Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПАР╢ ВИЗНАЛА НЕЛЕГ╤ТИМНИМ ПРЕЗИДЕНТА РФ ПУТ╤НА, А РПЦ – ╤НСТРУМЕНТОМ ПРОПАГАНДИ
Асамблея вкотре п╕дтвердила, що за пут╕на рф перетворилася на фактичну диктатуру…


ПАР╢ УХВАЛИЛА РЕЗОЛЮЦ╤Ю ПРО П╤ДТРИМКУ В╤ДНОВЛЕННЯ УКРА╥НИ
За резолюц╕ю ПАР╢ проголосували 134 учасники зас╕дання, проти – жоден…


ФОРТЕЦЯ МАР╤УПОЛЬ
Режисерка Юл╕я Гонтарук створила цикл ф╕льм╕в п╕д загальною назвою “Фортеця...


ЗАКОН ПРО МОБ╤Л╤ЗАЦ╤Ю ПРИЙНЯТО: ДО НЬОГО ╢ ПРЕТЕНЗ╤╥, АЛЕ В╤Н П╤ДСИЛИТЬ ЗСУ
Закон проголосовано 283-ма голосами депутат╕в Верховно╖ Ради. Експерти: його треба було приймати...


НАША БАТЬК╤ВЩИНА ╢ НАЙЗАМ╤НОВАН╤ШОЮ КРА╥НОЮ В СВ╤Т╤
╤з 2015 року Джайлз Дьюл╕ документу╓ зам╕нування земл╕ в Укра╖н╕…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #24 за 12.06.2009 > Тема "Резонанс"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#24 за 12.06.2009
ЧВАНЛИВИЙ ХОР ГОСТЕЙ МОСКОВСЬКИХ...

НЕОБХ╤ДНА ПЕРЕДМОВА
М╕жнародний фестиваль «Велике рос╕йське слово» проходить у Криму вже втрет╓. До традиц╕йно╖ роботи двох секц╕й – ф╕лолог╕чно╖ ╕ пол╕толог╕чно╖ цього року з ╕н╕ц╕ативи в╕домого рос╕йського журнал╕ста В╕тал╕я Третьякова, колишнього редактора «Независимой газеты», а нин╕ декана Вищо╖ школи телебачення МДУ ╕м. М. Ломоносова, додалася секц╕я третя – журнал╕стська. Нововведення вийшло таким же пол╕тизованим, як ╕ все ╕нше. Московський десант 9 червня 2009 року складався з власне учасник╕в «круглого столу» – головного редактора газети «Известия» В. Мамонтова, головного редактора «Русского журнала» Б. Межу╓ва, директора Центру Сх╕дно╓вропейських досл╕джень, пол╕толога А. Окари, ведучого Першого каналу М. Шевченка ╕ кримських побратим╕в ╕ сестер по перу як збро╖, як╕ гаряче в╕дстоюють рос╕йськ╕ пол╕тичн╕ погляди в Укра╖н╕. При╖хали ╕ привезли в Севастополь сво╖ стар╕ й нов╕ стереотипи ╕ м╕фи про Укра╖ну. Незримо в зал╕ також розносився дух Серг╕я Кичиг╕на у вигляд╕ дармово╖ газети «2000», що редагу╓ться ним.
Природно, учасники не тримали в руках транспарант╕в, але сво╖ми зауваженнями п╕дтримували високий градус обговорення, в╕двол╕каючись на питання скор╕ше пропагандистськ╕ й аг╕тац╕йн╕, ур╕зноман╕тнюючи дискус╕ю нов╕тн╕ми методами ман╕пуляц╕╖ думкою присутн╕х журнал╕ст╕в.
Сам п. Третьяков, що сп╕знився разом ╕з ус╕ма гостями на п╕вгодини, узявся вести роботу дискус╕йно╖ зустр╕ч╕. До реч╕ – про це навряд чи хто згада╓ – по-джентльменськи з’явився за 5 хвилин до початку роботи «круглого столу» голова Севастопольсько╖ м╕сько╖ ради Валер╕й Саратов, який спочатку забрав табличку з╕ сво╖м пр╕звищем з╕ столу презид╕╖, а пот╕м п╕шов ╕ сам, розчарувавшись, мабуть, у пунктуальност╕ при╖жджих москвич╕в.
У перших же словах п. Третьяков пот╕шив присутн╕х зв╕сткою про в╕дв╕дування хворого ╕ скандального Костянтина Затул╕на ╕ його прив╕том, а також домовлен╕стю з ректором МДУ В╕ктором Садовничим про в╕дкриття ф╕л╕╖ факультету телебачення МДУ в Севастопол╕. Де будуть працевлаштован╕ майбутн╕ десятки ╕ сотн╕ журнал╕ст╕в, нев╕домо. Х╕ба що Москва плану╓ в найближчому майбутньому продовжити процес перенасичення ╕нформац╕йного простору м╕ста черговими п╕дконтрольними ЗМ╤.
Перед учасниками обговорення п. Третьяков поставив важлив╕, на його думку, питання – яку роль у розрив╕ двох народ╕в («а деяк╕ стверджують, що один народ») в╕д╕грають ЗМ╤ ╕ телебачення ╕ хто да╓ таку функц╕ю працювати на розрив – Бог, природа, пол╕тичн╕ ел╕ти т╕╓╖ чи ╕ншо╖ кра╖ни або хтось ╕нший; що можуть зробити журнал╕сти ╕ чи зац╕кавлен╕ вони в тому, щоб так не було. Здавалося б, шляхетна справа – в усьому д╕йти до само╖ сут╕, але при вс╕й показов╕й ╕нтел╕гентност╕ п. Третьяков легко задав необх╕дний йому тон обговорення, намагаючись принизити присутн╕х учасник╕в з укра╖нсько╖ сторони зауваженням про ╖хню нечисленн╕сть: «Чи то ки╖вськ╕ журнал╕сти незатишно почуваються на кримськ╕й земл╕ й особливо севастопольськ╕й, чи то вони в╕дчувають, що московськ╕ колеги ╖м не р╕вня». Сумно в╕домий сво╓ю телев╕з╕йною д╕яльн╕стю 5-л╕тньо╖ давнини Дмитро Джанг╕ров обвинуватив ведучого у «великодержавному хамств╕». В╕тал╕й Третьяков виправдувався як м╕г: «У Москв╕ нема╓ коректн╕шого за мене журнал╕ста!», але його погляди разюче контрастували з принципами журнал╕стсько╖ етики весь робочий день.
Зазначений скандал призв╕в до демонстративного виходу Дмитра Джанг╕рова ╕ р╕зко зм╕стив вс╕ акценти «круглого столу» «ЗМ╤ Рос╕╖ й Укра╖ни – кроки назустр╕ч» у св╕домост╕ присутн╕х журнал╕ст╕в ╕ студент╕в Чорноморсько╖ ф╕л╕╖ МДУ в Севастопол╕. А може, киянин залишив дружньо налаштовану при╖жджу тусовку, тому що був не в силах б╕льше в╕дчувати рад╕сть сп╕лкування з зарозум╕лими ╕ чванливими московинами.

Д╤Я ПЕРША: «КРУГЛИЙ СТ╤Л»
Журнал╕сти в перших же пов╕домленнях новин наст╕льки акцентували увагу саме на скандал╕, ╕ саме на особистост╕ протестанта Джанг╕рова, що виника╓ сумн╕в у т╕м, що це не було домашньою загот╕влею актор╕в.
Справжн╓ ж протистояння позначилося п╕сля виступу другого «п╕дпалювача» з московського десанту – Максима Шевченка, який разом з Михайлом Леонть╓вим сво╓ю публ╕чною д╕яльн╕стю п╕дтриму╓ ╕ утверджу╓ нов╕тн╕ рос╕йськ╕ стандарти в журнал╕стиц╕. Зазначен╕ представники ремесла упевнен╕, що журнал╕стика просто зобов’язана бути державною ╕ захищати виключно державу. П╕сля декларац╕╖ «Журнал╕стика – прост╕р свободи» товариш в╕дразу перейшов до питань укра╖нсько╖ ╕ радянсько╖ ╕стор╕╖. В╕н пов╕домив присутн╕м про те, що у журнал╕ста повинна бути «внутр╕шня позиц╕я, пол╕тична позиц╕я у сво╓му баченн╕ ╕стор╕╖ Укра╖ни», а також «виразн╕ оц╕ночн╕ судження минулого – 1991 року, 1940-х рок╕в, Громадянсько╖ в╕йни». Для б╕льшо╖ переконливост╕ в╕н к╕лька раз╕в назвав ╕м’я Шухевича. Попереджаючи закиди про втручання в справи Укра╖ни, в╕н сказав: «Як хочемо, так ╕ робимо – приклад нам пода╓ Америка» ╕ пов╕домив про те, що почина╓ розмову «неконфронтац╕йно». Як╕сь д╕╖ щодо створення ╓дино╖ пол╕тично╖ нац╕╖ в Укра╖н╕ в╕н назвав «штучним експериментом», продовживши твердженням: «Т╕льки божев╕льний може сказати, що населення л╕вобережно╖ Укра╖ни ╕ Закарпаття – один народ, одна нац╕я. Це зовс╕м р╕зн╕ люди». (П╕сля цього пролунала репл╕ка Андр╕я Окари: «Виявля╓ться, я – божев╕льний»).
Комусь здасться, що москвин в╕дстоював права на авторську журнал╕стику, але ми зна╓мо, що за ним сто╖ть Кремль, м╕фологеми якого в╕н ╕ створю╓, ╕ популяризу╓.
Ключову, на м╕й погляд, тезу Максима Шевченка: «Журнал╕ст ╓ тим, ким в╕н ╓, тобто, нос╕╓м погляд╕в» переконливо заперечив головний редактор телеканала «СТБ» Олекс╕й Мустаф╕н. Правда, його слова про в╕дпов╕дальн╕сть журнал╕ст╕в перед аудитор╕╓ю зовс╕м роздратували ведучого. П. Мустаф╕н закликав журнал╕ст╕в, за наявност╕ власних погляд╕в на процеси, що в╕дбуваються й у Рос╕╖, ╕ в Укра╖н╕, не намагатися керуватися пол╕тичними м╕ркуваннями у сво╖й д╕яльност╕. Виявляючи свою високу столичну культуру, Максим Шевченко перебивав виступ.
Але укра╖нському журнал╕стов╕ все-таки удалося висловити свою думку: «Засоби масово╖ ╕нформац╕╖ на те ╕ ЗМ╤, щоб доносити до сво╖х глядач╕в, читач╕в, слухач╕в факти, у першу чергу. Друге – думки, що стосуються цих факт╕в, ╕, бажано, усю повноту думок, для того, щоб людина могла сама зробити висновки. Журнал╕сти не повинн╕ намагатися нав’язати якусь точку зору, принаймн╕, намагатися не ман╕пулювати». В╕дчуйте р╕зницю журнал╕стських стандарт╕в представник╕в профес╕╖ двох кра╖н!
Згадан╕ вище москвини Володимир Мамонтов ╕ Борис Межу╓в у в╕дведених ╖м п’ятихвилинках також заперечували право укра╖нц╕в на власну ╕стор╕ю та ╖╖ трактування, на власних геро╖в. Перший до всього ╕ншого обвинуватив саме укра╖нськ╕ ЗМ╤ в бажанн╕ в╕д╕рвати Укра╖ну в╕д Рос╕╖. Другий закликав ус╕м разом «залишити суперечки про минуле, що ма╓ мало в╕дношення до сьогодення» ╕ зблизити пол╕тичну журнал╕стику обох кра╖н.
Директор ТРК «Ки╖в» Дмитро Джанг╕ров перед виступом заявив: «В╕дпов╕дати на великодержавне хамство – значить виявляти свою м╕стечков╕сть». Дал╕ в╕н закликав присутн╕х бути чесними, «ЗМ╤ – це не б╕льше, н╕ж дзеркала громадського життя, не б╕льше, н╕ж в╕дображення пол╕тичних, сусп╕льних, соц╕альних процес╕в. Тому на дзеркала чого нар╕кати, коли соц╕альн╕, сусп╕льн╕ ╕ пол╕тичн╕ пики по обидва боки дуже ╕ дуже крив╕». Роздратування у ведучого викликало пов╕домлення про те, що «в Рос╕╖ рос╕яни набагато г╕рше ставляться до Укра╖ни, н╕ж укра╖нц╕ до Рос╕╖», ╕ в╕н згодом р╕зко заперечував результати соц╕олог╕чних досл╕джень, проведених самими рос╕янами.
П. Третьяков в╕дразу п╕сля виступу опонента обвинуватив його у вживанн╕ словосполучення «великодержавний шов╕н╕зм» як найб╕льшому гр╕ху укра╖нського журнал╕ста. Але коли з’ясувалося, що йшлося про «хамство», ведучий на час заспоко╖вся.
Московський пол╕толог Андр╕й Окара зупинився на питаннях рос╕йсько-укра╖нсько╖ ╕нформац╕йно╖ в╕йни ╕ пор╕вняв стан свободи слова в двох кра╖нах. Деяких присутн╕х в╕н абсолютно справедливо назвав «генералами» ц╕╓╖ в╕йни. Причинами ж в╕йни назвав конфл╕кт ╕дентичностей влади двох кра╖н. До всього ╕ншого для рос╕ян не можливе ставлення до укра╖нц╕в по горизонтал╕, т╕льки по вертикал╕. Зв╕дси ╕ можлива русофоб╕я. На думку Окари, рос╕йськ╕ ЗМ╤ хоча б не роблять вигляд, що в Рос╕╖ ╓ свобода слова, тод╕ як укра╖нськ╕ говорять про те, що головне досягнення останн╕х рок╕в – це свобода слова.
Не можна ще раз не п╕дкреслити роль ведучого Володимира Третьякова, який особисто профес╕йно розпалював пристраст╕ ╕ явно не прагнув «крокувати назустр╕ч». Кр╕м заяв про в╕дсутн╕сть у рос╕йських ЗМ╤ ц╕леспрямовано╖ антиукра╖нсько╖ кампан╕╖, в╕н пов╕домив, що в Укра╖н╕ ц╕леспрямовано знищують рос╕йську мову. При цьому, природно, не став обтяжувати себе наведенням яких-небудь доказ╕в.
За Третьяковим, знищують в Укра╖н╕ ╕ рос╕ян, хочуть записати укра╖нцями, або якимсь ╕ншим способом зробити ╖х нерос╕янами. Вир╕шальний крок буде зроблено у 2011 роц╕, коли буде проведено всеукра╖нський перепис. Залишиться не 8, а 4 м╕льйони, ╕ питання з рос╕янами в Укра╖н╕ буде закрите.
Безсумн╕вно, що сказане – кв╕нтесенц╕я уявного комплексу жертви ╕ маразму ╕мперського мислення. Варто додати, що цей самий мислев╕рус ╕д╕отизму, вирощений у кремл╕вських лаборатор╕ях, напередодн╕ розносив у Ялт╕ директор укра╖нсько╖ ф╕л╕╖ ╤нституту кра╖н СНД Володимир Корн╕лов.
Резолюц╕ю учасник╕в «круглого столу» н╕хто п╕дписувати не став, хоча про це ╕ стверджував попередньо розповсюджений прес-рел╕з.
На м╕й погляд, проведення таких зустр╕чей буде можливим ╕ корисним виключно за наявност╕ вза╓мно╖ поваги журнал╕ст╕в обох кра╖н ╕ в╕дсутност╕ традиц╕йно╖ московсько╖ зарозум╕лост╕. Неспроста в╕дразу п╕сля зухвалого поводження модератора «круглого столу» з’явився висл╕в «велике хамське слово».

Д╤Я ДРУГА: «МАЙСТЕР-КЛАС»
Якщо п╕д час «круглого столу» можлива була якась дискус╕я, то монолог В╕тал╕я Третьякова п╕д час так званого «майстер-класу» просто пригн╕тив присутн╕х сво╓ю безапеляц╕йн╕стю ╕ московською зарозум╕л╕стю.
Попередню дискус╕ю в╕н охарактеризував як розмову м╕ж столичними ╕ пров╕нц╕йними журнал╕стами – Укра╖на, на його думку, дотепер ╓ частиною Радянського Союзу ╕ «роз’╖зд ╕ розлучення дотепер не в╕дбулося». Усе краще може бути т╕льки в Москв╕ як столиц╕ ╕мпер╕╖. Усп╕шна кар’╓ра сучасного журнал╕ста в ╕деал╕ – це через газету набути популярн╕сть ╕ вплив як експерта в як╕йсь сфер╕ (оск╕льки журнал╕сти, як╕ пишуть, розумн╕ш╕ за телев╕з╕йних). Н╕коли не станеш впливовим журнал╕стом, – повча╓ телеметр, який сам, за його словами, мало розум╕╓ться на телев╕з╕йному процес╕, – поки тебе не покажуть по телебаченню.
╤деалом телев╕з╕йника для нього виявився Аркад╕й Мамонтов – ще одна думка, яка говорить не на користь учителя журнал╕ст╕в.
Твердженням, що Вольтер дожив до глибоко╖ старост╕, В╕тал╕й Третьяков заочно заперечив його слова: «Я не згоден з Вашою думкою, але готовий в╕ддати життя за Ваше право ╖╖ висловлювати».
Песим╕стично пролунало ╕ його прозр╕ння як результат власного досв╕ду: «Ус╕ ми обслугову╓мо пол╕тик╕в».
Так╕ сп╕рн╕ тези п. Третьякова дозволяють зробити висновок, що його «майстер-клас», як ╕ «круглий ст╕л», виявився вульгарною ман╕пуляц╕╓ю, спрямованою на «пров╕нц╕йних журнал╕ст╕в», багато хто з яких, на жаль, в╕зьмуть догми ╕мперського «генерала ╕нформац╕йно╖ в╕йни» до д╕╖.

Микола ВЛАДЗ╤М╤РСЬКИЙ
(для КНЦПДЖ).

На фото М. Владз╕м╕рського: рядовий ╕нформац╕йно╖ в╕йни з «Рос╕йського блоку» заявля╓ про знищення рос╕йського народу в Укра╖н╕...

╤ ХТО Ж ТУТ У НАС ОБРАЖЕНИЙ?

У Криму в рамках третього м╕жнародного фестивалю «Велике рос╕йське слово» вир╕шили створити загальноукра╖нську правозахисну орган╕зац╕ю для захисту рос╕йсько╖ мови. Робоча назва об`╓днання – «Рос╕йськомовна Укра╖на». Про це пов╕домили у прес-служб╕ Рос╕йсько╖ громади Криму, яка ╓ орган╕затором фестивалю.
За словами л╕дера Рос╕йсько╖ громади Криму, першого в╕це-сп╕кера парламенту автоном╕╖ Серг╕я Цекова, д╕яльн╕сть створювано╖ орган╕зац╕╖ буде спрямована на захист прав рос╕ян ╕ рос╕йськокультурних громадян Укра╖ни.
Зараз почалася п╕дготовка до проведення установчо╖ конференц╕╖ правозахисно╖ орган╕зац╕╖, обговорю╓ться питання про ╖╖ назву, зазначили в Рос╕йськ╕й громад╕.
М╕жнародний фестиваль «Велике рос╕йське слово» трива╓ в Криму з 6 до 12 червня.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #24 за 12.06.2009 > Тема "Резонанс"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=7366

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков