Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ДМИТРО КАПРАНОВ: БРАТ, ЯКОГО НЕ СТАЛО
З╕ смертю Дмитра не стало ╕ явища Брат╕в Капранових…


УКРА╥НУ МА╢ ЗАХИЩАТИ КОЖЕН, А Н╤ – ТО МОЖНА В╤ДМОВИТИСЯ В╤Д ГРОМАДЯНСТВА
Дмитро Курилович, «Дронго», во╖н-доброволець…


«Я ПРЕДСТАВНИК БОГООБРАНОГО НАРОДУ, ЯКИЙ МА╢ ПОК╤НЧИТИ З НАЙБ╤ЛЬШИМ ЗЛОМ»
Капелан ПЦУ про служ╕ння в окоп╕, РПЦ та м╕с╕ю укра╖нц╕в…


СТЕПАН РУДАНСЬКИЙ: ПРОЧИТАНИЙ, АЛЕ ДО К╤НЦЯ НЕ ОСМИСЛЕНИЙ
Твоя слава у могил╕/А воля в Сиб╕ру/Ось що тоб╕, матусенько/Москал╕ зробили!..


ПОМЕР ДИСИДЕНТ СТЕПАН ХМАРА
«В╕н так любив Укра╖ну ╕ укра╖нц╕в. В╕н рвав свою душу ╕ серце за не╖…»




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #26 за 26.06.2009 > Тема "Українці мої..."
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#26 за 26.06.2009
ПРО КРАЙ СП╤ВАВ В╤Н Р╤ДНИЙ, НЕЗР╤ВНЯННИЙ...

П╤СЕННА СВ╤ТЛИЦЯ

30 червня 1995 року не стало «буковинського солов’я» – НАЗАР╤Я ЯРЕМЧУКА

У фондах державного арх╕ву Черн╕вецько╖ област╕ збер╕га╓ться ц╕кавий документ, датований 17 грудня 1869 року, в якому йдеться про те, що син ╤вана Яремчука (прад╕д Назара) – Фед╕р ╕з Р╕вн╕ – користувався без дозволу панським л╕сом. Про це було пов╕домлено в пов╕тове управл╕ння ╕ вказано, що в╕н ╓ бунт╕вником, тому за ним потр╕бно пост╕йно вести нагляд, що ╕ робила тод╕шня австр╕йська жандармер╕я.
Родина Яремчука була дуже б╕дною, тому чолов╕ки йшли в громадський л╕с заготовляти дрова та ╕нш╕ дари природи для потреб с╕м’╖.
Село Р╕вня в 70-х роках Х╤Х стол╕ття нал╕чувало 76 двор╕в, жили вс╕ у великих злиднях. З роками родини б╕льшали. Продовжувач╕ роду примножували традиц╕╖ покол╕нь у цьому чудовому, неповторному куточку природи. З одного боку була корона г╕р, а з другого — швидкоплинна, бурхлива р╕чка Черемош. Чудовий природний карпатський ландшафт був ╓диною рад╕стю, вт╕хою й горд╕стю для вс╕х краян, а ще любили вони сп╕вати, грати на народних ╕нструментах.
Одн╕╓ю з таких була родина Назар╕я та Мар╕╖ Яремчук╕в. Одружилися вони у важк╕ роки. Та жили дружно, у злагод╕, спок╕йно, займалися господарством. Мар╕я Дар╕╖вна кожно╖ нед╕л╕ ходила на Службу Божу, сп╕вала у церковному хор╕. Ростили разом ╕з Назар╕╓м син╕в Степанчика, Богданчика та доню Катруську. Доля ╖м подарувала четверту дитину — синочка, якого нарекли на честь батька Назарчиком. Старш╕ ж╕нки говорили, що краще було наректи Григор╕╓м, бо саме в день цього святого народився Назарчик. Це було 30 листопада 1951 року. Старшеньким правив за ╕грашку, ╕ вони допомагали батькам доглядати за братиком. Р╕с в╕н допитливим, веселим, житт╓рад╕сним, ходив ╕з братами до джерельця пити ц╕лющо╖ водиц╕, збирав гриби, афини, любив дивитися, коли червоно-криваве сонце хова╓ться за гору, ловити жук╕в, слухати казки та п╕сн╕.
Дитинство було безтурботним. 1 вересня 1959 року Назар вперше переступив пор╕г початково╖ школи, як учень. Першим його учителем був Серг╕й Петрович Мельников. Хороший педагог, уважно спостер╕гав за кожною дитиною, намагаючись розглед╕ти ╖╖ талант, зд╕бност╕. Саме в╕н навчив малого Назара читати, писати, рахувати, малювати, любити природу, св╕й р╕дний край. Для цього були вс╕ умови. Школа знаходилась у саду б╕ля р╕чки Черемош, а вчитель був добрим знавцем сво╓╖ справи. Неодноразово кращ╕ роботи д╕тей, у тому числ╕ й Назар╕я, демонструвались на виставках. На батьк╕вських зборах завжди ставив за приклад, говорив, що у ц╕╓╖ дитини ╓ талант ╕ велике майбутн╓, якщо буде працювати. Вже дорослим Назар╕й дв╕ч╕ на р╕к буде заходити в гост╕, кланятися сво╓му першому вчителю, дякувати за його науку, аж поки Серг╕й Петрович не помре в грудн╕ 1982 року.
У дн╕ вакац╕й Назар понад усе любив б╕гати на галявину, спостер╕гати, як в╕дкривали шлюзи, ╕ дараби на велик╕й швидкост╕, керован╕ керманичами, пливли Черемошем. Любив купатися в цих м╕сцях або п╕дн╕матися л╕воруч через Малинешне до знаменито╖ печери Довбуша. П╕д час цього невеличкого маршруту милувався чудовими кра╓видами у будь-яку пору.
Перший тяжкий удар в╕н пережив у 12 рок╕в, коли помер неньо, який завжди мр╕яв про сан священика для Назар╕я. Маючи малу платню сан╕тарки, мати вир╕шила в╕ддати синочка на навчання до Вижницько╖ школи-╕нтернату. Тонка натура, вразлива душа, дуже важко переживала цю зм╕ну у сво╓му житт╕. Але н╕чого не можна було зробити в т╕й ситуац╕╖. Слухняний в╕д природи, Назар╕й не ремствував, не кричав, не груб╕янив, а, схиливши додолу гол╕вку, п╕шов до школи, в як╕й н╕хто не був знайомий з ним.
До навчання ставився добросов╕сно, ретельно виконував домашн╕ завдання ╕ посп╕шав на заняття гуртк╕в разом ╕з друзями, яких з’явилося чимало. Перевага була за хоровим, а пот╕м ус╕ ╕нш╕. Коли приходив на вих╕дн╕ дн╕ додому, дуже рад╕в зустр╕ч╕ з р╕дними, товаришами, розпов╕дав про почуте, побачене, понад усе любив сид╕ти на галявин╕ в л╕с╕, спостер╕гати за плином хмар на неб╕, сп╕вом пташок, дзюркот╕нням струмочка, польотом бдж╕лок, працелюбством мурашок. В╕д природи черпав енерг╕ю ╕ любов до життя, оточуючих людей.
Мар╕я Дар╕╖вна, як могла, пестила синочка, н╕жно об╕ймала, а тод╕ починали вс╕ разом сп╕вати, забуваючи про вс╕ негаразди. Особливо вид╕лявся голос Богдана, який на неповних 5 рок╕в старший в╕д Назар╕я. Хто йшов б╕ля хати, зупинявся й говорив: «Як╕ ж бо гарн╕ голоси у цих Яремчук╕в. Вони – справжн╕с╕ньк╕ артисти. Шкода, цього не чу╓ старий Назар. От би т╕шився». Поступово Назарчик у школ╕ виконував сольн╕ номери, не боячись уже глядач╕в.
За традиц╕╓ю, вшановували пам’ять родини на цвинтар╕, б╕ля могил померлих, давали помани перед Дмитр╕╓м у задушну суботу. Назар щиро молився за сво╖х предк╕в у церкв╕ ╕ т╕льки згодом зрозум╕в, що це добра справа – пам’ятати й гордитися батьк╕вським та материнським родом. Неня говорила, що даси ╕ншому — ╕ сам будеш мати всього вдосталь за життя, а пот╕м ╕ на неб╕.
Ще в день Дмитр╕я у ╖хньому сел╕ кожного року з давн╕х-давен був храм. До зустр╕ч╕ гостей готувалися заздалег╕дь. Катруся з мамою поралися в хат╕, а хлопц╕ наводили порядок надвор╕. Здавалося, роботи було непочатий край, але дружна с╕м’я з цим справлялась ум╕ло, спритно, ╕з насолодою.
На свято приходили до них родич╕, знайом╕ ╕ д╕ти. Уважно слухали розпов╕д╕ про минуле життя за Австр╕╖, Румун╕╖, в роки в╕йни. Там вони чули про навчання в г╕мназ╕╖ старшого брата Дмитра, виступи матер╕, про Народний д╕м ╕мен╕ Юр╕я Федьковича у Вижниц╕, сп╕вак╕в Ореста та Дениса Руснак╕в, товариство «Просв╕та» ╕м. Шевченка ╕ його видавничу д╕яльн╕сть, про Богдана Хмельницького, твори видатних письменник╕в, поет╕в. Найб╕льше подобалося ╖м сп╕вати укра╖нськ╕ народн╕ п╕сн╕ про козак╕в, д╕вочу долю, жарт╕влив╕. Увечер╕ йшли до с╕льського клубу, де старш╕ танцювали, а д╕ти уважно спостер╕гали за вс╕м, що в╕дбува╓ться навколо, гралися, пустували.
П╕сля зак╕нчення 8-ми клас╕в у школ╕-╕нтернат╕ Назар╕й продовжив навчання у перш╕й Вижницьк╕й десятир╕чц╕. Його прийняли до класу, де була кер╕вником С╕льва Серг╕╖вна Мельникова (Ружина), не випадково, а тому, що у св╕й час Назара учив ╖╖ батько.
Тод╕ у школ╕ життя вирувало не т╕льки на уроках, але й у позаурочний час. Багато проводилось вогник╕в, КВК, листувань з╕ збору матер╕ал╕в до Клубу ╕нтернац╕онально╖ дружби, к╕мнати бойово╖ слави, оформлення альбом╕в, вечор╕в в╕дпочинку. ╤н╕ц╕атором ус╕х справ були не т╕льки директор школи Над╕я ╤ван╕вна Прокопенко, орган╕затор позакласно╖ роботи Зоя Олександр╕вна Синицька, але й сам╕ учн╕ разом ╕з педагогами. С╕льва Серг╕╖вна в╕дразу втягнула у вир цього життя ╕ Назар╕я, якому знову було непросто уживатися в новому колектив╕, але це тривало недовго. Згодом вона скаже, що в усьому могла розраховувати на допомогу в клас╕ Назар╕я Яремчука, Василя Глюза та Юл╕ана Розводовського.
До вивчення предмет╕в Назар╕й ставився з в╕дпов╕дальн╕стю, серйозно, але перевагу надавав географ╕╖. Назара ц╕кавили природн╕ ресурси Карпат, господарство Укра╖ни, географ╕я с╕льського господарства нашого краю. Особливо любив ходити в туристичн╕ походи з ╢встах╕╓м ╤вановичем Гуньком. На лон╕ природи в╕н практично знайомив з ус╕м, що ╖х оточувало, ╕ Назар╕й там ставив багато запитань учителю. Для юнака було справжн╕м святом д╕знаватися про г╕рськ╕ породи, л╕карськ╕ трави, занесен╕ в Червону книгу, та ╕нше. Пот╕м не раз буде приходити в шк╕льний каб╕нет географ╕╖ п╕д час зустр╕ч╕ з випускниками уже знаменитий Назар╕й Яремчук ╕ згадувати свою юн╕сть...
П╕сля занять у школ╕ багато хто з учн╕в залишався послухати репетиц╕╖ вокально-╕нструментального ансамблю «Смер╕чка», яким керував Левко Дутк╕вський. Колектив був молодий, працьовитий, вимогливий, ╕ результати ╖хньо╖ роботи в╕дчувалися в тому, що молодь не т╕льки з Вижниц╕ та навколишн╕х с╕л захоплювалася ними, але й при╖здило багато хлопц╕в та д╕вчат ╕з Черн╕вц╕в, Косова, Коломи╖ на танц╕. З часом про естрадний колектив заговорили по обласному та республ╕канському рад╕о. Часто передавали п╕сню «Сн╕жинки падають», музику до яко╖ написав кер╕вник ансамблю, а слова — учень училища прикладного мистецтва Анатол╕й Фартушняк. На репетиц╕╖ з деякими хлопцями приходив ╕ Назар. ╤нший би на його м╕сц╕ п╕д╕йшов в╕дразу ╕ сказав, що я теж сп╕ваю, послухайте мене, але в╕н через св╕й сором’язливий, м’який характер не м╕г так зробити. У цей пер╕од серед молод╕ був в╕домий його старший брат Богдан, який чудово сп╕вав ╕ зачаровував сво╖м голосом багатьох вижничан. Проходили дн╕ за днями, ╕ Левко звернув увагу на пост╕йного в╕дв╕дувача репетиц╕й. Зрозум╕в, що це неспроста. Згодом запропонував йому виконати музичний тв╕р за бажанням. Це була поширена тод╕ п╕сня ╤. Поклада «Кохана». Можливо, в той час в╕н був у когось закоханий, бо сп╕вав в╕д душ╕. Голос сподобався, ╕ його прийняли до ансамблю. В той час у ньому сп╕вали Мар╕йка Наголюк, Н╕на Бондаренко, Л╕да Шевченко, Рая Хотимська, Василь З╕нкевич, як╕ були значно старш╕ за нього. Кер╕вник ансамблю не побоявся того, що у Назара не було музично╖ осв╕ти. В╕н бачив, що хлопець може працювати й ма╓ велике бажання сп╕вати, а значить переборе вс╕ труднощ╕.
В╕льного часу не було. Робота сейсмографа у Зах╕дноукра╖нськ╕й геологорозв╕дувальн╕й парт╕╖, курси вод╕╖в, футбол, репетиц╕╖. З хвилюванням, трепетом у серц╕ вийшов в╕н на суд глядач╕в перший раз ╕з п╕снею «Незр╕внянний св╕т краси» напередодн╕ нового 1970 року. Одержав гучн╕ оплески, славу прекрасного сп╕вака, визнання серед краян.
Ретельно готувався колектив до виступу на телебаченн╕. Кр╕м п╕сень, думали про зовн╕шн╕й вигляд. Костюми були розроблен╕ модель╓ром Аллою Дутк╕вською. В основу ╖х ув╕йшла одежа горян — сардак, черес, вишита сорочка. Вперше познайомився з телеглядачами п╕снею «У Карпатах ходить ос╕нь», яку пот╕м будуть часто виконувати на прохання жител╕в краю, як в╕тання з днем народження, державними чи профес╕йними святами.
Знайомство з молодим буковинським композитором, студентом мед╕нституту Володимиром ╤васюком в╕д╕грало велику роль у житт╕ «Смер╕чки». У сп╕вдружност╕, творчих пошуках, безл╕ч╕ репетиц╕й, на яких шл╕фувалися п╕сн╕, глядач╕ побачили неповторн╕ «Червону руту», «Водограй», «Милу мою», як╕ згодом будуть виконувати не т╕льки на концертах по рад╕о, телебаченню, але й на вс╕х форумах, що св╕дчило про високий р╕вень майстерност╕. Вони стали н╕би народними, бо ╖х п╕дхопили маленьк╕ д╕ти, доросл╕ та л╕тн╕ люди.
В душ╕ Назар мр╕яв про геофак, а тому не раз зачинявся в хат╕ в╕д ус╕х та штуд╕ював географ╕ю, ╕стор╕ю, математику, тобто т╕ предмети, як╕ необх╕дн╕ були для вступу. Праця не пропала даремно. У серпн╕ 1970 року за р╕шенням приймально╖ ком╕с╕╖ його зараховують студентом Черн╕вецького державного ун╕верситету.
Чомусь у житт╕ так трапля╓ться: коли людин╕ дуже добре, за ним буде щось лихе, що завда╓ болю, смутку, прикростей. Не обминуло це ╕ Назара. На 20-му роц╕ життя зазнав важкого удару — померла матуся. Вона н╕би в╕дчувала, що скоро ╖╖ не стане, а тому написала листа кер╕внику ансамблю Левку Дутк╕вському та подякувала за все, що в╕н зробив для ╖╖ любого Назарчика. У ц╕ важк╕ дн╕ мав п╕дтримку друз╕в з╕ «Смер╕чки», товариш╕в та шанувальник╕в свого таланту. Житт╓ва стр╕чка рухалася вперед, а з нею щоденн╕ турботи, як╕ поступово загоювали важку рану.
Про колектив ╕з маленького г╕рського м╕стечка знала вся молодь Укра╖ни. Стиль ╖хнього виконання нагадував зах╕дну естрадну музику, яка в багатьох м╕сцях була заборонена, а в невеличкому куточку Карпат одержала широкий прост╕р.
З метою широкого знайомства з ансамблем «Смер╕чка» к╕нематограф╕сти зн╕мають к╕ноф╕льм «Червона рута», в якому Н. Яремчук, В. З╕нкевич, С. Ротару, В. ╤васюк, М. ╤сак та ╕нш╕ виконують популярн╕ п╕сн╕ В. ╤васюка та Л. Дутк╕вського. ╥хн╕м виконанням у наших р╕дних Карпатах зац╕кавилися в далек╕й Прибалтиц╕. Естонськ╕ к╕нематограф╕сти зняли к╕ноф╕льм. Сп╕ва╓ «Смер╕чка» в досить незвичному на той час стил╕, але через см╕лив╕сть задум╕в оператор╕в його не показували на екранах к╕нотеатр╕в.
У 1973 роц╕ ансамбль запрошують на профес╕йну сцену в Черн╕вц╕. Цього ж таки року Назар╕й переводиться на заочне в╕дд╕лення ╕ почина╓ працювати на кафедр╕ економ╕чно╖ географ╕╖ старшим ╕нженером. Ця робота була не для нього, ╕ в╕н переходить у наступному роц╕ сп╕вати у Черн╕вецьку ф╕лармон╕ю.
На 23-му роц╕ життя Назар закоху╓ться в Олену Шевченко, ╕ вони побираються. Подружню пару об’╓днала п╕сня. ╤дучи на гастрол╕, переживав за не╖, бо вона була ваг╕тною, а йому так хот╕лося бути поруч ╕ д╕знатися, хто в нього буде — донечка чи син. Перв╕стка назвали Дмитриком, а згодом народився Назарчик. Оселя заповнилась дитячим щебетом, пустощами, ╕грами та р╕зними атрибутами, необх╕дними для малеч╕. На жаль, тато з мамою синочкам не могли прид╕ляти велико╖ уваги через те, що треба було обом ╖здити на гастрол╕. Хлопчик╕в виховували батьки Оленки — Мар╕я Васил╕вна та Фед╕р Йонович, як╕ мешкали в сел╕ Пилипець у М╕жг╕рському район╕ на Закарпатт╕. Часто нав╕дувалися до них, телефонували, розпитували про ╖хн╓ життя, здоров’я, усп╕хи в навчанн╕ ╕ дбали, щоб був повний достаток. Братики уважно сл╕дкували за вс╕ма програмами ╕ дуже т╕шилися, коли виступав тато по телебаченню, ловили кожне слово, рух, а пот╕м д╕лилися враженнями одне з одним, бабусею, д╕дусем...
30 червня 1995 року в пору, коли сильно зародили черешнев╕ га╖, як╕ так в╕н любив, Назара не стало...
Упродовж мистецького життя артист зд╕йснив гастрольн╕ по╖здки по вс╕х республ╕ках колишнього Радянського Союзу та заруб╕жних кра╖нах: Канад╕, Америц╕, Австрал╕╖, Франц╕╖ та багатьох ╕нших.
У наш╕й св╕домост╕ Назар╕й, всупереч ус╕м судженням стосовно смерт╕, ╓ ╕ буде в╕чно. Як приходить одна пора року на зм╕ну ╕нш╕й, як оновлю╓ться земля п╕сля тривало╖ зими, як неодм╕нно завтра з╕йде сонце над сивим Черемошем ╕ в╕ддзеркалиться на гостроверхих стр╕минах г╕р. Н╕що у цьому св╕т╕ не зника╓ безсл╕дно, а просто в ╕нших вим╕рах життя удосконалю╓ться, аби пот╕м продовжити свою справу.
Наостанок хочу подати один з в╕рш╕в Назара:

В╕кна творчост╕
В н╕чному споко╖ —
Неспок╕й.
Бентежн╕ гами в серц╕ стукотять.
Час не для нього, спок╕й не для нього,
П╕сн╕ Черемошу
 ╕з г╕р дзв╕нких летять.
Вливаються у в╕кна, що невгасно,
Очима г╕р в гн╕зд╕ мелод╕й
н╕ч не сплять,
Весняно, л╕тньо,
 зимньо ╕ ос╕нньо
Снагою творчого неспокою
 горять.
Заглянути не кожен може
 в в╕кна,
Не кожен може працю
 осягнути.
Роками там кувалась
 п╕сня-криця,
Щоб переможно в людях
 задзвен╕ти.
Тепер злет╕ла,
Неповторно-щира,
В порив╕ г╕р до неба
Велично, всевладно,
Летить св╕тами
 св╕жим, г╕рським в╕тром,
Про край сп╕ва╓,
Р╕дний, незр╕внянний.
╤ добр╕ люди знають,
Що горить в тих в╕кнах,
Хто ╕скри з кременю скел╕
креше теж.
Хай сила Черемошу незборима
Як океан, буя╓ в них без меж.
Тож дай творцю снагу
Од Сонця невичерпну.
Одв╕чним полум’ям
 для р╕дних г╕р гор╕ть,
Не падати у в╕дчай,
Знаходить завжди силу,
Не гаснути, як зор╕,
А творить!
9. 04. 1973 р. м. Вижниця.

П╕дготував
Степан Карачко.
м. Черн╕вц╕.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #26 за 26.06.2009 > Тема "Українці мої..."


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=7436

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков