Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
«З НАБЛИЖЕННЯМ НЕБЕЗПЕКИ ДО НЕ╥ ВЕРТАВ ДОБРИЙ НАСТР╤Й»
Про траг╕чну долю в╕дважно╖ розв╕дниц╕ холодноярських повстанц╕в Ольги...


НА ЗАХИСТ╤ НАШО╥ СТОЛИЦ╤
Виставка висв╕тлю╓ знаков╕ под╕╖ во╓нно╖ ╕стор╕╖ Ки╓ва…


╤СТОР╤Я УКРА╥НИ В╤Д МАМОНТ╤В ДО СЬОГОДЕННЯ У 501 ФАКТ╤
Не вс╕м цим фактам знайшлося м╕сце у шк╕льних п╕дручниках, але саме завдяки ╖м ╕стор╕я ста╓ живою...


ДМИТРО ДОНЦОВ - ТВОРЕЦЬ ПОКОЛ╤ННЯ УПА, НАСТУПАЛЬНИЙ ТА БЕЗКОМПРОМ╤СНИЙ
Тож за яку Укра╖ну? Вкотре перекону╓мося, що питання, як╕ ставив Дмитро Донцов, сьогодн╕ ╓...


ПОВЕРНУТИ ╤СТОРИЧНУ ПАМ’ЯТЬ
╤сторична пам'ять – головний феномен в╕дтворення ╕стор╕╖ сусп╕льства, кра╖ни, нац╕╖…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #28 за 10.07.2009 > Тема ""Білі плями" історії"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#28 за 10.07.2009
ПОЛТАВСЬКА БИТВА ЩЕ ТРИВА╢...
СЕРГ╤Й ДАВН╤ЧЕНКО

ПОСТАТ╤

«Вс╕ покою
щиро прагнуть,
Та не в ╓ден гуж
вс╕ тягнуть.
Хто направо,
хто нал╕во,
А вс╕ браття!
То-то диво!..»
╤ван Мазепа.

(Продовження. Поч. у № 27).

7 липня 1687 року севський во╓вода Леонт╕й Неплю╓в разом ╕з групою в╕дставних старшин-опозиц╕онер╕в написали донос на гетьмана. Оск╕льки ╤вана Мазепу було обрано гетьманом, багато досл╕дник╕в вважа╓, що в╕н ╕ був головним ╕н╕ц╕атором ╕ диригентом змови проти Самойловича. Однак анал╕з цього документа показав, що Мазепа не причетний до його написання. П╕дпис ╤вана Мазепи п╕д чолобитною все ж таки ╓. Однак н╕чого суперечливого тут нема╓. Факт написання чолобитно╖, санкц╕оновано╖ Голициним, активн╕ д╕╖ Неплю╓ва щодо розширення кола учасник╕в антигетьманського перевороту поставили генерального осавула перед реальн╕стю, яка вже була визначена. Зайняв би ╕ншу позиц╕ю –  потрапив би до табору переможених та скинутих з уряду старшин ╕ не став би головним претендентом на гетьманську булаву.
24 липня у пох╕дн╕й ставц╕ Голицина було визначено статт╕, на яких мав присягнути новообраний гетьман. Вони обмежили правове поле Гетьманщини проти договору Б. Хмельницького 1654 року та Глух╕всько╖ угоди 1669 року. Коломацьк╕ статт╕ звузили владу гетьмана у справ╕ розпорядження в╕йськовими землями, п╕дтвердили право та обов’язки старшин доносити на свого керманича, обмежили певними рамками процедуру його вибору та скинення ╕ уперше порушили питання про те, щоб “народ малороссийский всякими меры и способы с великороссийским соединить и в неразорванное крепкое согласие приводить супружеством и иным поведением» ╕ щоб «никто б голосов таких не испущал, что Малороссийский край –  гетманского регименту, а отзывался бы единогласно: «Их ц. Пресв. В-ва самодержавной державы гетман и старшине народ малороссийский обще с великороссийским народом».
Деяк╕ досл╕дники пов’язують обрання гетьманом
╤. Мазепи з хабарем. Обрання гетьмана в основному залежало в╕д думки князя Голицина. Рос╕йська ╕стор╕ограф╕я, апологетична щодо Петра ╤, змальову╓ Василя Голицина чорними фарбами як змовника-зрадника, реакц╕онера. За св╕дченням же сучасник╕в-╕ноземц╕в, це була найосв╕чен╕ша людина свого часу. Француз де Нев╕ль називав його “великим” ╕ зазначав, що “у нього одного б╕льше розуму, н╕ж в ус╕й Москов╕╖”. Князь волод╕в к╕лькома мовами, у нього була величезна б╕бл╕отека. Як фаворит цар╕вни Соф╕╖ та один ╕з перших урядовц╕в, в╕н хот╕в реформувати тогочасний лад, зв╕льнивши селян в╕д кр╕пацтва з передачею ╖м земл╕; у його планах було також надання дворянам ╓вропейсько╖ осв╕ти тощо. Коли в результат╕ во╓нних д╕й був зруйнований Чигирин, в╕н продав одне з╕ сво╖х с╕л ╕ виручен╕ грош╕ передав мешканцям, як╕ втратили сво╖ осел╕ та майно. З Мазепою Голицина ╓днали культурн╕ ╕ осв╕тн╕ ╕нтереси. Част╕ перебування Мазепи у Москв╕ дали ╖м можлив╕сть багато сп╕лкуватися, тому Голицин добре знав його як людину. З огляду на це, в╕н, як найвпливов╕ший державний д╕яч Москов╕╖, зробив вдалу ставку на розум, дипломатичний хист та високу культуру. Ц╕ якост╕ мав ╤ван Мазепа, який “п╕дкупляв” ╓вропейц╕в знанням мов, ерудиц╕╓ю.
25 липня 1687 року ╤вана Мазепу було обрано гетьманом Л╕вобережно╖ Укра╖ни.
П╕сля зм╕щення ╤вана Самойловича та його приб╕чник╕в у найближчих до м╕сця дислокування в╕йська землях прокотилася хвиля самосуд╕в ╕ розправ. П╕д гарячу руку простолюду потрапляли й старшини. Жертвами погром╕в ставали нав╕ть представники духовного стану. Результатами Коломацького перевороту була незадоволена низка старшин. К╕лька полк╕в взагал╕ не брали участ╕ у виборах, оск╕льки були в ╕ншому м╕сц╕, поблизу Криму. Ремствували й запорожц╕. Мало хто знав, як╕ статт╕ були п╕дписан╕ п╕д час обрання нового керманича. Тому сво╓ врядування Мазепа розпочав ╕з забезпечення стаб╕льност╕ у кра╖, ╕ ця складова його д╕яльност╕ стала одн╕╓ю з найважлив╕ших у пол╕тиц╕ гетьмана. Гетьманщина як автономна держава у склад╕ Москов╕╖ впродовж 1687-1708 рок╕в зазнала досить значних реформаторських трансформац╕й. В╕дбулося не т╕льки розширення ╖╖ кордон╕в, зб╕льшення к╕лькост╕ в╕йська, а й зм╕цнення орган╕в управл╕ння, закр╕плення за козаками пров╕дним старшинським станом великих земельних площ, самоврядне забезпечення житт╓д╕яльност╕ укра╖нських владних ╕нституц╕й гнучкою формою стягнення збор╕в, податк╕в. При цьому вищезгадане не стало прямим в╕дголосом зм╕н, пов’язаних ╕з впливом Петра ╤ на п╕длеглу йому територ╕ю. Навпаки, московськ╕ м╕л╕таристськ╕ реформи потребували значних економ╕чних, людських ресурс╕в, а тому послаблювали потенц╕ал Гетьманщини за рахунок майже щор╕чного в╕двол╕кання козак╕в на в╕йськов╕ кампан╕╖, буд╕вництво рос╕йських фортець, загот╕вл╕ пров╕анту для московських полк╕в. Агресивний натиск рос╕йського абсолютизму великою м╕рою нейтрал╕зувався в Укра╖н╕ посиленням влади гетьманату, авторитетн╕стю ╖╖ л╕дера. Роль ╤. Мазепи у цьому захисному процес╕ ╓ дом╕нуючою.
Гетьман ╤. Мазепа п╕сля Коломацького перевороту 1687 року отримав повноваження, систему влади, як╕ ще за його попередник╕в базувалися на декларативних демократичних засадах. З одного боку, звича╓ве право Запорозько╖ С╕ч╕ вважалося законом – ╕деалом для козацько╖ держави, з ╕ншого –  дотриматися його було неможливо через залежн╕сть Гетьманщини в╕д Москов╕╖, непристосован╕стю вироблених правил козацького в╕йськово-таб╕рного життя до умов адм╕н╕стративно-територ╕ального господарювання.
Початок гетьманування
╤. Мазепи засв╕дчу╓ його данину давн╕м демократичним традиц╕ям козацтва. Отримавши булаву, в╕н звернувся до старшого й молодшого товариства з пропозиц╕╓ю утримувати на Л╕вобережн╕й Укра╖н╕ спок╕й. У багатьох полках в╕дроджу╓ться ритуал виборност╕ полковник╕в. У правовому пол╕ Гетьманщини 1687-1708 рок╕в актив╕зувалась традиц╕йна демократична ╕нституц╕я старшинсько╖ ради, але разом з цим позиц╕я гетьмана у вир╕шенн╕ справ була дом╕нуючою. П╕сля смерт╕ ╤. Мазепи старшина зазначала, що “всупереч давн╕м законам гетьман панував на Укра╖н╕ самовладно”. При сл╕пому коп╕юванн╕ запорозьких традиц╕й владн╕ ╕нституц╕╖ в гетьманат╕ не мали б сталого характеру, дуже залежали б в╕д настро╖в козак╕в. На такому тл╕ переваги б мали попул╕зм, авантюризм, ф╕нансова вигода, а не розум, знання, профес╕онал╕зм державц╕в-чиновник╕в. Авторитарна ╕деолог╕я як ор╕╓нтир гетьмана в реальному житт╕ Гетьманщини, проявляючись переважно в жорстких методах кер╕вництва, добор╕ й розстановц╕ кадр╕в, вимушено конфл╕ктно сп╕в╕снувала з традиц╕╓ю звича╓вого права автоном╕╖. Неслухняне, бунтуюче Запорожжя, свав╕льний С. Пал╕й не вписувались у державницьку доктрину абсолютизму. Сильний, впливовий Батурин вступав у законом╕рну конфронтац╕ю з корисливими, ситуац╕йними ╕нтересами запорожц╕в, фаст╕вського полковника. ╤снування в м╕цн╕юч╕й автономн╕й держав╕ ще двох автономних м╕н╕-державок, як╕ ор╕╓нтувалися залежно в╕д ситуац╕╖, вигоди то на Польщу, то на Москов╕ю, а гетьманськ╕й влад╕ п╕дкорялися з певними застереженнями, суперечило в ц╕лому ╕нтересам Укра╖ни. ╤. Мазепа прагнув централ╕зувати вс╕ козацьк╕ ╕ охотницьк╕ формування, ╕нстанц╕╖ на укра╖нських теренах п╕д сво╓ю булавою. Противники ц╕╓╖ позиц╕╖ вс╕лякими засобами усувались, в╕дсторонювались в╕д нам╕ченого шляху. Укра╖нський абсолютизм став на перешкод╕ рос╕йському абсолютизму. Перший не м╕г виграти через свою п╕дпорядкован╕сть, але на тому етап╕ ╕сторичного розвитку в╕н мав позитивне значення для Укра╖ни. Подальше послаблення гетьманського управл╕ння, непевн╕сть становища наступних гетьман╕в призвели наприк╕нц╕ ХV╤╤╤ стол╕ття до безперешкодного усунення ознак державност╕ на укра╖нських теренах.
Без належно╖ п╕дготовки та згуртування сил акц╕я здобуття нового статусу для Укра╖ни була приречена на поразку. Бажання зв╕льнитися в╕д тягаря страху, пост╕йно╖ залежност╕ в╕д темного московського чиновництва, непередбачуваних його р╕шень щодо гетьманату вже в добу Петра ╤ п╕дштовхувало Мазепу до р╕шучих д╕й у к╕лькох напрямах. Щоб парт╕я Наришк╕них не позбавила його влади, гетьман завбачливо в╕дтягував вир╕шення ними цього питання передус╕м шляхом нагн╕тання напруженост╕ на укра╖нських теренах, що робило невиг╕дним за таких умов його зм╕щення. В оточенн╕ гетьмана бракувало злагоджено╖ ╕ незрадливо╖ команди, яка б, не вагаючись, п╕шла разом ╕з п╕длеглим в╕йськом за ним. Людн╕сть Укра╖ни в силу р╕зних обставин також пос╕дала здеб╕льшого антигетьманську позиц╕ю. Сво╖ми власними ╕нтересами жило Запор╕жжя. Все це потр╕бно було з’╓днати, згуртувати, щоб у вир╕шальний час дом╕нували наказ гетьмана, одностайн╕сть, а не страх чи п╕дступна зрада. П╕дготовка антимосковського повстання вимагала формування команди однодумц╕в, встановлення нормальних стосунк╕в ╕з запорожцями, перегляду бо╓здатност╕ д╕ючих в╕йськових формувань сердюк╕в та компан╕йц╕в, сутт╓вого полегшення життя населення. Тому п╕сля повернення укра╖нського генерал╕тету з Москви п╕сля першо╖ оф╕ц╕йно╖ ауд╕╓нц╕╖ у Петра ╤ починаються зм╕ни в гетьманському оточенн╕ та у полках. У найближчому оточенн╕ ╤. Мазепи у 1689-1692 роках б╕льшало тих, для кого р╕зноман╕тн╕ пол╕тичн╕ комб╕нац╕╖ щодо визначення подальшо╖ дол╕ Укра╖ни були знайом╕ ╕ нев╕дляклив╕, а в╕дтак ╕ допустим╕ для реал╕зац╕╖. Це ╕ Василь Кочубей, ╕ Григор╕й Гамал╕я, ╕ багато ╕нших. За п╕драхунками
╢. Черкасько╖, в часи свого гетьманства Мазепа п╕дписав понад 1000 поземельних ун╕версал╕в. Значна частка ╖х припада╓ на 1687 та 1689-1692 роки. У 1691 роц╕ ╤ван Мазепа видав дуже важливий ун╕версал, зг╕дно з яким н╕хто ╕з землевласник╕в не повинен був накладати на п╕длеглих занадто великих роб╕т ╕ побор╕в та пригн╕чувати посп╕льство, селянам дозволялося подавати на можновладц╕в скарги до суду. В╕дразу п╕сля по╖здки до Москви гетьман ╕н╕ц╕ю╓ низку важливих акц╕й в╕йськового характеру. У 1690 роц╕ вида╓ться ун╕версал щодо перев╕рки стану бо╓здатност╕ полк╕в. У цей час к╕льк╕сть охотницьких полк╕в зроста╓ до 8-ми. ╤дея “самост╕йност╕” у вояк╕в цих полк╕в не т╕льки знайома, а й жадана, бо ж в охотники вони потрапили здеб╕льшого у зв’язку з вимушеними обставинами –  п╕сля л╕кв╕дац╕╖ автономних укра╖нських ╕нституц╕й на Правобережж╕. У вересн╕ 1690 року Мазепа доручив роздати к╕нним полкам грош╕, сердюцьким – «барву» (одяг). У жовтн╕ – знову роз╕слав компан╕йцям кошти, а п╕хот╕ дав по жупану ╕ по чотири золотих на в╕йськовика. То була значна сума, оск╕льки р╕чна платня сердюка становила близько 20 золотих. Запорозьке в╕йсько завдяки клопотанням гетьмана отриму╓ жалування за два попередн╕ роки.
У к╕нц╕ 1690 року становище ╤вана Мазепи на теренах Гетьманщини зм╕цн╕ло ╕ вже не було таким загрозливим, як ран╕ше. У в╕йську та на Запорожж╕ вдовольнилися ф╕нансовими заходами гетьмана, його турботою про забезпечення в╕йськового люду. Старшини отримали у власн╕сть значн╕ волод╕ння. Кадров╕ рок╕ровки блокували найненад╕йн╕ших.
Звернення кримського хана Сел╕м-Герея на початку червня 1689 року до гетьмана про сп╕льний виступ проти Москви в обставинах, що зм╕нилися, набувало ╕ншого значення. З подальшого розвитку под╕й бачимо, що ╕ воно, ╕ пропозиц╕я польського короля Яна Собеського насправд╕ взят╕ до уваги. Ряд подробиць п╕дтверджу╓ та╓мн╕ д╕╖ Мазепи, зумовлен╕ прагненням убезпечитись в╕д арешту й заручитись п╕дтримкою двох сус╕дн╕х держав. У с╕чн╕ 1691 року на щор╕чному з’╖зд╕-бенкет╕ козацько╖ старшини пров╕дна ╖╖ частина була посвячена у плани в╕докремлення Укра╖ни в╕д Москов╕╖ за допомогою Туреччини. Зробити такий висновок можна з в╕дправлення якраз у т╕ дн╕ старшого канцеляриста генерально╖ в╕йськово╖ канцеляр╕╖ Петра Сулими (Петрика, Петричевського) з та╓мною м╕с╕╓ю на Запорожжя ╕ до Криму. Поширена серед досл╕дник╕в думка про самост╕йн╕сть його акц╕╖ спира╓ться в основному на прос╕ян╕ Мазепою ╕ подан╕ у виг╕дному для себе св╕тл╕ св╕дчення його резидент╕в для Малорос╕йського приказу. Сам╕йло Величко, який тод╕ вже працював у Генеральн╕й в╕йськов╕й канцеляр╕╖, у сво╓му “Л╕топис╕” зазнача╓ з упевнен╕стю, що Мазепа, “замисливши, як п╕дступник, як╕сь хитрощ╕ супроти сво╖х государ╕в, дозволив йому (Петрику) при особлив╕й сво╖й та╓мн╕й ╕нформац╕╖ в╕д’╖хати з Полтави до Запорозько╖ С╕ч╕, а зв╕дти до Криму ╕ почати те, про що була дана йому в╕д гетьмана словесна наука”. Попри те, що антимосковське повстання Петрика зазнало поразки, п╕дготовка до нього ╕ д╕яльн╕сть Петрика позитивно вплинули на зм╕цнення автономних ╕нститут╕в Гетьманщини, позиц╕й гетьмана.
З 1695 року козацький потенц╕ал Гетьманщини став пост╕йним учасником експанс╕он╕стських план╕в амб╕ц╕йного молодого рос╕йського царя Петра ╤. В╕йсько Мазепи при цьому стало нещадно експлуатуватися: з друго╖ половини 1690-х рок╕в воно пост╕йно перебувало у виснажливих походах як допом╕жна або головна сила.
Негатив╕стська концепц╕я сприйняття Мазепи, небажання зрозум╕ти головну мету його д╕й стимулювали хибну акцентац╕ю в ╕сторичн╕й л╕тератур╕ на непом╕рно великому багатств╕ гетьмана. В. Дядиченко назива╓ його “жорстоким кр╕посником”, О. Маркова –  “користолюбивим феодалом, який захоплений розширенням сво╖х волод╕нь ╕ багатств”, О. Субтельний зарахову╓ Мазепу до “найбагатших феодал╕в ╢вропи”. Через брак досл╕джень епохи ╤вана Мазепи ╕ дос╕ дом╕ну╓ поверховий р╕вень знань про не╖ нав╕ть у кол╕ титулованих в╕тчизняних учених. Зокрема, у сучасному дов╕днику з ╕стор╕╖ Укра╖ни зазнача╓ться: “Гетьман казково розбагат╕в, маючи в кр╕посн╕й залежност╕ близько п╕вм╕льйона селян”. К╕льк╕сть населення Гетьманщини на той час оц╕ню╓ться в╕д 1,2 до 1,8 м╕льйона ос╕б. Яка ж це частина людей повинна була належати Мазеп╕ особисто? Окр╕м того, кр╕пацтво в Укра╖н╕ було введено указом Катерини ╤╤ в 1783 роц╕. За 90-70 рок╕в до цього, тобто в часи Мазепи, н╕яко╖ кр╕посно╖ залежност╕ п╕дданих в Укра╖н╕ не було, чим вона виг╕дно в╕др╕знялася в╕д Москов╕╖, де вже ╕снував кр╕посницький лад. Функц╕онування державних ╕нституц╕й Гетьманщини забезпечувалося стягуванням ╕з населення р╕зноман╕тних натуральних ╕ грошових податк╕в, митних збор╕в. Вони йшли передус╕м на ф╕нансування та утримання козацького в╕йська, компан╕йських ╕ сердюцьких полк╕в, на забезпечення ефективно╖ зовн╕шньо╖ пол╕тики Укра╖ни, а також на буд╕вництво, культуру тощо. Особлив╕стю податково╖ системи укра╖нсько╖ автономно╖ держави друго╖ половини ХV╤╤ стол╕ття було надання в╕дпов╕дальним посадовим особам рангових ма╓тностей. Населення рангових ма╓тностей сплачувало податок не Мазеп╕ як людин╕, а гетьманов╕ для виконання ним владних повноважень. За доходи в╕д наданих на уряд ма╓тностей в╕н мав забезпечити функц╕онування гетьмансько╖ адм╕н╕страц╕╖, охорони, утримання резиденц╕╖, почту, музик, частково в╕йська. Селянство в╕дбувало “всякое послушенство” за надану йому в оренду землю. М╕ж ранговими селами ╕снував розпод╕л форм сплати податку: одн╕ з них мали здати на “гетьманську булаву” певну к╕льк╕сть св╕йсько╖ птиц╕, ╕нш╕ –  сол╕ та дичини, трет╕ –  грошей. Останн╕х посполит╕ здеб╕льшого не платили. Це робили за них орендар╕ млин╕в на територ╕ях рангових ма╓тностей. В╕дпов╕дно посполит╕ возили ╖м дрова, заготовляли с╕но, гатили гребл╕ тощо. Селяни в╕льно пересувалися в межах Гетьманщини. “Послушан╕╓” не обмежувало ╖хньо╖ прац╕ на себе ╕ давало можлив╕сть мати на державн╕й земл╕ статки для прожиття. Рангов╕ ма╓тност╕, взагал╕ земельна власн╕сть старшини мали умовний характер, бо п╕сля усунення державц╕в ╕з посад посполит╕ ╕ земля передавалися ╖хн╕м наступникам.
Сутт╓вим державним доходом Гетьманщини була сплата купцями торговельного мита (60 тисяч золотих щороку) ╕ так звана “оренда на гор╕лку, тютюн та дьоготь” (180 тисяч золотих щороку).
Особисто гетьману належало дек╕лька невеликих с╕л, млин у Севському пов╕т╕ та земл╕ у Рильському пов╕т╕ Москов╕╖. Кр╕м того, йому було пожалувано Крупецьку волость з ус╕ма селами. Не витримують критики твердження, що Мазеп╕ належало “двадцять тисяч кр╕пак╕в” у сус╕дн╕й держав╕. З 1699 року гетьман почав засновувати на цих землях села. Оск╕льки засновник надавав переселенцям п╕льги ╕ брав з них лише невеликий податок, чутка про “землю об╕товану” швидко розповсюдилась довкола. У 1708 роц╕ пор╕вняно з 1705 роком к╕льк╕сть двор╕в у кожному населеному пункт╕ зб╕льшилася у три ╕ б╕льше раз╕в. Фактично в╕дбувалося розширення меж Гетьманщини за рахунок прикордонно╖ територ╕╖. Певно, таку мету ╕ пересл╕дував гетьман. Переваги укра╖нсько╖ системи орендного господарювання (селянин платив податок за використання земл╕) над примусовою працею кр╕посних швидко перетворили мазепинськ╕ села на процв╕таюч╕ осередки ефективно╖ економ╕ки. Жител╕ ╤вановського, зокрема, за досить короткий пром╕жок часу змогли побудувати три церкви. До реч╕, у Курськ╕й област╕ Рос╕йсько╖ Федерац╕╖ ╕ дос╕ п╕д Рильськом ╓ села ╤вановське, Степановка та Мазеповка, у назвах яких заф╕ксувалися ╕м’я, по батьков╕ ╕ пр╕звище ╖х засновника. Кр╕м доходу з власних ма╓тностей, гетьман мав ф╕ксовану платню зг╕дно з Коломацькими статтями –  в 1000 золотих червоних на р╕к (6000 золотих). Сл╕д зауважити, що об’╓днання особистих та державних доход╕в гетьман╕в у практично одну касу сталося ще за гетьмана Многогр╕шного. Посаду генерального п╕дскарб╕я в╕дновлено лише у 1728 роц╕. Мазепа, як ╕ його попередники, самочинно розпоряджався ф╕нансами Гетьманщини. Тим паче, як показу╓ ре╓стр витрат Мазепи протягом його гетьманування (в╕н складений старшиною у Бендерах п╕сля смерт╕ гетьмана), оч╕льник Гетьманщини дбав далеко не про власне.

(Продовження в наступному номер╕).

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #28 за 10.07.2009 > Тема ""Білі плями" історії"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=7499

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков