Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4448)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4122)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2118)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1846)
Крим - наш дім (1041)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (317)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (205)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
КАРИКАТУРИ БАТЬКА Й ЖИВОПИС СИНА
Карикатури батька викривають агресивну пол╕тику Москви, показують, що вона ╓ загрозою для всього...


РОЗПУСКА╢ТЬСЯ Л╤ЩИНА
Наш╕ традиц╕╖


ЛЮТЬ, НАД╤Я, ЛЮБОВ
На початку широкомасштабного вторгнення рос╕йських в╕йськ подруга художниц╕ попрохала ╖╖...


В ╤РПЕН╤ ПРЕЗЕНТОВАНО ВИСТАВКУ ХУДОЖНИКА ╤З ХАРКОВА
Його роботи знаходяться в приватних колекц╕ях ╕ музеях Укра╖ни, Н╕меччини, США…


ТЕОДУЛ-В╤ТРОДУВ
Наш╕ традиц╕╖




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #26 за 26.06.2009 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#26 за 26.06.2009
ХРИСТИЯНСТВО ЯК ДОРОГОВКАЗ

ДЖЕРЕЛА

18 червня розпочали свою роботу п╕дготовч╕ курси для вчител╕в ╕з допоки нового для Криму предмета – «Основи християнсько╖ етики». Проводяться вони силами Нац╕онального ун╕верситету «Острозька академ╕я» на баз╕ НВК «Укра╖нська школа-г╕мназ╕я», що в С╕мферопол╕. За 88 аудиторних годин вчител╕ ознайомляться з основними рел╕г╕ями св╕ту та ╖хн╕ми морально-етичними вченнями, неорел╕г╕ями, рел╕г╕╓знавством, ╕стор╕╓ю християнства ╕ церкви, основами теолог╕╖, християнською етикою, християнською педагог╕кою тощо. Передбачаються також самост╕йна праця та педагог╕чна практика у Нац╕ональному ун╕верситет╕ «Острозька академ╕я». Для одержання сертиф╕кату треба буде ще й написати реферат, скласти письмовий тест та провести в╕дкритий урок з «Основ християнсько╖ етики». Цей предмет ма╓ дозв╕л на вивчення в загальноосв╕тн╕х навчальних закладах М╕н╕стерства осв╕ти ╕ науки Укра╖ни. У допов╕дн╕й записц╕, що ф╕гурувала на колег╕╖, де розглядалося це питання ще у 2006 роц╕, зазначалося: «Зг╕дно ╕з законодавством Укра╖ни осв╕та в Укра╖н╕ ╓ св╕тською, вона забезпечу╓ свободу сов╕ст╕, гаранту╓ в╕льне св╕тоглядне самовизначення особистост╕, у тому числ╕ можлив╕сть ознайомлення учн╕в з основами рел╕г╕йних знань. ╢вропейський досв╕д багатьох кра╖н, зокрема Н╕меччини, Швец╕╖, Рос╕╖, Румун╕╖, Литви, Ф╕нлянд╕╖ показу╓, що вивчення предмет╕в, як╕ м╕стять елементи рел╕г╕йного та, зокрема, християнського св╕тогляду, може започатковуватися на баз╕ партнерських стосунк╕в м╕ж р╕зними конфес╕ями, державою ╕ церквою, через д╕алог з батьками та учнями». Наголошу╓ться ╕ на тому, що вивчення таких предмет╕в, як «Етика», «Основи християнсько╖ етики», «Основи рел╕г╕йно╖ етики» зд╕йсню╓ться «на п╕дстав╕ письмових заяв батьк╕в… з урахуванням думки учн╕в» ╕ проводиться «за рахунок годин вар╕ативно╖ складово╖ навчальних план╕в».
Але на останньому сем╕нар╕ у м. Остроз╕ (Р╕вненщина), на якому обговорювалися перспективи викладання курсу «Основи християнсько╖ етики», не лише було п╕дтверджено його доц╕льн╕сть, але ╕ об╜рунтовано пропозиц╕ю до м╕н╕стра осв╕ти ╕ науки Укра╖ни та ком╕тету з питань культури ╕ духовност╕ шк╕льний курс «Основи християнсько╖ етики» перевести в ╕нвар╕ативну частину навчального плану, сприяти уведенню спец╕альност╕ «Учитель християнсько╖ етики» та вид╕ленню кошт╕в на навчальн╕ пос╕бники, ввести цей курс в дошк╕льних навчальних закладах та ун╕верситетах. На нарад╕ також були презентован╕ пос╕бники «Б╕бл╕я на уроц╕ б╕олог╕╖» та «Б╕бл╕я на уроц╕ ф╕зики ╕ астроном╕╖».
Над необх╕дн╕стю по╓днати у вихованн╕ д╕тей зусилля школи, родини та духовенства вже давно замислилися ╕ кримчани. На науково-практичн╕й конференц╕╖, що в╕дбулася в лютому цього року в Рад╕ м╕н╕стр╕в АРК, йшлося саме про це. Митрополит С╕мферопольський ╕ Кримський УПЦ МП Лазар зауважив: «В начале, как и во всех других регионах, нам доводилось дискутировать о том, что советский характер образования (закрепленный законодательно) не является атеистическим по своей сути, а культурологическое изучение основ православия ни в коей мере не противоречит ему. Затем встал вопрос о невозможности преподавания без необходимого программно-методического обеспечения. Тогда в 2003 году епархией была разработана программа спецкурсов для 8-11 классов «Основы православной культуры Крыма» и, что особенно важно, она была утверждена коллегией Министерства образования Крыма, также было выпущено учебное пособие для преподавателей тиражом 15 тыс. экз.». Але те, що було «особенно важно» для владики Лазаря, виявилося не достатньо переконливим для прокуратури АРК. Вона констату╓: «У ход╕ проведено╖ прокуратурою перев╕рки встановлено, що у ряд╕ шк╕л республ╕ки курси етики, в╕ри ╕ рел╕г╕╓знавства читаються за п╕дручниками ╕ книгами, як╕ не пройшли науково-методично╖ експертизи». ╤ншими словами, – не мають грифа М╕н╕стерства осв╕ти ╕ науки Укра╖ни, тобто не ╓ оф╕ц╕йно дозволеними для використання. Порушенням ╓ ╕ те, що «в окремих установах ц╕ предмети зробили обов’язковими – батьки не давали згоди на читання д╕тям лекц╕й з ╕сламсько╖ та православно╖ культури».
Тож йдеться не ст╕льки про ╓дину ун╕ф╕ковану осв╕ту без урахування рег╕ональних в╕дм╕нностей, ск╕льки про осв╕ту не на р╕вн╕ самод╕яльност╕, позаяк питання рел╕г╕╖ дуже тонке, йдеться про те, як ненав’язливо використати ╖╖ у виховному аспект╕, ╕ у той же час в╕дкрити д╕тям шлях до Бога, тож ╕ шлях до добра. А тут потр╕бн╕ не лише знання ╕ досв╕д священик╕в-практик╕в, але ╕ зусилля справжн╕х науковц╕в-теолог╕в. Традиц╕йним центром осв╕ти, пов’язано╖ з рел╕г╕╓ю, в Укра╖н╕ ╓ Нац╕ональний ун╕верситет «Острозька академ╕я». П╕дготовлен╕ нею п╕дручники пройшли вс╕ р╕вн╕ акредитац╕╖ ╕ апробац╕╖. Вони написан╕ доступною мовою, добре про╕люстрован╕, зрозум╕л╕, ╕ кожна маленька глава виклика╓ в╕дчуття просв╕тл╕ння нав╕ть у доросло╖ людини, добре знайомо╖ з Б╕бл╕╓ю. Видавц╕ не виключають, що згодом видаватимуться так╕ п╕дручники ╕ для рос╕йськомовних д╕ток. Бо сенс тут не у мовн╕й пол╕тиц╕. Хоча, як на мене, не зрозум╕ти книг, що промовляють до серця спор╕дненою мовою, важко.
Кер╕вником творчо╖ групи з п╕дготовки згаданих п╕дручник╕в ╓ професор Нац╕онального ун╕верситету «Острозька академ╕я», доктор педагог╕чних наук, директор Центру рел╕г╕╓знавства Василь Миколайович Жуковський. Обов’язки координатора по Криму викону╓ Юр╕й ╤ванович Король. Зважаючи на той ╕нтерес, який викликали вже перш╕ ознайомч╕ лекц╕╖, в процес╕ навчання дозволено брати участь в╕льним слухачам, к╕льк╕сть яких не обмежу╓ться.
Курси триватимуть до 30 червня.
Тамара СОЛОВЕЙ.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #26 за 26.06.2009 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=7439

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков