Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (3609)
З потоку життя (6843)
Душі криниця (3685)
Українці мої... (1500)
Резонанс (1588)
Урок української (997)
"Білі плями" історії (1752)
Крим - наш дім (533)
"Будьмо!" (260)
Ми єсть народ? (238)
Бути чи не бути? (70)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (108)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
СТЕПАН ПАВЛЮК. ЩО? ФЛОТ УКРА╥НИ? ЗАБИРАЙ!
Ми давно не бачилися, з часу анекс╕╖ Криму. М╕й давн╕й знайомий, полковник, служив у...


╤ВАН КОВАЛЕНКО: УКРА╥НА ╤ РОС╤Я
Всю трагед╕ю ХХ стол╕ття Москва конвертувала в ол╕гарх╕в, багат╕╖в ╕ корупц╕онер╕в, як╕ ╖здять...


ПОРУЧНИК ОЛЕКСАНДР КОВАЛЕНКО – СПРАВЖН╤Й КЕР╤ВНИК ПОВСТАННЯ НА ПАНЦЕРНИКУ «ПОТЬОМК╤Н»
Добрим поводженням з матросами Коваленко здобув ╖хню любов в протилежн╕сть до ╕нших оф╕цер╕в,...


МО╥ СПОГАДИ ПРО В╤ЙНУ
Все менше лиша╓ться очевидц╕в, як╕ бачили ╖╖ початок, жили в окупац╕╖ чи евакуац╕╖ (╕ важко...


СЛАВНИХ ПРАД╤Д╤В ВЕЛИКИХ ПРАВНУКИ ПОГАН╤ – ПРО ЩО ГОВОРЯТЬ ТА╢МНИЧ╤ П╤ДЗЕМЕЛЛЯ Р╤ВНОГО?
Кому ╕ нав╕що потр╕бне вта╓мничення справжньо╖ ╕стор╕╖ Укра╖ни такими галасливими, але пустими по...
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


FaceBook

Twitter

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #29 за 17.07.2009 > Тема ""Білі плями" історії"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#29 за 17.07.2009
ЗНАЙДЕНО БЕЗЦ╤ННУ ╤СТОРИЧНУ ПАМ’ЯТКУ!

Молодий ки╖вський ╕сторик Олександр Алфьоров (╤нститут ╕сторично╖ осв╕ти, Нац╕ональний педагог╕чний ун╕верситет ╕м. Михайла Драгоманова), працюючи взимку 2009 р. в Рос╕йському державному арх╕в╕ давн╕х акт╕в (м. Москва, фонд «Дела о Украине»), розшукав ╓диний в╕домий на сьогодн╕ укра╖номовний вар╕ант Конституц╕╖ гетьмана Пилипа Орлика 1710 р. Вона була прийнята в екзил╕ на зборах козацтва б╕ля м╕стечка Бендери (нин╕ Молдова). Ця знах╕дка спростову╓ твердження, що дана Конституц╕я, яка до цього була в╕дома лише у латиномовному вар╕ант╕ ╕ переписах, була п╕дробкою. Тепер можна говорити, що тривалий час укра╖номовна коп╕я Конституц╕╖ Орлика та╓мно збер╕галася на Запорозьк╕й С╕ч╕, аж поки разом ╕з ╕ншими документами не була вивезена рос╕йськими в╕йськами п╕сля ╖╖ зруйнування 1775 р.
Ун╕кальн╕сть ц╕╓╖ Конституц╕╖ поляга╓ в тому, що ╖╖ вважають першим у св╕т╕ документом, у якому викладено положення про розпод╕л влади на законодавчу, виконавчу ╕ судову. Конституц╕я Пилипа Орлика склада╓ться з преамбули та 16 статей, а Укра╖нську державу названо Укра╖ною, Малою Руссю, В╕йськом Запорозьким. Зг╕дно з Конституц╕╓ю, законодавча влада нада╓ться Генеральн╕й Рад╕ (парламенту), яка мала б зас╕дати трич╕ на р╕к — на Р╕здво, Великдень ╕ Покрову. Виконавча влада покладалася на гетьмана й Раду генерально╖ старшини, а судов╕ питання передавалися на розгляд Генерального суду. Передбачалося також дотримання м╕сцевого самоврядування зг╕дно з нормами м╕жнародного («Магдебурзького») права, яке почало ур╕затися представниками царсько╖ адм╕н╕страц╕╖. Таким чином, укра╖нська Конституц╕я 1710 р. випередила в╕дом╕ п╕зн╕ш╕ конституц╕╖ США (1787), Франц╕╖ (1791) ╕ Польщ╕ (1791) ╕, хоч ╕ не була впроваджена через несприятлив╕ пол╕тичн╕ обставини, засв╕дчила прогресивн╕ нам╕ри козацько╖ ел╕ти.  
Разом ╕з Конституц╕╓ю знаходиться Акт присяги гетьмана Пилипа Орлика на ╢вангел╕╖, в якому в╕н клянеться в непорушност╕ ухваленого закону, та грамота короля Швец╕╖ Карла Х╤╤, у як╕й в╕н визна╓ законним обрання Пилипа Орлика гетьманом, як ╕ саму Конституц╕ю. Тут же долучено лист Карла Х╤╤ до кошового отамана С╕ч╕ Якима Богуша, в якому король запевня╓ с╕човик╕в у продовженн╕ в╕йни проти Москви. Конституц╕я написана староукра╖нською (руською) д╕ловою мовою, якою користувалися на початку ХVIII ст. На полях знайденого документа зроблено рос╕йський переклад багатьох сл╕в, що вказу╓ на проблематичн╕сть сприймання ц╕╓╖ мови в тод╕шн╕й Московськ╕й держав╕.
Як з╕знався пан Алфьоров, коп╕╖ документ╕в, як╕ в╕н в╕з ╕з Москви, ледве не були вилучен╕ на кордон╕ рос╕йськими митниками. 18 червня 2009 р. досл╕дник урочисто передав знах╕дку до Музею гетьманства у Ки╓в╕ ╕ пров╕в прес-конференц╕ю. Конституц╕я вже стала частиною експозиц╕╖ «Пилип Орлик — автор першо╖ Конституц╕╖ Укра╖ни». Знайдену Конституц╕ю плану╓ться незабаром видати, а лист Карла Х╤╤ до с╕човик╕в скоро вийде у двомовному (англ╕йська ╕ укра╖нська мови) укра╖нсько-швецькому зб╕рнику, присвяченому виставц╕ «Укра╖на–Швец╕я: на перехрестях ╕стор╕╖».
╤сторична знах╕дка стала можливою завдяки ф╕нансов╕й п╕дтримц╕ Програми досл╕дження Сх╕дно╖ Укра╖ни ╕м. Ковальських при Канадському ╕нститут╕ укра╖нських студ╕й Альбертського ун╕верситету. Д╕яльн╕сть Програми ф╕нансу╓ться з фонду, створеного в 1987 р. Дар╕╓ю Муцак-Ковальською та Михайлом Ковальським з Торонто. Спрямована на в╕дродження ╕ п╕дтримку укра╖нських студ╕й на зрусиф╕кованому Сход╕ Укра╖ни, Програма включа╓ п╕дтримку Сх╕дного ╕нституту укра╖нознавства ╕м. Ковальських при Харк╕вському ун╕верситет╕ ╕м. Караз╕на, Батуринського археолог╕чного проекту, щор╕чного конкурсу студентських наукових роб╕т, надання дотац╕й науковцям та видання журналу «Сх╕д-Зах╕д».

Канадський ╕нститут укра╖нських студ╕й.

На фото: Олександр Алфьоров презенту╓ Конституц╕ю Орлика 1710 року у Музе╖ гетьманства (директор музею Галина Ярова л╕воруч).
Фото В╕ктора Крука.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #29 за 17.07.2009 > Тема ""Білі плями" історії"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=7511

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков