╕й столиц╕ ╓ такий к╕нотеатр, який ма╓ власний ╕ндив╕дуальний курс в океан╕ п╕д назвою «к╕номистецтво», ╕ навколо якого уже встиг сформуватися клуб любител╕в ╕нтелектуального к╕но, а також пооб╕цяли всеб╕чну п╕дтримку щодо остаточного створення площадки для наукових та мистецьких конференц╕й, к╕нофестивал╕в ╕ прем’╓р, на як╕ ╕з задоволенням при╖здитимуть гост╕ з╕ св╕товим ╕м’ям.
Тетяна Умрих╕на не могла не згадати ╕ про те, що дуже багато к╕нотеатр╕в та к╕ноустановок було «загублено», а в╕дтак, ╕ справжньому к╕номистецтву почасти нав╕ть нема╓ можливост╕ прийти до свого глядача. Чого вартий «експеримент» з к╕нотеатром «С╕мферополь», у якому част╕ше можна побачити шк╕рянку за низькою ц╕ною, н╕ж ф╕льм з високою мораллю...

ПРОБЛЕМИ ПРОБЛЕМАМИ, А РОБОТА РОБОТОЮ
Поки ж вир╕шуються юридичн╕ питання щодо оренди к╕нотеатру «Космос», його дирекц╕я не покладаючи рук працю╓ над популяризац╕╓ю артхаузного к╕но ╕ не т╕льки. Робить все, щоб глядачам було зручно ╕ ц╕каво, т╕шить ╖х ц╕кавими новинками к╕но╕ндустр╕╖.
Зокрема, зараз готу╓ ун╕кальний не лише для Криму, а й для Укра╖ни проект – автомоб╕льне к╕но, яке в╕доме нашим к╕номанам, у кращому випадку з американських стр╕чок.
Перед к╕нотеатром плану╓ться обладнати спец╕альну автостоянку, куди ус╕ охоч╕ зможуть при╖хати веселою компан╕╓ю чи родиною ╕ подивитися к╕но з власно╖ авт╕вки. До реч╕, плату за таке задоволення адм╕н╕страц╕я плану╓ брати не з людини, а з автомоб╕ля, а щоб звук не заважав мешканцям навколишн╕х будинк╕в, його транслюватимуть на окрем╕й хвил╕ рад╕о.
Отож влаштовуйтеся зручн╕ше ╕ див╕ться як╕сне к╕но, якщо на завад╕ не стануть юридичн╕ нюанси...

Катерина КРИВОРУЧЕНКО.
Фото К. БЕКЕТОВА.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #30 за 24.07.2009 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=7551

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков