Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4446)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4117)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2114)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1031)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (311)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (203)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
К╤ЛЬК╤СТЬ СКАРГ НА ДОТРИМАННЯ ЗАКОНУ ПРО МОВУ ЗРОСТА╢
Значний стрибок у ставленн╕ до мови стався власне п╕сля повномасштабного вторгнення Рос╕╖…


НА ХЕРСОНЩИН╤ В╤ДКРИВСЯ ПЕРШИЙ ФЕСТИВАЛЬ «Р╤ДНА МОВА - ШЛЯХ ДО ПЕРЕМОГИ»
Укра╖нська мова об’╓дну╓ укра╖нц╕в у боротьб╕ та в нац╕ональн╕й ╕дентичност╕…


УКРА╥НЦ╤ ВИЗНАЧИЛИСЬ, ЧИ ТРЕБА РОС╤ЙСЬКА У ШКОЛАХ
42% укра╖нц╕в п╕дтримують збереження вивчення рос╕йсько╖ мови в певному обсяз╕.


МОВА П╤Д ЧАС В╤ЙНИ СТАЛА ЗБРО╢Ю
В Укра╖н╕ в╕дзначають День писемност╕ та мови.


МОВИ Р╤ДНО╥ ОБОРОНЦ╤
Сьогодн╕шня доб╕рка поез╕й – це твори кримських укра╖нських педагог╕в-поет╕в…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #24 за 12.06.2009 > Тема "Урок української"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#24 за 12.06.2009
ПРО НАШУ СВЯТУ МОВУ

 Про збереження ╕ плекання нашо╖ духовност╕ ╕ мови написано багато праць, але чомусь не висв╕тлювалось це питання з погляду рел╕г╕╖ – що про це написано в Святому Письм╕?
 Виявля╓ться, що в Б╕бл╕╖ п╕дкреслю╓ться важлив╕сть шанобливого ставлення до народно╖ мови, до р╕дно╖ мови народ╕в. У Книз╕ Неем╕╖ опов╕да╓ться про те, що коли ╓вре╖ повернулися з ╓гипетського полону, ╖хн╕ д╕ти почали створювати шлюби з представниками та представницями ╕нших племен. «Я тод╕ бачив юде╖в, як╕ брали соб╕ за ж╕нок ашдодянок, аммон╕тянок, моав╕тянок. А ╖хн╕ сини говорили наполовину по-ашдодському ╕ не вм╕ли говорити по-юдейському, а говорили мовою того чи ╕ншого народу. ╤ докоряв я ╖м, ╕ проклинав ╖х, бив декого з них, ╕ рвав ╖м волосся, ╕ заприсягав ╖х Богом....» /Неем╕я, 3:23-25/.
 Виявля╓ться, що за б╕бл╕йних час╕в збереженню р╕дно╖ мови надавалося велике значення у сенс╕ збереження нац╕╖-народу.
 А в нин╕шн╕й Укра╖н╕ ╕мперсько-московський патр╕архат кричить, що Укра╖на ╓ його канон╕чною територ╕╓ю. На яких лог╕чних, правничих ╕ канон╕чних засадах? В╕дпов╕д╕ нема╓. А правда в т╕м, що Укра╖на була п╕д ╕мперсько-московською духовною окупац╕╓ю. ╤мперський патр╕арх ╕ в ╕нтернет╕ заявля╓, що укра╖нською мовою не можна проводити Служби Бож╕, бо вона не ╓ святою... Чи не абсурд, що Московський патр╕архат взявся визначити, хто святий, а хто н╕? Це можна назвати ╕мперською сл╕потою ╕ безглуздям мислення кремл╕вських пол╕тичних ╕ духовних пров╕дник╕в.
 Ось ще один приклад, як, за Б╕бл╕╓ю, шанували нац╕ональн╕ почуття ╕ р╕дну мову.
 «╤ порозсилав в╕н листи до вс╕х царських округ, до кожно╖ округи – письмом ╖╖, ╕ до кожного народу – мовою його, щоб кожен чолов╕к був паном у дом╕ сво╓му, ╕ говорив про це мовою свого народу»   /Естер. ╤:22/. Я вважаю, що за саму зневагу до р╕дно╖ мови ╕ свого укра╖нського Патр╕архату (не кажучи вже про ╕стор╕ю, культуру, традиц╕╖ ╕ звича╖) нема╓ ╕ не може бути прощення зрадницько-продажному елементу.
 У книз╕ «Д╕╖ святих апостол╕в» розпов╕да╓ться, як на апостол╕в з╕йшов Дух Святий, щоб вони могли пропов╕дувати народам ╖хн╕ми р╕дними мовами: «╤ нагло зчинився шум ╕з неба, н╕би буря раптово з╕рвалася, ╕ переповнила ввесь той д╕м, де сид╕ли вони. ╤ з’явилися ╖м язики, под╕лен╕, немовби огненн╕, та й на кожному з них по одному ос╕в. Ус╕ ж вони сповнились Духом Святим, ╕ почали говорити ╕ншими мовами, як ╖м Дух промовляти дав» /Д╕╖, 2:2-4/.
 Якщо ж, читаючи Святе Письмо, в╕рите в прочитане, то см╕ло можна ствердити, що укра╖нська мова свята.
 Перебуваючи в т╕м дом╕, Апостол Андр╕й отримав дану духом святим можлив╕сть промовляти до укра╖нського народу його р╕дною мовою. В╕н пропов╕дував Христову в╕ру без перекладач╕в, бо н╕ в якому писанн╕ не зазначено, що мову Апостола Андр╕я треба було перекладати.
 Отже, заперечення ╕мперсько╖ патр╕арх╕╖ щодо проведення Богослуж╕нь укра╖нською мовою базу╓ться на шов╕н╕стично-╕мперськ╕й теор╕╖, що Укра╖ни ╕ укра╖нсько╖ мови не ╕сну╓. Але як же стосовно не╕снуючо╖ мови брутальний царат видав понад 30 указ╕в про ╖╖ заборону? А в╕дносно мови московит╕в варто зазначити, що в апостольськ╕ часи на територ╕╖ тепер╕шньо╖ Москов╕╖ кочували угро-ф╕нськ╕ та монгольськ╕ племена, про що св╕дчать назви поселень ╕ р╕чок.
 А на теренах тепер╕шньо╖ Укра╖ни була руська, русинська мова, яка почала сво╓ формування ще за час╕в М╕зинсько╖ культури, ╕ вона була чинником, що посприяв утворенню Ки╖всько╖ Руси-Укра╖ни. Ця кра╖на дом╕нувала у Сх╕дн╕й ╢вроп╕ до часу руйнац╕╖ ╖╖ монгольськими та московськими варварськими ордами... П╕зн╕ше Московське княз╕вство слов’ян╕зувалось ╕ християн╕зувалось завдяки русинам-укра╖нцям.
 Та поверн╕мося до мови. У першому посланн╕ святого Павла до коринтян /14:1-26/ м╕ститься трактат про мову. Подаю низку витяг╕в зв╕дти: «...як говорить хто чужою мовою, той не людям говорить… бо н╕хто його не розум╕╓ ...Як говорить хто чужою мовою, той буду╓ т╕льки самого себе... Я ж хочу, щоб р╕дними мовами говорили вс╕... А тепер, як прийду до вас, брат╕я, ╕ до вас говорити буду чужою мовою, то який вам пожиток зроблю, коли не поясню вам чи то в╕дкриттям, чи пророцтвом, чи наукою? Бо нав╕ть ╕ реч╕ бездушн╕, що звук видають, як соп╕лка чи лютня, коли б не видавали р╕зних звук╕в, як п╕знати тоб╕, що бринить або гра╓? Бо коли сурма звук невиразний да╓, хто до бою готуватися буде? Так ╕ ви, коли мовою не подасте зрозум╕лого слова, – як п╕знати, що скажете?».
 Як бачимо, Б╕бл╕я вважа╓ р╕дн╕ мови народ╕в та писемн╕сть святими. А чи наш╕ укра╖нськ╕ пров╕дники проштуд╕ювали Святе Письмо? Я певен, що н╕! Та ж у нас ╓ ╕ сво╖ апостоли нац╕онально╖ правди, як╕ писали про духовн╕сть, ╕стор╕ю, культуру нашого народу в минулому. У той же час Московська ╕мперська патр╕арх╕я в поневолен╕й Укра╖н╕ займалась брутально-насильницьким змосковщенням, нищенням духовних, ╕сторичних, культурних надбань укра╖нського народу, а уряд нав╕ть вже незалежно╖ Укра╖ни дав ╖й л╕ценз╕йне право продовжувати духовну руйнац╕ю нашо╖ держави. В╕д╕бран╕ московсько-комун╕стичною владою ╕ передан╕ в користування Московсько╖ патр╕арх╕╖ Бож╕ Храми /╕ садиби/ залишились в ╖╖ користуванн╕ до сьогодення. Особливо боляче, що така доля сп╕ткала ╕ Святу Соф╕ю.
 Чи не ганьба за все це кер╕вникам Укра╖нсько╖ незалежно╖ Держави?
 Як довго укра╖нський народ терп╕тиме таку наругу? Час сказати правду ╕ вимагати р╕шучих д╕й.
 Фед╕р ГАБЕЛКО.
м. Гленрой, Австрал╕я.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #24 за 12.06.2009 > Тема "Урок української"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=7369

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков